Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
solduri negative clienti - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


solduri negative clienti


12 replies to this topic

#1 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 09 November 2010 - 10:22 PM

Buna
Voi cum credeti ca ar trebui sa procedez cu soldurile negative la clienti?
- persoane fizice
-persoane juridice si la randul lor pot fi:-prescrise si in termmenul de 3 ani?


Dupa mine le-as trece pe 758 si 4427 pt toti iar in cazul in care clientul imi solicita banii stornez nota si-i dau banii(daca nu au trecut 3 ani) voi cum credeti?


Mentionez ca am f multi si-mi incarca balanta si asa stufoasa....
Multumesc anticipat

Aceasta postare a fost editata de christa_anda: 09 November 2010 - 10:25 PM




#2 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 09 November 2010 - 10:48 PM

Vezi postareachrista_anda, la Nov 9 2010, 11:22 PM, a spus:

cum credeti ca ar trebui sa procedez cu soldurile negative la clienti?

Sumele încasate în plus fie persoane fizice, fie persoane juridice sunt CREDITORI, , adică 512 = % 411 cu valoarea de încasat și 462 cu valoarea încasată în plus.
În mod normal aceste sume se restituie ori se regularzează la următoarele livrări aceluiași client.
După 3 ani - adică după 3 rânduri de scrisori de confirmare a soldurilor inventariate dacă încă nu ați restituit încă suma, întradevăr le veți trece la alte venituri din exploatare, colectînd după caz și TVA.
Faptul că vă-ncarcă balanța analitică ... credeți-mă ... hărtia suportă.
Că pe dvs. vă cam indispun , vă cred.
Dar nici să vă-ncărcați cu venituri care vă vor crea probleme mult mai spinoaee când le veți storna pentru a le putea restitui sumele încasate în plus, nu merită să riscați. Zic eu.

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 09 November 2010 - 10:51 PM




#3 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 10 November 2010 - 07:12 PM

la sf anului ce-i in minus pe 411 se trece pe 462? Daca da conform carui act legislativ?



#4 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 10 November 2010 - 08:09 PM

Vezi postareachrista_anda, la Nov 10 2010, 08:12 PM, a spus:

la sf anului ce-i in minus pe 411 se trece pe 462? Daca da conform carui act legislativ?


Nu.nu la sfârșitul anului! La data încasării sumei plătite în plus. Pe care de fapt legea vă obligă să o și restituiți ... cu "întoarcerea poștei".
Cât despre lege, ați auzit de "îmbogățire fără just temei" ori de cauzele când "găsitorul zis necinstit" a și fost deferit Justiției ca inculpat inclusiv pentru banii găsiți la gropa de gunoi al orașului și nepredat la postul de poliție, care post de poliție repede a pus cap la cap reclamația unui cetățean că i-a dispărut din casă o sumă mare, și "șansa" altuia de a cumpăra peste noapte o casă nouă! Deci ...
Să știți că aceste reguli nu au apărut nici întrun caz doar cu OMFP nr.3055/2009 .
Cred că și-n manualul de contabilitate al dvs. dacă-l mai aveți sau ați avut , scrie că acel Cont 462 numit Creditori de când se știe se credita cu orice sumă încasată fără document, peste valoarea documentelor -facturilor emise sau dela un terț care nu datora ... aparent sau în mod real ... nimic și totuși a plătit, v-a virat aceea sumă-n cont.
Și se mai întâmplă ca la plătitor să fie o persoană salariată care se crede poate pe drept VINOVATĂ și care văzând că nu s-a observat eroarea sa, în mod GREȘIT preferă să nici nu ceară înapoi suma plătită-n plus ...preferând tăcerea.
Și greșeala sa de fapt a constat în faptul că furnizorului căruia i se datora 13290 lei și făcea scandal la telefon i s-a achitat ori 13920 lei , adică doar 630 lei în plus! ADICĂ POATE MAI MULT DECÂT AVEA LEAFA DUMNEAEI! Dar din asemenea inversări de cifre s-au născut și pretenții de zecidemiilei!
Așa că ... mă-ntreb chiar trebuie să se citească de către cineva drepturile , sau cum vreți ... OBLIGAȚIILE , ca să jucați cinstit?!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 10 November 2010 - 08:15 PM




#5 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 10 November 2010 - 08:17 PM

Cred că și-n manualul de contabilitate al dvs. scrie că acel Cont 462 numit Creditori de când se știe se credita cu orice sumă încasată fără document, peste valoarea documentelor sau dela un terț care nu datora ... aparent sau în mod real ... nimic și totuși a plătit.


Eu am auzit si de tva? Ala nu trebuie colectat? N-ati pomenit de el nimic dar exista!!!



Așa că ... mă-ntreb chiar trebuie să vă citească cineva drepturile , adică OBLIGAȚIILE , ca să jucați cinstit?!

[/quote]
Stim sa citim singuri...



#6 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 10 November 2010 - 08:30 PM

TVA-ul este, trebuie să fie formalizat. Adică să fie cuprins în factura emisă de dvs. și încasată. Dar dvs. ați întrebat de sumele plătite-n plus! Deci fără document.
Întradevăr ar intra în discuție TVA-ul dacă aceea sumă plătită de client și încasată de dvs. ar fi AVANS! Pentru care nu s-a emi9s factură.
Și-n acest caz dacă emiteți factură , nimeni nu vă va cere înapoi suma respectivă.
Dar dvs. v-ați referit la posibilitatea că va trebui să restituiți suma și atunci să stornați factura. Și eu v-am spus că explicațiile de ce trebuie stornată factura și restituită suma s-ar putea să vă dezavantajeze mai mult ! Deci ...Cît despre manual ... fără supărare ... dvs. ne--ați întrebat : Unde scrie ?! Așa că ...



#7 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 10 November 2010 - 10:46 PM

Vezi postareaMares Stefan, la Nov 10 2010, 08:30 PM, a spus:

TVA-ul este, trebuie să fie formalizat. Adică să fie cuprins în factura emisă de dvs. și încasată. Dar dvs. ați întrebat de sumele plătite-n plus! Deci fără document.
Întradevăr ar intra în discuție TVA-ul dacă aceea sumă plătită de client și încasată de dvs. ar fi AVANS! Pentru care nu s-a emi9s factură.
Și-n acest caz dacă emiteți factură , nimeni nu vă va cere înapoi suma respectivă.
Dar dvs. v-ați referit la posibilitatea că va trebui să restituiți suma și atunci să stornați factura. Și eu v-am spus că explicațiile de ce trebuie stornată factura și restituită suma s-ar putea să vă dezavantajeze mai mult ! Deci ...Cît despre manual ... fără supărare ... dvs. ne--ați întrebat : Unde scrie ?! Așa că ...



eu stiu ca orice suma incasata este purtatoare de tva....dar va ? cum as putea sa am o evidenta f clara la 5000 de clienti(din care vreo 1000 cu minus) daca-i inregistrez pe 462 fara sa deschid analitice(iar asta imi consuma inutil timpul ) asa ca pana acum i-am lasat in 4111 cu minus



#8 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 November 2010 - 01:10 AM

Vezi postareachrista_anda, la Nov 10 2010, 12:22 AM, a spus:

Buna
Voi cum credeti ca ar trebui sa procedez cu soldurile negative la clienti?
- persoane fizice
-persoane juridice
si la randul lor pot fi:-prescrise si in termenul de 3 ani?

Nu ar trebui sa ai sold negativ la clienti, ci sold pozitiv la client in avans.

O.3055 "Contul 411 "Clienți" este un cont de activ....Soldul contului reprezintă sumele datorate de clienți."
"Contul 419 "Clienți - creditori".Cu ajutorul acestui cont se ține evidența clienților - creditori, reprezentând
avansurile încasate de la clienți.Contul 419 "Clienți - creditori" este un cont de pasiv.Soldul contului reprezintă sumele datorate clienților - creditori."

In baza a ce ati incasat atatia bani? 1000 clienti reprezinta ceva...ori inselaciune ori ...(incompetenta?)..

Comentariile d-lui Mares sunt pertinente si obiective. Inclusiv pv. folosirea ct.462 "Cu ajutorul acestui cont se ține evidența sumelor datorate terților, pe bază de titluri executorii sau a unor obligații ale entității față de terți provenind din alte
operații, alții decât entitățile afiliate și entitățile legate prin interese de participare.Contul 462 "Creditori diverși" este un cont de pasiv.În creditul contului 462 "Creditori diverși" se înregistrează:
- sumele încasate și necuvenite (512, 531);"



#9 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2010 - 06:51 PM

Vin si eu cu o parere, in sensul ca aceste sume incasate in plus ar putea
proveni din livrarea unor marfuri cu Aviz, sau, cum se procedeaza mai nou,
in baza unei facturi proforma, caz in care ar putea intra in discutie utilizarea contului 418
'Clienti - facturi de intocmit'.
Referitor la utilizarea contului 462, inregistrarile ar fi:
5121 = 4111 ( cu suma in rosu)
5121 = 462 ( su suma in negru)
si eventual,
462 = 1174
Vor aparea insa probleme d.p.v. fiscal, pentru ca veti avea un venit
nedeclarat din momentul incasarii sumei in plus !

Aceasta postare a fost editata de cuceritor: 11 November 2010 - 07:01 PM




#10 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 11 November 2010 - 10:57 PM

[In baza a ce ati incasat atatia bani? 1000 clienti reprezinta ceva...ori inselaciune ori ...(incompetenta?)..]

Foarte interesant punctul dvs de vedere. Vi se pare inselaciune faptul ca unii clienti gasesc inutili paletii si ni-i trimit inapoi, moment in care i se factureaza cu minus paletii; aceasta stornare genereaza minus pe client iar ei sunt foarte 'meticulosi' in ce priveste evidenta contabila si se grabesc sa ceara banii inapoi sau ar trebui sa-i restitui din proprie initiativa? Sunt 'sigura' ca dvs asa ati proceda ca doar reprezentati clientul nu firma la care sunteti angajati. Da, e si inselaciune si incompetenta Multumesc!!!

[Comentariile d-lui Mares sunt pertinente si obiective. Inclusiv pv. folosirea ct.462 "Cu ajutorul acestui cont se ține evidența sumelor datorate terților, pe bază de titluri executorii sau a unor obligații ale entității față de terți provenind din alte
operații, alții decât entitățile afiliate și entitățile legate prin interese de participare.Contul 462 "Creditori diverși" este un cont de pasiv.În creditul contului 462 "Creditori diverși" se înregistrează:
- sumele încasate și necuvenite (512, 531);"]



Cred ca ar trebui sa faceti referire si la un cont de tva@@@

Aceasta postare a fost editata de christa_anda: 11 November 2010 - 10:59 PM




#11 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 November 2010 - 12:07 AM

nu a fost intentia mea sa va jignesc, nu considerati mesajul anterior o ofensa, ci ar trebui sa va ridicati semne de intrebare.

"paletii si ni-i trimit inapoi, moment in care i se factureaza cu minus paletii; aceasta stornare genereaza minus pe client iar ei sunt foarte 'meticulosi' in ce priveste evidenta contabila si se grabesc sa ceara banii inapoi sau ar trebui sa-i restitui din proprie initiativa"

daca eu vand marfa 7 lei si paleti 3 lei, se returneaza paleti 2 lei, sold 8 lei. Clientul plateste factura initiala de 10 lei, eu ii platesc inapoi diferenta sau o scad din viitoarea factura. Trebuie sa restituiti acesti bani.

si clientii mei lucreaza cu societ.mari care trimit inclusiv paleti si intotdeauna am probleme cu valoarea de plata datorita acestor furnizori; imi trimit soldul de plata dar uita sa scada paletii returnati si mai fac si somatii ca nu ii platesc. Din cate imi dau eu seama sunt gestiuni diferite si agenti diferiti pt marfa si pt paleti, iar ctb asa scoate suma de plata, fara sa ia in considerare restituirea paletilor.


de tva nu mai era cazul sa vb. eu, deja va spusese d-l Mares

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 12 November 2010 - 12:08 AM




#12 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 10 January 2011 - 09:46 PM

si daca aceste solduri negative vin din 2004-2007 si sunt prescrise ?pot sa le trec pe venit? trebuie sa colectez si tva?
nici unul din cei prescrisi n-a cerut banii inapoi. Cine a cerut, i s-au restituit banii.



#13 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 10 January 2011 - 10:37 PM

Bine-nțeles că puteți. Doar inventarierea anuală v-a confirmat că ...terții nu mai au nici o pretenție de la firma dvs.
Dar să nu uitați statul, fiscul, acel 4427, TVA de colectat , aferent.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL