Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
preluare sold tva de rambursat?! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


preluare sold tva de rambursat?!


3 replies to this topic

#1 VRANCEA MARIANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CS
  • Interests:DISCUTII PE TEME LEGISLATIVE

Postat 29 November 2010 - 05:28 PM

Buna,
Am o probl la care nu am gasit raspuns folosind functia de cautare,poate a mai trecut cineva prin ceva similar si ma poate ajuta.Am avut control fiscal la o firma cu obiect comert si i s-a gasit diferenta tva mai mare decat soldul tva de rambursat
din decont(sold).IN fisa fiscala la fisc i s-a stins diferenta cu soldul tva de rambursat.In decontul lunii urmatoare nu am mai preluat soldul de ramb din decont si astfel sit din decont corespunde cu fisa ,dar am primit notificare de la finante ca am decontul eronat.
M-am prezentat sa cer lamuriri si mi s-a spus ca nu am nimic de corectat ,sa las asa.Daca preluam soldul mergeam cu tva de rambursat aiurea in sold la infinit si nu mai corespundea cu balanta si sit fiscala.Totusi daca nu"corectez" decontul sunt pasibila de sanctiune.
Nu stiu cum sa procedez,dar alta optiune nu vad in decont pt a reglaTVA .TVA de plata poate fi omisa la preluare pt ca apare eroare la inregistrare decont dar la tva de rambursat nu.Diferenta este aferenta unor facturi neoperate.Credeti ca ar fi normal sa fac descarcare de gest pe valoarea totala pt a regla si stocul.Problema este ca multe s-au intocmit cu bon fiscal dar fara a se mentiona
explicit acest lucru si astfel s-a dat jos tot.
Multumesc.



#2 tmary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 November 2010 - 09:42 AM

Daca am inteles eu bine, nu sunt inregistrate in contab unele facturi ce duc la diferenta intre TVA din balanta si TVA din decont si fisa . Pai , daca ai avut rambursare trbuia sa faca cei de la fisc corectura in perioada verificata faceau o fisa de constatare diferente si o introduceau in fisa , daca nu au facut-o oricum tu nu poti corecta retroactiv pt ca e perioada inchisa fiscal, asa ca eu zic sa inregistrezi facturile lipsa in luna urmatoare controlului si sa treci suma in decont la regularizari si asa aduci evidenta fiscala la cea contabila




#3 VRANCEA MARIANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CS
  • Interests:DISCUTII PE TEME LEGISLATIVE

Postat 30 November 2010 - 10:26 AM

Daca eu inregistrez ceva si introduc la regularizari imi apare ca debit in fisa fiscala deja soldata pt ca ei au inregistrat aceasta diferenta ca proces verbal si eu va trebui tot la fel.Adica scrie undeva ca
diferentele nu se trec in decont,ok,dar daca se sting cu soldul din decont,eu cum fac?



#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 30 November 2010 - 06:25 PM

Vezi postareaVRANCEA MARIANA, la Nov 30 2010, 11:26 AM, a spus:

Adica scrie undeva ca diferentele nu se trec in decont,ok,dar daca se sting cu soldul din decont,eu cum fac?

Da, ceea ce constata si regleaza insp.fiscali prin proces verbal nu trebuie sa mai corectezi tu in decont, altfel dublezi suma. Nu imi amintesc acum unde scrie, daca am timp o sa caut. Prin Cod fiscal sau Cod procedura fiscala.

Sper sa fi inteles bine speta.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL