Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA IT - norma de venit eliminata ...?! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


PFA IT - norma de venit eliminata ...?!

46 replies to this topic

#41 bogec

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 21 April 2011 - 12:52 AM

Pentru doraly21:

Realitatea este ca ar fi trebuit sa te intereseze mai mult aceasta schimbare, sa nu te conformezi asa usor si nu sa te trezesti dupa 2 luni ca de fapt la unele coduri s-a mentinut norma.
In ianuarie, zilnic, aproape in timp real, oamenii in situatia asta postau pe forumuri, care la randul lor postau normele din tara, si asa ai fi aflat ca in Brasov undeva pe data de 22-23 ianuarie s-a revenit asupra deciziei de a elimina complet normele pentru IT si ca de fapt sunt 2 coduri 6311 si 6312 care vor fi impozitate in continuare la norma de venit.

Ce poti sa faci acum este sa vorbesti intr-adevar cu inspectorul tau. Sincer, putin probabil sa mai poti trece inapoi la norma. Din cate stiu eu, odata ce ti-ai schimbat forma de impozitate o mai poti schimba abia peste 2 ani fiscali.



#42 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 25 April 2011 - 09:41 PM

doraly21,

Lichideaza PFA-ul si reinfiinteaza-l cu calculul impozitului pe venit la norma. Eu zic ca dureaza cam 2 luni si discuta o forma temporara de plata cu angajatorul tau (stat de plata - salariu) pana ai putea sa emiti chitante/facturi pe noul PFA.




#43 thanandar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 09 December 2011 - 03:22 PM

Salut.

Am vazut pe un site linkul urmator

http://static.anaf.r...P_2875_2011.pdf

se pare ca norma de venit pt IT (poate chiar si altele) nu se mai regaseste in 2010.

Si nu mai e mult pana se termina anul.

Stie cineva daca e sigura treaba ca IT-istii trec in sistem real ?



#44 doraly21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 17 December 2011 - 10:47 PM

Si eu am observat....se pare ca asta ne e scris..... :sad:
Sper sa nu se intample ce s-a intamplat si anul trecut...sa ne scoata de la norma si apoi dupa o luna sa se razgandeasca.......

Avem si alte optiuni?



Vezi postareathanandar, la 09 December 2011 - 03:22 PM, a spus:

Salut.

Am vazut pe un site linkul urmator

http://static.anaf.r...P_2875_2011.pdf

se pare ca norma de venit pt IT (poate chiar si altele) nu se mai regaseste in 2010.

Si nu mai e mult pana se termina anul.

Stie cineva daca e sigura treaba ca IT-istii trec in sistem real ?

Aceasta postare a fost editata de doraly21: 17 December 2011 - 10:48 PM




#45 Bogdan81

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 January 2012 - 12:24 PM

Azi am sunat la administratia financiara Mangalia, sa intreb si eu cum e cu PFA in IT pe 2012. Mai exista norma de venit, nu mai exista, trebuie trecut la sistem reale, si am ramas mai mult decat surprins cand o doamna/domnisoara foarte draguta mi a comunicat ca 6202 si 6203 inca sunt incadrate la norma de venit !
Pe la voi cum e?



#46 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 January 2012 - 02:13 PM

tot asa, vezi ordinul min fin 3022/2011



#47 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 12 January 2012 - 04:43 PM

Tot asa, dar nimeni nu publica normele de venit pe 2012.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL