Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Romania, incotro ?? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Romania, incotro ??


11 replies to this topic

#1 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 21 October 2010 - 03:18 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Oct 21 2010, 02:09 PM, a spus:

sincer eu nu cred ca angajatii vor fi lasati la discretia angajatorilor si ca se pot trezi fara pensie la batranete ca sa aiba statul mai multi bani, asta mi se pare o forma o genocid impotriva propriului popor, iar eu refuz sa cred asa ceva.
fereasca D-zeu ... :thumbup:

Scumpa naivitate.

Lucrurile nu vor fi decat gri, ca la noi. Angajatii preocupati sa lucreze legal vor castiga mai putin, vor incepe sa-si ceara situatia anuala a contributiilor virate catre casele de pensii si se va aplica cumva Legea 19, vor fi trimise fisele personale acasa sau prin email, vor cere imediat dupa depunerea fiselor IVG copie dupa acestea, in fine, vor sti ca exista o evidenta a ceea ce se plateste pentru ei. Dar orice angajator va negocia la sange si in minus salariile brute platite si declarate.

Cat despre pensie, mai mult de 100 euro/luna nu cred ca o sa fie peste 20 de ani - eu ma astept ca din cei cca. 2 milioane de copii cu varsta actuala pana in 8 ani sa plece din tara la varsta adulta cel putin jumatate, daca va mai exista libertate de miscare si deplasare in Europa sau USA, Canada. Ar fi pacat de ei sa stea pe aici sa platesca impozite pentru restituirea imprumuturilor din perioada 2009 - 2012. Asa ca nu vad de unde buget de pensii in 2020 - 2030.

Iar angajatii preocupati doar de banii lor, o sa fie mai putin interesati de formele legale si plata contributiilor reale si la zi, daca o sa poata pune ceva deoparte va fi bine, daca nu, o sa fie la mila ajutoarelor sociale sau la cersit, furat, talharit.

O solutie buna ar fi un moratoriu pe datoriile Romaniei, fiecare roman ar castiga virtual 3000 - 4000 de euro, dar in Europa asta cam duce la divizarea politica a tarii.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 October 2010 - 06:46 PM

Vezi postareamutual, la Oct 21 2010, 04:18 PM, a spus:

Scumpa naivitate.
... esti dragut :sad:

sa stii ca si eu sunt ingrijorata atat in ceea ce priveste pensia peste 10-20 de ani cat si in ceea ce priveste "clasa muncitoare" din Romania anilor viitori - cantitativ / calitativ, insa de aici pana la a crede/accepta ca se iau masurile de care spui cu tinta clara de care spui mi se pare cale lunga, parerea mea ... :sad:

jumatate din copii nu cred ca vor pleca sa lucreze in alte tari fiindca invatamantul romanesc - calitativ vorbind, este si va mai fi pe butuci mult timp, asa ca nu va putea genera multe valori, iar de necalificati ("capsunari") nu cred ca va fi mare nevoie in lume, astfel incat sa se asimileze atata forta de munca disponibila pe mapamond, ca doar nu ne asteapta numai pe noi.. :tongue:

cat despre cei interesati din ce in ce mai putin de formele legale ale muncii, asta tine si de noi, de cat vom sti sa ne aparam interesele si sa nu le permitem patronilor sa ne calce in picioare fiindca fara noi-angajatii care sa muncim pt. ei, patronii se uita la luna ... si le ghioraie matele.

tu chiar crezi ca suntem asa tampiti ?? uite ca romanul nu-i chiar imbecil si sunt tot mai multe cazuri in care se pleaca la tara si se traieste din agricultura in loc sa se stea la mana patronului (ori a statului) pt un colt de paine, sau sa se fure/ talhareasca la nivel de sport national ... lumea se misca inapoi spre rural si asta-i f bine :laugh: eu zic ca poti fi linistit.

iar noi suntem :smile: la greu :laugh: , daaar ....... e ceva f bun in asta fiindca mi-ai dat o idee super : deschiderea unui topic "Romania, incotro ? " sau "Romania de maine" la capitolul "subiectul lunii" ! hmm, ne mutam mesajele ? :thumbup:

deci, sa revenim ... ce ziceti ?? se desfiinteaza ITM sau nu ?? ce credeti ca va urma in relatia cu min. muncii ?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 21 October 2010 - 07:14 PM




#3 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 21 October 2010 - 08:54 PM

Citeaza

mi-ai dat o idee super : deschiderea unui topic "Romania, incotro ? " sau "Romania de maine" la capitolul "subiectul lunii" ! hmm, ne mutam mesajele ?
Eu zic ca da, ar fi un subiect interesant :thumbup: !

Citeaza

deci, sa revenim ... ce ziceti ?? se desfiinteaza ITM sau nu ??
... hmm, poate se "privatizeaza" :smile:

Dana




#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 October 2010 - 09:27 PM

Vezi postareaDana42, la Oct 21 2010, 09:54 PM, a spus:

Eu zic ca da, ar fi un subiect interesant :thumbup: !
cum forumul este apolitic, singura mea teama e sa nu ia foc topicul, cu referiri explozive si tintite la un partid sau altul :sad: , ca sa am ce face ... :laugh:

:smile:



#5 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 October 2010 - 07:45 AM

Otilia, ar trebui sa deschizi topicul ! .....chiar sunt curioasa sa aflu parerile colegilor nostri referitor la ce va fi peste 15 sau 20 de ani cand o parte dintre noi vom fi in pragul pensionarii ! :thumbup:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#6 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 22 October 2010 - 09:14 AM

Otilia Alupei

Citeaza

singura mea teama e sa nu ia foc topicul, cu referiri explozive si tintite la un partid sau altul
Asa este, si chiar daca nu ar fi fost Forumul apolitic, eu, si cred ca mai sunt multi colegi care s-au saturat de "circul" politic, as fi preferat o discutie civilizata, fara referire la partide, politicieni etc, pareri si propuneri, impartasiri de experiente si din alte tari ale celor care cunosc si sunt informati, etc. dar nu stiu ce sa zic...daca se ajunge iar la politica...degenereaza scopul topicului.
Nu stiu ce sa spun...
:thumbup:

Dana




#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 October 2010 - 09:58 AM

haideti sa incercam, dragilor :thumbup:

si mie mi se pare tema interesanta, ar fi pacat sa nu o putem dezbate civilizat, insa au mai fost experiente tensionate cu topicuri "fierbinti" ...
daca degenereaza discutia va trebui sa-l inchid, desi stiu ca e neplacut sentimentul de frustrare pe care il putem incerca atunci cand ne-am incins si am mai avea ceva de spus, dar suntem nevoiti sa renuntam ...

mesaje in curs de mutare :smile:

later : mesaje mutate in topic nou, la alt capitol :laugh:



#8 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 22 October 2010 - 01:08 PM

Noi nu suntem in stare sa dam o prognoza pe 3 zile si vrem prognoze pe 30 de ani? Vise...
Macar sa visam frumos!
Peste 30 de ani, pe vremea asta, ne vom cheltui pensiile normale pe plaja, in judetul Spania sau Italia din Statele Unite ale Europei, ca e mai ieftina viata decat in Ro, UE fiind intr-un trend de dezvoltare fara precedent, gen "tigrii asiatici" de azi. De muncit, vor munci emigrantii din Africa si Asia pentru noi.
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#9 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 14 October 2011 - 06:06 PM

Vezi postareaeugen ursache, la 22 October 2010 - 01:08 PM, a spus:

Noi nu suntem in stare sa dam o prognoza pe 3 zile si vrem prognoze pe 30 de ani? Vise...
Macar sa visam frumos!
Peste 30 de ani, pe vremea asta, ne vom cheltui pensiile normale pe plaja, in judetul Spania sau Italia din Statele Unite ale Europei, ca e mai ieftina viata decat in Ro, UE fiind intr-un trend de dezvoltare fara precedent, gen "tigrii asiatici" de azi. De muncit, vor munci emigrantii din Africa si Asia pentru noi.

Azi, maine se-mplinesc un an de cand v-ati exprimat despre o posibila prognoza pentru si-n cazul Romaniei. Cu sau fara prognoza, fata de care sa ne raportam, o noutate in octombrie 2011 ar fi ca ministrul finantelor publice Ialomiteanu nu a reusit sa scoata pe piata nici o varianta incipienta a bugetului consolidat al Romaniei pe 2012.
Dar -nota bene- pensiile inca se pot plati si platesc. Se platesc chiar si celelalte ajutoare sociale diminuate ori nu.
Insa reducerea cu cu 20% a bugetarilor , fie ca sunt sau nu si functionari publici , nu prea a avut loc.
Restructurarile - zice-se ca ar fi in curs.
Dar nimic din ce ar putea fi considerat strigator la cer inca nu s-a intamplat. Cu exceptia faptului ca parca desi politistii inca sunt aproape cu totii, totusi parca deja ar asculta de alti stapani! Cu bani. In sanatate mai sunt si medici care semneaza condica, sunt si care-si onoreaza si statutul lor cu brio si pentru bani foarte putini, dar sunt si care sunt de garda ... ca sa doarma! Si se mai constata ca statul are bani, face investitii si-n sanatate, dar ... fructificarea, utilizarea se realizeaza doar in folosul celor care ...platesc! Ca daca ar astepta dupa posibilitatile de decontare asumate de CNAS, bolnavii de azi ar trebui sa fie programati ... chiar peste 20-30 de ani! Si cu toate acestea foarte putini bolnavi au fugit pana-n Austria sa se trateze. La Debretin se duc altii, mai multi, ... programati. Asteptati. Consultati si tratati. Despre invatamant ori armata sau administratie cred ca altii s-ar putea exprima mult mai pertinent si la obiect. Ca pentru mine tot ce se aude nu suna a bine, dar nici ca undeva, cineva ar fi ramas neplatit. De luni de zile. Chiar si furnizorii lor si-au primit banii. Eventual cu o intarziere de vreo 90 sau 120 de zile.
In alta ordine de idei a fost aprobat si noul Cod al muncii. Pe placul angajatorilor. Zice-se. Dar uita ca dupa 3-4 luni nu a adus nimic ce ar putea fi remarcat ca iesit din comun. Adica nici concedieri neanuntate, nici alte inconveniente strigatoare la cer. Si drept consecinta nici sindicatele nu au reusit sa - si faca numerele de revendicari scontate, pur si simplu pentru ca s-au dovedit ... rasuflate! Dar daca in 2009, casa de amanet a fost o curiozitate, acum parca oamenii chiar ca-si duc bijuteriile sa le amaneteze, sperand ca peste 3 luni ... va fi mai bine! Dar chiar va fi ? Mai bine ?
Despre banci nu merita sa discutam! Ei au provocat tot ce au patit. Nascocind creditul cu buletinul. Si nesocotind salariile oficiale atestate prin dovezi si adeverinte.Atunci la data acordarii creditelor respective. Si au considerat ca veniturile dovedite prin cash flowul rezultat de pe card, adica realizate probabil pe piata neagra ori gri ... nu vor dispare. Deci cei care puteau plati-rambursa timp de vreun an sau chiar timp de 2-3 ani o rata lunara de 200-300 euro ori franci elevetiei, ca sa nu vorbim de cei care s-au angajat si la o rata de 500-600 euro ori franci elvetieni, din pacate nu mai au aceeasi situatie si capacitate de plata. Dar cu toate restantele, guvernul roman inca nu s-a simtit obligat sa ia masurile luate spre exemplu de guvernul maghiar! Ceea ce denota ca la noi, situatia inca este ... suportabila. Si de bancile creditoare, si de clientii lor debitori!
Iar la nivel macro, imprumutul luat de la FMI si de la UE, in proportie semnificativa a ajuns la BNR! Majorand rezervele acesteia ca si cum asta ar fi fost o necesitate primordiala. A fost. Ca statul sa poata pe urma, chiar a doua zi sa se-mprumute de pe piata bancara autohtona! Dar si bancile trebuie sa mai traiasca! Si daca nu mai dau credite cu buletinul, nu ? De atunci cumpara bonuri de trezorerie! Crediteaza statul.
Dar perspectivele noastre sunt promitatoare. Cum si-n 2009 am reusit sa amanam criza, asa se va intampla si-n 2012, nu ? Sau gresesc eu ? Ca pe urma urmeaza 2013 sau 2014 ? Poate. Dar si prezidentialele!



#10 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 23 November 2011 - 10:06 AM

Imagine postataImagine postata
Să facem următorul calcul (de dragul demonstraţiei, vom presupune că trăim într-o lume în care nu există inflaţie şi în care preţurile, salariile şi taxele sunt îngheţate la nivelul de acum).
Gigel e un tânăr care tocmai se angajează. Ca orice tânăr, salariul lui net de încadrare nu e nici prea prea, nici foarte foarte: să presupunem că e de 1100 de lei. Gigel are 23 de ani. Întrucât e criză şi criza va dura - să presupunem! - multă vreme de acum încolo, hai să zicem că în 2015 leafa lui Gigel va fi tot de 1100 de lei.
Ia să vedem însă câţi bani plăteşte Gigel, si angajatorul sau, CAS-ul timp de 5 ani (adică 60 de luni) la o leafă mizeră de 1100 de lei. Păi la valorile actuale va plăti 491 de lei x 60 de luni, 29.460 lei.
Ei, aici e buba. Gigel are numai 28 de ani şi deja a plătit în contul statului toată suma pe care statul i-ar returna-o în cazul în care ar ieşi la pensie la 65 de ani şi ar mai trăi încă 3-4 ani, cât e speranţa de viaţă a bărbaţilor din România.
Cum aşa?
Păi să facem un mic calcul. Dacă nu mă înşel pensia medie din România e undeva pe la 750 de lei. Din contribuţiile date statului până la 28 de ani, Gigel ar putea primi (presupunând că timp de 37 de ani banii săi vor sta undeva într-o valiză, nu într-un cont care îi va multiplica măcar prin dobândă) o pensie medie timp de 29.460 lei /750, 39,28 de luni.
Adică peste 3 ani.
Păi e numai bine, tanda pe manda: iese la pensie la 65 de ani, mai trăieşte 3 ani şi la 68, după cum zic statisticile, moare!
Totuşi, nimeni nu îi explică lui Gigel, şi nici nouă, ce se întâmplă cu CAS-ul pe care Gigel îl plăteşte între 28 şi 65 de ani, adică timp de 37 de ani. Adică 444 de luni. Presupunând că Gigel va rămâne toată viaţa un tâmpit căruia nu i se va mări niciodată salariul, asta ar însemna că timp de 444 de luni va vărsa în buzunarul statului încă 444 x 491 lei, 218.004 lei. Destul de mult, dacă e să mă întrebaţi pe mine.
Şi dacă Gigel, totuşi, e un ins dezgheţat, leafa i se va mări şi cotizaţia la stat va fi pe măsură.
SI ACUM UIMIRILE SI MIRARILE MELE:
Imagine postata1. Unde se duc banii ăştia?
Imagine postata2. Ce se întâmplă cu ei?
Imagine postata3. Cum e posibil ca după numai 5 ani de muncă, fără un salariu deosebit, orice tânăr să-şi fi acoperit deja pensia medie pe care ar putea-o primi la bătrâneţe, înainte să moară?
Imagine postata4. De fapt, ce găuri acoperă munca de o viaţă a lui Gigel?
Imagine postata5. Şi de ce trebuie Gigel să muncească 37 de ani pentru ca banii lui să se ducă în altă parte decât în propria bunăstare de după pensionare?
Imagine postata6. Şi cât credeţi că mai poate rezista un sistem în care 5 ani munceşti pentru tine şi 37 de anipentru o cauză neştiută de nimeni, în afară de... politichie.



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2011 - 04:44 PM

excelent punct de vedere, dupa parerea mea ...

am si o posibila explicatie :
- pana in 1990, banii se duceau pe INVESTITII, in principal pe constructii si alte locuri de munca (toata lumea avea un loc de munca, chiar daca nu vroia :laugh: ), nici nu se putea discuta de inavutire in sensul in care o definim astazi (la cotele si viteza din Romania).
nomenclatura avea ceva mai mult decat un conational de rand, insa nici poveste de decalajele enorme actuale si evident nemeritate !
dupa opinia mea, aceea era o strategie buna fiind una de dezvoltare menita sa aduca o crestere a PIB datatoare de resurse banesti necesare platii pensiilor vreo 20 de ani - cat era atunci speranta de plata si viata de la momentul pensionarii inainte (circa 57-60 ani + inca vreo 20 = circa 77-80 ani); de ex. bunica mea a trait 87 de ani, mama are 75 si vreo 18 ani de pensie), calculul valorii pct. de pensie s-a facut pe veniturile din ultimii 5 ani - ca asa se facea.
sigur ca nu toata lumea era longeviva ca bunica, insa atingerea unei varste de 75 ani era ceva obisnuit.
de asemenea, este adevarat ca si asa tot nu se papau toti banii din contributiile de CAS, vechimea in munca = contributiva fiind cert mai mare decat anii de incasare a pensiei (cu mici exceptii, dar absolut nesemnificative la nivel national).
cred ca diferentele se mai duceau si in invatamant, cultura, locuinte, crese/gradinite, ... bilete de tratament ... sau mai stiu eu ce gratuitati la asistenta sociala... fiindca, repet, nomenclatura si altii nu aveau ff mult peste un roman de rand (daca ar fi avut, am fi aflat dupa '89)
- dupa 1990 toate acestea au luat sfarsit, insa valurile de pensionari ce trebuiau sustinuti au continuat sa vina an dupa an, in conditiile in care valoarea totala a contributiilor incasate de stat se micsora constant datorita neplatii efective a sumelor de catre "firme" - in general si datorita migratiei masive a fortei de munca in UE - dupa aderare.
rezultatul catastrofal a fost ca de la 4 salariati ce sustineau un pensionar am ajuns la mai putin de un salariat / pensionar si asta in conditiile in care mai nimic semnificativ nu s-a mai "construit" in tara asta, in afara averilor (nu ma refer la cele, f putine, cladite prin munca si datorate unui spirit antreprenorial de exceptie).

dezvoltarea generala care ar fi putut produce o crestere a PIB-ului generatoare de venituri la bugetul de stat si care venituri ar fi putut fi redirectionate catre asistenta sociala a pensionarilor, nu a mai avut loc !! prin urmare, acestia au aflat, cu disperare, ca sistemul comunist de incasare/plata ctb./ pensii nu mai fct si ca NU conteaza absolut deloc cat au contribuit de-a lungul vietii active DACA statul e liber, prin lege, sa le calculeze punctul de pensie in fct de resursele sale bugetare (banesti) de la momentul calculului si nicidecum pe baza banilor pe care i-a incasat de la acei oameni ani de zile.
abia de curand s-a inteles f. clar ca sistemul valabil si la ora actuala nu protejeaza contribuabilul la nivelul contributiei achitate fiindca banii nu i se duc fiecaruia intr-un cont privat de pensii, ci se duc la cosul bugetar aflat in administrarea statului.

sigur ca acest sistem de asigurare sociala a pensionarilor poate si chiar va trebui rupt odata si odata, insa pt a se putea face asta va trebui ca Romania sa fie o tara puternica, sa aiba un buget indestulator - dintr-un PIB "adevarat", astfel incat contributiile platitorilor sa se duca in conturile personale ale fiecaruia dintre ei, in timp ce pensionarii aflati inca in plata statului sa poata fi sustinuti de catre bugetul de stat, pana la schimbarea completa a generatiilor ce inca mai folosesc vechiul sistem de "decontare" a pensiei !

la intrebarile tale legitime, draga Mircea, as vrea si eu raspunsurile sincere ale guvernantilor care s-au tot perindat la conducerea tarisoarei asteia !!! :sad:

in finalul acestor randuri nu pot sa nu mentionez ca si noi, ca popor, nu prea iubim munca ... adica muncim mai mult din constrangere decat din convingere, cu toate consecintele ce decurg de aici !!
ca am dreptate stau dovada "maretele realizari" egale cu aproape zero din ultimii 20 de ani si ma gandesc cu mare tristete ca n-am fi avut nici cat avem acum, ca tara vorbind, daca pe vremea lui Ceasca n-ar fi fost acel regim dur; spun asta fiindca, odata "jugul" ridicat, in loc sa continuam dezvoltarea natiunii, ne-am pradat noi pe noi - la nivel national, s-a ales praful de f multe din cele cate s-au realizat inainte de '89 si mergeau f bine, a avut loc un jaf masiv din avutia nationala - facut chiar de catre conationalii nostri, in mare majoritate !! .
va marturisesc ca, pe baza experientei adunata in ani si ani, am ajuns la concluzia dureroasa ca cei mai multi dintre romani muncesc doar cu "biciul" la spate ... si cu "geana" pe ei ... asa ca pana la mentalitatea de munca a neamtului - cea aducatoare de bunastare pe baze reale, mai e cale lunga !! :sad:



#12 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 22 December 2011 - 09:42 PM

Numarul mare (invazia mai bine zis!!) de matematicieni sau fizicieni care au luat/castigat premiul Nobel pentru economie si-a pus amprenta pe explicarea fenomenelor economice.Din pacate matematicile, chiar daca au valoare de adevar absolut, practic mascheaza explicatia unui fenomen economic.Am facut si eu calculele respective..considerand 10.5% (Gigel) 20.8% (angajator).Am obtinut un 344.3 lunar (115.5 + 228.8) si un total pe cinci ani de 20 658...s.a.m.d. (Nu am intentia de a dezbate calculele).
Explicatia sta in principiul de constituire a acestui fond de pensionare " populatia care munceste sprijina populatia pensionara".Pe scurt, Gigel nu plateste pentru pensia lui, ca sa plateasca strict pentru pensia lui ar trebui ca populatia pensionara (convietuitoare in acelasi spatiu temporal cu Gigel) sa aiba pensia platita.

Aceasta postare a fost editata de Tzica: 22 December 2011 - 09:43 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL