Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 112 / 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 27

Salt la continut


declaratia 112 / 2011


747 replies to this topic

#521 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 25 February 2011 - 09:46 PM

Cu D112 au reusit sa tina ocupata de peste 40 de zile functionarimea din finante si breasla contabililor, toti au mai uitat de problemele zilnice.

Bolsevicii astia din MFP o pot bifa ca unul dintre "succesuri" de vreme ce exista o asa mare satisfactie in randul celor care au reusit sa depuna o simpla si nenorocita de declaratie.

Eu m-am intrebat de la inceputul actiunii de ce nu au cautat sa uneasca pur si simplu cele 4 declaratii intr-una singura, aplicatiile folosite pana in decembrie 2010 erau cat de cat intelese si exista si o experienta in utilizare. Doar o intentie perversa de a complica si de a crea probleme unde nu prea erau, ar explica proiectul asta cu D112 in forma actuala.

Ca sa nu mai vorbesc de taxa de depunere a declaratiilor, respectiv, impunerea certificatului digital preplatit, cand, foarte simplu, MFP putea elibera certificate proprii gratuite sau putea autoriza accesul cu username si parola.

Inacceptabila ideea cu recipisa, asta chiar este aplicarea directivelor NKDV (fost KGB) din perioada stalinista - chiar daca cetateanul a depus cum, unde si cand trebuie o declaratie, desi i-a fost confirmat in scris acest lucru, nu trebuie sa fie sigur ca a finalizat operatiunea, trebuie sa ramana temator si preocupat de o aprobarea ulterioara a operatiunii de catre un for superior, inaccesibil si intangibil (vezi marile servere de la MFP), in final, cetateanul trebuie sa se simta permanent vinovat si incapabil sa faca fata cerintelor marete ale partidului si statului opresor.

Plus ilegalitatea cu anularea deductibilitatii pentru soldul de recuperat la contrib. FNUASS.

O idee foarte buna de unificare si de simplificare a unor declaratii a fost aplicata cu mari defecte si incoerente de catre un minister cu o profunda mentalitate bolsevica.



#522 nelica69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 25 February 2011 - 10:12 PM

Vezi postareaaddina, la Feb 23 2011, 09:20 PM, a spus:

Vezi postareaMarinela Petrovici, la Feb 23 2011, 09:45 AM, a spus:

Am depus D112 si am verificat starea pe anaf si imi apare declaratie valida, dar cand listez recipisa imi da urmatoarea atentionare:
Baza Contributie Individuala SANATATE plafonata calculata eronat pentru ID asigurat 1
da, si eu am aceeasi problema, aceeasi atentionare, fara cuvantul plafonat insa! acum eu ma intreb: daca e valida dar am atentionari- trebuie sa le rezolv pana in 25??? mie mi-e imposibil, sper ca la finante vor rezolva problema si voi veni cu rectificativa cand vor permite ei sa raportez acest tip de contracte. ce probleme pot avea?




da si eu am aceeasi problema , imi scrie pe recipisa"nu exista erori de validare " si apoi ma atentioneaza "creanta 13-contributia de sanatate datorata de angajator, difera de suma calculata " Aceasta contributie este totusi calculata corect caci apare in anexa 1 corecta( pt ca am un angajat din somaj si deci angajatorul este scutit cu o parte din contributie ) In fine am fost la Finante , mi-au zis sa las asa din moment ce am recipisa ca nu sunt erori de validare ....
:thumbup:




#523 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 25 February 2011 - 11:06 PM

Vezi postareamutual, la Feb 25 2011, 09:46 PM, a spus:

Cu D112 au reusit sa tina ocupata de peste 40 de zile functionarimea din finante si breasla contabililor, toti au mai uitat de problemele zilnice.
Bolsevicii astia din MFP o pot bifa ca unul dintre "succesuri" de vreme ce exista o asa mare satisfactie in randul celor care au reusit sa depuna o simpla si nenorocita de declaratie.
...............
O idee foarte buna de unificare si de simplificare a unor declaratii a fost aplicata cu mari defecte si incoerente de catre un minister cu o profunda mentalitate bolsevica.
Incredibil, dar adevarat:
http://webtv.money.ro/emisiuni/guvernul-pr...1?autoPlay=true
Si comentariul meu: "Gradarea inteligentei umane: Ticnit, Tampit, Mediocru, Normal, Capabil, Talentat, Genial, Ticnit"



#524 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 26 February 2011 - 08:14 AM

subscriu
felicitari pentru mesaj, mutual si pentru link (nu vazusem asta) Lexiroxi :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 26 February 2011 - 08:15 AM




#525 ecogen

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 February 2011 - 03:05 PM

Vezi postarearadujit, la Feb 24 2011, 04:45 PM, a spus:

Buna ziua,
Am o societate comerciala infiintata in oct. 2010, fara activitate si fara angajati la acest moment. Am depus declaratie de inactivitate, D101 pentru anul 2010. La momentul inregistrarii pe vectorul fiscal am optat ca voi plati impozit pe profit si atat.
Care este termenul de depunere a D112?
Multumesc frumos.

Buna ziua,
Daca in vectorul fiscal nu ati bifat impozitul pe venituri din salarii si venituri asimilate salariilor si contributiile sociale, atunci nu trebuie sa depuneti D112.



#526 dequ

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 27 February 2011 - 01:41 PM

pentru persoane fizice autorizate fara salariati mai trebuia depusa declaratia 112?

ce naiba daca nu s-a dat norme metodologice si nu s-a publicat in mo nu este valabil

daca persoana fizica autiorizata este pensionar mai trebuie/trebuia depusa declaratia 112



#527 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2011 - 02:22 PM

Decl 112 se da in cazul in care ai salariati .



#528 ddumi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 27 February 2011 - 03:12 PM

Stie cineva cum se calculeaza campul B_sanatate din sectiunea angajatorB? In Anexa 8 cu validari se spune ca in camp se numara asiguratii care au asigCI=1 (sunt asigurati pt. concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate) si
daca este in sectiunea A: are campul A_1 pe 1,2 sau 3 sau
daca este in sectiunea B: are campul B1_1 pe 1,2 sau 3 si Total zile lucrate>0 (identic cu Zile lucrate in conditii normale) sau Total indemnizatie sanatate suportata de angajator(cf.OUG 158/2005)>0.
DAR programul lor de validare imi calculeaza 373 de oameni pe cand eu zic ca sunt 377. Am verificat in baza mea de date cu conditiile impuse de programul de validare, imi da acelasi 377. Se poate ca programul de validare sa functioneze dupa alte reguli. Aveti idee cam care ar putea fi? Cum se mai poate calcula acest camp?
Cred ca de aceasta eroare provine si eroarea urmatoare:
A: validari globale
atentionare regula: A28: B_brutSalarii (125056) = B_brutSalarii calculat cf. regulii (122916)



#529 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 01 March 2011 - 01:58 PM

atentie daca aveti rectificativa la decl 112 se cere la unele sectoare si validarea de la declaratia initiala , asta ca sa nu mai caute ei in evidentele lor, mie mi-a luat-o dupa ce am insistat.
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#530 JustJohnDoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 March 2011 - 07:27 PM

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Mar 1 2011, 01:58 PM, a spus:

atentie daca aveti rectificativa la decl 112 se cere la unele sectoare si validarea de la declaratia initiala , asta ca sa nu mai caute ei in evidentele lor, mie mi-a luat-o dupa ce am insistat.

Denumirea fisierului trebuie sa contina si R gen D112_XXXXXXX_2011_01_R.pdf ?

Aceasta postare a fost editata de JustJohnDoe: 01 March 2011 - 07:28 PM




#531 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 02 March 2011 - 08:29 AM

Rectificativa la decl 112 se face la fel ca cea initiala completand corect toate pozitiile cu sumele noi, doar se bifeaza cu X ca rectificativa, nu se denumeste fisierul altfel
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#532 krystine

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 02 March 2011 - 02:07 PM

Buna ziua!
Am si eu o intrebare: la o organizatie non profit in Consiliul de conducere fac parte numai pensionari care sunt alesi de Adunarea Generala si nu au contract de munca sau conventie civila sau altceva. Conform Statutului organizatiei ei sunt platiti cu un anumit procent din fondul de salarii al personalului angajat iar pe stat li se opreste sanatatea si impozitul iar unitatea vireaza doar sanatatea pentru ei. Intrebarea mea este :in declaratia unica 112 nu ii pot trece pentru ca salariati nici ca pensionari iar la validare imi spune ca totalurile de la sanatate cele declarate si cele calculate difera pentru ca pe ei nu ii trec niciunde... va rog ma poate lamuri cineva, fac ceva gresit?
Va multumesc!



#533 luminata

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 02 March 2011 - 06:26 PM

AJUTOR!!! Cum se completeaza D112 la un salariat care a lucrat in luna de ex.3 zile si restul concediu medical. Nu s-a validat decl. CUM FAC? :smile: :thumbup:



#534 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2011 - 11:23 AM

TU INTREBI, DE FAPT, DESPRE DECL. 112 ! atunci, ce cauta aceasta intrebare aici, la "salarii", cu titlu "pensionari" si nu la capitolul de declaratii, topicul "declaratia 112 / 2011" ???

te rog sa citesti regulamentul si sa-l respecti fiindca ai fost de acord cu el la inreg. pe forum, in caz contrar iti vei pierde dreptul de a posta ! de asemenea, uita-te pe pag. de start pt a vedea structura forumului, ca sa-ti dai seama mai usor unde se pot incadra mesajele tale.

posturi separate si marcate pt unire cu topicul aferent decl. 112 !

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 03 March 2011 - 11:26 AM




#535 luminata

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 03 March 2011 - 01:50 PM

Nu se poate sa fie un salariat cu 2 CIM la aceeasi firma!!!!????. Insumeaza orele lucrate si salariul si trece-l o singura data.....ar fi o solutie



#536 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 04 March 2011 - 12:21 AM

Se poate cu doua CIM la acelasi angajator. A explicat cineva pe forum, asa ca se poate afla cum se face. Se introduce CNP o singura data, un contract la o sectiune si celalalt la alta sectiune.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#537 mady90

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 04 March 2011 - 11:56 AM

Am o intrebare:
Referito la o societate aflata in imposibilitate de plata(lipsa fonduri)
Nu are bani sa plateasca salariile desi muncitorii au efectuat munca! intocmeste state de plata pe luna respectiva dar plata efectiva o face dupa 2-3 luni. In cod fiscal, plata impozitelor retinute se vireaza odata cu plata salariilor. Intrebarea este, cum completeaza declaratia - cu obligatii de plata- pe care inca nu le-a retinut efectiv???



#538 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 March 2011 - 12:16 PM

Vezi postareaadelamiu, la Feb 25 2011, 11:11 AM, a spus:

Va rog, daca a depus cineva D112 pentru asociatii de proprietari.
Am un administrator pensionar cu contr civil, si din ce am citit pe forum, cineva spunea ca se depune D100 pt impozitul pe veni, dar la finante mi s-a spus, citez : "Sub nicio forma, nu mai exista D100".
Cum ati procedat? eu am trecut in sectiune B,tip asig-3, dar imi calculeaza toate taxele.
Impozitul pe venit pentru pensionarii pentru care s-au incheiat contracte/conventii civile se declara in Declaratia 100. Nu se datoreaza CAS si somaj deci nu se inregistraza in Declaratia 112. Platitorii de venit nu au obligatia declararii, calcularii, retinerii si platii contributiilor individuale de asigurari pentru somaj si de asigurari sociale, corespunzatoare veniturilor profesionale platite persoanelor care au calitatea de pensionari



#539 bizonu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 04 March 2011 - 02:40 PM

Buna ziua,

Am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta cu Declaratia 112

Daca un angajat are Concediu Medical toata luna, medicalul este initial in acea luna si incepe cu data de 01 a luni respective. Intrebarea ii: se retine 10,5% pentru primele 5 zile, cele platite de angajator? sau nu se mai retine deloc?

Intreb pentru ca daca nu ii retin ma lovesc de Ordonanta 130/18.02.2011 dar nu imi da eroare la declaratie.

Daca pun ca ii retinem 10,5%, atunci ma lovesc de eroarea : Angajatul are venituri, dar nu are zile lucrate.

Multumesc,



#540 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 04 March 2011 - 05:56 PM

da, cu obligatii de plata. iar ca sfat sa platiti cat mai repede retinerile din salariu






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL