Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
IFRS-uri / IAS-uri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

IFRS-uri / IAS-uri

45 replies to this topic

#21 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2008 - 04:42 PM

" Standarde Internaţionale de Raportare Financiară

Standardele Internaţionale de Raportare Financiară (cunoscute sub acronimul IFRS provenit de la denumirea în limba engleză International Financial Reporting Standards) reprezintă un set de standarde contabile. În prezent, ele sunt emise de International Accounting Standards Board (IASB). Multe dintre standardele care fac parte din IFRS sunt cunoscute sub vechea denumire de Standarde Internaţionale de Contabilitate (IAS).

IAS au fost emise între 1973 şi 2001 de către consiliul International Accounting Standards Committee (IASC). În aprilie 2001, IASB a adoptat toate standardele IAS, ulterior continuând dezvoltarea lor. Noile standarde poartă însă denumirea de IFRS.

Deşi în prezent nu se mai emit standarde IAS, cele deja existente sunt în continuare în vigoare până la înlocuirea sau modificarea lor prin emiterea de noi standarde IFRS."



#22 glencora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:bucuresti,sector2,mihai bravu
  • Interests:comunicare

Postat 23 May 2008 - 03:28 PM

Sper sa ajute.

Fisiere atasate


Concluzia este momentul cand te-ai plictisit sa mai gandesti.



#23 loredana_80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 17 January 2009 - 03:56 PM

De fapt am cautat mai mult si am gasit cate ceva. Incerc sa atasez, sper sa-mi reuseasca. :thumbup:

Fisiere atasate





#24 de_lima

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 March 2009 - 08:30 AM

Toate Standardele Internationale de Raportare Financiara (IFRS + IAS) si interpretarile acestora (IFRIC + SIC) au fot publicate in Jurnalul Oficial al Uniunii Europene nr. L 320 /29.11.08. Sunt disponibile spre vizualizare in mai multe limbi oficiale ale unor tari din cadrul UE printre care si in limba romana - sunt publicate in cadrul Regulamentului Comisiei Comunitatilor Europene nr. 1126 /03.11.08, act care a suferit 8 modificari pana in prezent, publicate de asemenea in acelasi Jurnal Oficial.
Site-ul este http://eur-lex.europa.eu/ , baza de date fiind administrata de Oficiul pentru Publicatii Oficiale al Comunitatilor Europene. Selectie de linkuri si referiri la aceste standarde gasiti si pe http://www.contabil-...Info%20IFRS.htm , sau http://www.contabil-sfa.ro/linkuri.htm care contine referiri catre un site german unde pot fi de asemenea vizualizate mai multe editii consecutive ale Standardelor (doar variantele in limba engleza si germana de data asta), daca nu ma insel incepand cu editia 2005 la zi.

Un mic sfat despre IFRS-uri in general - atentie cu ce editie lucrati, probabil pentru cei care invata pentru examene ar fi bine sa va interesati la profesori sau din bibliografie - din ce editie se fac subiectele. Si fireste cei care se lovesc de ele la job - o editie adecvata perioadei de raportare.

Succes!



#25 mstef

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2009 - 09:03 PM

Ai atasat ias12 si 21

Fisiere atasate





#26 romeo.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 30 April 2009 - 11:13 PM

La link-ul de mai jos se gasesc toate IAS-urile, arhivate in format zip, numai continuturile lor, fara a fi comentate.
Sa va fie de folos celor dintre voi care le veti citi si intelege!

http://facultate.regielive.ro/cursuri/cont...onal%20contabil

Seara placuta, cu somn si vise dulci, neafectate de prevederile noului cod fiscal ce se intrezareste, intrand in vigoare incepand cu data de maine!

Romeo



#27 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 May 2009 - 05:50 PM

citez ce a scris colega noastra de_lima : in martie 2009
...........................
Toate Standardele Internationale de Raportare Financiara (IFRS + IAS) si interpretarile acestora (IFRIC + SIC) au fot publicate in Jurnalul Oficial al Uniunii Europene nr. L 320 /29.11.08. Sunt disponibile spre vizualizare in mai multe limbi oficiale ale unor tari din cadrul UE printre care si in limba romana - sunt publicate in cadrul Regulamentului Comisiei Comunitatilor Europene nr. 1126 /03.11.08, act care a suferit 8 modificari pana in prezent, publicate de asemenea in acelasi Jurnal Oficial.
Site-ul este http://eur-lex.europa.eu/ , baza de date fiind administrata de Oficiul pentru Publicatii Oficiale al Comunitatilor Europene. Selectie de linkuri si referiri la aceste standarde gasiti si pe http://www.contabil-...Info%20IFRS.htm , sau http://www.contabil-sfa.ro/linkuri.htm care contine referiri catre un site german unde pot fi de asemenea vizualizate mai multe editii consecutive ale Standardelor (doar variantele in limba engleza si germana de data asta), daca nu ma insel incepand cu editia 2005 la zi.
...............................................
m-am uitat si eu ,sunt modificarile aduse IFRS-urilor.Eu am cartea din 2005 cea de 2422 pagini si am incercat sa-mi scot modificarile pe care le gasiti in format pdf.

Aceasta postare a fost editata de DR: 20 May 2009 - 05:51 PM




#28 rodicus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 135 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 26 July 2009 - 10:36 AM

am pus fisierele arhivate

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de rodicus: 26 July 2009 - 10:44 AM

The art of knowing is knowing what to ignore.



#29 mda2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 November 2009 - 10:32 PM

am ceva documente....daca va ajuta m-as bucura....spor la invatat!

Fisiere atasate





#30 marius.marcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 29 November 2009 - 10:56 PM

Pentru toti colegii care au nevoie de IAS-uri si IFRS-uri: le gasiti in Jurnalul Oficial al Uniunii Europene L320 din noiembrie 2008, in Regulamentul Comisiei Europene nr. 1126/2008 din 3 noiembrie 2008 de adoptare a anumitor Standarde Internationale de Contabilitate in conformitate cu Regulamentul (CE) nr. 1606 al Parlamentului European si Consiliului European, link:

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUri...001:0481:RO:PDF



#31 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 01 December 2009 - 02:35 PM

Multumim mult pentru link-ul afisat. De cand asteptam cu totii ias-urile si ifrs-urile in format electronic.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#32 d_ilie_cristian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 05 March 2010 - 12:32 PM

f bon link-ul... tks mane, de cand tot caut versiunile actualizate :D ... uite asa am ajuns de cand tot caut :smile: :thumbup:



#33 marius.marcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 07 March 2010 - 04:04 PM

REGULAMENTUL (UE) NR. 1293/2009 AL COMISIEI Europene din 23 decembrie 2009 privind modificarea IAS 32 "Instrumente financiare: prezentare" incepand cu 1 ianuarie 2010:

Link: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUri...023:0025:RO:PDF



#34 marius.marcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 07 March 2010 - 04:11 PM

IFRS3, "Combinari de intreprinderi", revizuit la 10 ianuarie 2008 de Consiliul pentru standarde internationale de contabilitate (IASB), aprobat prin:

REGULAMENTUL (CE) NR. 495/2009 AL COMISIEI din 3 iunie 2009 de modificare a Regulamentului (CE) nr. 1126/2008 de adoptare a anumitor standarde internaționale de contabilitate în conformitate cu Regulamentul (CE) nr. 1606/2002 al Parlamentului European și al Consiliului în ceea ce privește Standardul Internațional de Raportare Financiară IFRS 3,

link: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUri...022:0059:RO:PDF



#35 marius.marcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 07 March 2010 - 04:19 PM

Modificari ale IFRS 2 "Plata pe baza de actiuni" cu privire la condițiile pentru intrarea în drepturi, la contabilizarea condițiilor în care nu se produce intrarea
în drepturi, precum și la contabilizarea anulării acordului de plată pe bază de acțiuni de către entitate sau de către cealaltă parte, aprobate prin REGULAMENTUL (CE) NR. 1261/2008 AL COMISIEI din 16 decembrie 2008 de modificare a Regulamentului (CE) nr. 1126/2008 de adoptare a anumitor standarde internaționale
de contabilitate în conformitate cu Regulamentul (CE) nr. 1606/2002 al Parlamentului European și al Consiliului în ceea ce privește Standardul internațional de raportare financiară (IFRS) 2:

link
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUri...017:0020:RO:PDF



#36 laura_gh_007

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 14 March 2011 - 11:30 PM

Buna seara,

As avea nevoie de ajutor in legatura cu Standardele Internationale de Contabilitate. Cine mi le poate da si mie in format electronic? Si ghidul de aplicare daca il aveti.
Am nevoie pentru licenta sa ma documentez din ele.
Daca le aveti va rog mult sa mi le trimiteti si mie!

Adresa mea de mail este laura_gh_007@yahoo.com

Multumesc mult si succes in toate!



#37 Coman Cristina Catalina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 April 2014 - 08:15 PM

Va rog frumos si mult de tot sa imi trimiteti si mie cand puteti si aveti timp IAS-urile, IFRS-urile, OMFP-urile si HG 105/2007 privind amortizarea! Imi trebuie urgent pentru licenta! Le-am tot cautat si nu le gasesc pe nicaieri! :( Va multumesc mult si astept un ajutor din partea cuiva! O seara frumoasa! adresa mea de mail este .......@yahoo.com

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 26 April 2014 - 02:55 PM




#38 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 April 2014 - 03:53 PM

o f. mare parte din materialele cerute se afla chiar la acest topic !!
e posibil sa mai fie unele IAS/ IFRS si in sectiunea de examene, foloseste fct de cautare !
oricum, ceri un volum f mare de documente ! prin urmare, chiar nu stiu cine ar avea timp sa posteze totul aici... ca sa nu mai pun la socoteala ca exista si o limita de upload (ca spatiu).
.......................................

HG 105/2007 o gasesti pe net imediat (cred c-o avem si noi pe forum) insa ea s-a abrogat !!
HOTARAREA nr. 105/2007 din 31 ianuarie 2007 privind stabilirea valorii de intrare a mijloacelor fixe (HG 105/2007)
Publicat în: Monitorul Oficial nr. 103 din 12 februarie 2007
Data intrarii in vigoare: 12 Februarie 2007
Data abrogarii: 1 iulie 2013, prin HG 276/2013 – Stabilirea valorii de intrare a mijloacelor fixe
................................................................

nu se intelege clar daca daca vrei numai acele materiale legate de amortizare, sau daca doresti toate IAS/IFRS-urile, toate OMFP-urile.... si HG 105/2007 privind amortizarile
.........................

citeste regulamentul, vei vedea ca nu ai voie sa ceri materiale pe mail privat.
.............................................................

am actualizat acest topic, in conformitate cu ultimele cerinte ale regulamentului.



#39 Vizir Marius

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 28 April 2014 - 03:23 PM

Buna ziua,

Are cineva in format WORD/PSF , IPSAS ''Standardele internationale de Contabilitate ale Institutiilor publice'' in limba romana ?
Vizir Marius Stefan



#40 simona_i_ro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 December 2017 - 04:01 PM

Buna ziua, ma poate ajuta cineva cu un model de operatiuni care se fac in prima faza cand o firma trece de la aplicarea OMFP 1802 la IAS-uri.

Multumesc!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL