Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 112 / 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 22

Salt la continut


declaratia 112 / 2011


747 replies to this topic

#421 rodia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 18 February 2011 - 08:15 PM

Vezi postareaJustJohnDoe, la Feb 18 2011, 06:14 PM, a spus:


Si daca am facut deja declaratia in versiunea anterioara dar nu am depus-o pana acum, nu mai este buna??? :thumbup: Nu se mai primeste la finante?



#422 mad72

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 18 February 2011 - 08:34 PM

Am si eu o mare rugaminte , ptr. cei care au avut cazuri, scutirile cf. OG13, unde se introduc in decalaratia 112? Ca de o saptamana tot caut si ..caut :smile: si n-am gasit raspuns. Ori raspunsul este undeva si am eu nevoie de ochelari. :thumbup:




#423 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 February 2011 - 12:50 AM

Sectiunea B1.1 SCUTIRI DE PLATA -> ADAUGA SCUTIRE (+)
La punctul 1. "Motiv scutire" alegi "2 - Beneficiar OUG 13/2010" si completezi cu atentie in continuare doar sumele pentru care se beneficiaza de scutire.
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#424 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 19 February 2011 - 09:11 AM

Vezi postareamih@, la Feb 18 2011, 12:13 PM, a spus:

marra 2000 dar din cate stiu eu cei in ingrijire copil nu sunt declarati de cei de la care primesc banii ?
asta a fost si dilema mea. Cititind sectiunea de INTREBARI SI RASPUNSURI din D112, am constatat ca exista mai multe variante:
1
Intrebare : Cum se declara persoanele in concediu de crestere copil ?
Raspuns : Pentru persoanele in concediu de crestere a copilului, aveti si acum variante pentru diferite case:
- poate fi neasigurat pentru concedii si indemnizatii si asigurat pentru somaj, sau invers
2
Întrebare : Caseta Data plecării trebuie completată de angajator când salariatul intră în concediu de creștere a copilului până la 2 ani? La fel, Data angajare se completează la reluarea activității la angajator de către aceste persoane ?
Raspuns: Pentru persoanele care intra in concediu crestere copil se va completa data plecarii de la angajator (care corespunde cu ultima zi de activitate la angajator, aceasta urmand sa intre in concediu pentru crestere copil), iar data angajarii se completeaza in momentul reintoarcerii la lucru a persoanei la angajator. Aceasta persoana va fi raportata in perioada cat se afla in concediu ingrijire copil de Agentia Nationala pentru Prestatii Sociale conform art. 2963
litera f) pct.2 din OUG117/2010 care la randul sau va completa atat data angajarii (data de la care persoana incepe concediul pentru crestere copil) si data plecarii (data cand aceasta persoana inceteaza acest concediu).
3
Întrebare: Persoanele aflate toată luna în concediu creștere copil figurează cu 0 în declarație ?Până acum la unele AJOFM-uri se cerea ca aceștia să figureze în declarația șomaj.
Raspuns : Persoanele aflate toată luna în concediu creștere copil apar în declarație ca si inainte, adica: Ore suspendate in luna = nr total ore lucratoare in luna
Baza calcul somaj = 0

e corect si ceea ai spus mih@....eu am ales sa trec persoana in cauza, cu ore suspendate, deoarece pana acum am trecut-o in declaratiile de la somaj.
nu ramane decat fiecare sa aleaga ce i se potriveste ....
dupa cum se vede din aceste raspunsuri....mare e gradina lui Dumnezeu :thumbup:



#425 mad72

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 19 February 2011 - 12:13 PM

Vezi postareadana_cz, la Feb 19 2011, 01:50 AM, a spus:

Sectiunea B1.1 SCUTIRI DE PLATA -> ADAUGA SCUTIRE (+)
La punctul 1. "Motiv scutire" alegi "2 - Beneficiar OUG 13/2010" si completezi cu atentie in continuare doar sumele pentru care se beneficiaza de scutire.
Mii de multumiri. Eu selectam sectiunea A, si nu gaseam scutirile, nici sa ma pici cu ceara. M-ai scos dintr-un mare impas. Raman datoare cu o cafea. :thumbup:



#426 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 19 February 2011 - 01:35 PM

Am lucrat in versiunea din 08.02.11, si acum la final am vazut ca a mai aparut o alta versiune, din 18.02.11.
Stie cineva cum pot prelua datele din vechea versiune, ca sa nu le mai introduc odata?
Multumesc mult..
Am incercat cu acel fisier, xml, dar nu il accepta

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 19 February 2011 - 03:39 PM




#427 JustJohnDoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 February 2011 - 03:36 PM

Vezi postareaHANDA76, la Feb 19 2011, 01:35 PM, a spus:

[Stie cineva cum pot prelua datele din vechea versiune, ca sa nu le mai introduc odata?

Vezi in acest topic la #237073 si la #237494.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 19 February 2011 - 03:40 PM




#428 BITUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 19 February 2011 - 04:31 PM

export din fisierul vechi (varianta veche a PDF-ului pentru generarea D 112) se face astfel:

1 – deschideti fisierul PDF in care ati incarcat D 112, dar cu Adobe Reader (nu cu Acrobat sau alte variante de Adobe), dupa care mergeti pe “Tools” (dreapta sus) si apoi pe “Export Data” (dreapta jos), cum vedeti si in imaginile de mai jos. Dupa ce ati dat click pe “Export Data” o sa vi se deschida o fereastra pentru a salva locatia fisierului XML. Navigati pana la folderul unde doriti sa salvati si apoi click pe “Save”. Fisierul salvat o sa fie de forma – D112_codfiscal_2011_01_data.xml

2 – deschideti noua versiune de fisier PDF, dar cu Adobe Reader (nu cu Acrobat sau alte variante de Adobe), dupa care mergeti iar pe “Tools” (dreapta sus) si apoi pe “Import Data” (dreapta jos), cum vedeti si in imaginile de mai sus. Dupa ce ati dat click pe “Import Data” o sa vi se deschida o fereastra pentru a selecta locatia fisierului XML salvat la pasul 1. Navigati pana la folderul unde l-ati salvat si apoi click pe “Open”.

3 – parcurgeti datele incarcate (cu atentie in special la luna de raportare), dupa care dati “VALIDARE” si asteptati mesajul aplicatiei. Daca va spune ca nu sunt erori, salvati si inchideti, puneti-l pe discheta sau CD si NU IL MAI DESCHIDETI DUPA ASTA.

Fisierul salvat pe CD trebuie sa fie de forma – D112_codfiscal_2011_01.pdf

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 22 February 2011 - 03:48 PM




#429 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 19 February 2011 - 05:00 PM

Multumesc frumos, imi sunteti de mare ajutor..am cautat in topic, dar nu gasisem... :thumbup:



#430 ALINA BUBU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 189 Postari:

Postat 19 February 2011 - 06:15 PM

Referitor la modul de completare al sectiunii F impozitul pe salarii defalcat pe sediu principal respectiv sediu secundar. as dorii un mic ajutor daca se poate din partea unei persoane care a intampinat aceasta problema, a depus aceasta declaratie si i-mi poate oferii un raspuns corect.
Concret :
Societatea are sediul social in sectorul 2 si punct de lucru cu cod fiscal atribuit in sectorul 3. Pana la 31.12.2010 impozitul pe salarii se declara si se platea la secorul 3. Mentionez ca la sediul principal in vectorul fiscal nu au existat salariati inregistrati.
1.Conform ultimelor reglementari in vigoare impozitul pe salarii se va declara si se va platii la sectorul 2 este corect nu?
2.La sectiunea F din declaratia 112 cum este corect sa declar impozitul:

Asa:

F.1.Sediul principal
Suma de plata 0

F.2. Sedii secundare (optional)
Nr. crt. 1 Cod de inregistrare fiscala sediu secundar 123456 Suma de plata 761


sau asa:

F.1.Sediul principal
Suma de plata 761

F.2. Sedii secundare (optional)
Nr. crt. Cod de inregistrare fiscala sediu secundar Suma de plata
Nu completez nimc

Va multumesc.
I-mi cer scuze pentru postarea incorecta de ieri. Nu a fost cu intentie. M-a terminat declaratia asta idioata.



#431 CorinaCristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2011 - 09:00 PM

Va rog frumos, imi poate spune si mie cineva ce se listeaza pentru ANAF de dus la ghiseu? PDF-ul de 8 pagini sau doar declaratia de 2 pagini? Multumesc mult!



#432 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 19 February 2011 - 09:05 PM

doar declaratia de 2 pagini si sa nu uiti cd-ul



#433 CorinaCristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2011 - 09:07 PM

Multumesc mult, mihaela_cva :*



#434 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 February 2011 - 09:07 PM

Se listeaza doar anexa 1 (Primele 2 pagini).
Detalii si intrebari frecvente pe siteul anaf. (clik aici)



#435 JustJohnDoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 February 2011 - 09:13 PM

Anexa 1. Primele 2-3 pagini care cuprind datele platitorului, creantele si datele celui care semneaza si stampileaza declaratia.

Aceasta postare a fost editata de JustJohnDoe: 19 February 2011 - 09:15 PM




#436 CorinaCristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2011 - 09:52 PM

Multumesc tuturor din suflet!



#437 Vitezistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 20 February 2011 - 09:13 AM

A aparut o noua versiune a softului J de validare date din fisier XML pentru formularul D112: PDF Java (19.02.2011)
--> http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/declu...aratiaunica.htm

Modificari aduse in ultima versiune:
19-Feb-2011 publicat J1.1.0: cu modificarile:
DUKValidator:
- validare suplimentara date: an >= 1900; pt. conformitate cu schema
- verificare varsta minima asigurati: 15 ani
- verificare unicitate CNP pt. aceeasi sectiune sau pt. sectiuni A si B
- modificat validare A21.3 cf. noii formule
- modificat validare A21.16 cf. noii formule
- modificat validare A24 cf. noii formule
- modificat validare A40 - A61 cf. noii formule
- modificat validare A95 cf. noii formule
- modificat validare S19 cf. noii formule
- modificat validare S20.1 si S20.2 cf. noii formule
- eliminat verificare: atributul A_20 obligatoriu
- modificat validare S22.1 cf. noii formule
- modificat validare S34 cf. noii formule
- modificat validare S35.1, S35.2 cf. noii formule
- modificat validare S38 cf. noii formule, devenind S38.1 si S38.2
- adaugat validarea S38.3
- modificat validare S69 cf. noii formule
- modificat validare S70 cf. noii formule
- modificat validare S85 cf. noii formule
- eliminat validare S107.3 cf. noiilor reguli de validare
- modificat validare V9 cf. noii formule
- adaugat validare V89
- adaugat validare V90
- corectat validarea S86; bug pt. C_11 = 2
- corectat S108: rotunjirea la 2 zecimale nu era corecta
DUKIntegrator:
- corectat bug legat de folosirea parametrului -c (eroare: Smart Card neselectat)
- modificare pt. a permite semnarea cu token-uri avand mai multe certificate: posibilitate selectie certificat



#438 suciugeorgeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 20 February 2011 - 11:12 AM

A depus cineva 112 la Ilfov?Se verifica starea in acelasi loc unde se verifica cele de la Bucuresti? Am depus vineri si imi spune ca nu se vizualizeaza nici o declaratie. Mai este cineva in aceeasi situatie?



#439 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 20 February 2011 - 11:22 AM

pt ALINA BUBU:

Citeaza

Instructiuni de completare D112

SECȚIUNEA F - Impozit pe venitul din salarii, defalcat pe sediul principal și sediile secundare

F1. Sediul principal
Rândul „Suma de plată” - se înscrie suma reprezentând impozitul pe venitul din salarii datorat în perioada de raportare, conform legii, pentru sediul principal.

F2. Sedii secundare – se completează numai de către plătitorii care au sedii secundare cu minimum 5 persoane care realizează venituri din salarii, potrivit Legii
nr.273/2006 privind finanțele publice locale, cu modificările și completările ulterioare.
Coloana „Cod de înregistrare fiscală sediu secundar” - se completează codul de înregistrare fiscală atribuit fiecărui sediu secundar care are obligații de plată, conform legii, înscriindu-se cifrele cu aliniere la dreapta.
Coloana „Suma de plată” - se înscrie suma reprezentând impozitul pe venitul din salarii datorat în perioada de raportare, conform legii, pentru fiecare sediu secundar care are atribuit cod de înregistrare fiscală.




#440 Vitezistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 20 February 2011 - 11:53 AM

Vezi postareasuciugeorgeta, la Feb 20 2011, 11:12 AM, a spus:

A depus cineva 112 la Ilfov?Se verifica starea in acelasi loc unde se verifica cele de la Bucuresti? Am depus vineri si imi spune ca nu se vizualizeaza nici o declaratie. Mai este cineva in aceeasi situatie?

Starea declaratiei se verifica intr-un singur loc, adica la adresa http://www.anaf.mfin...v.ro/StareD112/ ,nu conteaza unde ai depus. Problema este ca, daca ai depus la ghiseu, starea declaratiei se afiseaza cu o intarziere mai mare fata de depunerea pe internet.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL