Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul CIC - topic 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


calcul CIC - topic 2011


9 replies to this topic

#1 Ovidiu84

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 13 September 2010 - 06:11 PM

Buna. O persoana s-a angajat in luna martie anul curent si a nascut luna aceasta in septembrie. Poate beneficia de concediu pentru ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani? Ce conditii trebuie sa implineasca? Daca nu, poate beneficia de vreun ajutor material, si in ce conditii? Multumesc.



#2 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 13 September 2010 - 11:53 PM

Nu, trebuie sa aiba in ultimul an anterior nasterii copilului timp de 12 luni venituri profesionale supuse imp. pe venit+ vezi prevederile OUG 148/2005, poate are perioade asimilate . Sotul nu indeplineste conditia ?

Dana




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 September 2010 - 02:09 PM

Ovidiu84,

exista un capitol special "concedii si indemnizatii", de ce nu postezi acolo daca doresti informatii despre CIC ?? nu e mai corect acolo decat la "diverse probleme contabile" ??

ai avertisment public pt nerespectarea regulamentului priv. postarea, fara suparare.

topic mutat si marcat pt. unire cu cel existent deja.



#4 Ovidiu84

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 14 September 2010 - 06:46 PM

Exista o problema : barbatul nu este sotul persoanei in cauza, cei doi nefiind casatoriti. Stiam si de cazul in care sotul poate intra in CIC, dar in acest caz este posibil? Sau e sufucient ca, copilul sa poarte numele tatalui, chiar daca cei doi nu sunt casatoriti? Multumesc.



#5 Mariana_2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 23 September 2010 - 07:51 PM

este suficient sa poarte numele tatalui. am un caz de acest gen si nu au fost probleme. de 8 luni primeste indemnizatie.



#6 kkarmen

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 September 2010 - 02:13 PM

bna ziua!o intrebare.am un copil de 10 luni si as dori sa ma intorc la servici dar sa ma angajez la alta firma.daca nu merge treaba ma voi putea intoarce inapoi in cic?sau poate sta sotul meu daca are 4 luni lucrate la ultimul loc de munca?va multumesc!



#7 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2010 - 03:07 PM

Da, te poti intoarce din nou in CIC; sotul poate beneficia daca a realizat venituri supuse impozitului pe venit timp de 12 luni in ultimul an anterior nasterii copilului.
Dragos



#8 adriana70

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 14 April 2011 - 07:25 PM

Buna seara.
As avea si eu nevoie de putin ajutor .In anul 2011 am mai multe indemnizatii de crestere copil( unele vin din anii precedenti altele sunt din anul curent).
Conform ultimelor instructiuni am recalculat bazele ,adica ,am facut media pe ultimele 12 luni si am inmultit-o cu 75%.
As vrea sa stiu daca rezultatul il majorez cu 15 % de la 01.01.2011 conform Legii 285/2010 privind majorarea sal. din sectorul bug.?Daca da, as vrea baza legala.
Va multumesc.



#9 anca__felicia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 08 May 2011 - 12:51 PM

Buna ziua. Ma aflu in concediu de crestere copil pana la data de 1 sept 2011 cand primul copil va implini 2 anisori dar se afla pe drum si al doilea copil care s-ar naste probabil pe 13 oct 2011, depinde cat de grabit va fi. Din 1 sept pana la nastere +cele 42 de zile imi voi lua concediu de maternitate care se va calcula pe baza primei indemnizatii. Intrebarea mea este cum se va calcula concediu de crestere copil? 75% din indemnizatia pe 12 luni anterioare nasterii copilului al doilea?



#10 Anca_Gruia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 September 2011 - 12:56 PM

Buna ziua,

Pentru a primi indemnizatie, trebuie sa fi obtinut venituri in TOATE cele 12 luni dinaintea nasterii? Se ia in considerare ca in 2 dintre cele 12 luni nu am inregistrat venituri (decat din chirii, care nu cred ca se pun...), dar am contribuit la asigurarile sociale in baza unui contract de asigurare sociala cu Casa de Pensii? Urma sa ma angajez si am zis sa nu mai intru in somaj pentru 2 luni - a fost o greseala cred.

Multumesc anticipat.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL