Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CUM INREGISTREZ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

CUM INREGISTREZ?

4 replies to this topic

#1 cfr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 15 December 2010 - 06:16 PM

Am inchiriat o magazie darapanata pt.150 lei / luna.Chirasul a facut din ea o mica si cocheta cladire,iar acum conf. contractului a adus devizul de lucrari de unde rezulta valoarea investita .Tot conf.contractului, chiria se scade din aceasta valoare investita pana la epuizarea acesteia.Va rog (pe cei cu mai multa experienta), care sunt inregistrarile corecte ?



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 15 December 2010 - 08:57 PM

la institutii publice, corect, da?!
si acum tot statul va plati constructia cochetei cladiri din cei 150 lei/luna? Nu ma pot abtine sa fiu malitioasa, stiu despre ce vorbesc. Este exagerat de mica chiria lunara si sunt convinsa ca devizul are o suma de vreo 1000chirii. Cand cade casa se echivaleaza.




#3 cfr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 16 December 2010 - 06:39 AM

Si totusi ce inregistrari propuneti ? Multumesc anticipat !



#4 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 16 December 2010 - 09:46 AM

Vezi postareacfr, la Dec 15 2010, 07:16 PM, a spus:

Am inchiriat o magazie darapanata pt.150 lei / luna.Chirasul a facut din ea o mica si cocheta cladire,iar acum conf. contractului a adus devizul de lucrari de unde rezulta valoarea investita .Tot conf.contractului, chiria se scade din aceasta valoare investita pana la epuizarea acesteia.Va rog (pe cei cu mai multa experienta), care sunt inregistrarile corecte ?

"O magazie dărăpănată" a CFR a fost modernizată de chiriaș, transformând-o intro "mică și cochetă clădire" și conform contractului de închiriere, valoarea acceptată de proprietar privind devizuli -situațiile - de lucrări aferente investiției realizate, se scade din /ori -se compensează cu- valoarea chiriei datorate de chiriaș pe o anumită perioadă de timp , adică ... pe n ani. Iar dacăcumva proprietarul ar vrea să rezilieze contractul de închieriere înainte de termen , atunci partea investiției rămasănecompensată trebuie să fie achitată chiriașușui. Eventual chiar din buzunarul noului chiriaș! Dar... pe dvs. ... înregistrările contabile vă-nteresează. Deci
212 = 404 cu valoarea investiției realizate.Și considerați chiria încasată în avans în limita sumei investite, compensate, deci 404 = 581 și 581 = 419. Lunar pe baza facturii privind chiria operați încasarea facturii de chirie din avans 419 = 4111
În mod normal amortizarea clădirii se va recalcula și veți înregistra lunar și valoarea acestei amortizări.
PS. Cochetă sau nu ... durata exploatării clădirii nu cred că o puteți lungi peste 40 ani, deci 480 luni. Iar dacă valoarea lucrărilor de modernizare realizate de chiriaș este de sau peste 72000 lei , adică cu ceva peste 17000 euro, atunci amortizarea lunară este aproximativ tocmai chiria de 150 lei. Acum înțelegeți că de ce s-a exprimat colega, cum s-a exprimat ? Sau ... poate ați prins tâlcul vorbelor mele ... și ...căutați un nou chiriaș, care suportă aceste investiții și vă va mai plăti căte 300-500 lei lunar cu titlu de chirie!
În situația în care investiția a fost efectuată fără aprobarea proprietarului , ca să nu spun și fără autorizație ... se poate pune și problema demolării sau ... cel puțin rezilierea pe loc ... a contractului de închiriere! Numai și numai pentru că ... acel chiriaș nu a cumpărat nimic, a închiriat doar "o magazie dărăpănată" amplasată pe un teren care dacă se obține autorizația de decmolare,s-ar putea să valoreze numai terenul 50000 euro.



#5 cfr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 16 December 2010 - 03:17 PM

Am înțeles ! mulțumesc mult ,Mares Stefan ...






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL