Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 112 / 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 18

Salt la continut


declaratia 112 / 2011


747 replies to this topic

#341 RamonaA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 16 February 2011 - 03:26 PM

Vezi postareacata_q, la Feb 16 2011, 02:29 PM, a spus:

Nu reusesc sa descarc de pe site-ul anaf Declaratia 112.
Puteti sa ma ajutati?
Multumesc anticipat!


http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/declu...r3_11022011.pdf

Aceasta postare a fost editata de RamonaA: 16 February 2011 - 03:28 PM




#342 cata_q

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 16 February 2011 - 03:38 PM

Multumesc mult de tot!




#343 Gheorghe Stanoiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 16 February 2011 - 05:39 PM

Vezi postarearosebud, la Feb 15 2011, 08:28 PM, a spus:

Verifica ce versiunea de Adobe folosesti, trebuie sa fie mai mare de 8.2, recomandat totusi sa folosesti o versiune mai noua, cel putin 9.

Versiunea mea este 8.2. Daca este o versiune mai noua nu merge.Mersi totusi de raspuns.

Si eu am intampinat aceleasi erori, dar totusi declaratia a fost depusa online si preluata cu succes (fara erori de validare, conform recipisei listate de pe site).



#344 rodia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 16 February 2011 - 06:15 PM

Vezi postarearodia, la Feb 15 2011, 09:45 PM, a spus:

Pentru un salariat care are 2 contracte de munca cu timp partial la acelasi angajator am inteles ca in 112 acestea se trec la sectiunea B.
Dar cand se face validarea apare eroarea de genul ca acelasi cnp este introdus de 2 ori la aceeasi sectiune.
Cum se procedeaza in acest caz, va rog! :thumbup:


Nu s-a intalnit nimeni cu aceasta situatie? :smile:



#345 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2011 - 06:27 PM

eu stiam ca nici nu poti face 2 CIM cu timp partial concomitente la acelasi angajator :thumbup: ci se face doar unul in care se scrie tot ce are de facut omul !! daca stiu bine, asta explica de ce iti da eroare.



#346 rodia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 16 February 2011 - 06:52 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Feb 16 2011, 06:27 PM, a spus:

eu stiam ca nici nu poti face 2 CIM cu timp partial concomitente la acelasi angajator :thumbup: ci se face doar unul in care se scrie tot ce are de facut omul !! daca stiu bine, asta explica de ce iti da eroare.

Se pot face 2 contracte pe functii diferite, nu se pot face 2 contracte pt.aceeasi functie.
Chiar in decembrie aceste contracte au fost inregistrate la itm.
Si sectiunea B se refera la mai multe contracte de munca la acelasi angajator. :smile:



#347 rosebud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 February 2011 - 08:13 PM

Vezi postareaGheorghe Stanoiu, la Feb 16 2011, 05:39 PM, a spus:

Vezi postarearosebud, la Feb 15 2011, 08:28 PM, a spus:

Verifica ce versiunea de Adobe folosesti, trebuie sa fie mai mare de 8.2, recomandat totusi sa folosesti o versiune mai noua, cel putin 9.

Versiunea mea este 8.2. Daca este o versiune mai noua nu merge.Mersi totusi de raspuns.

Si eu am intampinat aceleasi erori, dar totusi declaratia a fost depusa online si preluata cu succes (fara erori de validare, conform recipisei listate de pe site).

Multumesc mult. Am sa incerc sa depun maine. Mi-ai dat o veste buna ca nu mai stiam ce sa fac.



#348 gel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 February 2011 - 09:05 PM

Revin pentru a preciza ca la o noua actualizare a programelor se coreleaza fondul de garantare din stat cu cel din pdf-ul verificat de anaf.Prin urmare se calculeaza fond de garantare pt pensionari si acum e ok.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 10 March 2011 - 01:47 PM




#349 baluioan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 16 February 2011 - 10:23 PM

Buna ziua
Nu pot completa dec 112 deoarece am urmatoarea eroare, im momentul ca vreas sa deschid pdf-ul:

"This document enabled extended features in Adobe Reader. This document has been changed since it was created and use of extended features is no longer available. Please contact the author for the original version of this document." precizez ca folosesc adobe x (ultima versiune) ce pot face ?.? multumesc :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de baluioan: 16 February 2011 - 10:24 PM




#350 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2011 - 08:27 AM

Pentru cei care vor depune CD-ul la sectorul 5.....pe CD trebuie trecut in afara de D112_CUI_2011_01......si denumirea firmei si semnatura !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#351 steluta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:dezvoltare profesionala

Postat 17 February 2011 - 09:08 AM

Vezi postarearodia, la Feb 16 2011, 06:52 PM, a spus:

Vezi postareaOtilia Alupei, la Feb 16 2011, 06:27 PM, a spus:

eu stiam ca nici nu poti face 2 CIM cu timp partial concomitente la acelasi angajator :thumbup: ci se face doar unul in care se scrie tot ce are de facut omul !! daca stiu bine, asta explica de ce iti da eroare.

Se pot face 2 contracte pe functii diferite, nu se pot face 2 contracte pt.aceeasi functie.
Chiar in decembrie aceste contracte au fost inregistrate la itm.
Si sectiunea B se refera la mai multe contracte de munca la acelasi angajator. :smile:

Introduci cumulat nr de ore si veniturile si o singura data numele si cnp salariat
steluta



#352 rodia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 17 February 2011 - 09:53 AM

Vezi postareasteluta, la Feb 17 2011, 09:08 AM, a spus:

Vezi postarearodia, la Feb 16 2011, 06:52 PM, a spus:

Vezi postareaOtilia Alupei, la Feb 16 2011, 06:27 PM, a spus:

eu stiam ca nici nu poti face 2 CIM cu timp partial concomitente la acelasi angajator :thumbup: ci se face doar unul in care se scrie tot ce are de facut omul !! daca stiu bine, asta explica de ce iti da eroare.

Se pot face 2 contracte pe functii diferite, nu se pot face 2 contracte pt.aceeasi functie.
Chiar in decembrie aceste contracte au fost inregistrate la itm.
Si sectiunea B se refera la mai multe contracte de munca la acelasi angajator. :smile:

Introduci cumulat nr de ore si veniturile si o singura data numele si cnp salariat

Am doua situatii:
-un salariat cu 2 contracte cu timp partial de cate 4 ore (cumulez cele 4 ore*2 dar ce aleg la timp (norma intreaga?? sau timp partial de 4 ore?).
Si a 2-a situatie - salariat cu 2 contracte din care unul cu norma intreaga de 8 ore si cel de-al doilea cu norma partiala de 4 ore.
Aici ce aleg la timpul de lucru? :smile:

Multumesc pentru orice raspuns!



#353 Gheorghe Stanoiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 17 February 2011 - 10:21 AM

Vezi postareabaluioan, la Feb 16 2011, 10:23 PM, a spus:

Buna ziua
Nu pot completa dec 112 deoarece am urmatoarea eroare, im momentul ca vreas sa deschid pdf-ul:

"This document enabled extended features in Adobe Reader. This document has been changed since it was created and use of extended features is no longer available. Please contact the author for the original version of this document." precizez ca folosesc adobe x (ultima versiune) ce pot face ?.? multumesc :thumbup:
Eu stiu din octombrie, de cand ne-au obligat sa depunem declaratiile online la ANAF, ca toate declaratiile format PDF mai mult sau mai putin inteligent, se utilizeaza folosind ADOBE versiunea 8.2 Cu versiuni mai avansate decat aceasta, intampini erori.
Vezi link, sectiunea CERINTE DE SISTEM:
http://www.digisign.ro/instructiuni/instru...i_depunere.html



#354 silvius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:Buzau

Postat 17 February 2011 - 10:31 AM

Buna ziua,

Pentru pensiile facultative suportate de angajator pilonul 3 in limita de deductibilitate inteleg ca trebuie calculate de la 01.01.2011:
- contributie individuala de asigurari de sanatate 5,5
-contributie individuala somaj 0,5
-contributie angajator sanatate 5,2
-contributie angajator somaj 0,5
-contributie angajator concedii si indemnizatii 0,85

doar CAS-ul e scutit cf art. 296.16 alin. 5 OUG 117/2010

In D112 in acest caz apare urmatoarea Atentionare: s24: A_11 trebuie sa fie egal cu A_20 (adica venitul brut individual realizat nu e acelasi cu venit baza de calcul sanatate in care includ si contributia angajatorului la pensii facultative pentru salariatul respectiv, normal).

La atentionari se preia ori ba D112?

Multumesc,



#355 baluioan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 17 February 2011 - 11:06 AM

Vezi postareaGheorghe Stanoiu, la Feb 17 2011, 10:21 AM, a spus:

Vezi postareabaluioan, la Feb 16 2011, 10:23 PM, a spus:

Buna ziua
Nu pot completa dec 112 deoarece am urmatoarea eroare, im momentul ca vreas sa deschid pdf-ul:

"This document enabled extended features in Adobe Reader. This document has been changed since it was created and use of extended features is no longer available. Please contact the author for the original version of this document." precizez ca folosesc adobe x (ultima versiune) ce pot face ?.? multumesc :thumbup:
Eu stiu din octombrie, de cand ne-au obligat sa depunem declaratiile online la ANAF, ca toate declaratiile format PDF mai mult sau mai putin inteligent, se utilizeaza folosind ADOBE versiunea 8.2 Cu versiuni mai avansate decat aceasta, intampini erori.
Vezi link, sectiunea CERINTE DE SISTEM:
http://www.digisign.ro/instructiuni/instru...i_depunere.html

Am dezinstalat, adobe X, am instala adobe 8.2 si tot acelasi mesaj de eroare ....."This document enabled extended features in Adobe Reader. This document has been changed since it was created and use of extended features is no longer available. Please contact the author for the original version of this document." , si culmea dec. 390 o pot face bilanturi la fel, dar dec. 112_nr3_11022011 nici poveste ...varianta test a dec.112 merge, va rog daca puteti sa ma ajutati, multumesc!



#356 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 17 February 2011 - 11:32 AM

Am primit o adresa de la minister sa depunem D 112 pna luni 21.02.2011.
In adresa este mentionata o nota a cabinetului primului ministru adresata tuturor ministerelor sa ia masuri astfel incat declaratia 112
sa fie depusa pana pe 21 februarie 2011.
E bine de verificat la administratia financiara pentru a nu avea surprize.



#357 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 17 February 2011 - 11:37 AM

Vezi postareaBIBI, la Feb 17 2011, 12:32 PM, a spus:

Am primit o adresa de la minister sa depunem D 112 pna luni 21.02.2011.
In adresa este mentionata o nota a cabinetului primului ministru adresata tuturor ministerelor sa ia masuri astfel incat declaratia 112
sa fie depusa pana pe 21 februarie 2011.
E bine de verificat la administratia financiara pentru a nu avea surprize.

te rog poti sa o scanezi sa o vedem si noi?



#358 corneliuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 February 2011 - 11:40 AM

Vezi postareabaluioan, la Feb 17 2011, 11:06 AM, a spus:

Am dezinstalat, adobe X, am instala adobe 8.2 si tot acelasi mesaj de eroare ....."This document enabled extended features in Adobe Reader. This document has been changed since it was created and use of extended features is no longer available. Please contact the author for the original version of this document." , si culmea dec. 390 o pot face bilanturi la fel, dar dec. 112_nr3_11022011 nici poveste ...varianta test a dec.112 merge, va rog daca puteti sa ma ajutati, multumesc!

Si eu aveam probleme la deschiderea pdf-urilor. Daca faceam dublu clic pe fisier, imi dadea eroare. Acum deschid programul (acrobat reader ultima versiune), merg la file, apoi open si aleg de aici fisierul. La mine doar asa merge. Poate va ajuta.



#359 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2011 - 11:53 AM

Vezi postareaBIBI, la Feb 17 2011, 10:32 AM, a spus:

In adresa este mentionata o nota a cabinetului primului ministru adresata tuturor ministerelor sa ia masuri astfel incat declaratia 112 sa fie depusa pana pe 21 februarie 2011.
Poate de catre ministere :cool:

Gata, am depus ieri seara D112 la sector 6, nu a fost nevoie de nici o semnatura pe CD telefon, sau date ale persoanei care a completat-o. Azi dimineata am printat si recipisa.

Aceasta postare a fost editata de fboji: 17 February 2011 - 11:54 AM

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#360 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 February 2011 - 11:56 AM

adobe versiunea trebuie minim 9.3
iata un link
http://get.adobe.com/reader/

pun si pt Java
http://www.java.com/...nload/index.jsp
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL