Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
profesii liberale si ord. 82/2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


profesii liberale si ord. 82/2010


47 replies to this topic

#41 nadanadaro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 23 September 2010 - 07:08 PM

Buna seara,

CHiar nu stie nimeni sau nu am intrebat unde trebuie?
Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 25 September 2010 - 04:12 PM
eliminare citare inutila post anterior




#42 nadanadaro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 23 September 2010 - 07:19 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Sep 9 2010, 06:46 PM, a spus:

http://gov.ro/noi-reglementari-privind-pla..._l1a110341.html

Tema: Sedinta de Guvern din 08.09.2010
Noi reglementari privind plata contributiilor pentru drepturile de autor

Buna seara,

Am si eu niste nedumeriri. Sper sa ma puteti ajuta.
Sunt PFA pe domeniul traduceri si realizez traduceri pentru care primesc drepturi de autor si altele pentru care nu primesc drepturi de autor. Sa inteleg ca, in urma ordonantei 82, pentru DDA mi se retine la sursa 11%, iar pentru veniturile pentru care nu primesc DDA se revine la situatia de dinainte, adica nu sunt obligata sa cotizez la somaj si pentru pensie cotizez cu o suma la alegerea mea, cum am convenit cu Casa
de Pensii in iunie parca, atunci cand s-au pus ei cu somatiile pe noi?
Va multumesc pentru ajutor.




#43 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2010 - 04:11 PM

ai postat la capitolul corect, dar nu la topicul corect, exista un topic deja deschis, - acolo trebuia sa postezi, nu ai voie sa deschizi topic nou daca mai este unul pe aceeasi tema (pfa si ord. 82/2010)
te rog sa citesti regulamentul, altfel dai de belele cu moderatorii.

ai inteles bine, bravo tie, sincer iti zic fiindca se vede ca ai citit cu atentie ce si cum !! :lnr (1):

topice unite.



#44 Sorinhg

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 27 September 2010 - 01:43 PM

Am gasit precizarile astea: http://codfiscal.money.ro/cnpas-precizari-...-oug-nr-822010/

Citeaza

d) Persoanele care au fost asigurate, pe baza de declaratie de asigurare, in perioada 1 iulie – 10 septembrie 2010, atat in baza Legii nr. 19/2000, cat si in baza OUG nr. 58/2010, vor beneficia pentru aceasta perioada de stagiu complet de cotizare, iar pentru determinarea punctajului mediu anual se vor valorifica ambele venituri inscrise in cele doua declaratii de asigurare.

La cerere, pentru aceasta perioada, aceste persoane pot solicita restituirea contributiei de asigurari sociale achitata conform Legii nr. 19/2000. Se va proceda la retragerea declaratiei de asigurare, depusa conform Legii nr. 19/2000, de la data de 1 iulie 2010 si depunerea, din nou, a acesteia de la 10 septembrie 2010. Stagiul de cotizare se va stabili prin aplicarea asupra perioadei de cotizare a raportului dintre cota de contributie individuala de asigurari sociale si cota de contributie de asigurari sociale aprobata pentru locurile de munca in conditii normale. La stabilirea punctajului mediu anual se vor lua in considerare veniturile de natura profesionala la care s-a achitat contributia individuala de asigurari sociale, conform OUG nr. 58/2010.


Adica, daca nu am retras declaratia veche (pe legea 19/2000), si nu vrem sa platim de doua ori pentru iulie si august, trebuie sa stam iar la coada sa o retragem si apoi sa o depunem din nou din septembrie (sa speram ca nu la alta coada).
Stie cineva daca se poate trimite si declaratia asta (pe legea 19/2000) prin posta? Poate scapa de coada cel putin cei care au retras-o deja pe cea veche.



#45 nadanadaro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 28 September 2010 - 11:44 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Sep 25 2010, 05:11 PM, a spus:

ai postat la capitolul corect, dar nu la topicul corect, exista un topic deja deschis, - acolo trebuia sa postezi, nu ai voie sa deschizi topic nou daca mai este unul pe aceeasi tema (pfa si ord. 82/2010)
te rog sa citesti regulamentul, altfel dai de belele cu moderatorii.

ai inteles bine, bravo tie, sincer iti zic fiindca se vede ca ai citit cu atentie ce si cum !! :lnr (1):

topice unite.

Asta am inteles. De altfel as fi si sters primul mesaj daca imi era evident cum se face. Insa ce nu inteleg este ce intrebam a doua oara si vad ca nimeni nu-mi raspunde. Nu e problema, m-am obisnuit deja cu tratamentul asta de la functionarii statului roman.
Multumesc oricum tuturor.



#46 catrina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 06 October 2010 - 11:31 AM

Buna ziua,

Stie cineva ce se intampla cu contributia la pensii platita pentru luna iulie? se returneaza sau ramane platita ca atare?
Mentionez ca incepand cu luna august cei de la Casa de pensii nu mi-au mai primit declaratia cf. noilor reglementari in vigoare.

Aceeasi intrebare pentru fondul de somaj.

Multumesc!



#47 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 October 2010 - 01:17 PM

scrie aici (mai sus un pic), pe site-ul cnpas si in ord. 82/2010 art. III, alin. 2) si 3)

fol. fct de cautare pe acest site e obligatorie inainte de a posta
era de asteptat sa gasesti raspunsul dorit aici si pe site-urile institutiilor respective.



#48 Biancas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 14 October 2010 - 10:07 PM

Buna seara.
Vin si eu cu o intrebare la dvs.
Lucrez la o policlinica privata. Policlinica are contracte cu medici (angajati in spitale) care vin si consulta in cabinetele policlinicii noastre.
Li s-a intocmit un contract de prestari servicii, pe baza caruia medicul primeste un procent din incasari, la sfarsitul fiecarei luni aceasta amite factura si chitanta pentru banii incasati.
Pentru luna iulie, august si pana in 10 septembrie s-a platit impozit la CAS si somaj conf OUG 58/2010 adica (V ded - Ch ded) in procent de 10.5 % respectiv 0.5 %.
Problema mea e urmatoarea:

Conform OUG 82/2010 pe care am citit-o ei totusi desfasoara o activitate dependenta deoarece vin si consulta in spatiul policlinicii.
Am intrebat la finainte si mi s-a spus ca pers fizice ca medicii, expertii contabili, avocatii,..etc nu se supun legii 82 si deci NU TREBUIE SA PLATEASCA CONTRIBUTIILE LA CAS SI SOMAJ.

Va rog frumos sa ma lamuriti, deoarece am mai vorbit cu vreo 3 persoane si fiecare are varianta sa...ba ca trebuie , ba ca nu trebuie.
Si daca trebuie sa plateasca aceste contributii atunci cum se face plata? Policlinica declara si ei platesc?

Multumesc anticipat.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL