Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA IT - norma de venit eliminata ...?! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


PFA IT - norma de venit eliminata ...?!

46 replies to this topic

#21 tsm80

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 21 January 2011 - 05:36 PM

Vezi postareaPopu, la Jan 21 2011, 05:29 PM, a spus:

Vezi postareatsm80, la Jan 21 2011, 03:31 PM, a spus:

eu incerc sa mut sediul social al PFA-ului intr-un alt judet unde inca mai exista norma de venit pt. IT (momentan caut o varianta de gazduire sediu social fara activitate, cum am vazut ca ofera unele firme de consultanta)
Am vazut ca fiscul se opune acestei fugi in "paradisurile fiscale" judetene :thumbup:
prin ce modalitati? mie mi se pare ca schimbarea sediului social al PFA-ului, urmata de schimbarea domiciliului fiscal este o procedura legala si valida (de ce sa platesc impozitul intr-un alt judet decat cel in care imi desfasor activitatea, in care e sediul PFA-ului?)

Aceasta postare a fost editata de tsm80: 21 January 2011 - 05:37 PM




#22 egroeg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:Exilat in marea "metropola".

Postat 27 January 2011 - 03:54 PM

am si raspuns oficial...
pagina 1
pagina 2

george, cel scris invers



#23 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 27 January 2011 - 04:00 PM

Vezi postareaegroeg, la Jan 27 2011, 03:54 PM, a spus:

am si raspuns oficial...
pagina 1
pagina 2
Asta-i tare, deci ca programator te incadrezi mai nou la profesii liberale? Astia parca sunt cu ghilde, minuni, tre sa-ti faci si tu o ghilda si sa aderam toti programatorii la ea
Mai sunt inca vreo 2 site-uri care le urmaresc in problema asta, daca le urmaresti si tu nu postezi si acolo raspunsul astora de la anaf ...
Interpretarea legii difera a dracului de la un judet la altul ...

Aceasta postare a fost editata de Popu: 27 January 2011 - 04:04 PM




#24 egroeg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:Exilat in marea "metropola".

Postat 27 January 2011 - 04:16 PM

putin offtopic, dar ... le-am intrebat azi si cum sta treaba cu 392B ... s-au uitat la mine putin ciudat, si-au zis ca nu stiu de programul de completat declaratiile si ca trebuie sa "faca o simulare" si ca ma suna inapoi
george, cel scris invers



#25 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 27 January 2011 - 04:30 PM

Vezi postareaegroeg, la Jan 27 2011, 04:16 PM, a spus:

putin offtopic, dar ... le-am intrebat azi si cum sta treaba cu 392B ... s-au uitat la mine putin ciudat, si-au zis ca nu stiu de programul de completat declaratiile si ca trebuie sa "faca o simulare" si ca ma suna inapoi
Pina acum ai depus declaratia asta 392B?
Trebuie depusa daca esti la norma de venit?



#26 egroeg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:Exilat in marea "metropola".

Postat 27 January 2011 - 04:42 PM

Vezi postareaPopu, la Jan 27 2011, 05:30 PM, a spus:

Vezi postareaegroeg, la Jan 27 2011, 04:16 PM, a spus:

putin offtopic, dar ... le-am intrebat azi si cum sta treaba cu 392B ... s-au uitat la mine putin ciudat, si-au zis ca nu stiu de programul de completat declaratiile si ca trebuie sa "faca o simulare" si ca ma suna inapoi
Pina acum ai depus declaratia asta 392B?
Trebuie depusa daca esti la norma de venit?

N-am depus. Anul asta ar fi fost primul an in care as fi depus, insa nici sa vreau nu pot
george, cel scris invers



#27 adigeana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 31 January 2011 - 08:59 PM

Sunt in aceasi situatie (norma de venit pentru Servicii informatice a fost eliminata) si am cateva intebari :

1. Daca schimbarea domiciliului fiscal la un judet care are norma de venit se face dupa 31 Ianuarie se vor plati impozitele la norma de venit sau la venitul real ?
2. Nu exista un termen legal de anuntare a acestor modificari de o luna de zile ? Pe 10 ianuarie am intrat pe site-ul ANAF Botosani si erau afisate normele pentru 2011 semnate si stampilate unde apareau servicii informatice. (inca mai am documentul).

Am sunat la finante sa cer detalii si mi s-a sugerat sa vin sa discutam si "poate" se rezolva.

Multumesc



#28 adrian_morarasu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:legislatie contabila

Postat 01 February 2011 - 10:46 PM

Astazi am fost la finante si mi s-a spus ca serviciile informatice (6201 s.a.) vor trece pe sistem real in toata tara si ca cei care erau la norma de venit vor primi acasa hartii sa vina sa isi depuna 220 pe sistem real.



#29 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 01 February 2011 - 11:19 PM

Vezi postareaadrian_morarasu, la Feb 1 2011, 10:46 PM, a spus:

Astazi am fost la finante si mi s-a spus ca serviciile informatice (6201 s.a.) vor trece pe sistem real in toata tara si ca cei care erau la norma de venit vor primi acasa hartii sa vina sa isi depuna 220 pe sistem real.
mda, ar fi de asteptat sa se aplice unitar prostia asta altfel migreaza oamenii dintr-un judet in altul...prin alte parti insa oamenii au primit raspunsul ca fiecare directie de finante face cum vrea ...eu unu nu-i inteleg, pot sa faca o chestie mult mai "eleganta", sa ridice norma la 65.000 cum e in Valcea sau unde minune e atata ...
eu unu as prefera drepturile de autor (ai deduceri 20% , 10.5% din ce ramine dai la pensii, 5.5% la sanatate, impozit de 16% pe restul) in locul realului...
La drepturi de autor, din 100, 20 ii cheltui cum vrei, 8.4(80 * 10.5) dai la pensii, 4.4 (80*5.5) dai la sanatate. Impozit pe (100-20-8.4-4.4) = 67.2, 16% iti iese 10.752
Pe drepturi de autor ai plati deci 8.4% la pensii din venitul brut, 4.4% la sanatate din venitul brut, 10.762% din venitul brut impozit, total taxe 23.562% din BRUT

La venituri mici iesi bine la real, la venituri mari ai iesi mai bine pe drepturi de autor, si si mai bine la norma de venit!!!
adrian sa nu fi spus astia la deruta chestia asta, sa nu "emigrezi" in alt judet ...

Emigrarea pare a fi singura solutie, daca tot platesti contributiile la real batar sa mergi acolo unde si beneficiezi de servicii pe masura contributiilor



#30 ella3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 February 2011 - 11:58 PM

Pe mine ma nedumereste altceva in legatura cu raspunsul dat lui egroeg. Daca realizarea de soft e considerata profesie liberala, atunci cei care o presteaza nu se mai inregistreaza ca PFA la registrul comertului. OUG 44/2008 specifica clar: "(2) Prezenta ordonanta de urgenta nu se aplica profesiilor liberale, precum si acelor activitati economice a caror desfasurare este organizata si reglementata prin legi speciale."

Liber-profesionistii se inscriu doar la administratia financiara, nu si la registrul comertului. Deci, interzice registrul comertului inregistrarea PFA-urilor cu activitate de programare si accepta administratiile financiare inscrierea acestora ca si liber-profesionisti, fara inscriere la registrul comertului?

Fiindca, daca registrul comertului nu interzice si administratia financiara nu accepta, atunci inseamna ca programarea nu-i profesie liberala.



#31 egroeg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:Exilat in marea "metropola".

Postat 04 February 2011 - 12:10 AM

Sa nu uitam totodata si de remarca lui Popu, cum ca furnizarea de programe software este cf normelor o prestare de serviciu

Vezi postareaPopu, la Jan 13 2011, 02:42 PM, a spus:

O discutie mai veche pe care o consider extrem de utila:

http://www.conta.ro/...php/t36536.html

Norme metodologice:
7. (10) In sensul art. 129 din Codul fiscal, sunt considerate prestari de servicii urmatoarele:
a) furnizarea de programe informatice software standard prin internet sau prin orice alta retea electronica si care este in principal automatizata, necesitand interventie umana minima, fiind un serviciu furnizat pe cale electronica, conform art. 125^1 alin. (1) pct. 26 din Codul fiscal;
b) furnizarea de licente in cadrul unui contract de licenta privind programele informatice software, care permite clientului instalarea programului software pe diverse statii de lucru, impreuna cu furnizarea de programe software standard pe discheta sau pe un alt purtator de date, conform art. 129 alin. (3) lit. b) din Codul fiscal.
c) furnizarea de programe informatice software personalizate, chiar si in cazul in care programul software este furnizat pe discheta sau pe un alt purtator de date. Programul software personalizat reprezinta orice program software creat sau adaptat nevoilor specifice ale clientilor, conform cerintelor exprimate de acestia.
Eu inteleg de aici ca 6201 reprezinta prestari de servicii, e extras din codul fiscal norme de aplicare.

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Cod_F...e.2010.htm#n129

Si in cazul asta sa presupunem ca le mai dau un mail si scot in evidenta toate contradictiile astea ... cu ce ma aleg?
george, cel scris invers



#32 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 04 February 2011 - 10:14 AM

Nu poate fi vorba de profesie liberala, este o lista cu profesiile liberale si programarea nu intra acolo. Cred insa ca poate fi vorba de un dram de drepturi de autor / proprietate intelectuala
Am pus o intrebare legata de chestia asta cu ceva timp in urma pe site-ul unui avocat, de fapt mai mult m-a interesat situatia de dependenta/independenta a unui PFA. Intrebarile (dependent / independent si drepturi de autor) sunt mai jos.
http://www.piperea.ro/despre_gheorghe_pipe...7/#comment-2407



#33 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 08 February 2011 - 05:44 PM

Cineva in Alba a fost pe la finante, se pare ca cei din Alba nu considera (cum e si normal) programarea o activitate liberala.
Mai jos o alta discutie pe tema asta:
http://www.avocatnet.ro/content/forum%7Cdi...ata.html#975322
Eu am sunat ieri la finante, mi-au spus ca pe saptamina viitoare ar trebui sa-mi trimita decizia de impunere acasa, inca nu e gata.(e vorba de Cluj)



#34 pfaist2011

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 February 2011 - 09:27 AM

Salut. Am si eu niste mari nedumeriri, pentru cei care faceti servicii IT (creati siteuri si altele) si sunteti PFA. Tinand cont ca Doljul (si multe alte judete) a trecut de la norma de venit (pentru codurile CAEN de servicii informatice) la impozitare pe sistem real, cum va rezolvati treaba cu facturile ?

Sa luam cel mai nefericit caz de exemplu. Eu lucrez ca freelancer pe un site. Clientul imi da banii prin intermediul siteului -> sa zicem $100. Siteul isi ia comision $5, restul $95 mi-i trimite prin Paypal. La scoaterea banilor pe card se mai pierd inca $3 sa zicem. Astfel in banca mie imi ajunge echivalentul (la cursul Paypal) a $92 = sa zicem 323,57 RON.

Intrebarea mea este: cui facturez, in ce moneda, pentru ce suma si cum ?

Trebuie sa avem in vedere ca multi clienti nu vor sa isi dea toate datele necesarii crearii unei facturi, in acest caz cum mai fac eu factura (daca ar fi sa o fac) ?

Astept raspunsurile voastre !



#35 egroeg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:Exilat in marea "metropola".

Postat 16 February 2011 - 09:54 AM

chestia e ca daca tu folosesti acel site, tu va trebuie sa facturezi rent-a-coder si nu clientul care te-a gasit prin rent-a-coder
clientul plateste la rent-a-coder si rent-a-coder plateste la tine :D

la intrebarea "in ce moneda" si "cum" sunt curios si eu de raspunsuri. mai sunt curios daca cei 3 usd, sau orice alte comisioane care ti se retin, ar fi deductibilile
george, cel scris invers



#36 pfaist2011

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 February 2011 - 12:31 PM

Vezi postareaegroeg, la Feb 16 2011, 09:54 AM, a spus:

chestia e ca daca tu folosesti acel site, tu va trebuie sa facturezi rent-a-coder si nu clientul care te-a gasit prin rent-a-coder
clientul plateste la rent-a-coder si rent-a-coder plateste la tine :D

la intrebarea "in ce moneda" si "cum" sunt curios si eu de raspunsuri. mai sunt curios daca cei 3 usd, sau orice alte comisioane care ti se retin, ar fi deductibilile

Ok, asta in cazul in care ma plateste siteul (gen rent a coder) direct. Dar daca clientii ma platesc prin paypal, si eu apoi ii scot pe card ? Nu trebuie sa facturez clientulor in cazul asta ? Si daca ei nu vor sa imi dea datele de facturare, cui facturez :) ?



#37 doraly21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 30 March 2011 - 05:17 PM

Salutam,

Deschid un nou topic pentru o problema pe care nu o regasesc pe aici.

Majoritatea dintre noi care am fost pana anul trecut pe norma de venit "Servicii informatice", CAEN6311 am primit acasa la inceput de an instiintare ca s-a eliminat norma de venit si ca va trebui sa trecem la contabilitatea in partida simpla.

Am fost ascultator si am facut toate demersurile pentru a trece la contabilitatea in partida simpla.
La acea data, pe site-ul ministerului de finainte din Brasov, nu exista norma de venit pentru Servicii Informatice.

Azi am descoperit ca in Brasov si in alte judete s-au reintrodus normele de venit pentru Servicii de informatica.
L-am rugat pe contabilul meu sa se intereseze la finante referitor la acest aspect.

Mi-a spus ca trebuie sa merg sa discut cu inspectorul care se ocupa de mine. Se pare ca s-au grabit sa trimita acele hartii acasa si ca de fapt normele ar fi in continuare valabile , la plafonul stabilit de ei.

Care este realitatea?
Stie cineva?

Multumesc



#38 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2011 - 11:50 AM

Vezi postareadoraly21, la Mar 30 2011, 06:17 PM, a spus:

Deschid un nou topic pentru o problema pe care nu o regasesc pe aici.
si totusi exista ...

topice unite !



#39 doraly21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 10 April 2011 - 01:12 PM

unde?

ms

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 10 April 2011 - 05:20 PM




#40 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2011 - 05:19 PM

Vezi postareadoraly21, la Apr 10 2011, 02:12 PM, a spus:

unde?
pai, daca am zis "topice unite" ... inseamna caaaaa ... am unit topicul tau cu unul care exista deja, deci unul dintre topice e chiar asta, evident :biggrin:
ai aici postat si un raspuns ANAF :thumbup: doar sa citesti topicul (sau macar ultimele mesaje) !






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL