Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA datorat la incasare, nu la emiterea facturilor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


TVA datorat la incasare, nu la emiterea facturilor


76 replies to this topic

Poll: obligatia de plata a TVA la incasare si nu la emiterea facturii (307 membri au votat)

doriti ca obligatia de plata a TVA sa fie la incasare si nu la emiterea facturii ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza

#21 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 10 November 2010 - 02:53 PM

Vezi postareaBrigante, la Nov 10 2010, 04:06 PM, a spus:

.
Nici nu vreau sa ma gandesc cat de tare s-ar complica modul de evidentiere a operatiunilor.

Fantezistă ?!
Păi cînd s-a introdus TVA-ul în 1993 și s-a scos ICM -ul, s-a spus și scris că agentul economic plătitor de TVA preia în numele statului obligația de a colecta TVA și că are dreptul de a deduce TVA de plătit furnizorilor. Deci întradevăr s-a renunțat ca impozitele și taxele să fie legate de VÂNDUTA ȘI ÎNCASATA., spre bucuria celor care de atunci încoace au două rânduri de documente , una pentru 100 de pâini și una pentru 300 sau 3000 și cel de plătit prin bancă va fi formalizat pe baza facturii cu TVA, și cel plătit cu cash, ... , se volatilizează. Nu nu integral că tot cu cash se va cumpăra din nou fâină de la moară sau grâu de la țărani.
Deci ... nu e vorba de fantezie este vorba că am trecut ca și toată Europa la contabilitatea de ANGAJAMENTE.
Doar că ... chiar numai pe alții putem COPIA ?!
De ce nu putem promova propriile noastre idei ?
De ce ?!
Păi pentru că acum nimeni nu întră în detaliul ce anume se încasează și ce anume se plătește și nu numai cu numerar.
Chiar și prin bancă fără numerar.
Se-ntâmplă că se restituie suma încasată ... în alt cont la alta bancă etc.etc.etc.
Sau că se exportă și ceea ce nu s-a exportat niciodată efectiv ...
Extinderea să nu zic generalizarea operațiilor cu numerar de până la 5000 lei în cazul IMM-urilor este "justificată" prin jecmănirea practicată de bănci pe baza comisioanelor percepute. Doar că ... Oare chiar ?! Sau ?
Și ca să vedeți că acolo unde intersele sunt marcante și contradictorii -spre ex. în construcții- s-a putut și diferenția TVA-ul sau s-a putut aplica o perioadă măsurile de simplificare -taxarea inversă, bine-nțeles doar până când lobbyi-ul constructorilor care s-au săturat să tot fie controlați pentru a li se rambursa TVA-ul , celor care urmăresc evenimentele ...spun multe! Și nu doar fantezii!
Și -mi permit o întrebare: Ce anume "s-ar complica în modul de evidențiere a operațiunilor" ?
Că personal oricând pot dovedi că ... se simplifică ... totul.
Din extrasele de cont și din registrul de casă te poți convinge ... pe loc... cât trebuia colectată, și cel mult cât dedusă!
Iar pe bază de documente doar vei culege datele care confirmă cele deja prezumate!
Și să nu omitem faptul căr evidența se conduce de marea majoritate pe calculator! Și atunci ?! Dosare cumva că registrul de casă și jurnalul de bancă zilnic ar trebui să fie condusă "la zi" la toate societățile! Fără excepție ori derogare! Că dacă nu ai, la bancă în 5 minute se pune la dispoziția organelor în drept ...extrasul de cont!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 10 November 2010 - 03:01 PM




#22 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 10 November 2010 - 03:24 PM

@Lexiroxi: Initiativa n-a fost a mediului de afaceri, a fost a politicienilor de 2 bani, care sunt dispusi sa isi schimbe opiniile dupa cum vate vantul. A fost o initiativa a Senatului, parca, si care n-a putut fi dusa la capat, pt. ca politicienii nu sunt constanti in pareri, dar sunt dispusi sa-si dea cu parerea despre orice. Poate va aduceti aminte peroratia lui A. Severin despre continutul de 66% de hidrogen al apei in Romania.

@Mares Stefan: Cum naiba sa se simplifice totul??? Si, mai ales, cum poti demonstra tu asta??? Uimeste-ne, te rog! Ca facturi la negru au fost si vor mai fi, peste tot in lume.
Daca vei avea o evidenta a tertilor pe facturi, iar pe fiecare factura trebuie sa tii cont ca s-a incasat/platit proportional TVA, asta e simplificare? Ce te faci cand incasezi, de exemplu, o suma totala rotunda de la un client caruia i-ai emis mai multe facturi, cu cote diferite de TVA? Care facturi le stingi si care nu? Tu - pe cele cu cota de TVA mica, iar el - pe cele cu cota de TVA mare, nu? E un simplu exemplu al "simplificarii" tale.




#23 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 10 November 2010 - 04:02 PM

Vezi postareaBrigante, la Nov 10 2010, 05:24 PM, a spus:

@Mares Stefan: Cum naiba sa se simplifice totul??? Si, mai ales, cum poti demonstra tu asta??? Uimeste-ne, te rog! Ca facturi la negru au fost si vor mai fi, peste tot in lume.
Daca vei avea o evidenta a tertilor pe facturi, iar pe fiecare factura trebuie sa tii cont ca s-a incasat/platit proportional TVA, asta e simplificare? Ce te faci cand incasezi, de exemplu, o suma totala rotunda de la un client caruia i-ai emis mai multe facturi, cu cote diferite de TVA? Care facturi le stingi si care nu? Tu - pe cele cu cota de TVA mica, iar el - pe cele cu cota de TVA mare, nu? E un simplu exemplu al "simplificarii" tale.

Propunerea este reluată de vreo 12 ani aproximativ din 4-n 4 ani! Ultima dată când s-a ajuns la discuții semnificative prin preajma aderării s-au publicat de Finanțe normele europene privind TVA și s-a concluzionat că în CE așa ceva ...NICIODATĂ nu se va putea promova.
Dar în 2008 și 2009 ideea ca exigibilitatea plății TVA să fie legată de împlinirea noțiunii de exigibilitate, adică Am încasat, am colectat, respectiv am plătit, atunci am de dedus .
Simplu. A fost priceput.
În evidență orice TVA neexigibilă se va contabiliza pe 4428 , și ca să fie clar pe 44267 cel de colectat, și pe 44286 cel de dedus.
În momentul plății , la încasare se face automat 44287 = 4427 și la achitare 4426 = 44286 .
Dacă suma încasată/plătită este individualizată pe facturi , operația deja poate să facă calculatorul! Actualizând softul de contabilitate ... fără probleme ...cu niscaiva costuri!
Dar cum am spus Jurnalul de vânzări și Jurnalul de cumpărări se va întocmi și verifica în baza extraselor de cont și Registrului de casă! Și nu după ...
Faptul că acum a intervenit și modificarea cotei de TVA este un aspect actual dar vremelnic! În schimb acuratețea evidenței contabile câștigate ...pe baza conducerii în timp nu util , ci real, întradevăr "la zi" a tuturor încasărilor și plăților FORMALIZATE este o treabă care ar avea cu siguranță o consecință salutară: restrângerea pieței negre, și disciplinarea tuturor agenților economici. Dispariția genților diplomați plin de bani, facturi, chitanțe și extrase de cont! S-ar restabili circulația documentelor primare îîntocmite, și semnate de toți "a la bancă"
La zi!



#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2010 - 04:34 PM

Vezi postareaBrigante, la Nov 10 2010, 03:06 PM, a spus:

@Otilia: In Romania nu s-a practicat niciodata calculul TVA la incasari.
cred ca te inseli ... dar nu asta e ideea, ci daca ajustarea e benefica sau nu ACUM, pe timp de criza macar.
tu crezi ca nu, fiindca s-ar complica tare evidentierea operatiunilor ... eu cred ca nu s-ar complica cu adevarat fiindca lucram toti pe programe de conta, deci se simplica totul cum spunea si Stefan :smile: Nu conteaza care facturi le "stingi" (probabil pe cele mai vechi ar fi de accepatat daca cklientul nu specifica altfel concret), suma va fi aceeasi indiferent de facturile "stinse"

WoW, totusi legiutorii s-au gandit la asta, dar nu s-a dus pana la capat ?? Oameni buni, tot e ceva, decat deloc ... :tongue:
pai, haideti sa incercam s-o ducem noi pana la capat :laugh:

Va multumesc tuturor pt. participare :thumbup: , imi place mult ca discutam civilizat si la obiect, iata inca o dovada (desi nu mai era nevoie) ca tagma contabila are minte f buna si macar pt asta va iubesc - colegii mei de "suferinta" :sad:



#25 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 November 2010 - 12:49 PM

Guvernul pregateste plata TVA la incasarea facturi /18.01.2009
Reprezentantii oamenilor de afaceri i-au cerut presedintelui modificarea legislatiei.
Prezent, la finele saptamanii trecute, la o conferinta patronala, presedintelui Traian Basescu i-a fost adresata din partea mediului de afaceri solicitarea de modificare a legislatiei in privinta platii TVA.
http://www.bloombiz.ro/finante/guvernul-pr...-facturii_47522

Initiativa legislativa ce prevede plata TVA la incasarea facturii a fost aprobata recent de Senat. Masura a fost solicitata in nenumarate randuri de mediul privat.
http://www.money.ro/biris-avocat-plata-tva...lor_539701.html

Plata TVA la incasarea facturii - initiativa legislativa aprobata de Senat /31.03.2010
http://www.mediafax.ro/economic/plata-tva-...e-senat-5791480
Senatul a fost prima Camera sesizata, decizia finala urmand să fie luata de Camera Deputatilor.
Sistemul propus este utilizat, cu succes, in mai multe state, precum Marea Britanie, conform sursei citate.

Practici europene privind plata TVA la incasarea facturii/ 28.07.2009
http://www.immromani...icol.php?id=213
Directiva 112/2006/CE care reglementeaza cadrul comun al TVA aplicabil de statele membre, reglementeaza exigibilitatea TVA la art. 63-66.
Articolele 63-65 reprezinta prevederi obligatorii pentru statele membre, in timp ce prevederile de la art. 66 reprezinta prevederi optionale.
Printre masurile optionale de la art 66 se prevede ca pentru anumite operatiuni sau pentru anumite persoane impozabile TVA poate deveni exigibil cel mai tarziu la data incasarii.

Plata TVA la incasarea facturii (cum este supranumita aceasta masura), este aplicata in cateva state membre (Austria, Belgia, Olanda, Germania, Italia, Polonia, Marea Britanie, Suedia, Slovenia, Estonia), in general pentru intreprinderi mici si mijlocii.



#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2010 - 01:26 PM

cum arata proiectul ?? unde sa ma uit pe cdep.ro , ca nu am nimerit pana acum ... ?

e la fel cu ce zicem noi aici, sau e numai pt incasare facturi (tva colelctat) - nu si plata furnizori (tva deductibil) ?



#27 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 11 November 2010 - 01:54 PM

Se pare ca initiativa este mai veche, dar neagreata de catre Guvern...nici eu nu prea inteleg ce s-a intamplat cu acest proiect din martie 2010 incoace ?

Dana




#28 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 11 November 2010 - 03:51 PM

Ideea este de la inceputuri, adica de prin 1993!
Acelasi regim ar trebui aplicat si la determinarea MASEI IMPOZABILE, adica sa se ia in calcul INCASARILE si PLATILE, aferente activitatii lucrativ-profitabile.



#29 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 November 2010 - 04:05 PM

Proiectul a fost respins de Camera deputatilor la 24.06.2010
Traseul propunerii legislative:
http://webapp.senat.ro/sergiusenat.proiect...604&AN=2009

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 11 November 2010 - 04:08 PM




#30 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 11 November 2010 - 06:09 PM

Uită că iar am aflat -învățat - câte ceva.
Pe de o parte că din 2006 încoace când Finanțele a zis că uite în CE nu se poate!
ȘI pe de altă parte că ulterior uită s-a aflat și-n România că ba se poate și uită astea sunt țările care pentru IMM-uri a considerat potrivit "plata TVA după încasarea facturilor".
Și după ce în Senat s-a vrut în Camera deputaților nu s-a putut!
Culmea chiar o inițiativă a unor membri PD-L.
Chiar cine se află la putere ? De fapt ... oare cine ne guvernează?!
Guvernul care a spus că așa ceva nu se poate dar majorarea TVA de la 19 la 24 pe loc se poate!
Sau nu Guvernul este cel care hotărește ... în numele nostru ?!



#31 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2010 - 06:56 PM

Vezi postareaMares Stefan, la Nov 11 2010, 06:09 PM, a spus:

Uită că iar am aflat -învățat - câte ceva.
Pe de o parte că din 2006 încoace când Finanțele a zis că uite în CE nu se poate!
ȘI pe de altă parte că ulterior uită s-a aflat și-n România că ba se poate și uită astea sunt țările care pentru IMM-uri a considerat potrivit "plata TVA după încasarea facturilor".
Și după ce în Senat s-a vrut în Camera deputaților nu s-a putut!
Culmea chiar o inițiativă a unor membri PD-L.
Chiar cine se află la putere ? De fapt ... oare cine ne guvernează?!
Guvernul care a spus că așa ceva nu se poate dar majorarea TVA de la 19 la 24 pe loc se poate!
Sau nu Guvernul este cel care hotărește ... în numele nostru ?!

Din cate am citit eu ei vorbesc doar pe jumatate

Plata TVA la emitere, nu si de deducerea TVA la plata.
Asa am inteles eu. Va rog sa ma corectati daca am inteles gresit

Fisiere atasate


conta_ro



#32 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 11 November 2010 - 09:31 PM

Încep să cred că fiecare vorbim despre altceva.
Din adresa Guvernului pricep că propunerea senatorilor a fost modificarea art.157 al Coduluiui fiscal în sensul amânării plății taxei pe valoarea adăugată către bugetul statului cu "în termen de 30 de zile de la data încasării contravalorii facturilor aferente serviciilor prestate sau produselor livrate și nu la emiterea lor"
Păi art.157 alin.1 din Codul fiscal prevede cu totul altceva, și ceea ce știți dar hai să recitim "Orice persoană juridică trebuie să achite taxa" (pe valoarea adăugată) "de plată organelor fiscale" (i-auzi nu bugetului de stat , ci chiar doar și numai fiscului) "până la data la care are obligația depunerii unuia dintre deconturile sau declarațiile prevăzute la art.156 (2) și art.156 (3) "
Deci TVA de plată trebuie plătită acum până la data depunerii decontului, ziua de 25 a lunii următoare, practic în termen (cu întârziere) de 25-55 zile de la data emiterii facturilor.
Iar propunerea zicea (cine are textul -să știm exact ?! să o posteze!) după textul guvernului că în termen de 30 de zile de la data încasării contravalorii facturilor, adică ... îmi permit să spun că fără noimă ... pentru că LOGIC și PRACTIC ar fi menținerea întregului mecanism actual, dar întroducând și punând în valoare principiul EXIGIBILITĂȚII.
Adică exigibil ar fi tot ce s-a plătit/încasat.
Deci în jurnal nu data emiterii, întocmirii facturilor, documentelor justificative ar fi temei pentru cuprindere în Jurnalul de vânzări ori de cumpărări ci DATA PLĂȚII/ÎNCASĂRII a acestor documente.
Aberant este susținerea Guvernului că "Adoptarea ...unei asemenea măsuri "ar conduce la dicultăți în colectarea veniturilor bugetului de stat"... Păi, nu, dimpotrivă tuturor răi platnicilor li s-ar trage covorul de sub picioare pentru că
"dacă ați încasat, aveți de unde plăti" Fără drept de apel!
"Impactul major la începutul aplicării măsurii, datorită decalajului dintre momentul livrării și termenul de plată ... cu atât mai mult cu cât plata către furnizor a facturilor va fi întârziată foarte mult din lipsa disponibilităților bănești ca urmare a crizei economie" dovedesc NECUNOAȘTEREA CRASĂ A REALITĂȚILOR CRIZEI.
În condițiile actuale nici un furnizor nu mai face livrări decât dacă are siguranța încasării contravalorii. Altfel riscă să dea faliment înaintea clienților săi, răi plastnici!
Ce să mai vorbim de aserțiunea că "măsura decalării termenului de plată a TVA ar putea avea ca și consecință riscul creșterii indisciplinei contractuale"
Aberant!
Tocmai că ar avea drept urmare CREȘTEREA DICIPLINEI CONTRACTUALE ! Mai ales ... revin ... în condițiile crizei, când fiecare trebuie să judece relațiile sale cu terții după principiul ori " care pe care falimentează" ori fiecare pricepând că reprezintă o verigă a lanțului economic, va ține să dovedească solidaritatea scontată așteptată de terțicu care face afaceri!
Cât despre "impactul asupra întregului mecanism de funcțiionare al TVA-ului" am priceput, "Regele e gol" habar nu are nici despre ce vorbește, scrie! Emil Boc..
Ei despre Directiva 112/2006/CE am auzit și noi și colegii de pe Forum mi-au atras atenția asupra unui punct parcă 66, care permite membrilor CE opțiunea!
În rest înțelegerea Guvernului pentru toți furnizorii care nu și-ar încasa facturile cu TVA de la clienții lor bugetari, îmi sună a invitație la hai să ne finanțați dacă vreți să ne livrați!
Dar ... până când ?
Deci ... judecați dvs.: cine , cât se apleacă asupra ideilor care uită că mor doar pentru că unii nici măcar nu-și dau silința să le priceapă!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 11 November 2010 - 09:39 PM




#33 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2010 - 09:52 PM

oameni buni, :biggrin:

zic sa vedem si sa luam cuvant cu cuvant proiectul ala, fiindca se pare ca exista o dif majora in sensul ca vb impreuna, insa despre lucruri diferite
chiar si daca dif. ar fi ca acel proiect se refera numai la incasari - nu si la plati, deja se situam in alta plaja de discutii.

acum (in seara asta) personal nu pot citi cu mintea focalizata acolo (recunosc sincer) tot ce trebuie citit, imi propun asta maine si in week-end, haideti s-o luam babeste si cu mintea buna care ne caracterizeaza, nu dau turcii si tatarii ... calitatea actului avansat catre forul decizional e f importanta !!

inteleg ca s-a blocat proiectul la camera deputatilor, zic sa plecam la drum de la acel moment, vazand ce forma avea initiativa legislativa respectiva si ce se poate misca in continuare.

mi-e tare drag de voi :thumbup:

Vezi postareaconta_ro, la Nov 11 2010, 07:56 PM, a spus:

Din cate am citit eu ei vorbesc doar pe jumatate

Plata TVA la emitere, nu si de deducerea TVA la plata.
Asa am inteles eu. Va rog sa ma corectati daca am inteles gresit

daca e asa, atunci aici e marea diferenta intre noi si "ei", caz in care refuzul guvernului e de inteles - in locul lor as fi facut la fel fiindca "ad integrum" e ff important, aceasta este varianta corecta si care ar fi de acceptat, dragilor - adica ai incasat- ti-ai colectat, ai platit - ai dedus !!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 11 November 2010 - 10:13 PM




#34 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 11 November 2010 - 10:46 PM

Citeaza

Mares Stefan : Încep să cred că fiecare vorbim despre altceva.

Corect !!! EI una si noi alta dar la EI se vorbeste cam asa :thumbup:, iar la noi cam asa :smile: ! Scuze, sunt OFF TOPIC, este tarziu si mai bine glumesc, daca nu mai pot sa gandesc :laugh: !

Dana




#35 ella3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 November 2010 - 12:29 PM

Citeaza

Si in Germania se calculeaza obligativitatea de plata la emiterea facturii, deci nu cred ca sunt sanse reale de a schimba ceva.

Vezi postareaMares Stefan, la Nov 6 2010, 03:47 PM, a spus:

Europa nu are ce comenta!
Este o măsură care ar trebui adoptată chiar în CE !

Vezi postareaBrigante, la Nov 10 2010, 04:06 PM, a spus:

Eu am votat NU. E o initiativa fantezista, care nu are legatura cu modul de functionare a TVA.
Nici nu vreau sa ma gandesc cat de tare s-ar complica modul de evidentiere a operatiunilor.

Germania poate ca nu agreeaza sistemul de plata al TVA la incasare, dar Marea Britanie, da, deci CE nu are ce comenta si ideea o fi fantezista, dar se practica cu succes de catre fiscul britanic, care, fie vorba intre noi, cam duce lipsa de imaginatie.

Firmele din Marea Britanie pot opta pentru Cash Accounting Scheme for VAT in urmatoarele conditii:

* TVA se plateste atunci cand clientii iti platesc facturile
* TVA se deduce atunci cand iti platesti factura catre furnizor
* pot adopta aceasta metoda de contabilizare a TVA contribuabilii a caror cifra anuala de afaceri supusa TVA nu depaseste 1.350.000 ?
* nu pot adopta aceasta metoda cei care: au inregistrat intarzieri la depunerea decontului de TVA si la plata TVA (daca au fost platitori de TVA conform metodei standard sau altei metode), au fost sanctionati pentru nereguli privind contabilizarea si plata TVA in anul anterior, au depasit 1.350.000 ? cifra de afaceri
* la plata/incasarea facturilor in numerar se ataseaza obligatoriu la factura dovada platii
* platile/incasarile sunt evidentiate in contabilitate pe fiecare factura
* se poate opta pentru aceasta metoda la inceptul oricarei perioade fiscale aferente VAT sau de la inceputul inregistrarii ca platitor de TVA. Nu este necesar sa anunti fiscul ca utilizezi aceasta metoda.
* se poate renunta la metoda la inceputul oricarei perioade fiscale aferente TVA

Concluzie: Altii folosesc metoda si nu din cauza ei au probleme cu evaziunea fiscala sau cu bugetul national insuficient. Daca e prea complicat din punct de vedere al evidentei, nu te obliga nimeni s-o folosesti (desi, imi permit sa observ ca daca ai sau intrevezi probleme serioase de cash-flow e foarte posibil ca nimic sa nu ti se para prea complicat...)


Vezi postareamutual, la Nov 8 2010, 07:42 PM, a spus:

Pana la urma, milogeala cu facturile neincasate la termen are legatura cu sistemul judecatoresc slab si nu cu contabilitatea sau cu fiscalitatea. Ia sa functioneze sistemul judiciar normal si rapid pentru orice suma datorata, plus dobanda si daune interese, sa nu mai vorbesc de un sistem privat de credit history, ca ar fi client statul, primaria sau particularul, sa vezi cum s-ar invarti jucaria economica pentru cei seriosi si activi. Cunosc binisor sistemul contabil englezesc, ai prins un client la conta, ai contract ferm scris, esti boier(oaica), lunar ii expediezi prin posta sau email facturica, unde prinzi tot ce ai prestat (ex. ai vorbit 5 minute la telefon se marcheaza) si in 10-30 zile ai banutii in cont.

Din experienta curenta si foarte directa cu contabilitatea si fiscalitatea britanica, pot sa-ti spun ca ceea ce ai scris mai sus e mai aproape de exceptie si nu e nicidecum regula.

Aceasta postare a fost editata de ella3: 12 November 2010 - 12:30 PM




#36 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2010 - 01:47 PM

ella3 :smile: ,

iti multumim mult pt informatiile f utile :thumbup: si pt participarea in sine.

numai bine.



#37 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 12 November 2010 - 02:00 PM

Citeaza

Mares Stefan : Iar propunerea zicea (cine are textul -să știm exact ?! să o posteze!)

Am copiat in Word, PDF-urile de pe pagina Senatului, atasez fisierul dar trebuie rabdare la deschiderea lui.

Fisier atasat  Etape_propunere_legisl.doc.doc   4.88MB   7 downloads

Asta-i in loc de : "de week-end, people", vorba Otiliei :thumbup: !

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 12 November 2010 - 02:04 PM

Dana




#38 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2010 - 02:44 PM

Vezi postareaDana42, la Nov 12 2010, 03:00 PM, a spus:

Asta-i in loc de : "de week-end, people", vorba Otiliei :tongue: !

:thumbup: :smile: :laugh: :sad:



#39 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 13 November 2010 - 11:38 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Nov 12 2010, 04:44 PM, a spus:

Vezi postareaDana42, la Nov 12 2010, 03:00 PM, a spus:

Asta-i in loc de : "de week-end, people", vorba Otiliei :tongue: !

:thumbup: :smile: :laugh: :sad:

Încă aseară am reușit "să asimilez" eșecul din Camera deputaților în privința acestei inițiative legislative. Și ... sincer ... textul propus ... fiind prea simplificat ... a pierdut consistența ... unei reglementări oportune.
Ș- a fost aruncat la coșul de gunoi!
Dar ... eu zic că ... putem lucra și cu materialul clientului : Adică actuaul Cod fiscal, și să propunem ca faptul generator și exigibilitatea să fie tratate consecvent ,în interdependență, reglementând că orice faptă generatoare de taxă pe valoarea adăugată datorată bugetului de stat devine EXIGIBILĂ ... BUNĂ DE PLATĂ ... numai și numai după ÎNCASAREA/PLATA contravalorii tranzacției care se constituie ca faptă generatoare de TVA constând în livrarea bunurilor ori/și prestarea serviciilor, care au avut loc sau trebuie să aibă loc ,indiferent că au fost sau nu formalizate inclusiv prin, facturare sau doar PLĂTITE cu diverse instrumente de plată (fără numerar prin bancă cu -OP, CEC, sau CARD etc.ori cu numerar prin caserie și certificat prin chitanță sau bon fiscal.
Deci plata/încasarea faptelor generatoare [b]semnifică[/b] Implinirea evenimentului de exigibilitate și care face [u]ca plata TVA să devină exigibilă [/u] NUMAI [u]de la data respectivă[/u] dar care devine efectiv scadentă la plată la data de 25 a lunii următoare plății/încasării generate de tranzacția-faptul generator - în cauză,
respectiv data până la care agentul economic, plătitor de TVA , trebuie să depună decontul de TVA.

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 13 November 2010 - 11:44 AM




#40 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2010 - 02:56 PM

da, asta e ! :thumbup: cu respect sincer si ganduri de bine, fiindca eu stiu ca le meriti, Stefan :smile:
..................

dragilor, :laugh:

am o precizare importanta pt. cei ce nu inteleg cu usurinta modul in care se exprima Stefan, limba lui materna nu e limba romana si de aceea apar, uneori, exprimari mai "dificile" pt. cei a caror limba materna este limba romana.

ideile, in schimb, sunt "translingvistice", oameni buni, ele transced aceste bariere fiindca tema in discutie si argumentele de promovare privesc tot mediul de afaceri - deci pe noi toti :good:

Multumim, Stefan :ok:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 13 November 2010 - 06:22 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL