Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ANTET FACTURA ( CUPARATOR ) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ANTET FACTURA ( CUPARATOR )


7 replies to this topic

#1 ATAPELEA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:craiova

Postat 06 October 2010 - 11:15 AM

Va salut si sper sa fi postat acolo unde trebuie (am cautat problema asta pe net si forum si nu prea am gasit un raspuns)

Amanunte
Sunte o firma de prestari servicii (instalatii gaze) si facem lucrari de gaze si proiectarea acestora. Inainte de a face lucrarea se face un proiect (dosar tehnic) care est avizat de furnizorul de gaze iar in baza proiectului tehnic se face executia lucrarii receptionata de furnizorul de gaze.
Proiectul si executia lucrarii se face unui client persoana fizica care in prealabil a depus o cere la furnizorul de gaze (cerere insotita de un act de proprietate prin care sa dovedeasca ca este proprietarul loctiei unde se baga gaze) care ia emis un accept in sistemul de gaze pe numele lui.

Problema
Dupa executai lucrarii i se face o SITUATIE DE PLATA si FACTURA si BON, pentru lucrarea executata.
Individul are spatiul inchiriat (CONTRACT INCHIRIERE) unei firme care vrea sa isi deduca costul lucrarii (realitatea este ca firma vrea acea lucrare si ia o si plateste) si incepe tambalau :lnr (1):
Imi cere ca in antetul facturii la cumparator sa scriu asa: ION ION / S.C. XXX S.R.L. sau ION ION PRIN S.C. XXX S.R.L.
Mentionez ca:
-proiect tehnic intocmit pe numele lu ION ION
-dosar tehnic de lucrare facut pe numele lui ION ION
-receptie tehnica pe numele lui ION ION

-situatie de plata ------ vrea sa scriu ION ION / S.C. XXX S.R.L. sau ION ION PRIN S.C. XXX S.R.L.
-factura fiscala -------- vrea sa scriu ION ION / S.C. XXX S.R.L. sau ION ION PRIN S.C. XXX S.R.L.

ESTE LEGAL ASA CEVA ???
POT SA FAC ASA CEVA ???
EU PE CINE TREC IN CONTABILITATE LA CLIENT ??? : PE ION ION (CU C.N.P.-UL LUI) SAU PE S.C. XXX S.R.L. (CU CUI-UL EI)
DAR LA PLATITOR ???

Daca asa nu se poate (este ilegal) cu se poate face pana la urma ca acea lucrare facuta in casa lu ION ION sa o suporte fima chiriasa (ia beneficiaza de acea investitie)

Va multumesc anticipat.



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 October 2010 - 02:28 PM

Sa scri ce solicita ei la client este imposibil, nu este legal.
Facturati Pe ION ION, daca altfel nu se poate, faceti un proces verbal intre ION si firma chiriasa prin care Firma chiriasa receptioneaza la randul ei ce a receptionat ION de la firma cu gazu'. Firma chiriasa va deconta factura lui JOHN printr-o dispozitie de plata la care ataseaza procesul verbal si o copie dupa factura; singurul neajuns pt chirias este ca nu va putea deduce TVA-ul (pentru asta nu are solutie).
Atentie in contractul de inchiriere trebuie stipulat ca firma chiriasa suporta astfel de costuri (intretinere, reparatii, imbunatatiri).
Eu asa as proceda, si cred ca m-as incadra in cadrul juridic actual.

Dragos



#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 October 2010 - 11:16 AM

Sigur ca societatea care suporta cheltuielile sa doreasca situatii de lucrari si Factura pe numele societatii. Societatea prestatoare de servicii trebuie sa incheie contractul de executie direct cu societatea beneficiara a lucrarii, la care sa ataseze contractul de inchiriere si autorizatia proprietarului. In acest fel, pe baza contractului si a situatiilor de lucrari se poate emite Factura pe numele societatii contractante.



#4 ATAPELEA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:craiova

Postat 08 October 2010 - 08:09 AM

Mersi de raspunsu Sa scri ce solicita ei la client este imposibil, nu este legal.

Doua moduri de solutionare a problemei total diferite ?!?! :lnr (1):

DRAGOS NEGOITESCU
Firma chiriasa va deconta factura lui JOHN printr-o dispozitie de plata la care ataseaza procesul verbal si o copie dupa factura; singurul neajuns pt chirias este ca nu va putea deduce TVA-ul (pentru asta nu are solutie).
Mi se pare "oarecum" OK

Lexiroxi
Societatea prestatoare de servicii trebuie sa incheie contractul de executie direct cu societatea beneficiara a lucrarii, la care sa ataseze contractul de inchiriere si autorizatia proprietarului.
E cam trasa de par. Cum sa fac un contract cu cineva care nu detine:
-proiect tehnic intocmit pe numele lu ION ION
-dosar tehnic de lucrare facut pe numele lui ION ION
-receptie tehnica pe numele lui ION ION
-cladirea este a lu ION ION
-adevaratul proprietar al lucrarii este ION ION firma SC XXX SRL, este doar un utilizator pe o perioada determinata(poate expira contractul de inchiriere peste o luna)

EXISTA UN ARTICOL DE LEGE CARE REGLEMENTEAZA OARECUM ACEASTA SITUATIE
va rog sa nu insiruti niste legi .... cine are timp sa le citeasca si sa le inteleaga :biggrin:
Sunt tare curios care credeti ca este inregistrarea contabila :
-proiect 500 lei
-executie 7500 lei


Va multumesc la toti pentru ajutor si va dores tore cele bune.



#5 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 08 October 2010 - 04:19 PM

Cum adica „e cam trasa de par”? ce vrei sa ne spui? Ca tu ca firma de executie lucrari de gaze nu ai dreptul sa executi lucrari la o anumita adresa (pentru care ai autorizatia eliberata pe numele proprietarului imobilului) decat pentru proprietarul imobilului si nu pentru locatarii chiriasi care platesc efectuarea lucrarii? Daca exista o astfel de reglementare, explica acest lucru locatarilor si intradevar nu poti face contract si factura decat pe numele proprietarului, pentru plata sa se deconteze intre ei. Daca nu exista o astfel de reglementare, dar ai intocmit contract pe numele proprietarului, se poate face o Anexa la contract (semnata si de societatea care plateste) cu corectiile necesare, la care anexezi documentele justificative si Factura o emiti catre societatea respectiva.
In cazul descris de tine, poti face Facura pe numele ION ION pe care sa specifici si numele societatii care face plata, dar asta nu-i ajuta pe cei care au trecut numele SC ca si comentariu, le trebuie contract de executie pentru deducerea cheltuielilor si Facura pe numele SC pentru deducerea TVA-ului si inregistrarea cheltuielilor in contabilitate.
„Proprietarul” lucrarii este imobilul respectiv, lucrarea nu dispare daca chiriasii pleaca sau imobilul este vandut.



#6 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 October 2010 - 07:39 AM

Vezi postareaATAPELEA, la Oct 6 2010, 12:15 PM, a spus:

Va salut si sper sa fi postat acolo unde trebuie (am cautat problema asta pe net si forum si nu prea am gasit un raspuns)

Amanunte
Sunte o firma de prestari servicii (instalatii gaze) si facem lucrari de gaze si proiectarea acestora. Inainte de a face lucrarea se face un proiect (dosar tehnic) care est avizat de furnizorul de gaze iar in baza proiectului tehnic se face executia lucrarii receptionata de furnizorul de gaze.
Proiectul si executia lucrarii se face unui client persoana fizica care in prealabil a depus o cere la furnizorul de gaze (cerere insotita de un act de proprietate prin care sa dovedeasca ca este proprietarul loctiei unde se baga gaze) care ia emis un accept in sistemul de gaze pe numele lui.

Problema
Dupa executai lucrarii i se face o SITUATIE DE PLATA si FACTURA si BON, pentru lucrarea executata.
Individul are spatiul inchiriat (CONTRACT INCHIRIERE) unei firme care vrea sa isi deduca costul lucrarii (realitatea este ca firma vrea acea lucrare si ia o si plateste) si incepe tambalau :lnr (1):
Imi cere ca in antetul facturii la cumparator sa scriu asa: ION ION / S.C. XXX S.R.L. sau ION ION PRIN S.C. XXX S.R.L.
Mentionez ca:
-proiect tehnic intocmit pe numele lu ION ION
-dosar tehnic de lucrare facut pe numele lui ION ION
-receptie tehnica pe numele lui ION ION

-situatie de plata ------ vrea sa scriu ION ION / S.C. XXX S.R.L. sau ION ION PRIN S.C. XXX S.R.L.
-factura fiscala -------- vrea sa scriu ION ION / S.C. XXX S.R.L. sau ION ION PRIN S.C. XXX S.R.L.

ESTE LEGAL ASA CEVA ???
POT SA FAC ASA CEVA ???
EU PE CINE TREC IN CONTABILITATE LA CLIENT ??? : PE ION ION (CU C.N.P.-UL LUI) SAU PE S.C. XXX S.R.L. (CU CUI-UL EI)
DAR LA PLATITOR ???

Daca asa nu se poate (este ilegal) cu se poate face pana la urma ca acea lucrare facuta in casa lu ION ION sa o suporte fima chiriasa (ia beneficiaza de acea investitie)

Va multumesc anticipat.
Toata documentatia trebuia facuta pe numele firmei care e proprietara spatiului.Firma trebuia sa fi depus o cere la furnizorul de gaze (cerere insotita de un act de proprietate prin care sa dovedeasca ca este proprietarul loctiei unde se baga gaze).Poate ca trebuia sa ai si tu, ca executant al lucrarii, o discutie initiala si un accept din partea firmei ca proprietar si atunci ti-ar fi spus ei direct si despre treaba cu decontarea.



#7 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 02 November 2010 - 10:35 AM

am si o situatie similara ; contract intre doua societati ; clientul plateste pentru o lucrare un avans in baza contractului ; furnizorul trebuie sa achite din acesti bani in numele clientului taxe ,avize de racordare etc. Problema este ca eu ca si furnizor am emis factura catre client colectand TVA si nu pot deduce ulterior de la terti,deoarece avizele sunt pe numele clientului. :thumbup: In avansul primit intra si prestarea de lucrari si valoarea avizelor.
Ma gandesc ca trebuie refacturate clientului cu mentiunea "factura de decontare -pt.plati in numele clientului" ,ii dau copii dupa facturile achitate si conform art.137 CF nu deduc TVA pt.sumele achitate si nu colectez pt.factura de decont .Nu inregistrezi nici venit ,nici cheltuiala , sumele contabilizate prin 461 inclusiv TVA. E corect teoretic? Dar mie nu-mi convine practic ! Am colectat TVA pentru toata suma cand am primit avansul prin banca si deduc numai bucatica de executie ,cu restul cum fac daca -l refacturez clientului si n-am voie sa-l deduc,facturile fiind pe numele lui . S-au recuperez chltuiala tratand-o ca pe o prestare de serviciu in care includ tot si deduc si cheltuiala lui,care este de fapt a mea ca banii au iesit de la mine :laugh: In curs de documentare... :smile: astept opinii,merci frumos



#8 ATAPELEA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:craiova

Postat 03 November 2010 - 09:34 AM

De ce nu faci contractul doar pe lucrare. La avize te duci faci tu actele pe la primarie telefonie electrica etc. si il pui pe el putin pe drumuri sa si le plateasca singur sau sa iti dea bani tie in numerar si te duci si le platesti tu in numele lui (in antet scrie direct numele clientului).
Din cate stiu eu una este "AVIZUL" si alta este instrument de plata "chitamta, factura, bon, ordin de plata, etc." Deci avizul il faci pe numele tau iar instrumentul de plata pe numele luli pe banii lui si il deconteaza el direct

Ar mai fi o varianta. Le pui pe doamnele de la "avize" sa scire in antetu instrumentului de plata numele clientului iar la "explicatii" ca avizul este pentru tine.

Aceste sunt niste modalitati de a plati clientul avizul si tu sa nu mi devi un intermediar, chiar daca fizic tot tu te ocupi de acest lucru. Clientu poate sa mearge cu tine sau sa iti dea banii tie in mana (clientu face o dispozitie de plata) sa platesti.

TU AI O SITUATIE SIMPLA ....... HAI SA ITI SPUN EU UN IMBARZOIATA :lgh (23): RAU DE TOT :

Un om care si-a facut si el acolo o casuta cu 20 de camere :biggrin: vrea gaze (brasament nou)
Face o cere de aces la furinoru de gaze
Acesta o aproga si face un contract cu clientul
Furnizorul de gaze da lucrarea de executie a bransamentului unei fime particulare cu care are cuntract de prestarii servicii
Deci furnizoru de gaze este un intermediar de lucrare intre clientu si executant.
Executantul se apuca de treaba (in cazu nostru avize)
Avize care pe care le plateste la primarie
Le deconteaza la furnizoru de gaze.
Care la randu lui le deconteaza la client.
:thumbup: :smile: :laugh: :sad: :tongue:
Eu pe numele cui le iau ???????? :laugh:
Avizele trebuie decontate la furnizorul de gaze (prin facturare) cu sau fara tva factura ????????? :sad: (eu sunt paltitor de tva)

CUM PROCEDEZ ...... va sun cum fac ........ o fi bine o fi rau ....eu asa fac :laugh:
- si pe "aviz" si pe "instrumentul de plata" le rog pe funtionare sa scie prin diferitele parti ale hartiei (hartia suporta multe :laugh: ) atat numele meu "constructorul" cat si al clientului (beneficiarul persoana fizica).
-originalul instrumentului de plata il pastrez la acte si o cope xerox a acestuia impreuna cu o factura emisa de mine catre furnizoru de gaze le dau spre decontare furnizorului de gaze. Dca avizu emis are instrumentul de plata o chitanta trec valoarea acesteia in facura si ii adaug tva si asa obtin valoarea totala suportata pana la urma de client. Daca instrumentul de plata este factura+bon trec valoarea fara tva din factura avizului in factura mea, adaug tva-ul si obtin pretul final

-cu copia dupa avizul initial (instrumentul de plata) si facura mea catre furnizoru de gaze acesta isi recupereaza banii de la clientul final

OBS.
clientu nu scapa de tva la avize :laugh:
-daca avizu este fara tva ii adaug eu tva
-dacaca avizu este cu tva il plateste doar pe acesta eu nu ii mai adaug tva (valoarea fara tva din aviz o trec la valoarea fara tva in factura mea)

EI VEDETI ............. INCURCATE SUNT CAILE DOMNULUI IAR CODUL NOSTRU FISCAL NU PREA E PREGATIT PENTRU ASTA :thumbup:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL