Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 112 / 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


declaratia 112 / 2011


747 replies to this topic

#61 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 February 2011 - 04:46 PM

DA, ORICINE ARE SALARIAȚI DEPUNE
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#62 akivasha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 02 February 2011 - 05:49 PM

Vezi postareacuceritor, la Feb 1 2011, 05:29 PM, a spus:

Vezi postareaakivasha, la Feb 1 2011, 12:13 PM, a spus:

http://www.financiarul.ro/2011/01/31/decla...februarie-2011/

ati gasit pe site-ul Anaf asa zis-ul trial?? pt exersare

La aceasta adresa gasiti ultima varianta a Formularului PDF Inteligent
reprezentand Declaratia 112 ( actualizat in 01.02.2011) !.
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/declu...r145_010211.pdf


Multumesc




#63 mihaelabct

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 02 February 2011 - 07:20 PM

buna seara, am si eu o intrebare: ca CMI, pana acum, faceam plata contributiilor aferente salariilor trimestrial. acum, odata cu delaratia 112, cum se vor plati? se depune declaratia si se fac si foile de varsamant si se achita??



#64 Vitezistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 02 February 2011 - 07:42 PM

@vics Incearca sa completezi un PDF cu 999 de angajati sa vedem daca reusesti.
Iar de vazut ce depui poti vedea oricand ca acel PDF "prost" cum ii spui tu are atasat fisierul XML pe care tocmai l-ai generat, deci poti sa il intorci pe toate fetele ca doar tu l-ai generat deci ar trebui sa stii cum sa il si citesti.

In ceea ce priveste raspunsul de la ANAF mi se pare de foarte bun simpt, este doar o recomandare pentru cei care au pana la 50-60 angajati sa completeze PDF-ul manual si in acest fel sa nu mai fie nevoiti sa dea bani si pe un soft care genereaza XML-ul in formatul cerut dar asta nu inseamna ca ii opreste cineva ca, chiar si pentru 10 angajati, sa extraga un XML din programul propriu si sa foloseasca metoda cu PDF mai putin inteligent.

Declaratiile 112 depune online se pot semna cu semnatura digitala indiferent daca se depun prin PDF inteligent (scris manual) sau mai putin inteligent (creat din fisier XML). In cea de a doua varianta la care faci referire si care spui ca nu ar semna digital da-mi voie sa te contrazic, in aplicatia java de pe siteul ANAF poti sa observi ca exista 3 butoane:

1 - Validare - pentru validarea XML-ului
2 - Validare + Creare PDF - pentru validarea XML-ului si creearea fisierului PDF care are atasat XML-ul (acest mod este folosit pentru cei care depun declaratia la ghiseu unde nu este necesara semnarea cu certificat digital)
3 - Validare + Creare PDF + Semnare - care fata de varianta 2 semneaza cu certificatul digital fisierul PDF (acest mod este folosit pentru cei care depun declaratia pe internet)

Aceasta postare a fost editata de Vitezistu: 02 February 2011 - 07:45 PM




#65 mihaelabct

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 02 February 2011 - 08:16 PM

si mai am o intrebare...la d112 sectiunea A 01. (602)- Impozit pe veniturile din salarii introducem manual impozitul?



#66 AOPRIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Pitesti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate

Postat 02 February 2011 - 08:25 PM

Impozitul pe veniturile din salarii se completeaza in sectiunea F si este preluat automat in sectiunea A1, prin apasarea butonului "adauga/actualizeaza creante".



#67 mihaelabct

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 02 February 2011 - 08:50 PM

merci, am vazut intre timp...dar tot manual se introduce...



#68 CONTA66

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 February 2011 - 09:35 PM

Vezi postareaakivasha, la Feb 2 2011, 07:49 PM, a spus:

Vezi postareacuceritor, la Feb 1 2011, 05:29 PM, a spus:

Vezi postareaakivasha, la Feb 1 2011, 12:13 PM, a spus:

http://www.financiarul.ro/2011/01/31/decla...februarie-2011/

ati gasit pe site-ul Anaf asa zis-ul trial?? pt exersare

La aceasta adresa gasiti ultima varianta a Formularului PDF Inteligent
reprezentand Declaratia 112 ( actualizat in 01.02.2011) !.
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/declu...r145_010211.pdf


Multumesc
a reusit cineva sa se conecteze cineva sa transmita pe e-guvernare.ro ,
eu incerc de doua zile si dupa ce incarc certifictul apare mesajul user neautorizat.Vechile decl le transmit on line de 2 ani.La e-mail d112@mfinante.gov.ro nu raspunde nimeni.



#69 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 03 February 2011 - 09:40 AM

@vitezistu
desigur n-o sa incerc sa bag manual 999 angajati . Nici macar 10, sunt adeptul preluarilor automate.
Insa te invit sa lucrezi manual cu PDF-ul inteligent pt 50 angajati la o primarie rurala mai mica. Sa zicem 10 angajati la primaria propriu zisa, 5 la asistenti personali, 15 la invatamant (unde in general bruturile difera de la o luna la alta, basca 1..2 vin pleaca), si 20 la Legea 76, care luna asta sunt 20, luna viitoare 30, apoi numai 4 etc.
Sau pt o fabricuta cu muncitorii platiti dupa indici de realizare a normelor.

Pe calea XML generat si trecut prin programul de verificare obtin un rezultat in orb. Apai nici unui contabil nu-i place asa ceva :thumbup: . Validam datele insa (cu exceptia totalurilor din A1), nu "vad" exact ce am trimis. Desigur softul generator de XML poate sa "intoarca pe toate partile" datele din declaratie, insa nu-i acelasi lucru cu a le vedea direct in forma programului "oficial", e o chestie pshihologica pe care o avem in noi.
Si distractia mare poate sa apara peste 3 luni, cand ma trezesc ca doctorul a completat gresit certificatul medical al lui nea Gheorghe. Sau peste 2 ani cand nea Vasile se pensioneaza si cei de la CAS zic ca e ceva gresit pozitia lui in februarie si octombrie 2011.
(apropos, stie cineva cum se va proceda pt eventuale rectificative la CAS,somaj,sanatate pe anii anteriori D112 ? )


Bunul simt ar fi trebuit sa dicteze celor de la Anaf sa creeze un sistem usor de utilizat .
De ceva vreme au adoptat solutia PDF "inteligent" pt declaratii. Singurul atu este interfata similara cu modelul original "pe hartie", insa e deficitar la capitolul ergonomie in operare (in special la formulare "lungi") si e zero barat la interconectarea cu date externe. Doua deficiente majore pt orice aplicatie software.

Tot bunul simt ar fi trebuit sa dicteze celor de la Anaf sa puna informatii complete la dispozitie.
De exemplu sa publice codificarile folosite pt nomenclatoare, astfel incat sa poate fi folosite in generarea XML. Insa avem doar tabele cu denumire si nr curent.



#70 Laura_M

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2011 - 01:46 PM

Vezi postareaVitezistu, la Feb 2 2011, 07:42 PM, a spus:

3 - Validare + Creare PDF + Semnare - care fata de varianta 2 semneaza cu certificatul digital fisierul PDF (acest mod este folosit pentru cei care depun declaratia pe internet)

Buna ziua

Am descarcat si instalat aplicatia pentru validare, versiunea de azi.

Cand selectez tipul smart-cardului "oberthur" si pun parola, apare mesajul "Eroare semnare PDF!
Smart Card neselectat
"
desi acesta este selectat.

Mentionez ca pot semna orice pdf inteligent cu smart-cardul care este activ.

Aveti, cumva, o idee asupra cauzei?



#71 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 February 2011 - 01:51 PM

numai dupa 7 februarie e varianta definitiva
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#72 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 03 February 2011 - 05:30 PM

Buna ziua dragi forumisti :P, am si eu o intrebare:....vreau sa listez anexa 1.1 si anexa 1.2. din decl 112, cum procedez. am fisier xml....acolo imi apar dar eu vreau pdf, :P. Multumesc ptr. ajutor....spor la treaba!!!!!!!!!!!!!! :thumbup:



#73 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2011 - 06:06 PM

In functie de cate pagini are pdf-ul, setezi la print paginile 4 - ... La mine primele 3 pagini sunt cu anexa 1.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#74 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 03 February 2011 - 06:46 PM

...scuze nu am intrebat bine, nu am pdf-ul cu aceste anexe, adica eu vreau sa generez sau de unde sa scot aceste anexe 1.1 si 1.2....ptr. a tine evidenta lor (decl nominale, atat somaj, sanatate, pensii) pe suport de hartie, mai mult imi trebuie cand elib. o adev ptr. somaj....



#75 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 04 February 2011 - 07:41 AM

Buna dimineata!.....nimeni nu mi-a citit mesajul? :thumbup:



#76 godzila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:

Postat 04 February 2011 - 08:54 AM

Vezi postareacr1st1na, la Feb 3 2011, 05:30 PM, a spus:

Buna ziua dragi forumisti :P, am si eu o intrebare:....vreau sa listez anexa 1.1 si anexa 1.2. din decl 112, cum procedez. am fisier xml....acolo imi apar dar eu vreau pdf, :P. Multumesc ptr. ajutor....spor la treaba!!!!!!!!!!!!!! :thumbup:
file
print
print range: pages 6-8



#77 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 04 February 2011 - 09:07 AM

Multumesc ptr. raspuns, dar nu vreau color vreau cum se face anexa 1

Fisiere atasate





#78 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 04 February 2011 - 11:42 AM

Vezi postareacr1st1na, la Feb 3 2011, 06:46 PM, a spus:

...scuze nu am intrebat bine, nu am pdf-ul cu aceste anexe, adica eu vreau sa generez sau de unde sa scot aceste anexe 1.1 si 1.2....ptr. a tine evidenta lor (decl nominale, atat somaj, sanatate, pensii) pe suport de hartie, mai mult imi trebuie cand elib. o adev ptr. somaj....


....nimeni? :thumbup:



#79 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2011 - 11:50 AM

Vezi postareacr1st1na, la Feb 4 2011, 09:43 AM, a spus:

....nimeni? :thumbup:
Hehee, din ce am citit cam peste tot, asta cu transferatul datelor din xml in PDF cerut de finante este marea problema :)
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#80 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 February 2011 - 12:03 PM

Vezi postareaCONTA66, la Feb 2 2011, 11:35 PM, a spus:

a reusit cineva sa se conecteze cineva sa transmita pe e-guvernare.ro ,
eu incerc de doua zile si dupa ce incarc certifictul apare mesajul user neautorizat.Vechile decl le transmit on line de 2 ani.La e-mail d112@mfinante.gov.ro nu raspunde nimeni.
Si eu sunt in aceiasi situatie. Acelasi mesaj de eroare. Ai reusit sa afli ceva ?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL