Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
4551 asociati ct curente - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


4551 asociati ct curente


2 replies to this topic

#1 andreearebeca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 07 October 2010 - 08:34 AM

buna. am si eu o intrebare. in ct 4551 stau numai asociatii si administratorul? adica firma a fost imprumutata (cu contract de creditare) de catre imputernicitul firmei prin procura pt toate operatiunile banesti ca mandatar, suma intrand in 4551. asa am gasit-o eu cand m-am angajat la ei.
poate firma sa-i inapoieze banii prin 4551 celui care a fost imputernicit prin procura pentru toate operatiunile banesti ca mandatar? adica, nu sunt lamurita daca ct 4551 se poate folosi si de catre imputerniciti cu drepturi 100%. va rog tare mult sa-mi dati si mie un raspuns urgent. ms mult



#2 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 07 October 2010 - 09:22 AM

Contul 4551 se refera in mod clar doar la asociati si actionari. Faptul ca o persoana este imputernicita pentru operatiunile banesti din firma, nu cred ca poate include si creditarea firmei de catre aceasta persoana. Am avut o situatie cand o persoana care nu era actionar sau asociat a vrut sa crediteze firma , cu contract intocmit, si nu a fost acceptata creditarea de catre banca, motivatia = putea fi considerata spalare de bani.
In cazul tau, suma tot va trebui restituita si contul 4551 inchis, poate era mai bine de folosit la momemtul creditarii contul 462?




#3 andreearebeca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 07 October 2010 - 10:58 AM

multumesc tare mult dar eu asa am gasit in conta cand am venit. daca era dupa mine tot in 462 bagam. dar.....






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL