Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit Minim suspendat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozit Minim suspendat


5 replies to this topic

#1 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 04 October 2010 - 05:11 PM

Cf.oug 87/2010
-o declaratie 101 pentru perioada 01.01.2010-30.09.2010 termen depunere 25.02.2011
-o declaratie 101 pentru perioada 01.10.2010-31.12.2010 termen depunere 25.02.2011 sau 25.04.2011.
Exercitiul fiscal 2010 se imparte in 2 parti,exercitiul financiar ramane unul singur.
Daca in trimestrul 3 declaram si platim impozit minim (chiar daca e pierdere) si din motive obiective nu poti finaliza calculul impozitului pana la 25.02.2011,atunci in data de 25.01.2011se plateste tot impozit minim (cel din trim.3) dar il numim impozit pe profit,dar in situatiile cu pierdere si pe trim.4 acesta de poate recupera,nu?
Deductibilitatile limitat inteleg ca se fac separat pe cei 2 ani fiscali .
Eu asa inteleg din aceasta OUG.
Voi dragi colegi cum intelegeti?
OUG_87_2010.pdf



#2 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 04 October 2010 - 05:54 PM

Se pare ca asa se intelege din ordonanta, dar mai mult ca sigur, vor exista in continuare adaugiri, completari, modificari lunare la codul fiscal pana la finele anului. Dupa cum vad eu ca se misca politic lucrurile, stilul asta de conducere de la ANAF se va continua cel putin pana in primavara 2011, asa ca ma astept la noi aparitii editoriale in MO cu chestii curioase si impotriva firii.

Altfel numai de bine.




#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 October 2010 - 06:46 PM

Vor fi doua Declaratii 101 cu definitivarea impunerii, iar fiecare perioada este considerata an fiscal , anul calendaristic 2010 este impartit in doua perioade fiscale. Pentru Norme sa asteptam schimbarea formularului Declaratiei 101.
Art.34
(18) Pierderea fiscala inregistrata in cele doua perioade aferente anului 2010 se recupereaza potrivit prevederilor art. 26, fiecare perioada fiind considerata an fiscal in sensul perioadei de 5 ani, respectiv 7 ani.



#4 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 06 October 2010 - 08:13 AM

Daca anul fiscal 2010 se imparte in doua, ce logica are in trimestrul IV plata impozitului pana-n 25 ianuarie la nivelul trimestrului III?



#5 S.G.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 28 December 2010 - 01:03 PM

Cred ca acum se va justifica cu adevarat certificarea de catre un consultant fiscal a declaratiei 101... Va dati seama cat au asteptat ei sa certifice o declaratie anuala si acum au parte de doua intr-un singur an (calendaristic) :biggrin: .... Recupereaza si pe anii anteriori... Nu ma mai mira nimic... Deja parca si vad ca legile fiscale se fac deja la Camera Consultantilor Fiscali sub directa indrumare a Ministerului de Finante sau o fi invers ??!! Concluzia mea e una singura... se doreste o fiscalitate incalcita, interpretabila sub aparenta unei nepriceperi din partea celor care le initiaza... Ganditiva cate lucruri se dau peste cap cu aceasta lege (OUG 87/2010)... reportarea/recuperarea pierderilor... cheltuieli limitative pe perioade fiscale... etc :thumbup: Nici nu ma mai obosesc sa mai gasesc sensul ratiuni in aceasta legislatie... pur si simplu astept sa vad reactia celor din jur... si apoi sa imi fac o idee si aleg o solutie, fiindca in momentul asta oricine imi spune ca interpretarea lui e cea corecta nu ma convinge... :smile:
Nu pot altfel...



#6 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 28 December 2010 - 01:48 PM

Vezi postareaS.G., la Dec 28 2010, 01:03 PM, a spus:

Cred ca acum se va justifica cu adevarat certificarea de catre un consultant fiscal a declaratiei 101... Va dati seama cat au asteptat ei sa certifice o declaratie anuala si acum au parte de doua intr-un singur an (calendaristic) :biggrin: .... Recupereaza si pe anii anteriori... Nu ma mai mira nimic... Deja parca si vad ca legile fiscale se fac deja la Camera Consultantilor Fiscali sub directa indrumare a Ministerului de Finante sau o fi invers ??!! Concluzia mea e una singura... se doreste o fiscalitate incalcita, interpretabila sub aparenta unei nepriceperi din partea celor care le initiaza...

Eu cred ca mai degraba invers. Nu cred ca e vorba de aparenta unei nepriceperi ci de incompetenta crasa si de interese mari in spatele oug-urilor.
vioreld






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL