Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 112 / 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 31

Salt la continut


declaratia 112 / 2011


747 replies to this topic

#601 ThePuiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 April 2011 - 01:22 PM

Buna, am o problema care se acutizeaza vazind cu ochii! Despre ce e vorba: trebuie sa depun o rectificativa pt luna ianuarie la D112 pt un angajat care are concediu medical cu indicativ 12 - Tuberculoza. (trebuie rectificativa pt ca nu am completat codul de boala contagioasa - asa mi s-a spus de la CAS cind am mers sa depun actele pt primirea banilor - desi declaratia a fost validata). Intre timp s-a schimbat si formularul D112... Poate cineva sa ma indrume cum sa completez rubrica D9 si D12 (sau care trebuie completate pt tuberculoza) pt ca eu nu mai stiu cum... Boala este infecto-contagioasa cod 32. Multumesc anticipat!



#602 Almah

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 03 April 2011 - 06:53 PM

Buna
Multumesc colegilor pentru sfaturile acordate in legatura cu declaratia 112 si informarea in legatura cu versiunea noua al declaratiei 112.
:thumbup:




#603 MAXI2009

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 April 2011 - 01:53 PM

va rog un sfat .declaratia este facuta pe cod fiscal scoala iar platile pe cod fiscal primarie .cum introduc in declaratie si angajatii scolii si ai primariei ?



#604 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2011 - 03:02 PM

Conform ultimelor versiuni de validare puse pe ANAF:

"- atributele asiguratD: D_14, D_15 si D_16, D_20, D_21 devin obligatorii"

Nu stiu daca a mai avut cineva batai de cap, dar eu simt ca inebunesc! Am introdus concedii medicale si am urmatoarele probleme:
1. la un concediu medical de hauzie(31 zile), suportat integral din FNUASS, primesc eroare :"eroare atribut: D_20: atributul trebuie sa existe". Ceea ce inseamna ca trebuie sa am sume si la Indemnizatie suportata de societate?!?!
2. La un concediu medical (3 zile) boala obisnuita, care este suportat de catre angajator, primesc eroare de: :"eroare atribut: D_21: atributul trebuie sa existe". Adica ar trebui sa am sume si la indemnizatie suportata din FNUASS.


Va rog sa-mi spuneti daca v-ati intalnit cu astfel de probleme, sau in programul meu este ceva..... A introdus cineva medicale in noua versiune de program (nu de validare) pusa pe ANAF?
elenacca



#605 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 08 April 2011 - 09:33 AM

Am patit-o si eu, pentru ca a aparut o noua variata 6 si un nou soft de validare.
In sectiunea B1: Ore suspendate in luna: 184.
In sectiunea B3: Zile indemnizatii in conditii normale 23; Total zile lucratoare concediu medical: 23
In sectiunea D: Zile prestatii (zile lucratoare) suportate de angajator: 0; Zile prestatii (zile lucratoare) suportate din FNUASS: 23; Total Zile prestatii (zile lucratoare) aferente conc. medical: 23.



#606 MAXI2009

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 April 2011 - 12:41 PM

va rog frumos , profesorii care au norma de 10 ore saptamana , sau 11 , 12, sau 6 ...., ce fel de contract selectam in declaratia 112



#607 steluta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:dezvoltare profesionala

Postat 09 April 2011 - 09:14 AM

Buna, conform OUG 6/2011 pentru stimularea infiintarii si dezvoltarii microintreprinderilor de catre intreprinzatorii tineri, art.5 c) scutirea de la plata contributiilor de asigurari sociale datorate de angajatori - imi puteti spune si mie ce sectiune completez si unde completez deducerile? Multumesc
steluta



#608 infoxpert

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 April 2011 - 07:20 PM

Buna seara. Stie cineva, unde se evidentiaza valoarea deductibila a pensiilor facultative private in declaratia 112? Conform noului Cod Fiscal, e vorba de maximum 400 euro deductibil din impozitul pe profit/venit si CAS.
Multumesc.



#609 bizonu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 12 April 2011 - 09:01 AM

Descriere Program:
Soft-ul A de incarcare si validare date pentru formularul D112: PDF Adobe Actualizat in data de 04.04.2011 valabil incepand cu data 01.04.2011ora 9:00, inclusiv pentru declaratiile rectificative aferente perioadelor de raportare ianuarie - februarie 2011.

Soft-ul J de validare date din fisier XML pentru formularul D112: PDF Java Actualizat in data de 04.04.2011, valabil de la 01.04.2011 ora 9:00, inclusiv pentru declaratiile rectificative aferente perioadelor de raportare ianuarie - februarie 2011

Metode de preluare declaratia 112 dintr-o luna anterioara:
1. Daca este aceeasi versiune si in luna urmatoare: Efectuati o copie a fisierului PDF 112 pentru luna anterioara, salvandu-l astfel incat titlul sa contina si luna declaratiei. Modificati numarul lunii si numarul de zile, efectuati modificarile necesare daca este cazul si validati.
2. Daca este o versiune noua in luna urmatoare: Deschizi versiunea veche de 112 si din meniul Adobe accesezi Document - Forms (formulare) - Export Data, si salvezi intr-un anumit loc fisierul xml. Apoi descarci Noua versiune de 112, si la fel intri in Documents - Forms - import data si importi fisierul pe care tocmai l-ai salvat inainte. Efectuati modificarile necesare aferente respectivei luni si validati fisierul.

Pentru a descarca/vizualiza urmatoarele fisiere acceseaza butonul de mai jos sau titlul de mai sus:
- Sumar structura declaratia D112
- Macro-procese declaratia D112
- Prezentarea formularului D112: Anexa 1, Anexa 1.1 angajator, Anexa 1.2 asigurat
- Instructiuni de completare formular D112: Anexa 7
- Soft-ul A de incarcare si validare date pentru formularul D112: PDF Adobe
- Instructiuni de utilizare pentru PDF Adobe D112
- Soft-ul J de validare date din fisier XML pentru formularul D112: PDF Java
- Informatiile necesare generarii fisierului XML din aplicatii proprii se gasesc la Specificatii tehnice.
- Specificatii tehnice:
- Formulare pentru construirea fisierului XML Anexa 1 cu mnemonice, Anexa 1.1 angajator cu mnemonice, Anexa 1.2 asigurat cu mnemonice
- Nomenclatoare: Anexa 2, Anexa 3, Anexa 4, Anexa 5, Anexa 6
- Structura fisierului xml: Anexa 8
- Corelatii si validari formular D112: Anexa 8 validari
- Schema fisierului xml: DecUnicaType.XSD
- DecUnica.XSD
- Exemplu de XML : DecUnica.xml
- Raspunsuri la intrebarile frecvente
- Erori frecvente
- Ghid pentru depunerea si verificarea starii prelucrarii prin Internet

modificat validare S108: nu mai dam atentionare la 4 zecimale. Atributul D_19 va avea 2 zecimale; nu se mai accepta 4 zecimale decat pt. declaratiile pt. luna Ianuarie 2011

Ce sa inteleg eu din asta?? pe luniile februarie, martie daca trebuie sa fac rectificativa voi modifica concediile medicale de la 4 zecimale la 2 ??



#610 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2011 - 01:12 PM

Versiune noua, problema noua :thumbup:
In martie am un salariat cu contract partial 2 ore. Lipseste 2 zile . Ce trec eu la randurile cu ore suspendate, zile lucrate si norma zilnica din contract? In lunile trecute am avut trecut 8 ore norma zilnica si n-am avut probleme la validare (dar e drept ca nici n-a lipsit :cool: ). Acum am :cool:
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#611 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 13 April 2011 - 04:40 PM

Buna seara!

Este a 3-a luna consecutiva in care, desi D112 se valideaza fara erori, apar atentionari:
A: asigurat (3) [idAsig = 3]
atentionare regula: S4: CNP-ul nu figureaza in baza de date pentru asiguratul 3

A dat cineva de cap unor astfel de atentionari?

Nu inteleg ce as putea face: asiguratul nr 3 este angajatul firmei din septembrie 2010, a fost raportat lunar in toate declaratiile in functie de prezenta la serviciu si venturile realizate.
Inainte a lucrat la o alta societate, cu acte in regula; societate care a raportat si ea sumele asiguratului in toate declaratiile.

Ce poate fi?

Multumesc anticipat pentru orice ajutor!


Pt. Fboji: eu as trece 20 zile lucrate, 40 ore lucrate, 3 zile suspendate si 6 ore suspendate. Norma zilnica ramane tot 8 ore pentru ca el are timp partial de 2 ore/zi pentru un loc de munca cu 8 ore/zi in mod normal.
mdtru



#612 Laura_M

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2011 - 06:34 PM

Vezi postareamichi dtru, la Apr 13 2011, 05:40 PM, a spus:

Buna seara!

Este a 3-a luna consecutiva in care, desi D112 se valideaza fara erori, apar atentionari:
A: asigurat (3) [idAsig = 3]
atentionare regula: S4: CNP-ul nu figureaza in baza de date pentru asiguratul 3

A dat cineva de cap unor astfel de atentionari?....

Am si eu aceeasi problema. Am sunat la IT-ul de la ANAF si mi-au spus ca ei au primit de la casa de sanatate un tabel cu CNP-ul persoanelor asigurate. Daca respectivul cnp nu era in tabel se intiaza atentionarea la declaratia 112. Mi-au recomandat sa iau legatura cu casa de sanatate si sa le cer explicatii de ce nu apare cnp-ul persoanei, desi acesta a fost raportat la ei (prin transmiterea on-line!). Nu am reusit inca sa lamuresc problema cu cei de la casa de sanatate pentru ca la serviciul declaratii de la CASMB nu raspunde nimeni la telefon.



#613 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 14 April 2011 - 06:51 AM

Mltumesc frumos, Laura!

Voi incepe si eu razboiul surd cu CASMB-ul...


Fboji: revin cu mii de scuze! La suspendate as trece 2 zile si 4 ore.


O zi usoara tuturor!
mdtru



#614 yulia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:

Postat 14 April 2011 - 07:04 AM

Este a 3-a luna consecutiva in care, desi D112 se valideaza fara erori, apar atentionari:
A: asigurat (3) [idAsig = 3]
atentionare regula: S4: CNP-ul nu figureaza in baza de date pentru asiguratul 3

A dat cineva de cap unor astfel de atentionari?


Trebuie sa mergi cu persoana al carui CNP nu este recunoscut de D112 cu buletinul sau cartea de identitate (original nu copie xerox) la administratia financiara in localitatea/sectorul unde are domiciliul persoana. Acolo ceri reactualizarea bazei de date a persoanelor si reactulizarea bazei de date pentru D112. Eu am rezolvat la sector 1 in doua birouri. Atentie ! Unde domiciliaza persoana.



#615 Laura_M

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2011 - 07:52 AM

Anunt postat pe site-ul CASMB: http://www.casmb.ro/main.php, legat de declaratia 112.



#616 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2011 - 01:08 PM

Gata am rezolvat, treceam eu gresit niste ore :D

Aceasta postare a fost editata de fboji: 14 April 2011 - 01:13 PM

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#617 Marinela Petrovici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 15 April 2011 - 08:24 PM

Vezi postareaMarinela Petrovici, la Mar 18 2011, 11:19 AM, a spus:

Vezi postareanelica69, la Feb 26 2011, 12:12 AM, a spus:

Vezi postareaaddina, la Feb 23 2011, 09:20 PM, a spus:

Vezi postareaMarinela Petrovici, la Feb 23 2011, 09:45 AM, a spus:

Am depus D112 si am verificat starea pe anaf si imi apare declaratie valida, dar cand listez recipisa imi da urmatoarea atentionare:
Baza Contributie Individuala SANATATE plafonata calculata eronat pentru ID asigurat 1
da, si eu am aceeasi problema, aceeasi atentionare, fara cuvantul plafonat insa! acum eu ma intreb: daca e valida dar am atentionari- trebuie sa le rezolv pana in 25??? mie mi-e imposibil, sper ca la finante vor rezolva problema si voi veni cu rectificativa cand vor permite ei sa raportez acest tip de contracte. ce probleme pot avea?




da si eu am aceeasi problema , imi scrie pe recipisa"nu exista erori de validare " si apoi ma atentioneaza "creanta 13-contributia de sanatate datorata de angajator, difera de suma calculata " Aceasta contributie este totusi calculata corect caci apare in anexa 1 corecta( pt ca am un angajat din somaj si deci angajatorul este scutit cu o parte din contributie ) In fine am fost la Finante , mi-au zis sa las asa din moment ce am recipisa ca nu sunt erori de validare ....
:thumbup:


Si la februarie am avut aceeasi Atentionare - in consecinta am sunat la Finante sa ma lamureasca - mi s-a spus ca aceasta atentionare apare la toti cei care declara doar sanatatea pentru asociatul unic. Din punctul de vedere al finantelor totul e OK, dar trebuie sa verificam la sanatate daca sunt inregistrate aceste contributii pe CNP-ul asociatului pentru ca cei de la Finante nu stiu ce influenta area aceasta atentionare in programul de la Casa de sanatate - eu nu am sunat inca mi s-a spus sa incerc la sfarsitul lunii sa verific pentru Ianuarie si Februarie - in momentul in care voi avea un raspuns de la Sanatate voi posta acest raspuns. Daca reuseste cineva sa verifice inainte astept cu interes si o alta parere.

Am fost la sanatate si mi-a spus doamna de acolo ca de la 1 Ianuarie toti asociatii unici care au contract individual la Casa de Pensii trebuie sa-si faca si la sanatate contract individual si nu se mai depune declaratia 112 pentru acestia. De asemenea mi-a spus ca pentru recuperarea sumelor depuse in Ian.si Feb. trebuie sa fac rectificativa la D.112. Asociatul unic trebuie sa-si plateasca contributiile la sanatate de la inceputul anului 2011 nu conteaza ca a platit Ianuarie si Februarie in contul Unic. Sper ca am fost de folos celor care se lovesc de aceeasi problema :smile:



#618 Vitezistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 17 April 2011 - 11:06 AM

Din 15.4.2011 au aparut versiuni noi pentru Softul A (Adobe) si Softul J (Java)
-> http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/declu...aratiaunica.htm



#619 JustJohnDoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 April 2011 - 04:21 PM

Vezi postareaVitezistu, la Apr 17 2011, 11:06 AM, a spus:

Din 15.4.2011 au aparut versiuni noi pentru Softul A (Adobe) si Softul J (Java)
-> http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/declu...nica.htm"][/color][/url]
Iar au inceput sa scoata pe banda rulanta:


http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/declu...r8_18042011.pdf



#620 CristianaC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 18 April 2011 - 08:28 PM

Buna seara,
am auzit un zvon, cum ca nu ar mai fi obligatoriu depunerea declaratiilor in sistem electronic. Stie cineva daca a aparut intr-o lege, ordin etc???
Multumesc.
CristianaC






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL