Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
asociere fara personalitate juridica - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


asociere fara personalitate juridica

4 replies to this topic

#1 rodia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 20 October 2010 - 03:22 PM

Buna ziua,
Daca ma poate lamuri cineva cu urmatoarea problema:

O persoana este asociata intr-o societate civila profesionala(asoiere fara personalitate juridica).
Societatea civila profesionala este inregistrata la Organismul Profesional corespunzator,are CIF,reg.de incasari si plati,reg.inventar,etc.
Aceasta depune anual declaratia 204(pt.asocieri fara personalitate juridica) in care enumera toti asociatii cu veniturile obtinute si declaratia 200.

Intrebare:

Persoanele care sunt asociate ce obligatii au? Trebuie sa aiba si ele reg.de incasari si plati,reg.inventar,etc. pt.aceasta asociere?
Mentionez ca aceste persoane practica si in mod individual profesia liberala pt.care sunt autorizati si pt,aceasta au registrele enumerate mai sus.
Sper ca m-ati inteles si le multumesc tuturor care imi vor da un raspuns.



#2 letalica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 October 2010 - 10:13 PM

Daca persoana care este asociatul secundar este asociat in calitate de liber profesionist, isi va inregistra in propria evidentacontabila acele venituri si cheltuieli care ii revin conform decontului prezentat de catre asociatul principal, vizibil, respectiv societatea civila. De fapt, deoarece nu este o contabilitate de angajament, trebuie sa inregistreze veniturile si cheltuielile pe masura ce le plateste, respectiv incaseaza conform sumelor din decont.

letalica



#3 dn_amariei

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 May 2011 - 09:48 AM

buna ziua,
ma pregatesc pentru a infiinta o societate civila profesionala de psihologie. in cadrul societatii voi activa eu si sotia mea. mentionez ca sotia mea este angajata si in alt loc. as dori sa-mi confirmati daca am inteles bine procedurile in ceea ce priveste declaratiile la ANAF. astfel voi depune:

la infiintare:
1. declaratie 010 de inregistrare fiscala a societatii civile,
2. declaratie 223 privind veniturile estimate pe societate (total),
3. declaratie 220 privind venitul estimat al fiecarui membru al societatii (fiecare isi depune declaratia proprie, asadar 2x220),

la final de an:
4.declaratie 204 privind venitul anual realizat de societate (total) si
5. declaratie 200 privind venitul anual realizat de catre fiecare membru al societatii (de asemenea individual deci 2x200)

eu nefiind angajat in alt loc, voi fi obligat sa depun si declaratia 112 privind obligatiile de plata a contributiilor sociale. cu privire la acest aspect, in actul de constituire al societatii civile profesionale, veniturile au fost distribuite 99% in favoarea sotiei si 1% in favoarea mea deoarece fiind deja angajata in alt loc nu e obligata sa plateasca inca o data contributiile la asigurarile sociale, iar eu, avnad venitul corespunzator acelui 1%, voi plati in raport cu salariul minim pe economie. as vrea sa aflu daca mi-a scapat ceva sau daca am gresit in cele de mai sus.

o alta intrebare ar fi legata de venitul net si castigul net. venitul net reprezinta venitul brut-deduceri, iar castigul net reprezinta venitul net-16%-6,5%. in cazul in care doresc sa aplic in viitor pentru un credit, va fi luat in considerare venitul net sau castigul net?
va multumesc!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 10 May 2011 - 12:07 PM




#4 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 September 2019 - 09:22 PM

Buna seara

ma confrunt cu urmatoarea problema:
O societate civila de avocati isi schimba structura asociatilor la 01.09.2019. A depus 223 la inceputul anului cu venitul estimat cu asociatii vechi (erau 50-50).
Cum procedez cu 223 sa cuprinda noii asociati (tot 50-50, unul ramane, celalalt e inlocuit de altcineva) pe perioada sept - dec 2019, dar sa ramana si cei vechi pe perioada ian-aug?
Pentru 204 fac calculul la sfarsitului anului si impart 50-50 pe ian-aug intre vechii asociati si 50-50 pe sept-dec intre noii asociati. Cred ca e buna logica.
Cu 223 nu stiu cum sa fac. Nu se face nici rectificativa, nu are casuta pt asa ceva...
Multumesc



#5 Robertina_O

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 November 2019 - 02:22 PM

Scriu si eu ce stiu (poate ajuta): HOTARARE Nr. 1/2016 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal:

41. […] (6) In cazul modificarii cotelor de participare in cursul anului, pentru distribuirea venitului net anual se va proceda astfel:
a) se determina un venit net/o pierdere intermediar/intermediara la sfarsitul lunii in care s-au modificat cotele pe baza venitului brut si a cheltuielilor, astfel cum acestea sunt inregistrate in evidentele contabile;
b) venitul net/pierderea intermediar/intermediara se aloca fiecarui asociat, in functie de cotele de participare, pana la data modificarii ace
stora;
c) la sfarsitul anului, din venitul net/pierderea anual/anuala se deduce venitul net/pierderea intermediar/intermediara, iar diferenta se aloca asociatilor, in functie de cotele de participare ulterioare m
odificarii acestora;
d) venitul net/pierderea anual/anuala distribuit/distribuita fiecarui asociat se determina prin insumarea veniturilor nete/pierderilor intermediare determinate potrivit lit. b) si c).







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL