Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Novatie contract leasing - trebuie sa platesc ceva? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Novatie contract leasing - trebuie sa platesc ceva?


1 reply to this topic

#1 dds

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 06 October 2010 - 11:18 PM

Buna ziua. Am nevoie de un raspuns la urmatoarea situatie:

In februarie 2008 am infiintat un PFA.
In aprilie 2008 am "achizitionat" un autoturism in leasing financiar, pe PFA.
In perioada mai 2008 - iulie 2010 autoturismul a fost amortizat de PFA.
In aceeasi perioada am dedus TVA de pe facturile de leasing (rate + dobanda).

In august 2010 am renuntat la leasing, DIN LIPSA DE INCASARI CA SI PFA, preluand autoturismul pe numele meu (non-PFA) printr-un Act Aditional la Contractul de leasing - semnat evident cu firma de leasing.

Punctul meu de vedere este urmatorul:
- in perioada 2008-2010, in calitate de UTILIZATOR, am avut nevoie de autoturism pentru a ma deplasa in scopul obtinerii veniturilor. In aceasta perioada am dedus TVA din ratele de leasing, am platit asigurari, am amortizat autoturismul;
- incepand cu august 2010, nemaiobtinand venituri ca PFA, am renuntat la Contractul de leasing si l-am preluat eu ca persoana fizica pentru ca il folosesc pentru a merge la serviciu, la firma unde sunt salariat.

INTREBAREA MEA: La finele anului 2010 sau la inchiderea PFA-ului, mi se poate cere sa platesc o anumita suma de bani pentru faptul ca am cedat Contractul de leasing de la PFA catre mine?

Multumesc.



#2 jandor61

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 07 October 2010 - 03:53 PM

Vezi postareadds, la Oct 7 2010, 12:18 AM, a spus:

Buna ziua. Am nevoie de un raspuns la urmatoarea situatie:

In februarie 2008 am infiintat un PFA.
In aprilie 2008 am "achizitionat" un autoturism in leasing financiar, pe PFA.
In perioada mai 2008 - iulie 2010 autoturismul a fost amortizat de PFA.
In aceeasi perioada am dedus TVA de pe facturile de leasing (rate + dobanda).

In august 2010 am renuntat la leasing, DIN LIPSA DE INCASARI CA SI PFA, preluand autoturismul pe numele meu (non-PFA) printr-un Act Aditional la Contractul de leasing - semnat evident cu firma de leasing.

Punctul meu de vedere este urmatorul:
- in perioada 2008-2010, in calitate de UTILIZATOR, am avut nevoie de autoturism pentru a ma deplasa in scopul obtinerii veniturilor. In aceasta perioada am dedus TVA din ratele de leasing, am platit asigurari, am amortizat autoturismul;
- incepand cu august 2010, nemaiobtinand venituri ca PFA, am renuntat la Contractul de leasing si l-am preluat eu ca persoana fizica pentru ca il folosesc pentru a merge la serviciu, la firma unde sunt salariat.

INTREBAREA MEA: La finele anului 2010 sau la inchiderea PFA-ului, mi se poate cere sa platesc o anumita suma de bani pentru faptul ca am cedat Contractul de leasing de la PFA catre mine?

In mod normal un contract de novatie trebuie sa aiba si un pret al transmiterii, care se achita.
Multumesc.







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL