Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
conventii civile si ord. 58/2010, ord. 82/2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


conventii civile si ord. 58/2010, ord. 82/2010


18 replies to this topic

#1 conta0913

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 August 2010 - 11:24 AM

Va rog sa ma ajutati cu impozitarea conventiilor civile, si a contractelor de mandat incepand cu 01.07.2010. La asociatia noastra de proprietari, presedintele, cenzorul si responsabilii de scari primesc lunar o suma de bani pe contract de mandat. Majoritatea sunt pensionari.
Din ce am inteles din norme sunt considerate ca si "salarii", trebuind sa platesc contributiile si pt angajat si pt angajator. Nu cred ca treb sa platesc si somaj pt pensionari. Va rog raspuns urgent. Scuze daca n-am postat unde trebuia. Multumesc.



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 August 2010 - 09:49 PM

Incepand cu data de 1 iulie 2010, platitorii veniturilor de natura profesionala au obligatia de a declara, calcula, retine si plati contributiile individuale de asigurari sociale, asigurari sociale de sanatate si asigurari de somaj asupra acestor venituri, in conformitate cu prevederile legale in vigoare.




#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 09 September 2010 - 08:41 PM

Activitati prestate in baza contractelor civile. Venituri dependente
http://www.legislatiamuncii.ro/a/2187/acti...dependente.html

Daca activitatea prestata de colaboratori este o activitate dependenta in sensul Codului fiscal este necesar sa se incheie contracte individuale de munca.



#4 koala2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 30 September 2010 - 01:59 PM

Sal!

Am 5 persoane angajate cu contract civil, ale caror venituri nu provin din drepturi de autor. Pana acum le opream 16% impozit.
Din septembrie ce contributii le vom opri?
Multumesc



#5 Nedelcu Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:

Postat 30 September 2010 - 07:57 PM

Buna seara,
Aceleasi nedumeriri le am si eu cu privire la Ord.82/2010.
Am inteles asa:
-Persoana angajata cu carte de munca (sau pensionara in sistemul public de pensii)care realizeaza si alte venituri in baza unei conventii civile(cod civil) numite venituri conexe,nu mai plateste cas si somaj.Asupra venitului se aplica cota de impozit de 16%(se poate,conform codului fiscal) si angajatorul mai plateste si cass.
Sunt direct interesata de "lamurirea acestor nelamuriri" si as dori un raspuns autorizat.
Multumesc!



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2010 - 09:33 AM

despre conventii civile vs ord. 82 am scris la asoc. de proprietari (capitol distinct in forum) :laugh:

citeste doar ultimele postari, de dupa 10 sept. :lnr (1):



#7 Ig_Maria

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 09 October 2010 - 10:11 AM

Va rog sa ma ajutati cu o problema. daca am lucrat 4 zile , fara contract de munca, care sunt retinerile la intocmirea statului de plata? e vorba de banii de la alegeri. Multumesc!
pensionarii au scutire da la aceste plati? art. 3 din OUG 58/2010 se refera la asa ceva?

Aceasta postare a fost editata de Ig_Maria: 09 October 2010 - 10:12 AM




#8 vlad.claudiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 11 November 2010 - 02:04 PM

Salut.
Dupa indelungi cercetari prin legi, respectiv telefoane date la diverse Institutii, se pare ca atat contractele de mandat cat si conventiile civile (cele dependente) sunt asimilate salariilor. Asta inseamna ca trebuie sa platim aceleasi contributii sociale ca si la CIM ( mai putin ITM-ul). Insa sunt nelamurit in cazul unui pensionar, mi s-a spus ca atunci nu se plateste somaj, insa pensia si sanatatea tot se platesc. Ma poate lamuri si pe mine careva!
Multumesc!



#9 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 11 November 2010 - 06:32 PM

Vezi postareavlad.claudiu, la Nov 11 2010, 04:04 PM, a spus:

Salut.
Dupa indelungi cercetari prin legi, respectiv telefoane date la diverse Institutii, se pare ca atat contractele de mandat cat si conventiile civile (cele dependente) sunt asimilate salariilor. Asta inseamna ca trebuie sa platim aceleasi contributii sociale ca si la CIM ( mai putin ITM-ul). Insa sunt nelamurit in cazul unui pensionar, mi s-a spus ca atunci nu se plateste somaj, insa pensia si sanatatea tot se platesc. Ma poate lamuri si pe mine careva!
Multumesc!

Cota CASSãnãtate al asiguratului plãteºte ºi pensionarul cum va plãti ºi impozitul pe venit de 16%.
CAS poate plãti dacã vrea sã i se recalculeze pensia în funcþie de modificare vechimii cât a cotizat . Meritã ?
Aºa am priceput eu.
Dar ...câte pãreri ºi bazaconii am auzit, citit, inclusiv debitate de oficiali , nu mai ºtiu dacã chiar ... am priceput bine.
Numai ºi pentru cã ce gândeºte cineva mai poþi pricepe, desluºi, ghici, dar ce vor muºchii lor ... mâine..., doar mâine vei afla!



#10 rodia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 21 December 2010 - 09:37 AM

1. Pt.conventiile civile se calculeaza si se retin numai obligatiile datorate de persoana pe numele careia este incheiata conventia sau se datoreaza si obligatiile angajatorului?
2. Ce documente se intocmesc pt.plata acestor conventii si calculul contributiilor (stat de plata ).

Multumesc mult!



#11 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 21 December 2010 - 10:53 AM

Conform OUG nr. 82/2010 asupra veniturilor realizate in baza conventiilor civile se datoreazã contribuþiile individuale de asigurãri sociale (10,5%) ºi asigurãri pentru ºomaj (0,5%).
Plãtitorii de venit au obligaþia de a depune, lunar, pânã la data de 25 a lunii urmãtoare celei în care s-au plãtit veniturile de naturã profesionalã, câte o declaraþie privind evidenþa nominalã a persoanelor care realizeazã venituri de naturã profesionalã, altele decât cele de naturã salarialã.

Aceasta postare a fost editata de G David: 21 December 2010 - 10:56 AM




#12 Nedelcu Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:

Postat 12 January 2011 - 08:13 PM

Vezi postarearodia, la Dec 21 2010, 09:37 AM, a spus:

1. Pt.conventiile civile se calculeaza si se retin numai obligatiile datorate de persoana pe numele careia este incheiata conventia sau se datoreaza si obligatiile angajatorului?
2. Ce documente se intocmesc pt.plata acestor conventii si calculul contributiilor (stat de plata ).

Multumesc mult!

Conventia civila incheiata in baza Codului Civil nu reprezinta o obligatie din partea beneficiarului de a plati si declara cotele de contributii obligatorii.Singura obligatie este de a impozita plata cu 10% sau 16% si de a depune declaratia 100.Prestatorul daca doreste isi poate plati si declara cotele de contributie.Plata prestatiei serviciului conform conventiei civile nu reprezinta salariu.Vorbim de salariu in cazul unui contract de munca.



#13 Diana Chirita

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 January 2011 - 04:55 PM

Buna ziua !

Am o intrebare: Mama mea e pensionara, si este si angajata in propria firma (cu activitate de proiectare). Daca ar incepe sa lucreze si ca agent de asigurari, cu contract de colaborare, ce taxe (impozite, contributii, etc.) ar trebui sa plateasca ? Aceasta noua activitate ar afecta modul de impozitare a celorlalte venituri (pensia si salariul) ?
Multumesc !



#14 andreap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:

Postat 04 March 2011 - 10:23 AM

Buna
Sper ca ma puteti ajuta cu niste informatii.Am un angajat in firma cu CIM pe functia de Agent vanzari.Directorul vrea sa-i plateasca comision din vanzarile realizate iar eu nu stiu care este cea mai avantajoasa forma,in afara de includerea comisionului in stat,sub forma de prima.Contractul de comision?Conventia civila?
In cele doua cazuri care ar fi contributiile de platit la stat?Am tot citit si nu mai inteleg nimic..

Multumesc anticipat



#15 andreap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:

Postat 04 March 2011 - 10:26 AM

Buna
Am nevoie de putin ajutor..Daca este angajat cu CIM la o firma,mai poate avea si o conventie civila pe aceeasi firma?Mentionez ca doresc sa-i platesc comision din vanzari,separat de salariul din contract.

Multumesc anticipat



#16 mangalagiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 April 2011 - 10:53 AM

Vezi postareaNedelcu Gabriela, la 12 January 2011 - 08:13 PM, a spus:

<!--quoteo(post=234363:date=Dec 21 2010, 09:37 AM:name=rodia)--><div class='quotetop'>CITAT(rodia @ Dec 21 2010, 09:37 AM) <a href="index.php?act=findpost&pid=234363"><{POST_SNAPBACK}></a></div><div class='quotemain'><!--quotec-->1. Pt.conventiile civile se calculeaza si se retin numai obligatiile datorate de persoana pe numele careia este incheiata conventia sau se datoreaza si obligatiile angajatorului?
2. Ce documente se intocmesc pt.plata acestor conventii si calculul contributiilor (stat de plata ).

Multumesc mult!<!--QuoteEnd--></div><!--QuoteEEnd-->

Conventia civila incheiata in baza Codului Civil nu reprezinta o obligatie din partea beneficiarului de a plati si declara cotele de contributii obligatorii.Singura obligatie este de a impozita plata cu 10% sau 16% si de a depune declaratia 100.Prestatorul daca doreste isi poate plati si declara cotele de contributie.Plata prestatiei serviciului conform conventiei civile nu reprezinta salariu.Vorbim de salariu in cazul unui contract de munca.


OK..... beneficiarul poate sa retina si sa vireze contributia la CAS si somaj...fara sanatate inteleg. In schimb in ceea ce priveste impozitul pe venit de 16% se retine la brut sau se deduc contributiile la cas si somaj?



#17 theya_05

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 June 2011 - 08:49 PM

Vezi postareaconta0913, la 08 August 2010 - 11:24 AM, a spus:

Va rog sa ma ajutati cu impozitarea conventiilor civile, si a contractelor de mandat incepand cu 01.07.2010. La asociatia noastra de proprietari, presedintele, cenzorul si responsabilii de scari primesc lunar o suma de bani pe contract de mandat. Majoritatea sunt pensionari.
Din ce am inteles din norme sunt considerate ca si "salarii", trebuind sa platesc contributiile si pt angajat si pt angajator. Nu cred ca treb sa platesc si somaj pt pensionari. Va rog raspuns urgent. Scuze daca n-am postat unde trebuia. Multumesc.
pentru pensionari nu se plateste contributie la fondul de somaj,nici macar in cazul incheierii unui contract individual de munca.



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 June 2011 - 12:50 PM

theya,

intrebarea la care ai raspuns e veche de circa 1 an si are deja solutia atat aici cat si la topicul despre asoc. de proprietari ! asa ca, ce rost are sa rasp. la astfel de intrebari cand sunt altele fara solutie ? mai de folos ar fi sa te uiti pe acelea - daca tot vrei sa ajuti si-ti multumim mult pt intentie, poate stii raspunsul corect la vreuna dintre ele :thumbup:



#19 EmilPk

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 October 2011 - 07:07 AM

Buna dimineata!

Va rog sa ma ajutati si sa-mi transmiteti raspunsul la urmatoarea intrebare: daca un beneficiar retine la sursa 10%-impozit pe venitul din prestarile de servicii in baza unui contract civil, atunci prestatorul mai trebuie sa se inregistreze la ADMINISTRATIA FINANTELOR PUBLICE si sa-si plateasca la inceputul anului urmator diferenta de 6%?

Multumiri anticipate!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL