Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 112 / 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 26

Salt la continut


declaratia 112 / 2011


747 replies to this topic

#501 alina55iv

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 February 2011 - 05:51 PM

Vezi postareaAnca1, la Feb 24 2011, 04:52 PM, a spus:

Pentru declaratia unica 112 : care este simbolul Casei de Asigurari Sanatate Bucuresti ? Lucrez cu programul Integrator Soft si nu imi accespta nici B si nici BU. Va multumesc

_B



#502 JustJohnDoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 February 2011 - 05:55 PM

Vezi postareaAnca1, la Feb 24 2011, 04:52 PM, a spus:

Pentru declaratia unica 112 : care este simbolul Casei de Asigurari Sanatate Bucuresti ? Lucrez cu programul Integrator Soft si nu imi accespta nici B si nici BU. Va multumesc

In pdf-ul inteligent e MUNICIPIUL BUCUREȘTI.




#503 Gabrielaionescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 February 2011 - 07:09 PM

Buna seara. Am o mare problema cu Declaratia 112 si am mare nevoie de ajutorul dumneavoastra.
Cand incerc sa incarc declaratia, primesc mesajul :


Erori validare:
Mesajul XML nu este formalizat conform schemei de definitie.
Eroare la validarea mesajului XML. Mesajul XML nu este formalizat conform schemei de definitie.
Expected attribute: nume in element
coAsigurati@mfp:anaf:dgti:declaratie_unica:declaratie:v1

Expected attribute: prenume in element
coAsigurati@mfp:anaf:dgti:declaratie_unica:declaratie:v1


Imi puteti oferi o solutie ?
Va multumesc.



#504 Vitezistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 24 February 2011 - 09:27 PM

Vezi postareamarcelabogatean, la Feb 24 2011, 05:49 PM, a spus:

Am depus electronic mai multe declaratii 112 , cea mai interesanta eroare : la primul index recipisa a fost cu : eroare de modificare formular prin semnatura ( oare de ce am mai solicitat semnatura electronica ? ). Am mai depus inca o data aceeasi declaratie , dar stupoare : cica a mai fost depusa o declaratie 112 pt. acelasi CUI si aceeasi perioada . Ma duc personal la Finante si aflu cu stupoare ca la aceasta declaratie am un index care imi confirma ca prima declaratie depusa este corecta . Ce ma intriga pe mine : indexul nu este cel primit de mine , nici prima data nici a doua data si mai ales eu nu am transmis in ziua mentionata de Finante .Mesajul cu recipisa l-am obtinut de la serviciul informatic Finante.

Altadata sa faceti un printscreen cand se afiseaza indexul pentru a avea o dovada si este util si in cazul in care se depun declaratii pentru mai multe societati ca sa nu le incurcati.

Vezi postareaGabrielaionescu, la Feb 24 2011, 07:09 PM, a spus:

Buna seara. Am o mare problema cu Declaratia 112 si am mare nevoie de ajutorul dumneavoastra.
Cand incerc sa incarc declaratia, primesc mesajul :

Erori validare:
Mesajul XML nu este formalizat conform schemei de definitie.
Eroare la validarea mesajului XML. Mesajul XML nu este formalizat conform schemei de definitie.
Expected attribute: nume in element
coAsigurati@mfp:anaf:dgti:declaratie_unica:declaratie:v1

Expected attribute: prenume in element
coAsigurati@mfp:anaf:dgti:declaratie_unica:declaratie:v1

Vezi ca schema fisierului XML a fost modificata pe 19.02, daca generezi XML-ul din alte programe si nu din fisierul inteligent verifica acest lucru s-ar putea sa ai fisierul XML formatat gresit (dupa o schema veche)



#505 Vitezistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 24 February 2011 - 09:33 PM

A aparut o noua versiune a softului J de validare date din fisier XML pentru formularul D112: PDF Java (24.02.2011)
--> http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/declu...aratiaunica.htm

Modificari aduse in ultima versiune:
24-Feb-2011 publicat J1.1.1: cu modificarile:
DUKValidator:
- corectat validarea S96.1 si S96.2
- revizuit analiza data calendaristica: mod strict (setLenient(false))
- adaugat in nomenclatorul de cifAJOFM noile valori
DUKIntegrator:
- corectie functie semnare cu token-uri avand mai multe certificate: certificatul se cere o singura data pe fiecare actionare a butonului "Semnare..."



#506 RODICAB

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 February 2011 - 10:54 PM

asa am patit si eu dar am fost la finante si am verificat fisa iar obligatiile apareau asa ca insemna ca a fost validata.



#507 crinutza34

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 February 2011 - 09:30 AM

Vezi postareacrinutza34, la Feb 25 2011, 09:25 AM, a spus:

Vezi postarearadujit, la Feb 24 2011, 04:45 PM, a spus:

Buna ziua,
Am o societate comerciala infiintata in oct. 2010, fara activitate si fara angajati la acest moment. Am depus declaratie de inactivitate, D101 pentru anul 2010. La momentul inregistrarii pe vectorul fiscal am optat ca voi plati impozit pe profit si atat.
Care este termenul de depunere a D112?
Multumesc frumos.



Declaratia 112 se depune, pana in 25 a fiecarei luni,pentru luna trecuta, doar pentru societatiile cu angajati.
Pe langa declaratia 101, ar trebui sa mai depuneti si 392 ( termen de depunere 25 februarie) , chiar daca aveti cirfa de afaceri zero, sau sunteti in inactivitate ( eu am depus pentru o societate , la Cluj).
Va doresc o zi buna.



#508 MISANA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 February 2011 - 09:35 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Feb 24 2011, 04:34 PM, a spus:

eu am depus marti (Bucuresti) la ghisee si le-am vazut azi pe site, toate sunt valide, am recipise :thumbup:

Otilia,
te rog indica-mi si mie link-ul prin care ai verificat starea declaratiei 112 si cum ai obtinut recipisa;
cu multumiri, anticipate!



#509 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 25 February 2011 - 09:37 AM

verificare declaratie

aveti aici



#510 cornel1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 25 February 2011 - 09:48 AM

buna dimineata.
am fost la sector 2 si am depus declaratia minunata 112. acum m-am intors la servici sa verific pe Anaf starea ei si imi zice ca nu exista. Ce fac?? nu stiu ce numar sa pun. pe declaratie apare FMBBUC2_ 123456-2011/250211. Eu ce numar trec ca sa verific declaratia?? Cel de 123456 sau tot 123456-2011 si cu data???


va multumesc



#511 myky_cb

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 25 February 2011 - 10:14 AM

Vezi postareaandraf, la Feb 23 2011, 09:39 AM, a spus:

4 salariati + 1 contract drept de autor (alta pers decat cei 4 salariati)
De 3-4 luni calculez (retin si virez) CAS si somaj individuale, plus contributiile angajatorului. La pensii depuneam 2 declaratii una pt salariati si una pt contract drepturi de autor.
Acum e dezastru, erori peste erori la D112... Am incercat sa declar contractul de DA in sectiunea A (ca la sectiunea C nici o sansa-declaratia e complet eronata), nici asa nu merge.
Cred ca singura solutie va fi sa scot contractul de drept de autor (culmea e ca era si ultima luna cand mai exista).
Le-am scris un frumos mail minunatilor de la ANAF cu problema in cauza. Asa cum mi-a raspuns Papa Pius asa mi-au raspuns si ei.

cei cu contracte civile si drepturi de autor de declara in sectiunea C!



#512 myky_cb

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 25 February 2011 - 10:24 AM

Vezi postareaAnca1, la Feb 24 2011, 05:52 PM, a spus:

Pentru declaratia unica 112 : care este simbolul Casei de Asigurari Sanatate Bucuresti ? Lucrez cu programul Integrator Soft si nu imi accespta nici B si nici BU. Va multumesc

"_B" este simbloulu



#513 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2011 - 10:26 AM

Vezi postareacornel1979, la Feb 25 2011, 09:48 AM, a spus:

buna dimineata.
am fost la sector 2 si am depus declaratia minunata 112. acum m-am intors la servici sa verific pe Anaf starea ei si imi zice ca nu exista. Ce fac?? nu stiu ce numar sa pun. pe declaratie apare FMBBUC2_ 123456-2011/250211. Eu ce numar trec ca sa verific declaratia?? Cel de 123456 sau tot 123456-2011 si cu data???


va multumesc


Ai putina rabdare. Nu se poate verifica imediat. Incearca diseara sau maine!
elenacca



#514 adelamiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 25 February 2011 - 11:11 AM

Buna ziua, AJUTORRRRRRRRR

Va rog, daca a depus cineva D112 pentru asociatii de proprietari.
Am un administrator pensionar cu contr civil, si din ce am citit pe forum, cineva spunea ca se depune D100 pt impozitul pe veni, dar la finante mi s-a spus, citez : "Sub nicio forma, nu mai exista D100".

Cum ati procedat? eu am trecut in sectiune B,tip asig-3, dar imi calculeaza toate taxele.



#515 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2011 - 11:32 AM

Daca e pensionar dai decl 100 si completezi la 616. La tipa de la ghiseu ajung mai greu informatiile...



#516 MISANA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 February 2011 - 11:41 AM

Vezi postareaHANDA76, la Feb 25 2011, 10:37 AM, a spus:


multumesc frumos, am ajuns aici,
acum problema este cum introduc numarul de inregistrare: FMSBUC1-6538-2011/22.02.2011
ma refer la faptul ca si operatorul de la administratie poate sa foloseasca "-", "/" punct, etc.

EU AM DEPUS IN DATA DE 22 FEBR., AR FI TREBUIT SA APARA, NU?

Aceasta postare a fost editata de MISANA: 25 February 2011 - 11:46 AM




#517 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2011 - 11:41 AM

Vezi postareacornel1979, la Feb 25 2011, 09:48 AM, a spus:

.. declaratie apare FMBBUC2_ 123456-2011/250211. Eu ce numar trec ca sa verific declaratia??

Treci doar nr.123456 si nr.CUI ...dar, verifici maine !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#518 Moise Cosmin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 February 2011 - 05:22 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Feb 24 2011, 05:34 PM, a spus:

eu am depus marti (Bucuresti) la ghisee si le-am vazut azi pe site, toate sunt valide, am recipise :thumbup:

Ai recipisa?? Adica , dupa ce ai vazut-o ai listat-o sau cum???? Te-ai dus cu ea listata la fisc si ti-a pus stampila? Trebuia listata si stampilata si scris pe ea "conform cu originalul" ??? Nu ajunge ca scrie "declaratie valida"??? Ce dracu trebuie sa-i mai facem???



#519 mili67

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 February 2011 - 05:52 PM

Vezi postareaFILDA, la Feb 24 2011, 03:32 PM, a spus:

DACA AM DEPUS DECLARATIA 112 PE DATA DE 24,02,2011 CIND POT SA VAD STAREA DECLARATIEI , DACA INCERC PRIMESC MESAJUL INDEX INCARCARE INCORECT

introdu numai numarul de inregistrare fara litere si incearca din nou



#520 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 25 February 2011 - 08:34 PM

Vezi postareaMoise Cosmin, la Feb 25 2011, 05:22 PM, a spus:

Vezi postareaOtilia Alupei, la Feb 24 2011, 05:34 PM, a spus:

eu am depus marti (Bucuresti) la ghisee si le-am vazut azi pe site, toate sunt valide, am recipise :thumbup:

Ai recipisa?? Adica , dupa ce ai vazut-o ai listat-o sau cum???? Te-ai dus cu ea listata la fisc si ti-a pus stampila? Trebuia listata si stampilata si scris pe ea "conform cu originalul" ??? Nu ajunge ca scrie "declaratie valida"??? Ce dracu trebuie sa-i mai facem???
Recipisa e semnata digital in coltul din stanga jos.

Treaba e ca de fapt nu listarea pe hartie constituie "documentul" doveditor al depunerii (e f.usor ede imitat) ci chiar fisierul pdf semnat.
Daca nu ma insel, asta prima data cand electronica bate hartoaga de la dosar.






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL