Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
revenirea la impozit venit micro de 3% - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


revenirea la impozit venit micro de 3%


140 replies to this topic

#41 S.G.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 05 January 2011 - 08:35 AM

Sunt de acord ca e o situatie aberanta, dar daca stai sa te gandesti legea de atunci privind microintreprinderile si-a atins scopul si anul 2008 a fost ultimul pentru situatia de atunci... expirarea termenului cand respectiva lege isi producea efectul... Diferenta de acum consta in faptul ca nu mai exista o limitare in timp de a-si exercita aceasta optiune si se aplica noilor societati infiintate din 2009-2010 si celor care inainte nu si-au exercitat aceasta optiune...
Ceea ce am spus pana acum a fost doar o interpretare strict juridica... nu si morala... M-as bucura daca va exista intelegere si pentru aceste societati care au reusit sa reziste impozitului minim si ar capata acum o gura de oxigen cu aceasta optiune... Dar ma indoiesc ca se va intampla asta si asta deoarece am incercat sa ma pun de multe ori in situatia legiuitorului si a celor care trebuie sa puna in practica un sistem care sa raspunda acestor cerinte... Credeti ca la momentul cand au fortat societatile micro sa devina platitoare de impozit pe profit au tinut o evidenta separata a celor care deja renuntase sau si-au pierdut acest drept pana atunci... Eu cred ca nu si am fost bagati cu toti la gramada... Asa ca la momentul actual banuiesc ca aparem cu toti ca fiind societati care am beneficiat de acest "privilegiu" si acum actuala lege (O.U.G.117/2010) nu ne mai ia in calcul... Speranta mea consta in faptul ca poate cineva de ANAF, in special la cei care se ocupa cu partea de programe (a vectorului fiscal si D.010) au o baza a societatilor care in trecut au fost obligate sa treaca la impozit pe profit obligatoriu si atunci este posibil punerea in practica, prin niste modificari de programe care sa permita aceste "exceptii"... Mai ramane apoi bunavointa "cuiva" si totul e OK... Dar sa nu uitam totusi in ce tara traim... din pacate.

Aceasta postare a fost editata de S.G.: 05 January 2011 - 08:39 AM

Nu pot altfel...



#42 Hidechel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 January 2011 - 08:43 AM

Este doar o chestiune de timp până când îi vor aștepta cu brațele deschise pentru a opta pentru acest sistem de impozitare 3%, foarte avantajos pentru stat.




#43 sellerman

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 05 January 2011 - 09:41 AM

Vezi postarealuiza, la Jan 4 2011, 02:54 PM, a spus:

Din cauza acestui articol nu am putut depune astazi 010:

Art. 112^2. – (1) Impozitul reglementat de prezentul titlu este optional.
(2) Microintreprinderile platitoare de impozit pe profit pot opta pentru plata impozitului reglementat de prezentul titlu incepand cu anul fiscal urmator, daca indeplinesc conditiile prevazute la art. 112^1 si daca nu au mai fost platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor, potrivit prevederilor prezentului titlu.

Aici se spune explicit ca cei care au fost micro nu mai pot opta. Daca nu se modifica nimic, nu avem ce face. Sfatul de la administratie a fost sa sesizam noi, cat mai multi, acest fapt pe site-ul ANAF.

Mie nu mi se pre deloc explicit ca nu mai pot opta cei cre au fost micro, dimpotriva, mi se pare explicit ca pot opta, deoarece aici spune ca nu pot opta cele care au mai fost platitoare de impozit pe venituri conform prevederilor prezentului titlu, adica nici o firma deocamdata; eu zic ca acest articol este pentru viitor, adica pentru anii urmatori.
Acest titlu intrand in vigoare cu 01 ianuarie 2011, cine a mai fost platitor conform lui pana acum? Nimeni. E logic.
Totusi, asteptam si normele.

Cu restect,



#44 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 05 January 2011 - 09:42 AM

Mai pot sa angajez acum pentru decembrie un salariat?
Am mai fost microintreprindere, dar inteleg ca in 2011 pot opta sa redevin.
Multumesc anticipat.



#45 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 January 2011 - 10:44 AM

Mie nu mi se pre deloc explicit ca nu mai pot opta cei cre au fost micro, dimpotriva, mi se pare explicit ca pot opta, deoarece aici spune ca nu pot opta cele care au mai fost platitoare de impozit pe venituri conform prevederilor prezentului titlu, adica nici o firma deocamdata; eu zic ca acest articol este pentru viitor, adica pentru anii urmatori.
Acest titlu intrand in vigoare cu 01 ianuarie 2011, cine a mai fost platitor conform lui pana acum? Nimeni. E logic.
Totusi, asteptam si normele.

Cu restect,
[/quote]

Si eu sunt de acord cu punctul tau de vedere. Azi voi merge cu un 010 la sectorul 4, sa vedem ce iese.



#46 viorica manole

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 January 2011 - 11:26 AM

Cred ca art.112^2 pct.3 stabileste clar pentru 2011 conditiile care trebuiesc indeplinite si anume numai cele de la art.112^1.



#47 jointventure

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 05 January 2011 - 11:41 AM

este reala informatie
ce nu a sesizat multa lume este prevederea explicita de la art. 112^1 PENTRU ANUL 2011 TREBUIE RESPECTATE CONDITIILE DE LA ALIN. (1) - salariati, cifra de afaceri la 31.12.2010, capital privat
pe cale de consecinta, prevederile alin. (2) se vor aplica din 2012 (sa nu mai fi fost niciodata platitoare pe veniturile microintreprinderilor), multi considerand ERONAT ca bu trebuiesa fi fost platitoare de micro..inainte, adica practic numai firmele infiintate in 2010 sau mai stiu eu ce (eventual cele ce au fost trecute automat de fisc la platitoare pe profit in 2010 conform legii)
practic fiscul...RESETEAZA statutul de microintreprindere si o ia de la capat..
in CONCLUZIE D 010 PANA LA 31.01.2011!

si mai e ceva: termenul de angajare a unei persoane: 60 zile

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 05 January 2011 - 11:44 AM
eliminare citari repetate




#48 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2011 - 11:47 AM

lumea de care spui ca nu s-a prins e formata si din functionarii administratiilor financiare, aici e grav ! noi ne-am dus cu decl. 010 intelegand corect (se pare) legea, insa ei nu le-au primit intelegand altfel aceeasi lege :thumbup:

deci nu la noi e buba mare, ci la ei fiindca ar fi trebuit sa stie deja ce au de facut !!



#49 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 05 January 2011 - 12:09 PM

Vezi postareajointventure, la Jan 5 2011, 12:41 PM, a spus:

este reala informatie
ce nu a sesizat multa lume este prevederea explicita de la art. 112^1 PENTRU ANUL 2011 TREBUIE RESPECTATE CONDITIILE DE LA ALIN. (1) - salariati, cifra de afaceri la 31.12.2010, capital privat
pe cale de consecinta, prevederile alin. (2) se vor aplica din 2012 (sa nu mai fi fost niciodata platitoare pe veniturile microintreprinderilor), multi considerand ERONAT ca bu trebuiesa fi fost platitoare de micro..inainte, adica practic numai firmele infiintate in 2010 sau mai stiu eu ce (eventual cele ce au fost trecute automat de fisc la platitoare pe profit in 2010 conform legii)
practic fiscul...RESETEAZA statutul de microintreprindere si o ia de la capat..
in CONCLUZIE D 010 PANA LA 31.01.2011!

si mai e ceva: termenul de angajare a unei persoane: 60 zile

60 de zile este doar pentru cele nou infiintate, eu asa inteleg.
Firmele vechi trebuie sa aiba cel putin un angajat la 31 dec 2010.



#50 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 05 January 2011 - 12:38 PM

Am vorbit si eu la Asistenta contribuabili, prevederea este valabila pt. anul acesta inclusiv pentru cei care au fost micro., doar din 2012 va fi valabila fraza cu... daca nu au mai fost pl. de impozit pe venitul micro...etc.
Mi s-a spus ca vor aparea in curand Normele.

O alta problema ar fi cu activ. de consultanta, inainte era prevazuta conditia de pastrare a statutului de microintreprindere : sa nu depaseasca ven. din consult. cu parca 50 % din CA, dar acum nu mai este si in cond. in care in codul CAEN ai si activitatea de consultanta pt. ca asa a fost "botezat" respectivul cod, dar nu desfasori activitatea de consultanta, ce faci ? Poti sau nu sa depui optiunea pt. platitor de imp. pe venitul microintrep. ?
Mie mi s-a raspuns de la Asist. contrib. (verbal) ca ei cred ca da, se poate, daca nu obtii venituri din consultanta.


Citeaza

flo8200 : Mai pot sa angajez acum pentru decembrie un salariat?
Poti sa-l angajezi dar vei intra la sanctiunile contraventionale prevazute de Hot. 37/2010 pentru nedepunerea/netrimiterea contractului de munca cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii, zi care trebuia sa fie in decembrie. Pune in balanta si cantareste cum iti este mai avantajos.

Citeaza

flo8200 : 60 de zile este doar pentru cele nou infiintate, eu asa inteleg.
Asa este.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 05 January 2011 - 12:38 PM

Dana




#51 mihaitarta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 05 January 2011 - 02:52 PM

Vezi postareaS.G., la Jan 4 2011, 11:46 PM, a spus:

Daca ar fi sa interpretez legea, as spune ca cei care au fost si si-au pierdut aceasta calitate de a plati impozitul pe venit microintreprindere incepand cu anul 2009, acum nu mai pot opta pentru plata impozitului pe venit microintreprindere si asta deoarece acolo unde legea nu distinge, nici noi nu ar trebui sa o facem... Nu este moral si sincer sper sa apara o derogare sau o modfiicare la aceasta OUG 117/2010... M-as mira daca chiar s-ar intampla... Sper totusi ca aceasta OUG a fost data pentru a ajuta toate firmele, nu doar pe cele infiintate in 2009-2010...

Gresit! Asa cum au mai subliniat si alti colegi, firmele care au fost microintreprinderi in 2009, au facut asta in conformitate cu prevederile titlului IV (cel vechi, abrogat).
Aici a fost marea confuzie: Pot opta dac? "nu au mai fost pl?titoare de impozit pe veniturile microîntreprinderilor, potrivit prevederilor prezentului titlu."( prezentul titlu inseamna titlul IV-1, diferit de vechiul titlu IV). Ori nu are cum sa existe vreo firma care sa fi fost microintreprindere inainte de 01.01.2011 in baza titlului IV-1 deoarece acesta nici nu exista la momentul respectiv. Deci pot opta toti cei care au indeplinit conditiile de la art. 112-1 la 31.12.2010, indiferent daca au mai fost sau nu microintreprinderi, pentru ca daca au mai fost, au facut-o in conditiile altui titlu.
Deci nu este nevoie de nicio derogare sau modificare, ci este nevoie de mai multa competenta profesionala in ANAF

Aceasta postare a fost editata de mihaitarta: 05 January 2011 - 02:59 PM




#52 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2011 - 03:04 PM

In care 010 va declarati ca formularul existent acum pe site-ul ANAF nu are micro?
Ati folosit un 010 vechi?



#53 carla2010

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 January 2011 - 03:17 PM

ma bucur ca s-a revenit la impozitul de 3% pentru ca anul trecut nici nu mi-am deschis bine firma, ca la 3 luni am fost automat impozitata altfel. status asta chiar nu gandeste cand da legi si ordonante



#54 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 05 January 2011 - 03:30 PM

Citeaza

ETIC : In care 010 va declarati ca formularul existent acum pe site-ul ANAF nu are micro?
Da, asa este :thumbup: , nu exista decat impozit pe profit, dar de ce ne mai miram, oare ???

Dana




#55 anca75

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 05 January 2011 - 03:44 PM

Am o nelamurire
Am citit subiectul si inteleg ca toti de aici isi doresc sa revina la impozitarea cu 3%.
Eu mi-am facut niste calcule si in anii in care am fost micro am platit mult mai mult decat as fi platit cu 16% din profit.
Si anul trecut , chiar si cu minimul, am platit mai putin decat as fi platit pe venit 3%.
Poate in situatia in care as avea profit mare, adica 16% din profit sa fie mai mare decat 3% din venit
Si eu nu cred ca anul asta o sa fie prea diferit de 2010

In momentul asta nu imi doresc sa revin la micro...
E ceva ce imi scapa, sunt avantaje pe care le-am uitat?



#56 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 05 January 2011 - 03:51 PM

Citeaza

anca75 : Am citit subiectul si inteleg ca toti de aici isi doresc sa revina la impozitarea cu 3%.
Ai inteles gresit, toti de aici si-au dorit clarificarea art. din OUG 117/2010 privind revenirea la plata impozitului pe venit al microiintreprinderilor.
Calculele si le face fiecare societate in parte si cu siguranta cui nu ii este avantajoasa aceasta forma de impunere, chiar daca indeplineste cond. legale, nu va opta pentru ea.

Dana




#57 luiza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 January 2011 - 04:08 PM

Asta-i culmea. Nu stiam ca 010 de pe site nu are micro. Eu aveam un formular mai vechi si era.



#58 cuni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 January 2011 - 04:08 PM

Buna ziua tuturor,

Am cautat azi formularul 010 pe pagina anafului si am descoperit ca nu mai exista paragraful referitor la microintreprinderi....
Banuiesc ca in momentul in care se va schimba si 010 in acest sens , va fi clarificata problema. :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 06 January 2011 - 11:50 AM
eliminare size pt text integral, cf regulament




#59 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 January 2011 - 05:11 PM

Da, am fost la sectorul 4 cu un 010 mai vechi, care avea micro pe el.
Doamna a spus ca trebuie sa asteptam formularul, dar nu a zis nimic cum ca nu as putea sa trec la micro, chiar daca am fost pana la 31.12.2009.



#60 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2011 - 06:34 PM

Acum simt ca a inceput un nou an - fiscal bineinteles.
Va aduceti aminte anul trecut in ianuarie cum ne agitam ca tampitii ce trebuie sa depunem ca sa trecem de la micro la profit desi noi nu vroiam asta?
Unii dintre noi au depus 010, altii nu si in ultimul ceas ne-a trecut Vladescu pe toti din oficiu la profit :smile:
Acum noi vrem dar nu avem 010 :thumbup:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL