Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
salar minim de la 01.01.2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


salar minim de la 01.01.2011


79 replies to this topic

#61 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 April 2011 - 10:38 AM

In noua lege in unitatile unde nu se negociaza contract colectiv de munca, la stabilirea salariilor nu exista nicio prevedere care sa oblige la aplicarea coeficientilor mentionati, negocierea directa fiind singura modalitate de stabilire a salariilor individuale.

Dar am sunat la ITM IAsi si mi s-a spus ca va trebui s aaplic CCM-pe ramura.

Unde scrie ca sunt bbligata sa aplic acest contract?



#62 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 April 2011 - 10:11 PM

si eu sunt curioasa




#63 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 April 2011 - 10:12 PM

referitor la cotizatii minime:
Am cim 1ora/zi sal 100lei/luna, platesc contributii corespunzator
-dar daca sunt si administrator/actionar societate, trebuie sa suplimentez contributia la pensii si/sau sanatate? daca da, unde scrie, ca eu tot caut...
-dar daca sunt si pfa
-dar daca obtin venituri diverse, de expl inchiriere, dobanzi etc?

Multumesc



#64 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 13 April 2011 - 11:07 AM

Citeaza

mihaela_cva : dar daca sunt si administrator/actionar societate, trebuie sa suplimentez contributia la pensii si/sau sanatate?
Din cate stiu eu NU trebuie, se platesc doar contrib. cnf. ct. incheiat, indif. de nr. de ore, parca in CF pe la art. 296 se face referire la asa ceva, nu mai stiu sigur.

Dana




#65 catalin c75

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 16 June 2011 - 10:33 AM

Eu inteleg din Legea 62/2011 a dialogului social ca nu va mai exista contract colectiv de munca la nivel national. Vor exista numai contracte colective de munca la nivel de ramura, grup de unitati sau unitati. Daca societatea nu este afiliata patronatului care a negociat contractul colectiv de munca la nivel de ramura si are mai putin de 21 de angajati, atunci nu are obligatia de a aplica prevederile contractului colectiv de munca la nivel de ramura. In aceste conditii trebuie sa respecte numai prevederile HG 1193/2010. Precizez ca in contractul colectiv de munca al ramurii respective se precizeaza atat patronatul cat si sindicatele care au negociat contractul.
In conditiile in care are mai mult de 21 de angajati este obligatorie negocierea contractului colectiv de munca la nivel de unitate.
Daca unitatea este inscrisa in federatia patronala care a negociat contractul colectiv de munca la nivel de ramura, devine obligatorie aplicarea prevederilor acestuia, cu coeficientii corespunzatori. Incadrarea intr-o anumita ramura se face in functie de codul CAEN principal al unitatii.
Daca gresesc pe undeva, va rog sa analizati cu atentie Legea 62/2011 si sa ma contraziceti.
Va doresc o zi buna !



#66 danaedanae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 20 September 2011 - 12:20 PM

Vezi postareamarcelabogatean, la 02 January 2011 - 09:17 AM, a spus:

Buna,
Care este salarul minim de la 01.01.2011 ? 670 lei sau 700 lei ?
Revin la aceasta problema, ce salariu acord pentru un salariat care nu are liceul terminat angajat ca modelator covrigi? Nu are calificari dar postul este de calificat.
Cum stiu sa incadrez corect in COR corespondent cu salariu( adica il pun pe un cor ce se incadreaza la studii medii iar salariul pot sa-l dau de necalificat adica minim pe economie 670 sau 700?
Se mai folosesc indicii de ierarhizare?



#67 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 20 September 2011 - 12:43 PM

nu se mai folosesc. Trebuie sa-i dai minim 670 si cu asta basta :smile:



#68 bliliana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 25 September 2011 - 08:52 AM

Vezi postareamarcelabogatean, la 02 January 2011 - 09:17 AM, a spus:

Buna,
Care este salarul minim de la 01.01.2011 ? 670 lei sau 700 lei ?
pentru firmele private s-a aprobat 700 lei si 670 pentru angajatii de la stat



#69 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 25 September 2011 - 10:26 AM

Vezi postareabliliana, la 25 September 2011 - 08:52 AM, a spus:

Vezi postareamarcelabogatean, la 02 January 2011 - 09:17 AM, a spus:

Buna,
Care este salarul minim de la 01.01.2011 ? 670 lei sau 700 lei ?
pentru firmele private s-a aprobat 700 lei si 670 pentru angajatii de la stat


Zi-mi si o baza legala pt afirmatia ta ca pentru firmele private "s-a aprobat" 700 lei !
Daca te referi la Contractul colectiv de munca la nivel national acesta nu mai e valabil din acest an , odata cu el
nemaifiind valabili nici coeficientii pt salarii.( pt studii medii , superioare ...etc. ) .

E in vigoare DOAR salariul minim de 670 lei . ( deocamdata).



#70 Yuly-ana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 18 October 2011 - 11:28 AM

Buna ziua,

Lucrez la o firma cu activitate de comert..in luna iulie au depasit 20 de salariati si eu m-am angajat la inceputul lui octombrie si trebuie facut contractul colectiv de munca la nivel de unitate.Am facut unul dupa cel la nivel de ramura...Prima intrebare ar fi legata de salariul minim...este 670+50=720? Cu ce data pot sa fac ccm ul a.i. sa nu am probleme la depunerea acestuia la ITMB? Si m-am mai lovit de intocmirea unei comisii paritare..cum trebuie facuta, cine poate face parte din ea (reprezentantii alesi pot face parte?)? Din cate am citit se face doar in sistemul public...Nu am facut niciodata si din acest motiv am nelamuriri...Ma puteti ajuta cu orice procedura sau detaliu referitor la ccm.Multumesc anticipat.



#71 Raptor_40

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 29 October 2011 - 08:41 AM

Yuly-ana'
Esti o fericita ca ai un CCM la nivel de ramura. Il faci respectandu-l pe acesta. Partile sunt reprezentantii salariatilor si reprezentantul patronului (director executiv). Daca nu ai reprezentanti ai salariatilor trebuiesc alesi. Dupa Codul de dialog social (L.62/2011) va trebuisa depui o gramada de documente la ITM (procese verbale de sedinta, imputerniciri ale celor 2 parti si CCM la nivel de unitate)in 3 exemplare. Iti urez succes.



#72 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 13 December 2011 - 03:10 PM

Proiect Hotarare pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata – publicat pe site-ul Ministerului muncii in data de 8.12.2011

Proiect HOTARARE pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata
In temeiul art.108 din Constitutia Romaniei, republicata, si al art.164 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii, republicata, Guvernul Romaniei adopta prezenta hotarare.
Art. 1. – Incepand cu data de 1 ianuarie 2012, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 700 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 169,333 ore in medie pe luna in anul 2012 reprezentand 4,13 lei/ora.
Art. 2. – Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de baza, potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata prevazut la art. 1.
Art. 3. – (1) Stabilirea, pentru personalul incadrat prin incheierea unui contract individual de munca, de salarii de baza sub nivelul celui prevazut la art.1 si 2 constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 1.000 lei la 2.000 lei.
(2) Constatarea contraventiei si aplicarea sanctiunii prevazute la alin. (1) se fac de catre personalul Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale prin inspectoratele teritoriale de munca judetene si al municipiului Bucuresti, imputernicit, dupa caz, prin ordin al ministrului muncii, familiei si protectiei sociale.
(3) Prevederile alin. (1) şi (2) se completeaza cu dispozitiile Ordonantei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 180/2002, cu modificarile si completarile ulterioare.
Art. 4. – La data intrarii in vigoare a prezentei hotarari, Hotararea Guvernului nr. 1.193/2010 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata, publicată in Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 824 din 9 decembrie 2010, se abroga.

PRIM-MINISTRU
EMIL BOC
8 Decembrie 2011



#73 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 15 December 2011 - 07:42 PM

Salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata pentru 2012 a fost stabilit la 700 lei lunar

Guvernul a stabilit, in sedinta de astazi, valoarea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata la 700 lei lunar, incepand cu 1 ianuarie 2012, a anuntat primul-ministru Emil Boc.
Valoarea aprobata astazi prin Hotarare de Guvern acopera in totalitate indicele de crestere a preturilor de consum prognozat pentru anul 2012.
De aceasta masura vor beneficia 790.677 persoane, din care 125.762 sunt bugetari. Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de baza, potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata stabilit de Guvern.
Potrivit Codului Muncii art.164(1), salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata corespunzator programului normal de munca se stabileste prin hotarare a Guvernului, dupa consultarea sindicatelor si a patronatelor.
Sursa: comunicat de presa-14.12.2011
http://gov.ro/salari..._l1a115385.html



#74 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 December 2011 - 11:49 AM

Ce coeficienti se folosesc?



#75 Remus Mateescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 December 2011 - 10:02 AM

Ei, asta da, buna intrebare. Eu merg in continuare pe acestia:


1. necalificaţi – 1;
2. calificaţi – 1,1.
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală – 1,1;
2. postliceală – 1,15;
c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoala de maiştri – 1,3;
2. studii superioare de scurtă durată – 1,3.
d) personalul încadrat în funcţii pentru care condiţia de păregătire este cea de studii
superioare – 1,72.



#76 luke

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 17 January 2012 - 04:04 PM

Sporul de vechime mai e obligatoriu?



#77 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 25 February 2012 - 09:12 AM

Buna ziua.
Va rog frumos sa ma ajutati cu baza legala si cat este salariul minim pe ramura de constructii ptr anul 2012.

Va multumesc frumos.



#78 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 25 February 2012 - 10:44 PM

CCM la nivelul ramurii constructii este expirat, dupa cum se vede si din acest link
http://www.mmuncii.ro/ro/715-view.html, link postat si de Otilia la CCM.
Daca nu aveti contract de munca la nivel de unitate, salarul minim este cel stabilit de lege: 700 lei.

Dana




#79 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 26 February 2012 - 08:34 AM

Am avut CCM pe unitate pana in 31.12.2011, am at in somaj si am ramas cu 12 oameni si nu am mai facut nici o negociere, nici o prelungire. Imi trebuie salariul min pe ramura de constructii de cladiri ptr o licitatie de lucrari unde se cere sa asiguram salariul min pe ramura de constructii de cladiri (la forta de munca). Apropo atesez urumatorul acord sectorial poate va ajuta. Daca eu nu mai am CCM si nu sunt afiliata la cei din acordul sect sunt obligata sa respect min de 750 lei ? MUltumesc.

Fisiere atasate





#80 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 26 February 2012 - 12:41 PM

Imi pare rau, dar am parcurs f. rapid acest Acord, din lipsa de timp; dupa parerea mea Acordul se aplica doar partilor semnatare, daca nu sunteti afiliati, nu vad de ce ati fi obligati sa respectati salarul de 750.
Dupa parerea mea ramane 700 minimul, poate au colegii alte pareri; daca ai timp citeste si Legea 62/2011 (a dialogului social).

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 26 February 2012 - 12:42 PM

Dana







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL