Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
salar minim de la 01.01.2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


salar minim de la 01.01.2011


79 replies to this topic

#41 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 24 February 2011 - 02:08 PM

Cu privire la majorare salarului, nu stiu ce sa spun, parerile sunt impartite, CCMUN nu exista, HG stabileste 670 minim, asa ca... Dumnezeu cu mila, citeste si tu ce scrie pe aici si lasa la latitudinea angajatorului aceasta Decizie.
Daca se face majorare de salar, nu se mai depune nimic la ITM, nu se trimite REVISAl-ul, se face Act aditional in 2 ex. , unul pentru angajat, unul ramane la societate. In plus, fiecare salariat trebuie sa aiba Dosarul lui propriu cu toate documentele : contract, act adit., cereri, decizii etc.
Faceti un Registru cu numere numai pentru relatiile de munca, incepand cu 01.01.2011 si completati Registrul, exact cum dadea numere ITM-ul, cronologic, numar pentru fiecare contract, act aditional, decizii etc.

Dana




#42 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2011 - 05:07 PM

Vezi postareaDana42, la Feb 24 2011, 02:08 PM, a spus:

Faceti un Registru cu numere numai pentru relatiile de munca, incepand cu 01.01.2011 si completati Registrul, exact cum dadea numere ITM-ul, cronologic, numar pentru fiecare contract, act aditional, decizii etc.
asta pt nr de INREGISTRARE in reg., nu pt. nr. documentului in sine (zic eu :laugh: , nu dati cu oua), pt ca daca dai si docum. nr din reg. vei avea la un sal. act adit. nr. 1 dupa care poti avea act adit. nr. 7, iar asta poate induce in eroare dand ideea ca lipsesc actele adit. ale sal., ce au nr. 2,3... pana la 6.

eu numerotez actele aditonale unul dupa altul, adica n+1, in ordine cronologica pt fiecare salariat in parte, astfel incat cand deschid dosarul sa vad CIM si acte adit. de la 1 pana la cate sunt pana atunci (nr. 2, nr. 3, ...), astfel am imaginea completa si fara dubii a tuturor "operatiunilor" efectuate de-a lungul timpului.
deci, ce vreau sa zic este sa faci cum spune Dana, ca zice f bine, dar sa mai bagi o rubrica pt. nr actului in sine care poate fi diferit de nr. de inreg. in reg., SAAAAU fa cate un mic registru pt fiecare tip de act in parte (sau imparte reg. in 3 sau in 4) si atunci nr. actului = nr. din reg. ... si gata :laugh:


uite asa sunt :smile:

:smile:

drept pedeapsa, imi dau o castana singurica :thumbup:




#43 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 24 February 2011 - 07:27 PM

Citeaza

dar sa mai bagi o rubrica pt. nr actului in sine care poate fi diferit de nr. de inreg. in reg., SAAAAU fa cate un mic registru pt fiecare tip de act in parte (sau imparte reg. in 3 sau in 4) si atunci nr. actului = nr. din reg. ... si gata
:thumbup: corect ! Sau facem cate un registru la registrul registrurilor registrului :laugh: ...glumesc, este corect cum ai spus Otilia, cred, nu pot gandi tare mult la ora asta, dar pe bune, atata hartogarie trebuie sa facem incat, stai si te intrebi : oare in ce secol traim :smile: ?!
Eu sunt doar OFF TOPIC la OFF TOPIC-ul Otiliei, deci am circumstante atenuante :smile: .

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 24 February 2011 - 07:29 PM

Dana




#44 AlexStanica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 26 February 2011 - 12:03 AM

Multumesc tutror pt raspunsuri.
Am facut act aditional. Am depus cu succes si 112, care nu mi s-a parut deloc greoaie/complicata (desi la un sg angajat nu cred ca avea cum).

Foarte interesanta ideea Otiliei cu numerotatul!! :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de AlexStanica: 26 February 2011 - 12:03 AM




#45 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 27 February 2011 - 08:40 AM

Cred ca o sa fac Registrul asta in forma electronica si la sfarsitul fiecarui an il listez si-l pun la dosarul de personal.
serafimescu



#46 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2011 - 04:37 PM

Vezi postareaDana42, la Feb 24 2011, 07:27 PM, a spus:

Sau facem cate un registru la registrul registrurilor registrului :laugh: ...
:smile:

asta-i ca faza aia cu coropishnitzoiul "un coropishnitzoi se coropishnitzea cu o coropishnita, pe gunoi ! Deci NU coropisnita se coropisnitea cu coropisnitoiul, ci coropisnitoiul se coropisnitea cu coropisnita !" ati inteles ?? :smile:

am fost amandoua off topic, dar cu folos ... si cu simtul umorului de rigoare :laugh:

:thumbup:



#47 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2011 - 04:45 PM

Vezi postarearalsera, la Feb 27 2011, 08:40 AM, a spus:

Cred ca o sa fac Registrul asta in forma electronica si la sfarsitul fiecarui an il listez si-l pun la dosarul de personal.
asta-i cea mai buna idee :thumbup: , bravo tie, fata desteapta ce esti !! cea mai simpla treaba, dragilor ! asa o sa fac si eu fiindca n-am dat actelor resp. nr de inreg. pe undeva, au doar nr de la ITM.



#48 mostwantu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 28 February 2011 - 02:28 PM

Vezi postareadeea77, la Jan 31 2011, 08:54 PM, a spus:

facem angajarile cu 700, ok...dar ce coeficienti de ierarhizare aplicam??? pe cei din CCM 2011-2014 care nu s-a publicat?
coeficientii de ierarhizare raman aceeasi ca si in CCM 2007-2010, asta pana se va semna de Guvern si Sindicate CCM 2011-2014. probabil, dupaceea se vor recalcula salariile retroactiv, pt cei care au calculat la nivelul minim al salariului minim brut pe tara, adica 670 * coef. ierarhizare * spor vechime (inclus sau neinclus).
Mersi pentru ajutor!!!



#49 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 28 February 2011 - 06:27 PM

cum sa calculezi retroactiv?! doar in Romania, tara tuturor posibilitatilor :thumbup:
ccm se aplica din data ulterioara semnarii, data intrarii in vigoare, nicidecum nu poate stabili pentru anterior..



#50 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 01 March 2011 - 10:14 AM

Multumesc, Otilia
serafimescu



#51 gullit

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 18 March 2011 - 12:42 PM

deci eu ce salariu minim pot sa folosesc? 670 cum zice guvernul si itm-ul sau 700 cum zic sindicatele in ccmunn 2011-2014 care din cate stiu nu e semnat? nu suntem bugetari, suntem societate cu capital privat



#52 vladiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 March 2011 - 03:27 PM

670 lei



#53 ATAPELEA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:craiova

Postat 28 March 2011 - 11:50 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Feb 27 2011, 05:37 PM, a spus:

Vezi postareaDana42, la Feb 24 2011, 07:27 PM, a spus:

Sau facem cate un registru la registrul registrurilor registrului :laugh: ...
:smile:

asta-i ca faza aia cu coropishnitzoiul "un coropishnitzoi se coropishnitzea cu o coropishnita, pe gunoi ! Deci NU coropisnita se coropisnitea cu coropisnitoiul, ci coropisnitoiul se coropisnitea cu coropisnita !" ati inteles ?? :smile:

am fost amandoua off topic, dar cu folos ... si cu simtul umorului de rigoare :laugh:

:thumbup:

Sunteti siguri ca trebuie intocmit un asfel de registru ???
Am sunat la ITM la consultanta si au zis ca trebuie folosit un registru cu nr. consecutive (de la intai ianuarie nu se incepe de la 1 ci ce merge in continuare). Registru banal de intrari/iesiri unde se vor opera si documentele "ce tin de itm" (contract munca, decizi, acte aditionale, etc). Zic ca trebuie trecut numele persoanei si tipul actului emis.
Era consultantul "distrat" .......... ????
Exista vre-o lege care reglementeaza aceste registre ????
Stiti nr. ei ???



#54 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 28 March 2011 - 08:23 PM

:thumbup: :smile: :smile:



#55 ATAPELEA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:craiova

Postat 29 March 2011 - 03:11 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Mar 28 2011, 09:23 PM, a spus:

:smile: :smile: :laugh:


OK ....... :biggrin:

si raspunsul ....... :thumbup:
si daca trebuie, ce rubrici trebuie sa contina ?



#56 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 29 March 2011 - 09:45 PM

eu cred ca e o gluma, voi chiar nu aveti de lucru de faceti registre si registre si registru al registrelor pe care nu vi le impune nimeni?!
La ITM la consultanta v-a spus din ce lege va povatuieste cu astfel de registre?
Daca dvs. considerati ca va sunt utile, da, atunci faceti, altfel nu.
Orice societate are un registru de corespondenta, eu acolo trec si decizia de incetare cim si decizia (P.Vb.) de repartizare dividende si aprobare bilant, si dec. de inventariere s confirmare sold cu clienti / furnizori si toate actele pe care le face patronul. Il deschide la 01.01 si il inchide la 31.12. Cuprinde toate actele emise/primite in ordine cronologica.
Daca aveti mai mult salariati si probleme cu acestia-adica miscari de personal, elib.de adeverinte etc, faceti un registru numai pt. resurse umane. Daca aveti 2-3 salariati nu vad necesitatea.

Contine elementele necesare unui reg de corespondenta.



#57 ATAPELEA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:craiova

Postat 30 March 2011 - 07:21 AM

Mersi mult de tot.
De aceeasi parere sunt si eu.



#58 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 30 March 2011 - 10:06 AM

Cu Registrul registrurilor a fost o gluma, evident, s-a si scris si acum fara gluma, ATAPELEA, este chestie de gandire logica si organizare a fiecarei societati, mie mi se pare normal daca am 5 angajati la firma, sa existe contractele numerotate in ordine cronologica de la 1 la 5, nu primul contract sa aiba numarul 3, al doilea numarul 10, al treilea numarul 26, al patrulea numarul 33 si al cincilea numarul 41, de exemplu.

Dana




#59 Stefania26

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Arad

Postat 31 March 2011 - 01:55 PM

Buna ziua ,am o intrebare :vreau sa angajez un sofer pt un autoturism cod 832201 ,cu liceu si fara atestat(am inteles ca nu are nevoie de atestat ) ,salariul minim pe care il pot da este 670*1,2= 804 ?
Va multumesc .



#60 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 31 March 2011 - 05:06 PM

Poti sa ii dai doar 670 de lei.

Coeficientii de ierarhizare deocamdata nu mai sunt aplicabili deoarece a expirat contractul colectiv la nivel national iar cel nou inca nu este sermnat, in consecinta nu produce efecte.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL