Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examenul pentru experti contabili 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


examenul pentru experti contabili 2011


139 replies to this topic

#121 cmfarkas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov, Sf.Gheorghe

Postat 12 September 2011 - 06:59 AM

Vezi postareaana lugojana, la 11 September 2011 - 09:13 PM, a spus:


Citeaza

Mi se pare buna rezolvarea, dar ce te faci cand societatea primeste integral banii si banca isi suma ratele...? Ok sa zicem ca magazinul vinde in rate. Dobanda e dobanda. N-am auzit de TVA la dobanda, Doamne dereste! La orice venit 701 pana la 708 dar nu la cele fiscale, te rog!!. Gandeste-te la Contul de profit din cadrul Situatiilor fin anuale si la incadrari. Sa nu te mai aud cu chestii din astea!

1. Daca societatea a primit banii integral nu mai vorbim de plata in rate, dupa parerea mea. Atunci deja este vorba de un credit luat de cumparator.

2. Nu inteleg ce e cu TVA-ul neexigibil din rezolvare ... legea s-a modificat cu 01.01.2007 iar articolul care permitea plata TVA-ului la incasarea ratei nu mai exista.

3. Iar chestia cu TVA-ul la dobanda nu l-am visat eu :smile:, chiar am vazut monografie cu TVA-ul la dobanda aici http://infotva.manag...-rate-2409.html
Pentru contractele de leasing se practica deja calculul TVA-ului la dobanda. Dar nu stiam cum e cu incasarile in rate...



#122 Doryali

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 12 September 2011 - 01:27 PM

Eu o sa fac aceasta problema(136) asa cum e in linkul tau. Am citit articolele din Codul Fiscal care se refera la tva si dobanda af.vanzarilor cu plata in rate si este destul de clar: tva exigibil in totalitate in momentul livrarii si tva la dobanda. Recunosc ca si mie mi se parea ceva ciudat la problema asta, stiam ca nu e bine in carte, dar nu stiam cum s-o rezolv exact.




#123 pavelus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 15 September 2011 - 09:02 AM

Vezi postareacmfarkas, la 12 September 2011 - 06:59 AM, a spus:

Vezi postareaana lugojana, la 11 September 2011 - 09:13 PM, a spus:


Citeaza

Mi se pare buna rezolvarea, dar ce te faci cand societatea primeste integral banii si banca isi suma ratele...? Ok sa zicem ca magazinul vinde in rate. Dobanda e dobanda. N-am auzit de TVA la dobanda, Doamne dereste! La orice venit 701 pana la 708 dar nu la cele fiscale, te rog!!. Gandeste-te la Contul de profit din cadrul Situatiilor fin anuale si la incadrari. Sa nu te mai aud cu chestii din astea!

1. Daca societatea a primit banii integral nu mai vorbim de plata in rate, dupa parerea mea. Atunci deja este vorba de un credit luat de cumparator.

2. Nu inteleg ce e cu TVA-ul neexigibil din rezolvare ... legea s-a modificat cu 01.01.2007 iar articolul care permitea plata TVA-ului la incasarea ratei nu mai exista.

3. Iar chestia cu TVA-ul la dobanda nu l-am visat eu :smile:, chiar am vazut monografie cu TVA-ul la dobanda aici http://infotva.manag...-rate-2409.html
Pentru contractele de leasing se practica deja calculul TVA-ului la dobanda. Dar nu stiam cum e cu incasarile in rate...


Tva la dobanda se practica doar pentru dobanzile aferente contractelor incheiate de institutiile de credit autorizate BNR si IFN-uri. In contractele comerciale nu se pune problema TVA-ului la dobanda. Pentru institutiile financiare autorizate dobanda se considera venit comercial.



#124 pavelus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 15 September 2011 - 09:10 AM

Ceea ce este postat aici (http://infotva.manag...-rate-2409.html) nu cred ca este corect din punct de vedere al exigibilitatii. Data realizarii venitului din dobanzi este la momentul inregistrarii lui. Deci insasi utilizarea contului de venituri in avans sugereaza faptul ca TVA nu trebuie sa fie exigibil la data inregistrarii platii in rate. Pana la urma se plateste acea dobanda de fiecare data cand se achita rata, atunci devenind realizat si venitul din dobanzi, implicit si exigibil TVA-ul aferent.



#125 daniems

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 27 September 2011 - 10:06 AM

Va rog ajutati-ma si pe mine cu aceste doua probleme:
1.Societatea X detine 100% actiunile societatii S, 48,2% din actiunile societatii B si dreptul de a numi presedintele consiliului de administratie, 5% din actiunile societatii M si 50% din actiunile societatii T (care este controlata in comun cu statul francez). Doamna Popescu Elena este managerul societatii X si fica fondatorului. Domnul Ionescu Ion (fiul vitreg al doamnei Popescu) detine 51,8% din actiunile societatii B, care ii confera dreptul sa numeasca trei din cei cinci membri in consiliul de administratie. Identificati partile legate pentru societatea X si procentul de interes.

2.Soldul clientilor la 31.12. este de 15.375 mii lei iar rulajul creditor anual al acestora este de 1876.150 mii lei. Care a fost durata in zile a incasarii clientilor?



#126 georgetamanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 01 October 2011 - 07:52 PM

Vezi postareadaniems, la 27 September 2011 - 10:06 AM, a spus:

Va rog ajutati-ma si pe mine cu aceste doua probleme:
1.Societatea X detine 100% actiunile societatii S, 48,2% din actiunile societatii B si dreptul de a numi presedintele consiliului de administratie, 5% din actiunile societatii M si 50% din actiunile societatii T (care este controlata in comun cu statul francez). Doamna Popescu Elena este managerul societatii X si fica fondatorului. Domnul Ionescu Ion (fiul vitreg al doamnei Popescu) detine 51,8% din actiunile societatii B, care ii confera dreptul sa numeasca trei din cei cinci membri in consiliul de administratie. Identificati partile legate pentru societatea X si procentul de interes.

2.Soldul clientilor la 31.12. este de 15.375 mii lei iar rulajul creditor anual al acestora este de 1876.150 mii lei. Care a fost durata in zile a incasarii clientilor?
1.Sunt parti legate ale societatii X:
-societatile S ,B ,T ;
- doamna Popescu Elena in calitate de membru al managementului -cheie;
-domnul Ionescu Ion deoarece este membru apropiat al familiei doamnei Popescu.



#127 bizi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 06 October 2011 - 07:33 AM

stie cineva cand se afiseaza rezultatele la acces 2011?



#128 anca_sys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 07 October 2011 - 04:26 PM

S-au afisat rezultatele!

Felicitari celor admisi. :smile:



#129 Fundulea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 07 October 2011 - 05:08 PM

La ce filiala? Unde mai prdcis? Web ori afise?



#130 loredana_2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 October 2011 - 05:17 PM

Afise la centrele de examen si la filialele din raza de domiciliu a candidatilor



#131 Atti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2011 - 08:28 PM

Eu inca nu inteleg de ce ceccarul nici la aceasta ora nu are afisat pe site ca au afisat rezultatele desi la telefon au zis sa verificam site-ul....



#132 Fundulea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 07 October 2011 - 08:52 PM

Pentru ca e foarte dificil pentru ei sa scaneze 4 pagini si sa le puna pe site.



#133 george.andrei

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 October 2011 - 10:05 AM

Buna ziua!
As dori sa ma inscriu in 2012 la stagiu si as dori sa-i intreb pe cei care au dat anul acesta examen daca urmatoarele carti le-au folosit:
-Ristea Mihai și colectiv, Contabilitatea societăților comerciale, Editura Universitară,
București, 2009, vol. 1, vol. 2,
-Feleagă Liliana, Feleagă Niculae, Contabilitate financiară. O abordare europeană și
internațională, vol. 1, ediția a II-a, Editura Economică, București, 2007,
-Ristea Mihai, Dumitru Corina Graziella, Contabilitate aprofundată, Editura Universitară,
București, 2005,
-Albu Cătălin, Albu Nadia, Instrumente de management al performanței, vol. 1, Contabilitate
de gestiune, Editura Economică, București, 2003,
-Caraiani Chirața, Dumitrana Mihaela (coordonatori), Contabilitate și control de gestiune,
Editura InfoMega, București, 2005,
-Dumitru Corina Grazziela, Ioanăș Corina, Contabilitatea de gestiune și evaluarea
performanțelor, Editura Universitară, București, 2005,
-Văcărel Iulian (coord.), Finanțe publice, ediția a VI-a, Editura Didactică și Pedagogică,
București, 2008, capitolele „Impozitele: noțiuni generale”, „Impozitele directe”, „Impozitele
Indirect
-Moșteanu Tatiana (coord.), Finanțe publice – Note de curs și aplicații pentru seminar, ediția a
III-a, Editura Universitară, București, 2008,
-Răileanu Vasile, Răileanu Adriana Sofia, Abordări contabile și fiscale privind impozitele și
taxele, Editura Economică, București, 2009,
-Țâțu Lucian și colectiv, Fiscalitate de la lege la practică, ediția a VII-a, Editura C.H. Beck,
București, 2010, capitolul „Impozitul pe profit”,.
-Sasu Horațiu, Țâțu Lucian, Pătroi Dragoș, Codul de procedură fiscală. Comentarii și
explicații, Editura C.H. Beck, București, 2008,
-Angheni Smaranda și colectiv, Drept comercial, ediția a IV-a, Editura C.H. Beck, București,
2008.
-Cărpenaru Stanciu, Tratat de drept comercial, Editura Universul Juridic, București, 2009.
Stoica Camelia, Cristea Silvia, Drept societar pentru învățământul superior economic, Editura
Universitară, București, 2008
Sunt cartile care apar intr-o bibliografie gasita pe site-ul celor de a ceccar.
M



#134 dalila1ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 107 Postari:

Postat 09 October 2011 - 11:49 AM

Vezi postareageorge.andrei, la 09 October 2011 - 10:05 AM, a spus:

Buna ziua!
As dori sa ma inscriu in 2012 la stagiu si as dori sa-i intreb pe cei care au dat anul acesta examen daca urmatoarele carti le-au folosit:


-Cărpenaru Stanciu, Tratat de drept comercial, Editura Universul Juridic, București, 2009.
Stoica Camelia, Cristea Silvia, Drept societar pentru învățământul superior economic, Editura
Universitară, București, 2008
Sunt cartile care apar intr-o bibliografie gasita pe site-ul celor de a ceccar.
M
Doar carpenaru din lista ta .In plus :
-initiere in audit de toma marin
-evaluare-toma marin
-3 volume de conta-standarde Garbina
Eu am dat accesul in 2008 .materia e aceeasi ,oricum . :smile:



#135 Atti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 October 2011 - 07:31 AM

As vrea sa stiu daca cineva a obtinut derogarea de la stagiu?(conditii,documente necesare).Da, mai exista un topic cu acest subiect dar nu prea e activ.Multumesc pentru ajutor!



#136 Alina_Maria

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 November 2011 - 03:06 PM

buna ziua stimati domni si doamne...as dori si eu sa discut pe aceasta tema cu voi.daca se poate sa ne ajutati cei care ati trecut prin acest examen , sa ne impartasiti din experienta voastra .Am fi foarte recunoscatori.va ultumesc
adresa mea de mail este deenight_2005@yahoo.com
cu respect



#137 gabi7211

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 November 2011 - 04:45 AM

Vezi postareabizi, la 06 October 2011 - 07:33 AM, a spus:

stie cineva cand se afiseaza rezultatele la acces 2011?

am sunat eu ieri si pentru bucuresti se vor afisa la sediul filialei
multa bafta!
scuze era vorba de aptitudini nu de acces, e prea dimineaa semn ca nu m-am trezit inca!

Aceasta postare a fost editata de gabi7211: 17 November 2011 - 04:48 AM




#138 Meliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 21 November 2011 - 01:09 PM

Uraaa...am invins....am scapat....



#139 Atti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 December 2011 - 10:06 AM

despre examenul de acces gasiti date pe forumul pareri dupa examen



#140 zburdalnicul

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 January 2012 - 01:05 PM

buna ziua,
sunt nou in aceasta comunitate si as dori va rog frumos daca are cineva subiectele care s-au dat anii anteriori, sau model de variante care au fost propuse atat la proba de aptitudini cat si la proba orala ca sa-mi fac si eu o idee cum va suna examenul
multumesc anticipat
ccy_leu@yahoo.com este adresa mea






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL