Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 112 / 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 29

Salt la continut


declaratia 112 / 2011


747 replies to this topic

#561 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2011 - 08:34 AM

Vezi postarealuciacezy2007, la Mar 10 2011, 04:07 PM, a spus:

..........si il duci unde vrei...in my documents sau oriunde........ si in noul pdf 112-ultima versiune intri la fel in Document - Forms- si aici import data ...cauti ce ai exportat ...atasezi...si astepti pana se incarca formularul.si faci modoficarile de rigoare daca este cazul.

Multumesc mult, luciacezy2007 !


Dana, am reusit sa fac declaratia.....programul nu era de vina.... eu eram ! :thumbup: :smile:
Multumesc pt ajutor !

Aceasta postare a fost editata de cristina5859: 11 March 2011 - 08:36 AM

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#562 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 11 March 2011 - 01:58 PM

Citeaza

Cristina5859 : Dana, am reusit sa fac declaratia...
Yesssssss :thumbup: .

Dana




#563 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2011 - 02:20 PM

Vezi postareaDana42, la Mar 11 2011, 01:58 PM, a spus:

Yesssssss :laugh: .

:thumbup: :smile: :smile:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#564 steluta_pet@yahoo.com

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:pitesti

Postat 13 March 2011 - 11:00 AM

Buna ziua,

Va rog mult de tot ajutati-ma cu urmatoarea problema:am un stat pe care l-am bagat manual in d112.O parte din salariati au medical suportat de firma, o parte de fnuass.Cei care au lucrat au luat si tichete.Imi valideaza ok toate contributiile dar imi da eroare la impozit, nu il ia in calcul pe cel de la tichete.Daca il bag manual imi spune:"suma diferita de cea calculata" si nu-mi valideaza.Unde gresesc?
Multumesc



#565 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 14 March 2011 - 09:15 AM

Buna ziua, Steluta!

Impozitul pe salarii nu este calculat in D112.
Il treci manual, la sectiunea F, dupa care actionezi butonul "actualizeaza creante", dupa care verifici Anexa 1, la "impozit salarii". Validare, apoi salvare.

Succes!
mdtru



#566 mady90

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 14 March 2011 - 12:22 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Mar 9 2011, 11:32 AM, a spus:

mady90,

ai topic special pt decl. 112, de ce scrii aici (la diverse salariale) si nu acolo ( la declaratii) ?? :smile: chiar vrei sa-ti pierzi dreptul de a posta ??

mesaje marcate pt mutare !
sorryyyyyy :thumbup:



#567 krystine

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 15 March 2011 - 03:14 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Mar 10 2011, 03:26 PM, a spus:

krystine, :thumbup:

e a 2-a oara cand nu respecti regulamentul privind postarea !! ai mai pus aceasta intrebare o data, la un capitol gresit (la "salarii"), ti l-am mutat aici (la declaratii), ti l-am unit cu cel existent deja.
ti-am atras atentia, te-am rugat sa citesti regulamentul si sa-l respecti, dar vad ca nu vrei fiindca iar ai postat neregulamentar (nu ai voie sa deschizi topic nou daca exista unul activ pe tema care te intereseaza, in cazul acesta decl. 112)
am dat si un avertisment general, tot la acest capitol, topic lipicios, l-ai ignorat si pe ala. :smile:

fiind la a 2-a abatere (din 3 posturi in total), ai AVERTISMENT PUBLIC ! la urmatoarea iti vei pierde dreptul de a posta.

topic unit !
D-na Otilia Alupei va datorez MII DE SCUZE pentru postarile gresite ...nu au fost cu intentie , inca nu stiu bine a lucra pe acest forum si eram disperata in a cauta un ajutor. Va multumesc pentru intelegere si inca o data mii de scuze!



#568 suciugeorgeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 16 March 2011 - 01:31 PM

Am depus 112 pe februarie si la verificare stare imi spune ca nu am erori dar ma atentioneaza ca: campul cnp_asig din sectiunea asigurati nu figureaza in baza de date pt asig. cu id asigurat 5 .Am verificat la asiguratul 5 si am cnp-ul introdus. Ce credeti ca poate fi,mai are cineva o astfel de problema??



#569 danone2011

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 March 2011 - 01:37 PM

Vezi postareaBajinaru Ramona, la Mar 10 2011, 05:29 PM, a spus:

Cum completez declaratia 112 daca salariatul a plecat incepand cu 01.02.2011 ( deci nici o zi lucrata dar trebuie completata data plecarii) pt ca la validare imi da eroare ca A5 si A6 nu pot fi in acelasi timp necompletate. Va multumesc !


Nu introduceti salariatul respectiv, trebuia introdus la luna ianuarie, cu data plecarii : 31/01/2011. Eu asa procedez si nu sunt probleme.



#570 Viovas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 17 March 2011 - 12:44 PM

Buna ziua. Daca o salariata intra in concediu crestere copil incepand cu 01.03.2011, in declaratia 112, la data plecare se completeaza cu 28.02.2011 sau nu se completeaza cu nimic?



#571 Gheorghe Stanoiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 17 March 2011 - 02:09 PM

Vezi postareaViovas, la Mar 17 2011, 12:44 PM, a spus:

Buna ziua. Daca o salariata intra in concediu crestere copil incepand cu 01.03.2011, in declaratia 112, la data plecare se completeaza cu 28.02.2011 sau nu se completeaza cu nimic?

Vezi ultima intrebare de la pagina 4: http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/declu...i_frecvente.pdf



#572 Almah

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 17 March 2011 - 06:57 PM

Am depus D112. Dupa verificarea la stare d112 im transmite ca nu exista erori de validare si Atentionare . Creanta 07 Contributia de sanatate datorata de asigurati difera de suma calculata.
Eu am calculat contributia de sanatate conform Legii 5.5% pentru conventii civile la Venitul brut realizat. Unde este eroarea?
As avea nevoie de un sfat



#573 Vitezistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 17 March 2011 - 09:41 PM

Vezi postareasuciugeorgeta, la Mar 16 2011, 01:31 PM, a spus:

Am depus 112 pe februarie si la verificare stare imi spune ca nu am erori dar ma atentioneaza ca: campul cnp_asig din sectiunea asigurati nu figureaza in baza de date pt asig. cu id asigurat 5 .Am verificat la asiguratul 5 si am cnp-ul introdus. Ce credeti ca poate fi,mai are cineva o astfel de problema??

Mesajul spune ca CNP-ul nu a fost gasit in baza de date de la finante dar asta nu inseamna ca CNP-ul nu este valabil. Daca CNP-ul este introdus corect nu trebuie sa iei in considerare aceste mesaje, contributiile aferente CNP-ului sunt trimise fara probleme catre CNAS, CNPAS, ANOFM, ANAF.



#574 Marinela Petrovici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 18 March 2011 - 10:19 AM

Vezi postareanelica69, la Feb 26 2011, 12:12 AM, a spus:

Vezi postareaaddina, la Feb 23 2011, 09:20 PM, a spus:

Vezi postareaMarinela Petrovici, la Feb 23 2011, 09:45 AM, a spus:

Am depus D112 si am verificat starea pe anaf si imi apare declaratie valida, dar cand listez recipisa imi da urmatoarea atentionare:
Baza Contributie Individuala SANATATE plafonata calculata eronat pentru ID asigurat 1
da, si eu am aceeasi problema, aceeasi atentionare, fara cuvantul plafonat insa! acum eu ma intreb: daca e valida dar am atentionari- trebuie sa le rezolv pana in 25??? mie mi-e imposibil, sper ca la finante vor rezolva problema si voi veni cu rectificativa cand vor permite ei sa raportez acest tip de contracte. ce probleme pot avea?




da si eu am aceeasi problema , imi scrie pe recipisa"nu exista erori de validare " si apoi ma atentioneaza "creanta 13-contributia de sanatate datorata de angajator, difera de suma calculata " Aceasta contributie este totusi calculata corect caci apare in anexa 1 corecta( pt ca am un angajat din somaj si deci angajatorul este scutit cu o parte din contributie ) In fine am fost la Finante , mi-au zis sa las asa din moment ce am recipisa ca nu sunt erori de validare ....
:thumbup:


Si la februarie am avut aceeasi Atentionare - in consecinta am sunat la Finante sa ma lamureasca - mi s-a spus ca aceasta atentionare apare la toti cei care declara doar sanatatea pentru asociatul unic. Din punctul de vedere al finantelor totul e OK, dar trebuie sa verificam la sanatate daca sunt inregistrate aceste contributii pe CNP-ul asociatului pentru ca cei de la Finante nu stiu ce influenta area aceasta atentionare in programul de la Casa de sanatate - eu nu am sunat inca mi s-a spus sa incerc la sfarsitul lunii sa verific pentru Ianuarie si Februarie - in momentul in care voi avea un raspuns de la Sanatate voi posta acest raspuns. Daca reuseste cineva sa verifice inainte astept cu interes si o alta parere.



#575 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 March 2011 - 02:21 PM

intrebare blonda :thumbup:

de unde descarc noua versiune de 112?

sa nu ma trimiteti la
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Asite...ile/DF/112.html

si descarca program (linkul din stanga) ca se deschide pagina aia cu instructiuni, explicatii si alte lucruri interesante dar nicaieri pdf-ul inteligent



#576 Marinela Petrovici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 18 March 2011 - 02:25 PM

Vezi postareadanae, la Mar 18 2011, 04:21 PM, a spus:

intrebare blonda :thumbup:

de unde descarc noua versiune de 112?

sa nu ma trimiteti la
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Asite...ile/DF/112.html

si descarca program (linkul din stanga) ca se deschide pagina aia cu instructiuni, explicatii si alte lucruri interesante dar nicaieri pdf-ul inteligent


Cand intri pe pagina cu explicatii la randul
"Soft-ul A de incarcare si validare date pentru formularul D112: PDF Adobe Actualizat în data de 18.02.2011"

dai click pe PDF si ti se incarca declaratia

Succes



#577 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 March 2011 - 02:34 PM

:thumbup: chiar am fost blonda! multumesc frumos

Aceasta postare a fost editata de danae: 18 March 2011 - 02:35 PM




#578 Viovas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 21 March 2011 - 11:52 AM

Buna ziua. Imi poate spune cineva cum se introduc datele in D112 pt un salariat absolvent pt care firma beneficiaza de scutire cf art 80 din legea somajului?



#579 very

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 21 March 2011 - 12:07 PM

Am depus declaratia 112 pt februarie; cand am verificat starea pe site la finante am avut o eroare si in concluzie am refacut declaratia 112 si am bifat casuta cu declaratie rectificativa, am depus-o si acum imi da eroare ca nu s-a depus o declaratie initiala pentru luna februarie.Banuiesc ca trebuia sa corectez declaratia fara sa bifez declaratie rectificativa?Ma poate lamuri cineva ce e de facut in sitautia aceasta?



#580 Orbis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 21 March 2011 - 10:08 PM

Buna ziua!
Am depus declaratia 112 pt februarie pentru o societate cu mai multe sedii secundare si cand s-a verificat starea pe site la finante am avut eroarea:

Perechea cod fiscal/sediu secundar invalida pentru <cod fiscal sediu secundar>.

Codurile fiscale ale sediilor secundare sunt bune 100%.
Poate sa ne ajute cineva? In ianuarie s-a prelucrat declaratia fara problema, iar integratorul nu a semnalat nici o eroare la validarea declaratiei nici luna aceasta, doar pe site a aparut aceasta eroare.


Va multumesc anticipat.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL