Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
profesii liberale si ord. 82/2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


profesii liberale si ord. 82/2010


47 replies to this topic

#1 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 09 September 2010 - 05:46 PM

http://gov.ro/noi-reglementari-privind-pla..._l1a110341.html

Tema: Sedinta de Guvern din 08.09.2010
Noi reglementari privind plata contributiilor pentru drepturile de autor



#2 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 09 September 2010 - 08:15 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Sep 9 2010, 06:46 PM, a spus:

http://gov.ro/noi-reglementari-privind-pla..._l1a110341.html

Tema: Sedinta de Guvern din 08.09.2010
Noi reglementari privind plata contributiilor pentru drepturile de autor

Afișez doar ultimul paragraf din comunicatul biroului de presă al guvernului:

Ministrul Finanțelor Publice a mai anunțat că pentru contribuabilii care obțin venituri ca persoană fizică autorizată există două tipuri de reglementări:
- pentru cei care obțin venituri din drepturi de autor se aplică prevederile Ordonanței de Urgență 58/2010;
- iar pentru cei care obțin alte tipuri de venituri se aplică legislația valabilă înaintea aprobării Ordonanței de Urgență 58/2010.

Ceea ce înseamnă că, după ce am consumat o mulțime de cartușe pe câmpul mioritic de bătălie, ajungem la un armistițiu care înseamnă revenirea, cel puțin în parte, a părților beligerante pe pozițiile anterioare declanșării operațiunii diversioniste care are numele de cod "OUG 58/2010".

Aș fi vrut să văd și textul final al ordonanței. M-am uitat peste e-monitorul.ro, dar nu am găsit nimic ce miroase a OUG. Poate apare mâine.

Aceasta postare a fost editata de Vital: 09 September 2010 - 08:17 PM




#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 09 September 2010 - 09:11 PM

Eu nu cred ca se revine, cred ca doar modificarea OUG 58/2010 se refera la Drepturile de autor si conventiile civile, pentru care vor fi platite contributiile sociale de catre angajator, restul contribuabililor care obtin venituri de natura profesionala altele decat cele salariale isi vor declara si plati individual contributiile sociale dupa acelasi sistem instituit de Ordonanta 58/2010.



#4 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 09 September 2010 - 09:31 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Sep 9 2010, 10:11 PM, a spus:

Eu nu cred ca se revine, cred ca doar modificarea OUG 58/2010 se refera la Drepturile de autor si conventiile civile, pentru care vor fi platite contributiile sociale de catre angajator, restul contribuabililor care obtin venituri de natura profesionala altele decat cele salariale isi vor declara si plati individual contributiile sociale dupa acelasi sistem instituit de Ordonanta 58/2010.
Statu ar vrea sa incaseze banii dupa ordonanta de la toti, chestia e ca am omora sistemu cu declaratiile. Cred ca e doar o problema de birocratie, au spus ca doar 10-15 % dintre cei ce aveau obligatia depunerii declaratiilor au facut acest lucru (si s-a vazut ce haos a fost), daca ar merge doar 250.000 din cei 500.000 cati zic ei ca suntem, nu ar reusi functionarii sa termine de la o luna la alta procesarea declaratiilor.
Eu cred ca statul nu e pregatit sa incaseze, incaseaza de la cei de la care poate, retinand la sursa.
Cei doi ministrii au spus ca pentru ceilalti (PFA-uri, profesii liberale minus DDA-uri, conventiile civile) se revine la ce era inainte de OUG 58. Sper sa nu fi baut petrol inainte de conferinta aia de presa...

Aceasta postare a fost editata de Popu: 09 September 2010 - 09:31 PM




#5 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 10 September 2010 - 08:48 AM

Vezi postareaPopu, la Sep 9 2010, 10:31 PM, a spus:

[Sper sa nu fi baut petrol inainte de conferinta aia de presa...

Dar aratau ca si cand...



#6 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 10 September 2010 - 12:29 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Sep 9 2010, 10:11 PM, a spus:

Eu nu cred ca se revine, cred ca doar modificarea OUG 58/2010 se refera la Drepturile de autor si conventiile civile, pentru care vor fi platite contributiile sociale de catre angajator, restul contribuabililor care obtin venituri de natura profesionala altele decat cele salariale isi vor declara si plati individual contributiile sociale dupa acelasi sistem instituit de Ordonanta 58/2010.

Lexiroxi, ți se pare prea frumos pentru a fi adevărat?

A crede ceva este un lucru absolut necesar în lumea în care trăim. Complexitatea vieții este atât de mare, iar timpul avut la dispoziție, precum și instrumentele și capacitățile noastre de analiză sunt de foarte multe ori prea mici în raport cu provocările care vin în avalanșă peste noi. Astfel ajungem, în mod obligatoriu și inevitabil, la credință.

Credința însă este de mai multe feluri:
- o credință naivă, specifică copiilor care cred că Moș Crăciun întră noaptea prin hornul casei și aduce daruri copiilor cuminți;
- o credință oarbă, care se bazează mai mult pe impresii și superstiții, pe care nici măcar nu îndăznește să le pună la îndoială în urma documentării și informării;
- o credință informată și solid argumentată, specifică oamenilor maturi în gândire (mă explic: 99,99% din noi nu avem cunoștințele necesare pentru a înțelege complexitatea sau modul de operare a unui avion modern; totuși urcăm în avion cu credința că vom ajunge la destinație, bazându-ne pe statistică, o știință obiectivă, care ne spune că zborul cu avionul este modalitatea cea mai sigură de transport).

În cazul de față, lucrurile duc, în mod logic și bine informat, către concluziile pe car le-am afișat deja și la care nu mai revin.
Prin urmare, până la publicarea ordonanței de urgență în monitorul oficial, eu voi încerca - în măsura în care îmi este posibil - să mă abțin de la comentarii suplimentare pe această temă.



#7 ascee_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 10 September 2010 - 09:07 PM

s-a publicat OUG 82 in monitorul oficial 638 din 10/09/2010... se abroga normele metodologilce la OUG 58 si art. III e rescris astfel incat PFA-urile sunt excluse de la plata pensii + somaj. oare o sa faca impuneri tutror celor ~500 de mii de PFA-uri pentru lunile iulie si august 2010, la pensii si somaj ? baza legala o au, OUG 58 - buna, rea - e in vigoare in aceasta perioada...



#8 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 12 September 2010 - 08:02 AM

OUG 82/2010 atasat

Fisiere atasate


TotalSal - un program complet de salarii!



#9 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 12 September 2010 - 01:42 PM

(2) Contribuțiile individuale de asigurări sociale și de asigurări pentru șomaj plătite anterior datei intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență, în baza prevederilor 0rdonanței de urgență a Guvernului nr. 58/2010 (...) sunt considerate obligații achitate și nu mai fac obiectul prezentei ordonanțe de urgență.

Adica banii au fost platiti, va dorim la revedere? :lnr (1):

Inseamna ca trebuie sa fii fraier ca sa mai platesti ceva pentru august, adica pana la 25 septembrie, nu?



#10 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 12 September 2010 - 05:27 PM

Am studiat textul OUG 82/2010, nu am observat vreo schimbare față de proiectul ordonanței. În consecință aceasta este concluzia care rămâne:

1. Art. III din OUG 58/2010, așa cum a fost modificat de OUG 82/2010, restrânge aria de aplicare a dispozițiilor sale doar la două surse de venit: drepturile de autor și convențiile/contractele civile.

2. În cazul persoanelor fizice autorizate, titularilor de întreprinderi individuale/familiale, care obțin venituri din alte surse decât drepturile de autor sau convențiile civile, se va reveni pe pozițiile anterioare declanșării operațiunii diversioniste cu numele de cod "OUG 58/2010". Ceea ce înseamnă că li se va aplica legislația existentă până la data adoptării OUG 58/2010. Iar ca să fiu și mai concret: nu vor mai plăti contribuția individuală la șomaj, iar la pensii se va plăti în baza declarației/contractului de asigurare (în baza legii pensiilor nr. 19/2000) - se va aplica cota de 31,3% la suma asigurată.

3. Ce-am plătit în baza OUG 58/2010 plătit rămâne (cine mai scoate mielul din gura lupului).

4. Rămâne de găsit răspunsul la următoarea întrebare legată de șomaj: "Va trebui să ne retragem declarațiile de asigurare sau acest lucru se va produce prin efectul legii?" Noua ordonanță nu dă un răspuns la această întrebare. De aceea, va trebui să formulăm o adresă în acest sens către Agenția de șomaj.



#11 dani77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 13 September 2010 - 01:54 PM

Buna ziua!
Va rog sa nu va suparati pe mine, dar eu asa fac...inteleg mai greu :lnr (1): Sa inteleg ca PFA si II au scapat de depunerile lunare? Se va proceda asa cum era logic de la inceput sa se calculeze la sf. anului venitul net la care se vor aplica procentele pentru sanatate, pensii si somaj? Mentionez ca am avut "norocul" de a nu avea venit in iulie. Cu declaratiile depuse in nebunia din august ce se intampla?
Multumesc pentru rabdare,
Dana

Aceasta postare a fost editata de dani77: 13 September 2010 - 01:56 PM




#12 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 14 September 2010 - 09:28 AM

Vezi postareadani77, la Sep 13 2010, 02:54 PM, a spus:

Buna ziua!
Va rog sa nu va suparati pe mine, dar eu asa fac...inteleg mai greu :lnr (1): Sa inteleg ca PFA si II au scapat de depunerile lunare? Se va proceda asa cum era logic de la inceput sa se calculeze la sf. anului venitul net la care se vor aplica procentele pentru sanatate, pensii si somaj? Mentionez ca am avut "norocul" de a nu avea venit in iulie. Cu declaratiile depuse in nebunia din august ce se intampla?
Multumesc pentru rabdare,
Dana

Ceea ce voi spune nu se referă la situația în care obții venituri din drepturi de autor sau convenții civile, ca să fie foarte clar.

Practic totul revine la starea lucrurilor de până la adoptarea OUG 58/2010.

Ceea ce înseamnă că nu mai ai treabă cu agenția de șomaj decât dacă vrei tu să te asiguri neapărat. Aici trebuie de văzut dacă este necesară deplasarea noastră la agenția de șomaj în vederea retragerii/anulării declarației de asigurare sau acest lucru se va produce automat, prin efectul legii.

La sănătate vei plăti în continuare cum s-a mai plătit. Aici nu se schimbase nimic în mod practic nici după adoptarea OUG 58/2010. Ceea ce înseamnă vei efectua plățile trimestrial până la data de 15 a ultimei luni din trimestru, plățile efectuându-se în funcție de venitul estimat, iar la sfârșitul anului se va face regularizarea în funcție de venitul net obținut în baza contabilității în partidă simplă. Pentru cei impozitați la norma de venit tranșele trimestriale plătite la sănătate sunt finale desigur.

La pensii se va reveni la plata contribuției în baza declarației individuale de asigurare (care se depune o singură dată, iar după aceea se fac plătile până la sfârșitul lunii pentru luna curentă). Suma de plătit la casa de pensii se calculează prin aplicarea cotei de 31,3% la suma asigurată.

Ce să se întâmple cu declarațiile depuse în luna august? Se va pune praful pe ele. Iar ce-am plătit în baza OUG 58/2010, până la modificare ei prin OUG 82/2010, plătit rămâne (scoate mielul din gura leului dacă mai poți!).

Vestea rea este că, așa cum am dedus eu în mod logic lucrurile, va trebui să plătim în cursul acestei luni contribuția pentru două luni la pensii - pentru luna curentă și pentru luna august!

Aceasta postare a fost editata de Vital: 14 September 2010 - 09:31 AM




#13 alexman1982

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 14 September 2010 - 10:54 AM

Conform cu noua OUG si avand in vedere definitiile din vechea OUG, va exista posibilitatea ca un PFA sa fie declarat dependent sau nu si sa fie supus procentelor definite in vechea OUG?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 15 September 2010 - 11:20 PM
eliminare citare inutila




#14 cristiantel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 14 September 2010 - 01:06 PM

Aici sunt răspunsurile, dacă nu s-au clarificat deja... Ideea e că cei care nu sunt plătiți pe drepturi de autor sau convenții civile revin la sistemul anterior apariției OUG 58/2010.

Aceasta postare a fost editata de cristiantel: 14 September 2010 - 01:06 PM




#15 ycka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 September 2010 - 02:01 PM

buna ziua!!
de ce spuneti ca la casa de pensii se calculeaza suma de platit prin aplicarea cotei de 31,3% la suma asigurata cand in oug 82/2010 spune la artIII alin (19) cotele contributiilor individuale prevazute la alin (2) sunt cele stabilite de legea bugetului asigurarilor sociale de stat pentru contributia individuala de asigurari sociale(si anume 10.5%) si pentru contributia individuala de asigurari pentru somaj.
va rog sa ma lamuriti poate nu am inteles eu corect.



#16 iokord

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 14 September 2010 - 02:18 PM

Conform OUG 82/2010 "... prin venituri de natura profesionala, altele decat cele de natura salariala, ..., se intelege acele venituri rezultate din drepturi de autor ... si/sau venituri rezultate din activitati profesionale desfasurate in baza contractelor/conventiilor incheiate potrivit Codului civil."

Articolul 46 din Codul fiscal prevede:
"(1) Veniturile din activitati independente cuprind veniturile comerciale, veniturile din profesii libere si veniturile din drepturi de proprietate intelectuala, realizate în mod individual si/sau într-o forma de asociere, inclusiv din activitati adiacente.
(2) Sunt considerate venituri comerciale veniturile din fapte de comert ale contribuabililor, din prestari de servicii, altele decât cele prevazute la alin.(3), precum si din practicarea unei meserii.
(3) Constituie venituri din profesii libere veniturile obtinute din exercitarea profesiilor medicale, de avocat, notar, auditor financiar, consultant fiscal, expert contabil, contabil autorizat, consultant de plasament în valori mobiliare, arhitect sau a altor profesii reglementate, desfasurate în mod independent, în conditiile legii.
..."

Dupa stiinta mea (poate ma insel) contractele incheiate de avocati, contabili, arhitecti etc sunt de natura civila si nu comerciala.

Avand in vedere aceste aspecte, trag concluzia ca veniturile din profesii libere sunt impozitate similar veniturilor din drepturi de autor (prin retinere la sursa) in ceea priveste contributia la asigurarile sociale si contributia la somaj.

Cei doi ministri de resort au declarat (nu redau textual) ca pentru pfa-uri se revine la reglementarile dinainte de OUG 58/2010 (e adevarat ca exercitarea unei profesii liberale nu este similara cu desfasurarea activitatii ca pfa, din punct de vedere juridic, insa fiscal sunt venituri din activitati independente).

Care o fi adevarul?



#17 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 15 September 2010 - 09:01 AM

Doar pentru drepturi de autor sau convenții civile - 10,5%.
Pentru PFA, vechea reglementare - 31,3% (contracte de asigurare).



#18 adrianr2202

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 15 September 2010 - 12:53 PM

OK, deci se revine la situatia anterioara (pentru cei care nu au treaba cu drepturile de autor si conventiile civile). Eu, destept de crap, am depus / achitat cf OUG 58 si pentru august in data de 5.09.2010, si am si solicitat incheierea contractului de asigurare de pensii (pe motiv de schimbare de domiciliu). Probabil ca acum va trebui sa-l refac la judetul unde m-am mutat... ramane de vazut.
Ce se intampla insa cu sanatatea? Pana sa apara acest OUG 58, achitam 5,5% din venitul net, indiferent cat era de mare. OUG-ul cu pricina a limitat baza de calcul la 5 salarii medii pe economie. Ramane 5,5% la o baza nelimitata sau la baza limitata?



#19 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 15 September 2010 - 03:00 PM

Vezi postareaadrianr2202, la Sep 15 2010, 01:53 PM, a spus:

OK, deci se revine la situatia anterioara (pentru cei care nu au treaba cu drepturile de autor si conventiile civile). Eu, destept de crap, am depus / achitat cf OUG 58 si pentru august in data de 5.09.2010, si am si solicitat incheierea contractului de asigurare de pensii (pe motiv de schimbare de domiciliu). Probabil ca acum va trebui sa-l refac la judetul unde m-am mutat... ramane de vazut.
Ce se intampla insa cu sanatatea? Pana sa apara acest OUG 58, achitam 5,5% din venitul net, indiferent cat era de mare. OUG-ul cu pricina a limitat baza de calcul la 5 salarii medii pe economie. Ramane 5,5% la o baza nelimitata sau la baza limitata?
Sanatatea si inainte si in timpul si dupa OUG.58/2010 se achita 5.5% la venitul net .



#20 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 15 September 2010 - 07:14 PM

Vezi postareaalexman1982, la Sep 14 2010, 11:54 AM, a spus:

Conform cu noua OUG si avand in vedere definitiile din vechea OUG, va exista posibilitatea ca un PFA sa fie declarat dependent sau nu si sa fie supus procentelor definite in vechea OUG?

Posibilitatea de redefinire a activității din independentă în dependentă a rămas. Însă au survenit o serie de modificări în bine.

Orice activitate poate fi reconsiderată ca activitate
dependentă dacă îndeplinește cel puțin unul dintre următoarele
criterii:
a) beneficiarul de venit se află într-o relație de subordonare
față de plătitorul de venit, respectiv organele de conducere ale
plătitorului de venit, și respectă condițiile de muncă impuse de
acesta, cum ar fi: atribuțiile ce îi revin și modul de îndeplinire a
acestora, locul desfășurării activității, programul de lucru;
b) în prestarea activității, beneficiarul de venit folosește
exclusiv baza materială a plătitorului de venit, respectiv spații
cu înzestrare corespunzătoare, echipament special de lucru sau
de protecție, unelte de muncă sau altele asemenea și contribuie
cu prestația fizică sau cu capacitatea intelectuală, nu și cu
capitalul propriu;
c) plătitorul de venit suportă în interesul desfășurării activității
cheltuielile de deplasare ale beneficiarului de venit, cum ar fi
indemnizația de delegare-detașare în țară și în străinătate,
precum și alte cheltuieli de această natură;
d) plătitorul de venit suportă indemnizația de concediu de
odihnă și indemnizația pentru incapacitate temporară de muncă,
în contul beneficiarului de venit.

După cum vezi a dispărut unul dintre criteriile aberante și abuzive conținute de OUG 58/2010 în varianta originală. Adică a dispărut criteriul "orice alte elemente care reflectă natura dependentă a activității".






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL