Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA - vanzare cereale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA - vanzare cereale


7 replies to this topic

#1 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 October 2010 - 08:56 PM

O societate care achizitioneaza cereale numai de la persoane fizice pe baza de borderou de achizitie cu scopul revanzarii, trebuie sa intocmeasca factura de vanzare cu TVA sau fara TVA ?
Multumesc!



#2 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 05 October 2010 - 10:06 PM

Buna ziua,
daca societatea dumneavoastra este inregistrata in scopuri de TVA sunteti obligat sa emiteti factura cu TVA, daca nu e inregistrata in scopuri de TVA veti emite factura fara TVA. Nu are nici o legatura modalitatea de facturare(cu sau fara TVA) cu furnizorul de la care va aprovzionati.
Spor!

Aceasta postare a fost editata de iulie012006: 05 October 2010 - 10:07 PM




#3 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 11 July 2011 - 02:59 PM

In iulie 2011 , factura de vanzare pentru mazare este cu TVA colectat;mazarea nu are taxare inversa nu?



#4 boboaca2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 July 2011 - 08:07 PM

Am si eu o intrebare:
La inceputul lunii mai 2011 am emis o factura de avans unui client cu care am incheiat un contract pentru vanzarea de cereale. Factura de avans are calculat TVA 24 %. In luna iulie dupa recoltare am inceput livrarea efectiva a cerealelor pe baza de avize de expeditie si bonuri electronice de cantar. Va trebui sa emit o factura cu taxare inversa pentru marfa vanduta dar si storno de avans. Cum se intocmeste factura pentru storno de avans (ma refer la TVA)si cum se reflecta in contabilitate? Mentionez ca ambele firme sunt inregistrate in scopuri de TVA
Va multumesc pentru ajutor,
Viorica



#5 RazaR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2012 - 10:28 PM

Am si eu o intrebare. AM primit o factura de cereale cu taxare inversa de la un furnizor. Cerealele vor fii vandute la persoane fizice cu bon de casa. As dori sa imi spuneti nota contabila ce tb facuta la inregistrarea facturii primite si ce se intampla cu TVA-ul, mai bine spus dc eu fac doar:

371= %
401
378
4428

Adica colectez tot tva-ul si il platesc sau recuperez ceva din el?

Multumesc anticipat!



#6 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 26 April 2012 - 10:48 PM

colectezi tot si platesti pe masura incasarii, nu ai ce deduce



#7 draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 17 May 2012 - 10:22 AM

La livrarea de cereale se face nota 4111=701,fara tva dar in declaratia 394 ar trebui trecut tva la livrari cereale,da sau nu?
ddd



#8 draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 18 May 2012 - 03:17 PM

Raspund tot eu,da se trece in 394,nu se trce TVA-ul in 300.Sper ca spun bine ceea ce spun.
ddd






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL