Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Monografie contabila service auto - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Monografie contabila service auto


12 replies to this topic

#1 Bajinaru Ramona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 12 November 2010 - 11:05 AM

As dori sa ma ajutati cu o monografie contabila la un service auto de la intrarea pieselor in magazie, materialelor consumabile etc., pana la consumul acestora, manopera, facturare etc., inclusiv documentele contabile aferente. Am tot cautat in topic si nu am gasit raspunsul. In urma unor discutii cu diverse persoane care se ocupa de contabilitate mi s-a spus ca trebuie sa tin evidenta gestiunii cu amanuntul dar nu mi se pare corect pentru ca eu prestez servicii nu vand piese auto. Va multumesc anticipat!



#2 ellissa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 September 2011 - 05:35 PM

ma poate ajuta cineva cu un sfat urgent legat de contabilitatea unui service auto? e ok daca se considera piesele de schimb marfuri si se tine evidenta la pret de vanzare? sau le consider piese de schimb?in acest caz in deviz ar trebui trecute la pret de achizitie?
multumesc




#3 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 08 September 2011 - 05:47 PM

as merge pe varianta a doua , pentru ca nu sunt magazin de piese auto . Eu ofer niste servicii , si folosesc aceste piese de schimb pentru prestarea acestui serviciu catre client pe baza de deviz . Descarcarea gestiunii de piese auto se face la pret de achizitie .



#4 ellissa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 September 2011 - 08:31 AM

persoanele cu care am mai vorbit zic asa

daca piesele de schimb se vand la aceeasi valoare de achizitie, atunci intrarea lor se face in contul 302
daca la valoarea de achizitie se adauga plusvaloare atunci intrarea se face in contul 371 iar NIR-ul aferent va avea inclusiv pretul de vanzare

sunt total in ceata!!help....



#5 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 09 September 2011 - 08:57 AM

service-ul tau de care va fi ?

va vinde piesele inscrise pe devizul de lucrari la pret de achizitie in contul 302 caz in care NIR-ul va fi cu pret de achizitie si profitul si-l va "scoate " din manopera?

sau

va vinde piesele cu un adaos comercial caz in care le inregistrezi pe 371 si NIR-ul va fi cu pret de vanzare si va avea o valoare a manoperii mai mica?

Aceasta postare a fost editata de gramaco: 09 September 2011 - 08:58 AM




#6 godzila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:

Postat 09 September 2011 - 08:59 AM

Vezi postareaBajinaru Ramona, la 12 November 2010 - 11:05 AM, a spus:

As dori sa ma ajutati cu o monografie contabila la un service auto de la intrarea pieselor in magazie, materialelor consumabile etc., pana la consumul acestora, manopera, facturare etc., inclusiv documentele contabile aferente. Am tot cautat in topic si nu am gasit raspunsul. In urma unor discutii cu diverse persoane care se ocupa de contabilitate mi s-a spus ca trebuie sa tin evidenta gestiunii cu amanuntul dar nu mi se pare corect pentru ca eu prestez servicii nu vand piese auto. Va multumesc anticipat!
in functie de sistemul informatic folosit, ar mai fi o varianta:
- piesele auto: desfacere cu amanuntul, o factura ( piese folosite pentru reparatii)
- partea de service: manopera, cu fisde lucru aferenta, alta factura
in cazul in care clientul vine cu piesele lui, se emite doar factura de manopera



#7 ellissa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 September 2011 - 09:17 AM

piesele se vand cu adaos comercial.
pe unele facturi sunt trecute toate piesele la pret vanzare si separat manopera.
unele facturi au doar mentiunea manopera conf deviz dar pe deviz piesele sunt trecute tot la pret vanzare



#8 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 09 September 2011 - 09:37 AM

atunci piesele le receptionezi cu amanuntul ( cu adaos comercial , si TVA neexigibila daca esti platitor de TVA) , si vanzarea o tratezi ca o vanzare cu amanuntul ( iar descarcarea de gestiune o faci global valoric cu coeficientul K ) .
Manopera e separat pe factura.



#9 karmena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 April 2012 - 09:24 AM

Buna ziua
As dori daca poate sa-mi spuna cineva cum sa fac descarcarea de gestiune la un magazin second hand:global valoric sau cantitativ valoric?precizez ca bonul fiscal este codat cu imbracaminte si incaltaminte,nu este specificat fiecare produs in parte(bluza,pantalon etc).Pt.mai multe informatii va mai spun ca factura de intrare este in kg.,iar eu o transform in buc.,iar pe nir trec si un pret de vanzare pt. a putea stabili un adaos comercial.
Va rog mult sa ma ajutati cu o informatie.Va multumesc anticipat.



#10 lumi121320

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 18 October 2012 - 01:26 PM

As dori o monografie contabila pentru service auto cod caen 4520. Multumesc mult!



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2012 - 01:07 PM

1. intrare in gestiune :
% = 401
302
4426

2. prestare servicii cf. deviz :
4111 = %
............704 (manopera)
............708 (piese)
............4427

3. descarcare gestiune materiale ;
602 = 302

* daca piesele folosite se vor include in deviz la o val. mai mare decat cea de intrare, atunci ele se vor incarca in gestiune ca marfa :

% = 401
371
4426
si
371 = %
......... 378
..........4428

in acest caz, desc. de gestiune va fi :
% = 371
607
378
4428

:smile:



#12 val_17

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 30 September 2014 - 12:59 PM

In cazul in care eu emit factura catre un client: factura conform deviz( care deviz contine materiale cu adaos si manopera) si ii ofer si un discount de 10%, cum inregistrez discountul respectiv, in contul 667 sau trebuie sa scad direct din pretul materialelor acest discount de 10%? Stiu ca discountul aplicat pe aceeasi factura trebuie scazut automat din pretul produselor, si daca este aplicat ulterior pe o alta factura, o factura care sa contina doar discount, atunci se inregistreaza in contul 709( pentru mine ca si furnizor). Sunt un pic in ceata:)
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!



#13 marcelabogatean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 26 February 2017 - 11:50 AM

Va rog sa ma ajutati cu o monografie contabila( documente emise si inregistrari contabile) privind un service auto care are un magazin de vanzare cu amanuntul a pieselor auto care deserveste atat service-ul cat si populatia, piesele auto se evidentiaza la pret de achizitie.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL