Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
revenirea la impozit venit micro de 3% - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


revenirea la impozit venit micro de 3%


140 replies to this topic

#61 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 05 January 2011 - 06:45 PM

Microintreprinderile platitoare de impozit pe profit pot opta pentru plata impozitului reglementat de prezentul titlu incepand cu anul fiscal urmator, daca indeplinesc conditiile prevazute la art. 112^1 si daca nu au mai fost platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor, potrivit prevederilor prezentului titlu.

eu vad asa: orice poate opta pt 3% (cu conditia sa indeplineasca criteriile pt micro la 31 dec 2010). dar apoi, daca trece la 16% nu mai poate reveni la 3% pt ca deja a beneficiat de prevederilor prezentului titlu..



#62 George Popescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 05 January 2011 - 07:08 PM

De parcă nu aș avea atâtea ocazii să-mi amintesc faptul că nu trăiesc într-o țară normală ci în România, astăzi mergând la Finanțe am avut surpriza evocată și de alți comentatori mai sus de a afla că au formulare 010 vechi, formulare care nu conțin câmpurile aferente schimbării tipului de impozitare în 3% din venitul micro.

Altă pierdere de timp cu deplasarea, parcarea etc. Cine plătește? NIMENI!

Ca de fiecare dată, deși este o măsură bună, o reparație, a fost făcută în stil heirupist. Adică dau o hotărâre fără a asigura logistica necesară (noile formulare, distribuirea lor în teritoriu ș.a.).

Jenant...




#63 cuni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 January 2011 - 07:18 PM

Vezi postarealuiza, la Jan 5 2011, 12:08 PM, a spus:

Asta-i culmea. Nu stiam ca 010 de pe site nu are micro. Eu aveam un formular mai vechi si era.

Eu am incercat marea cu degetul azi la sectorul 2 cu un formular mai vechi unde aparea micro..dar... dupa apostrofarea de rigoare ca" 010 actual" se achizitioneaza de la xeroxul de la subsol...cu un ultim raspuns in scarba mi-a spus ca inca nu se stie....
Profesionalism si bunavointa cat cuprinde....

Asa ca am venit acasa si am verificat pe anaf.ro cum sta treaba cu 010.



#64 addina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 398 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:literatura, psihologie si.... conta

Postat 06 January 2011 - 12:12 AM

am si eu o intrebare... am verificat peste tot si nu am gasit modificari. dar prefer sa suflu si in iaurt si sa mai intreb o data: daca la 31.12.2010 aveam un singur angajat cu contract de 2 ore, fara functia de baza, celelalte conditii fiind respectate, pot sa trec la 3%, nu? mi-e teama sa nu fi modificat ceva si sa ma trezesc ca trebuia minim un angajat cu norma intreaga. acum m-as invarti de un act aditional macar :)

multumesc anticipat.
bate si ti se va deschide... cere si ti se va da :)



#65 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 06 January 2011 - 08:34 AM

Citeaza

addina : daca la 31.12.2010 aveam un singur angajat cu contract de 2 ore, fara functia de baza, celelalte conditii fiind respectate, pot sa trec la 3%, nu?
Da, nu exista conditia ca angajatul sa fie incadrat cu 8 ore si nici conditia functiei de baza.
La 31.12. 2010 ai un angajat cu part-time, nu ai un sfert de angajat :thumbup:.

Dana




#66 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 06 January 2011 - 09:34 AM

Vezi postareaanca75, la Jan 5 2011, 04:44 PM, a spus:

Am o nelamurire
Am citit subiectul si inteleg ca toti de aici isi doresc sa revina la impozitarea cu 3%.
Eu mi-am facut niste calcule si in anii in care am fost micro am platit mult mai mult decat as fi platit cu 16% din profit.
Si anul trecut , chiar si cu minimul, am platit mai putin decat as fi platit pe venit 3%.
Poate in situatia in care as avea profit mare, adica 16% din profit sa fie mai mare decat 3% din venit
Si eu nu cred ca anul asta o sa fie prea diferit de 2010

In momentul asta nu imi doresc sa revin la micro...
E ceva ce imi scapa, sunt avantaje pe care le-am uitat?

Daca marja de profit este mai mare de 20%, atunci este mai avantajos sa fii microintrepindere. Cu alte cuvinte, la 100 lei venituri platesti numai 3 lei impozit microintreprindere. Ca sa platesti tot numai 3 lei la impozit pe profit, trebuie sa ai cheltuieli de 81 lei pentru cei 100 lei venituri.
Alte avantaje ar fi, de exemplu, nelimitarea cheltuielilor de protocol sau scapi de riscul ca unele cheltuieli care poate chiar au fost facute cu buna credinta si in interesul societatii sa fie date jos la un eventual control fiscal si sa fie multe dobanzi si penalitati.



#67 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 06 January 2011 - 01:50 PM

Pe un alt site s-a publicat raspunsul primit de la ANAF privind posibilitatea optarii pentru microintreprindere pentru societatile care au mai fost. Raspunsul este clar DA pentru cei care opteaza in 2011. Nu stiu daca am voie sa dau link-ul.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 06 January 2011 - 02:55 PM




#68 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 06 January 2011 - 02:14 PM

Avem si noi un comunicat pentru cei de la ANAF, prin care dorim sa ii informam ca D.010 de pe site-ul dansilor nu contine impozitul pe venitul microintreprinderilor.

Dana




#69 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 06 January 2011 - 02:39 PM

extras raspuns ANAF publicat pe alt site :

Potrivit art. 112^1 din Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal astfel cum a fost modificat si completat prin Ordonanta Guvernului nr.117/2010
(3) Pentru anul 2011, persoanele juridice romane pot opta pentru plata impozitului reglementat de prezentul titlu daca indeplinesc, la data de 31 decembrie 2010, conditiile prevazute la art. 112^1.”

... cu mentiunea ca prevederile alin.(3) de la art. 112^2 din Codul fiscal constituie o derogare pentru anul 2011 de la regula generala prevazuta la art. 112^2 alin. (2), precizam ca persoanele juridice romane care la data de 31 decembrie 2010 indeplinesc conditiile prevazute la art. 112^1 din Codul fiscal, pot opta pentru anul 2011 pentru plata impozitului pe veniturile microintreprinderilor, chiar daca au fost platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor pana in anul 2009.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 06 January 2011 - 03:17 PM




#70 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2011 - 03:07 PM

deci, oameni buni, e clar !! toata lumea poate opta pt micro !

va rog sa nu mai dati link-uri sau sa mentionati alte site-uri/ ong-uri, etc... reclama neautorizata e interzisa ! exceptie fac link-urile de le administratiile financiare, ANAF, MFP (in general institutii publice) !

puteti spune cum a zis f bine flo8200 : "Pe un alt site s-a publicat ...." , deci fara reclama !!



#71 S.G.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 06 January 2011 - 06:16 PM

Asta e ultima informare de presa de la MF...

Referitor la informaţiile apărute în mass-media cu privire la impozitarea microintreprinderilor, începând cu 1 ianuarie 2011, Ministerul Finanţelor Publice face următoarele precizări:

Impozitul pe veniturile microîntreprinderilor, ca sistem opţional de impozitare pentru persoanele juridice române, a intrat în vigoare începând cu data de 1 ianuarie 2011 în conformitate cu prevederile OUG nr.117/2010 pentru modificarea şi completarea Legii nr.571/2003 privind codul şi reglementarea unor măsuri financiar-fiscale şi este reglementat la Titlul IV1.

Toate microîntreprinderile plătitoare de impozit pe profit pot opta pentru plata impozitului pe venit începând cu 1 ianuarie 2011, dacă îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 1121 la data de 31 decembrie 2010. Nu se ia în considerare statutul de microîntreprindere până la data de 31 decembrie 2009.

Opţiunea se exercită, până la data de 31 ianuarie a fiecărui an pentru care se doreşte aplicarea acestui sistem de impozitare dacă sunt îndeplinite condiţiile cerute de lege la data de 31 decembrie a anului anterior.

Microîntreprinderile nu mai pot aplica acest sistem de impunere începând cu anul fiscal următor anului în care nu mai îndeplinesc una dintre condiţiile prevăzute la art. 1121.

si pentru autenticitate apasati aici

Nota: Textul bolduit le apartine celor de la MF.

Aceasta postare a fost editata de S.G.: 06 January 2011 - 06:22 PM

Nu pot altfel...



#72 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 06 January 2011 - 07:43 PM

DAR....

o firma care in anul 2010 nu a avut salariati

insa a angajat un salariat incepand cu data de 20.12.2010,

poate fi microintreprindere?



#73 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 06 January 2011 - 07:48 PM

Da.

Dana




#74 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 06 January 2011 - 08:00 PM

Dar alt caz: eu la firma mea de conta sunt in ingrijire copil pana in noiembrie 2011,as vrea firma sa o trec micro ,sunt singura salariata,ce ziceti ma incadrez,sunt salariata dar am contractul suspendat?de la finante pitesti nu au stiut ce sa zica,au zis sa mai studieze normele care vor apare,voi ce ziceti?



#75 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 06 January 2011 - 08:45 PM

Iuli73, am gasit pe net un raspuns mai vechi dat de Anaf Ct., insista la Adm. Fin. sa ti se dea un raspuns in scris, totusi, cu toate ca eu as spune ca se poate trece la micro. :
"3. Intrebare: O microintreprindere cu un singur angajat, al carei contractul de munca este
suspendat pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani, mai depune declaratia 100 si isi
pastreaza regimul de microintreprindere ?
Raspuns:
Suspendarea contractului de munca potrivit prevederilor art.51 lit.a) din Legea
nr.53/2003 privind Codul Muncii, din initiativa salariatei pentru cresterea copilului in varsta
de pana la 2 ani, nu presupune incetarea contractului de munca.
Potrivit prevederilor art.60 alin (1) din Legea nr.53/2003 privind Codul Muncii
angajatorul nu poate dispune concedierea salariatei pe durata concediului pentru cresterea
copilului in varsta de pana la 2 ani.
Art.109 alin.(7) si (8) din O.G. nr.92/2003 din Codul de procedura fiscala cu
modificarile si completarile ulterioare prevede ca, contribuabili persoane juridice care au
statut de microintreprindere in conditiile Legii nr.346/2004 privind stimularea infiintarii si
dezvoltarii intrepriderilor mici si mijlocii, cu modificarile si completarile ulterioare, au
obligatia sa declare si sa plateasca impozitele si contributiile aferente veniturilor din salarii
trimestrial pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare trimestrului.
Pe perioada suspendarii contractului de munca, societatea are obligatia de a declara in
Formularul 100 ,,Declaratia privind obligatiile de plata la bugetul general consolidat? impozit
pe veniturile din salarii si contributiile aferente, chair daca suma ce trebuie declarata este ,,0?.
Pentru mentinerea calitatii de microintreprindere trebuie sa aveti in vedere insa
si celelalte conditii prevazute la art.103 din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal cu
modificarile si completarile ulterioare"

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 06 January 2011 - 08:46 PM

Dana




#76 cuni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 January 2011 - 10:04 PM

Si pana la urma a mai sapat cineva dupa 010 :thumbup:



#77 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2011 - 10:16 PM

Vezi postareaflo8200, la Jan 6 2011, 09:34 AM, a spus:

Daca marja de profit este mai mare de 20%, atunci este mai avantajos sa fii microintrepindere. Cu alte cuvinte, la 100 lei venituri platesti numai 3 lei impozit microintreprindere. Ca sa platesti tot numai 3 lei la impozit pe profit, trebuie sa ai cheltuieli de 81 lei pentru cei 100 lei venituri.
Alte avantaje ar fi, de exemplu, nelimitarea cheltuielilor de protocol sau scapi de riscul ca unele cheltuieli care poate chiar au fost facute cu buna credinta si in interesul societatii sa fie date jos la un eventual control fiscal si sa fie multe dobanzi si penalitati.


O exemplificare in Excel. Vezi atasament.

Fisiere atasate





#78 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 06 January 2011 - 11:10 PM

Revin cu intrebarea......

stie cineva daca apar si norme la capitolul de cod fiscal privind microintreprinderile?

pentru ca sa ne zica ce inseamna ca firma are 1 - 9 salariati la data de 31.12.2010...

...fiindca vechile norme ziceau ca numarul de salariati tb sa fie lunar,

dar probabil era vorba de MENTINEREA numarului de salariati in fiecare luna,

astfel incat sa fie pastrat statutul de microintreprindere.


DECI....

o firma care in anul 2010 nu a avut salariati

insa a angajat un salariat incepand cu data de 20.12.2010,

poate fi microintreprindere?



#79 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 06 January 2011 - 11:13 PM

Vezi postareageorge_v, la Jan 7 2011, 12:10 AM, a spus:

Revin cu intrebarea......

stie cineva daca apar si norme la capitolul de cod fiscal privind microintreprinderile?

pentru ca sa ne zica ce inseamna ca firma are 1 - 9 salariati la data de 31.12.2010...

...fiindca vechile norme ziceau ca numarul de salariati tb sa fie lunar,

dar probabil era vorba de MENTINEREA numarului de salariati in fiecare luna,

astfel incat sa fie pastrat statutul de microintreprindere.


DECI....

o firma care in anul 2010 nu a avut salariati

insa a angajat un salariat incepand cu data de 20.12.2010,

poate fi microintreprindere?

da



#80 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2011 - 11:09 AM

A aparut F010 cu micro pe site ANAF.
Intrebare :
Ce parere aveti de fraza din ordonanta " Nu pot opta pentru regimul de microintreprindere conform prezentului titlu societatile care desfasoara activitati in domeniile .... consultanta si management" ?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL