Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
revenirea la impozit venit micro de 3% - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


revenirea la impozit venit micro de 3%


140 replies to this topic

#121 alinta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 18 January 2011 - 05:45 PM

Vezi postareaViolete, la Jan 14 2011, 12:46 PM, a spus:

Vezi postareaAlexStanica, la Jan 13 2011, 01:27 AM, a spus:

Buna seara,
Daca am un contract de munca neinregistrat, insa semnat, stampilat, parafat de parti (angajat / angajator) pe data de 30 decembrie 2010, si vreau sa il inregistrez la ITM, ce bariere pot intampina?
Doamna de la ghiseu va intelege ca eu chiar sunt dispus sa platesc amenda si sa imi inregistreze contractul?
Sa am banii la mine? Se aplica cumva faza cu 50% din suma daca se plateste in 24h? Amenda o voi lua pe loc? sau ei imi vor inregistra dar la un control RISC sa iau amenda?
Buna ziua, eu acum citesc topicul si pot sa-ti spun ca in privinta inregistrarii CIM esti in regula, 20zile calendaristice de la data incheierii/semnarii, problema se pune de declararea in Revisal, care trebiua facuta cu o zi inaintea incheierii contractului, adica 29.12.2010.

Dar ca ma fac eu, care nu am avut angajat la 31.12.2010 si am completat si depus declaratia 010 cu mentiunea de trecere la micro??????!!!!!!!!!! :thumbup: :smile: :laugh: :sad:

Salut. Eu sunt in aceeasi situatie, fara angajati la 31.12.2010, dar SRL-ul inregistrat la R.C. pe 30.12.2010. Am completat D 010 cu impozit 3% pe 12.01.2010 si astazi m-au sunat de la anaf sa imi spuna ca nu indeplinesc conditiile. Dar nu intru in categoria societati nou infiintate cu termen 60 zile pentru a declara angajati? Ei mi au spus ca nu, au legea in fata si ca nu am dreptul. Nu stiu ce sa mai cred!



#122 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 19 January 2011 - 09:46 AM

Alinta, societatea ta este nou infiintata in 2010, NU in anul 2011.

Dana




#123 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 19 January 2011 - 11:36 AM

Da, dar logica stramba spune asa: daca societatea s-a infiintat in 31 decembrie 2010, ea nu mai poate fi microintreprindere in 2011 pentru ca trebuia sa inregistreze un contract de munca la 31 decembrie. Dar Revisalul se depune cu o zi inainte de inceperea contractului, adica in 30 decembrie.
Asta era imposibil, pentru ca societatea exista doar din 31 decembrie.
Corect ar fi sa-i acorde termenul de 60 de zile. Mi-e teama, insa, ca nu are cu cine vorbi.



#124 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 19 January 2011 - 12:09 PM

Inteleg ce spui Brigante, dar societatea s-a infiintat in 30.12.2010 si daca angajau in 31.12. puteau trimite Revisal-ul in 30.12., teoretic :thumbup: , dar exista varianta urmatoare : daca isi asuma amenda pt. nedepunerea Revisalului la timp, poate sa faca un ct. de munca cu 31.12. 2010 pe care sa il inregistreze la ITM acum si sa trimita tot acum, cat de repede, Revisal-ul si sa modifice vectorul fiscal la Finante cu privire la contributiile salariale. In acest caz ar putea sa treaca la micro.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 19 January 2011 - 12:11 PM

Dana




#125 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 19 January 2011 - 04:54 PM

Desigur, Dana, daca isi asuma amenda de 1.500 de lei/contract, mai are timp de mers la ITM pt. ca maine e 20.
Mie imi pare rau de noi (contabilii) si de agentii economici ca suntem pusi sa facem echilibristica pe legile astea tampite.
Si apoi Ordonanta de modificare a Codului fiscal a aparut in Monitorul Oficial din 30 decembrie. Cine mai avea timp sa faca toate formalitatile?



#126 alinta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 January 2011 - 12:34 AM

Vezi postareaBrigante, la Jan 19 2011, 04:54 PM, a spus:

Desigur, Dana, daca isi asuma amenda de 1.500 de lei/contract, mai are timp de mers la ITM pt. ca maine e 20.
Mie imi pare rau de noi (contabilii) si de agentii economici ca suntem pusi sa facem echilibristica pe legile astea tampite.
Si apoi Ordonanta de modificare a Codului fiscal a aparut in Monitorul Oficial din 30 decembrie. Cine mai avea timp sa faca toate formalitatile?




Multumesc. Asa am de gand sa fac. Sa inregistrez contractul de munca pe 20 ianuarie. Intradevar nu am avut cu cine vorbi. Insusi directorul R.C. judetean mi a spus ca OUG 117/2010 a intrat in vigoare pe 27 dec 2010....... si ca puteam modifica vectorul fiscal cu 3% pana pe 30 dec. :thumbup: Nu mai comentez... nimeni nu vrea sa isi asume raspunderea unei decizii... nu sunt pregatiti sa acorde asistenta contribuabililor..... ma intreb dupa infiintarea SRL ce mai urmeaza.... alte cereri in van.....



#127 alinta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 January 2011 - 11:20 AM

Multumesc. Asa am de gand sa fac. Sa inregistrez contractul de munca pe 20 ianuarie.



Nu pot face angajari de pe 31.12.2010 pentru ca: desi inregistrarea SRL in R.C. are data de 30.12.2010, eliberarea certificatului de inregistrare s-a facut pe data de 7 ianuarie 2011. Si fara certificat, nu poti face angajari. In concluzie, nu sunt nici in luntre, nici pe punte, sunt in eter. Oricum la ITM au zis ca nu se poate, este ilegal sa angajez de pe 31.12.2010. Mai este cineva intr-o situatie asemanatoare? Multumesc!



#128 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2011 - 03:08 PM

Alinta, :smile: esti sigura ca vrei neaparat sa fii micro 3% ?? ti-ai facut calculele si la 100 lei venit ai chelt. de maxim 81-82 lei ? ca daca ai chelt. de MINIM 81-82 lei e mai bine sa fii platitoare de impozit pe profit :thumbup: si nu te ma necajesti atata !

avand in vedere ca in 2011 esti practic in primul an de activitate, crezi ca o sa-ti duduie afacerea astfel incat sa ai un profit mai mare de 18-19 % ??

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 20 January 2011 - 03:13 PM




#129 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 January 2011 - 03:09 PM

Hmm...imi pare rau, Alinta.
Alinta, dar nr. de ordine in Reg. Com. este de 30.12.2010 ? Si data eliberarii certificatului este de 07.01.2011 ?
Daca este in dec. 2010, inseamna ca societatea functioneaza din 30.12.2010 si pe baza certificatului eliberat doar in ianuarie, angajez in ianuarie pt. decembrie, nu ? Ce imi scapa ?
Legea ar trebui sa fie egala pentru toti si vorba lui Brigante :

Citeaza

Mie imi pare rau de noi (contabilii) si de agentii economici ca suntem pusi sa facem echilibristica pe legile astea tampite.Si apoi Ordonanta de modificare a Codului fiscal a aparut in Monitorul Oficial din 30 decembrie. Cine mai avea timp sa faca toate formalitatile ?
In plus, statul nu este avantajat de prevederile referitoare la angajatii pe care trebuie sa le aiba micro. ? De ce se pun bete in roate soc. care trebuie sa angajeze si opteaza pt. acest sistem de impunere, daca le este mai avantajos :thumbup: ?

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 20 January 2011 - 03:10 PM

Dana




#130 George Popescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 24 January 2011 - 03:46 AM

Ma framanta urmatoarea intrebare:

Avand in vedere faptul ca prin actul normativ emis se spune ca acele microintreprinderi care realizeaza intre altele activitati de consultanta nu pot sa opteze pentru trecerea la impozitul de 3% din venit, ma intreb daca la consultanta se incadreaza si activitatile IT din codul CAEN 6202?

De ce imi pun problema aceasta?

Pentru ca descrierea codului CAEN 6202 este:
"Activitati de consultanta in tehnologia informatiei"

Exista undeva o lista ferme de coduri CAEN care nu pot opta pentru cota de 3%?

As vrea sa stiu exact care coduri CAEN sunt asimilate consultantei pe care o exclude actul normativ in discutie.

De asemenea, as vrea sa stiu daca simpla prezenta in statutul firmei a unui cod CAEN incompatibil cu trecerea la cota de 3% duce la imposibilitatea de a trece la acest sistem de taxare, chiar daca nu se realizeaza venituri pe acel cod CAEN.

Multumesc,
George



#131 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 26 January 2011 - 02:15 PM

la Dolj se cere balanta de verificare odata cu 010 pt trecerea la micro. Ei spun ca asa au primit ordin si asa preia...fara cuvinte



#132 diana str

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 26 January 2011 - 02:55 PM

buna! daca este o firma infiintata anul trecut in iulie si a optat pentru impozit pe profit, poate trece pe microintreprindere.Nu a mai fost microintreprindere pana acum.



#133 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 26 January 2011 - 03:01 PM

trebuie sa si indeplineasca conditiile cumulativ la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
-are de la 1 la 9 salariati;
-a realizat venituri care nu au depasit echivalentul in lei al 100.000 EUR;
-capitalul social este detinut de persoane, altele decat statul si autoritatile locale.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 26 January 2011 - 04:48 PM
eliminare reclama site




#134 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2011 - 04:52 PM

Mihaela, :thumbup:

nu are rost sa faci reclama catre alt site (trimitere PUBLICA sa citeasca acolo) atat timp cat informatiile cerute exista f bine si aici, nu crezi ??
de ce sa risti o sanctiune pt o chestiune ce se poate evita ?? e aiurea... :smile:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 26 January 2011 - 04:53 PM




#135 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 26 January 2011 - 06:24 PM

imi cer scuze
departe de mine gandul de a face reclama cuiva, mai ales la alte forumuri

altceva s-a intamplat si eu am lasat-o moarta, am copiat dintr-un articol de pe site si automat s-a atasat sursa, ceea ce mi se intampla pt prima data

scuze :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 26 January 2011 - 06:24 PM




#136 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2011 - 01:10 PM

Pt. George Popescu:
Nu stiu exact care sunt codurile , dar cu siguranta nu trebuie sa ai in activitatile inreg. la reg. com. consultanta si management . O solutie de care am auzit : Dai o declaratie ( cred ca la Ad. fin.) pe proprie raspundere ca in anul 2011 nu vei desfasura activitati de tipul ...
Activitatea de IT nu mai beneficiaza de scutiri in 2011



#137 cc&ap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2011 - 12:53 PM

Vin tarziu cu aceasta precizare, dar poate o aplicati la anu' daca astia nu mai modifica cond. impozit micro.
Rata profitului de la care este avantajos sa fii micro este de 23,07%. Sub aceasta rata este avantajos sa fii platitor de impozit pe profit.



#138 adrian catalin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 01 April 2011 - 12:35 PM

BUNA ZIUA, se mai poate trece la micro si acum in aprilie?
Firma e infiintata din iulie 2010 dar nu a avut nici un angajat, urmeaza sa angajeze prima pers.
Multumesc



#139 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 01 April 2011 - 03:15 PM

nu



#140 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 17 December 2011 - 08:58 AM

Eu
am trecut la micro in 2011, desi trecusem la profit in 2009 prin depasirea plafonului! In 2012 vor mai exista microintreprinderi?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL