Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
desfiintare ITM de la 01.01.2011 ??? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

desfiintare ITM de la 01.01.2011 ???

22 replies to this topic

#1 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 19 October 2010 - 05:20 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Oct 19 2010, 06:05 PM, a spus:

cica s-ar desfiinta de la 01.01.2011 (chiar si ITM-ul) ... zice radio "erevan", desi eu nu cred ca e posibil, spun asta la logica simpla.
Eu ,mi-a soptit o viorea: ITM-ul se desfiinteaza, toti inspectorii de acolo trec la control, iar contractele de munca si actele aditionale...etc , vor putea fi intocmite si semnate de catre o persoana cu drept de semnatura si stampila.Firmele de contabilitate pot avea o persoaana cu contract de munca, care vor putea transmite revisal si celelalte acte la toate firmele la care le tine evidenta daca in contractul de prestari se specifica acest lucru.
:lnr (1):

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 21 October 2010 - 01:12 PM




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2010 - 09:34 PM

pai, in numele cui controleaza daca se desfiinteaza ITM-ul ?? al Min. Muncii ? ii angajeaza pe toti acolo ??




#3 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 20 October 2010 - 07:27 PM

Se va desfiinta partea numita "camera de munca".

Exista o explicatie subversa pentru aceasta masura: in lipsa utilizarii cartilor de munca si tinerii evidentei scriptice a joburilor avute de orice persoana, in conditiille in care angajatii nu vor avea un control al contributiilor (ne)platite si declarate pentru salariile primite, vor fi foarte multi care se vor trezi la varsta pensionarii ca nu vor avea dreptul la pensia la care se vor astepta. Astfel va ramine statul roman cu mult mai putine obligatii.

In mod normal, chestia asta ar trebui inlocuita cu declararea anuala obligatorie a IVG de catre fiecare cetatean roman si atunci angajatorii ar trebui sa dea socoteala periodic pentru eventuale magarii. Cam asa se face controlul veniturilor si contractelor de munca in tarile dezvoltate. Ar fi o nisa de business si pt. contabilii care ar intocmi declaratiile anuale. Cu un portofoliu de 500-1000 de clienti care pot fi rezolvati in 2-3 luni pana la termen, la un tarif de 40-80 euro, chiar ar fi o oportunitate deosebita sa muncesti o perioada scurta si restul vacante.



#4 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 21 October 2010 - 12:25 AM

Citeaza

Mutual : Ar fi o nisa de business si pt. contabilii care ar intocmi declaratiile anuale.
Numai sa nu fie o nisa pt. inspectorii sau ex inspectorii ITM...nu spun mai mult, ca nu vreau sa dau idei !

Dana




#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 October 2010 - 01:09 PM

Dana :thumbup: ideile cred ca exista deja, de vreme ce se iau masurile "necesare" :laugh:

mutual :smile: , sincer eu nu cred ca angajatii vor fi lasati la discretia angajatorilor si ca se pot trezi fara pensie la batranete ca sa aiba statul mai multi bani, asta mi se pare o forma o genocid impotriva propriului popor, iar eu refuz sa cred asa ceva.
fereasca D-zeu ... :sad:



#6 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 07 November 2010 - 08:05 PM

Cartea de munca nu este decat o evidenta a contractelor de munca.
Pentru calculul pensiei se iau in calcul declaratiile lunare depuse la la casa de pensii .
Daca o contabila nu si-a facut treaba intr-o luna sa presupunem , e grav, trebuie sa te duci la
firma respectiva sa ceri declaratia etc....
Asa probabil va fi si pe viitor .

Poate mai scapam de harmalaia si fetele acrite ale inspectoarelor de la ITM.....
ca si asa daca avem contractele de munca cronologic vorbind ...
de ce trebuie sa ne rugam de ele sa opereze in ele?????????????
mediul privat nu e in stare???????
declaratiile fiscale cum ni le facem singuri.....
fara sa opereze inspectoriii in ele.....
:thumbup: :smile:



#7 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 08 November 2010 - 12:14 AM

Eu am fost sapt. trecuta la ITM si mi s-a spus ca angajatorii vor fi instiintati in aceasta luna despre noua procedura de lucru, se pare ca s-au primit de la Bucuresti anumite precizari, nu am primit alte amanunte, in afara de ceea ce mi s-a reconfirmat : ca nu se vor mai depune la ITM st. de plata, decl., etc., cartile de munca vor fi predate angajatilor si se pare ca ITM-ul va ramane doar cu atributii de control.
Eu sper totusi ca se va simplifica totul fara costuri suplim. pt. angajatori.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 08 November 2010 - 12:15 AM

Dana




#8 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 November 2010 - 08:58 AM

Vezi postareaDana42, la Nov 8 2010, 02:14 AM, a spus:

Eu am fost sapt. trecuta la ITM si mi s-a spus ca angajatorii vor fi instiintati in aceasta luna despre noua procedura de lucru, se pare ca s-au primit de la Bucuresti anumite precizari, nu am primit alte amanunte, in afara de ceea ce mi s-a reconfirmat : ca nu se vor mai depune la ITM st. de plata, decl., etc., cartile de munca vor fi predate angajatilor si se pare ca ITM-ul va ramane doar cu atributii de control.
Eu sper totusi ca se va simplifica totul fara costuri suplim. pt. angajatori.


Sa se desfiinteze. Nu stiu cum este la d-voastra, dar la Iasi e un dezastru aceasta institutie.Atata nesimtire nu cred ca se mai poate gasi nicaieri.



#9 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 08 November 2010 - 03:32 PM

Eu, prin aceste modificari, nu vad o desfiintare a ITM-ului, masurile sper sa fie puse in aplicare cum gandesc eu sau noi, cei care lucram, si vor fi chiar binevenite, dar de unde ideea cu desfiintarea ITM-ului ca tot nu inteleg ?

Dana




#10 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 08 November 2010 - 04:13 PM

Adica nu ne mai deplasam la ITM

ni le facem singuri si vom fi controlati,

acum intelegi???



#11 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 08 November 2010 - 05:53 PM

Vezi postareadoiny, la Nov 7 2010, 08:05 PM, a spus:

de ce trebuie sa ne rugam de ele sa opereze in ele?????????????
mediul privat nu e in stare???????
declaratiile fiscale cum ni le facem singuri.....
fara sa opereze inspectoriii in ele.....
:thumbup: :smile:

De acord cu tine, cu mentiunea avuta cateva randuri mai sus - va fi "vai si amar!" de saracii angajati, mediul privat va dori sa nu-si faca temele, vor fi diferente majore intre ceea ce stie angajatul despre contributiile proprii la pensie, sanatate si ceea ce va declara firma, daca statul nu-si va face datoria legala de expedia situatia anuala fiecarui angajat.

Eu unul cred ca este o reformare mare si radicala in relatiile dintre angajatori si angajati, s-a taiat in sfarsit pisica in sensul cel mai bun, romanii care vor mai ramine sa lucreze in tara vor fi obligati de sistem sa devina foarte responsabili si interesati de ce se intampla in zona economica, in cativa ani va trebui sa fim "mai nemti" sau mult mai saraci. Ma bucur sincer ca se va aplica noul sistem



#12 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 08 November 2010 - 06:46 PM

Vezi postareamutual, la Nov 8 2010, 07:53 PM, a spus:

- va fi "vai si amar!" de saracii angajati, mediul privat va dori sa nu-si faca temele, vor fi diferente majore intre ceea ce stie angajatul despre contributiile proprii la pensie, sanatate si ceea ce va declara firma, daca statul nu-si va face datoria legala de expedia situatia anuala fiecarui angajat.

in zona economica, in cativa ani va trebui sa fim "mai nemti" sau mult mai saraci. Ma bucur sincer ca se va aplica noul sistem

De acord. Și ceea ce aș sublinia îndeosebi constă "în datoria legală de a expedia situația anuală fiecăruit angajat!
Atât de angajatori, cât și de CNPAS, și CNAS. Că deh, despre ce știe despre tine ANOFM , mai bine să nu fii nevoit să afli!
Cât despre ITM, după astât de amar de vreme să sperăm că vor ști cum să găsească pe cei care nu încheie contracte de muncă, ori nu le reactualizează etc.etc.etc. Nu de alta dar sunt firme dizolvate, pe cale de lichidare și încă au ...contabile angajate! Cu CIM pentru 2 ore ! Numai că de prin 2006 ț 2007 nici o evidență contabilă a firmei angajatoare nu există!



#13 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 08 November 2010 - 07:28 PM

Citeaza

doiny : Adica nu ne mai deplasam la ITM

ni le facem singuri si vom fi controlati,

acum intelegi???

Scuza-ma Doiny, poate ca eu sunt mai grea de cap, dar ceea ce ai scris tu mai sus nu inseamna desfiintarea, ad litteram, a unei institutii. In fine, nu ma mai leg de cuvinte, a priceput toata lumea despre ce este vorba si este un lucru bun ce urmeaza sa se intample !
Numai bine !

Citeaza

Mutual : romanii care vor mai ramine sa lucreze in tara vor fi obligati de sistem sa devina foarte responsabili si interesati de ce se intampla in zona economica
Corect, era si cazul ! Multi nici macar nu stiu daca au carte de munca sau nu si unde este :thumbup: !

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 08 November 2010 - 07:29 PM

Dana




#14 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 08 November 2010 - 08:43 PM

Nu stiu ,colega , daca se va desfiinta institutia, cert este ca pentru contribuabili nu vor mai exista decat organe de control.
Deocamdata nimic oficial, ce am auzit... ca se lucreaza la codul muncii....
:thumbup:

Aceasta postare a fost editata de doiny: 08 November 2010 - 08:43 PM




#15 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 08 November 2010 - 09:23 PM

E-n regula, Doiny :thumbup:, multumesc !

Dana




#16 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 10 November 2010 - 03:06 PM

Nu se desfiinteaza ITM-ul, inspectorii de munca se vor ocupa, ca obiectiv principal, cu depistarea cazurilor de munca nedeclarata si cu aplicarea contraventiilor, au ce sa faca, vezi HG 1024/2010. In privinta modificarilor la Codul muncii, care se discuta in aceasta luna, daca angajatorii vor putea angaja si concedia cand vor ei si in conditiile impuse de ei, litigiile de munca vor cam disparea, iar inspectorii nu vor mai avea ce controla in aceasta privinta.
Se mai aude ca Comisionul pentru cartile de munca nu se va desfiinta de la 1.01.2011, ci se va redenumi si se va plati in continuare.



#17 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 10 November 2010 - 03:13 PM

Este absolut indiscutabil.....
Firmele or sa plateasca si persoana sa se ocupe de documentatie si comisionul ITM. :thumbup:



#18 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 10 November 2010 - 03:36 PM

PĂi dacă modificăm, hai să și schimbăm câte ceva. Spre exemplu Casa de Pensii și Agenția Națională pentru Ocuprarea Foreței de Muncă și Inspectoratele Teritoriale de muncă s-a putea reuni ... sub aceeași pălărie, dar ...da cu altă pălărie. Viitorii adjuncți ar putea fi directorii Caselor, a Agențiilor și a Inspectoratelor. Pe de o parte, Iar pe de altă parte din 5 contribuții am putea rămâne cu 2, una plătită de angajator și una plătită de asigurat salariat. Prin comasare s-ar înființa niște Direcții Generale Județene și pe municipiul București din subordinea Ministerului Muncii și Familiei și Protecției Sociale care ar putea avea și sistemul informatic unificat ... RAPID!
Și dacă nu am mai vrea utilizarea și chiar deturnarea contribuțiilor adunate de la angajatori și angajați, atunci am putea renunța și la acest buget consolidat care în prima sa fază a păpat -cheltuit- surplusul încasat și la sănătate și la pensii și la somaj! Că acum ... e puțin altfel, poate doar că poate e mai bine să se majoreze contribuțiile exact cu cât se diminuează impozitul pe venit.
Și dintrodată am constata că de fapt c majorare a contribuției salariaților cu 10% concomitent cu reducerea impozitului pe venit de la 16% la doar 6% pragul inferior , pentru salariile de până la 2000 lei și de majorare a acestui impozit la 40% a tot ce depășește 2000 lei pe lună ... ar fi benefic și cât de cât salvator!
Dar ... chiar se vrea să se rezolve ceva ?!
Sau numai se va renunța la o parte din "furnicuțe" ca pe cei păstrați să-i poată recompensa cu niște salarii la fel de mizerabile ?!



#19 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 10 November 2010 - 05:21 PM

Vezi postareaMares Stefan, la Nov 10 2010, 03:36 PM, a spus:

PĂi dacă modificăm, hai să și schimbăm câte ceva. Spre exemplu Casa de Pensii și Agenția Națională pentru Ocuprarea Foreței de Muncă și Inspectoratele Teritoriale de muncă s-a putea reuni ... sub aceeași pălărie, dar ...da cu altă pălărie.

Cred ca am mai discutat candva asta: ce-ar fi daca s-ar desfiinta toate casele astea si baza calcularii si platii oricarui drept social sa fie fisa anuala (chiar trimestriala pentru o perioada intermediara) de Impozit pe Venitul Global (IVG) unde se regasesc toate datele personale necesare?

Raspunsul NU la aceasta intrebare are numai o cauza si un resort politic, toata administratia publica din tara inghite rezolvarea diferitelor obligatii personale ale indivizilor cu ceva influenta politica si/sau economica in plan local sau national.

Singura componenta utila ar fi cea legata de inspectie si control.



#20 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 28 December 2010 - 02:51 PM

"Inspectia Muncii a elaborat un plan de propuneri privind eficientizarea activitatii Inspectiei Muncii in domeniul relatiilor de munca, care a fost aprobat de catre Ministrul Muncii, Familiei si Protectiei Sociale, care cuprinde etapele de urmat pentru predarea in conditii optime a carnetelor de munca catre angajatori dar si eficientizarea activitatii Inspectiei Muncii in ceea ce priveste activitatea de control prin preluarea inspectorilor de munca de la evidenta muncii la corpurile de control din cadrul inspectoratelor teritoriale de munca", precizeaza, marti, Inspectia Muncii, intr-un raspuns remis MEDIAFAX.
Sursa: Mediafax

Contractele de munca si statele de plata vor fi depuse incepand cu anul viitor in format electronic si nu pe suport de hartie, procedura fiind reglementata in sedinta de marti a Guvernului, a anuntat ministrul Muncii, Ioan Botis.
El a precizat ca ultimele contracte de munca si state de plata pe suport de hartie vor mai fi depuse doar pana la sfarsitul lunii ianuarie 2011, pentru veniturile aferente lunii decembrie 2010.
Guvernul a mai decis ca angajatorii sa nu mai achite comisionul de 0,75% pentru contractele de munca pastrate la Inspectia Muncii si de 0,25% pentru contractele detinute la firma.
Sursa: Mediafax






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL