Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 112 / 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 33

Salt la continut


declaratia 112 / 2011


747 replies to this topic

#641 nicosalarii

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 19 May 2011 - 09:00 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 19 May 2011 - 07:58 PM, a spus:

Vezi postareaFlorin_76, la 18 May 2011 - 11:06 PM, a spus:

Daca nu a avut modificari in modulul care sa actualzat nu are cum sa aiba pb. cu declaratia.
Chestie testata de mine, cand sa modificat declaratia pentru concedii ( si nu aveam asa ceva ), am depus declaratia veche si nu au fost probleme de validare sau altele.
nici eu n-am avut concedii si mi-a respins-o la sect. 2 !! a trebuit sa o refac si s-o depun din nou :thumbup:

patita fiind luna trecuta, azi m-am uitat pe site-ul ANAF si am vazut modif. versiunii la A1.3.1 din data de 11.05.2011, iar Saga are ver. precedenta A1.3.0.!
tare mi-e teama ca iar "o iau" din nou, asa ca va rog sa ma invatati cum sa export datele in decl.112 de la mfinante.ro, plssss ! vreau sa ma duc maine dimineata cu ele, fie-va mila si faceti-va pomana ... invatati-ma ca nu ma descurc :smile: :smile: :laugh: si spumeg de nervi !!

Versiunea din 11.05.2011 o inlocuieste pe cea din 09.05.2011 si schimba doar nu stiu ce cod fiscal la o casa de somaj. Practic este aceeasi. Prima schimbare, cea din aprile modifica, pe langa zecimalele la CM si formula de calcul pentru nr. mediu de asig. in sanatate ( b_sanatate ), in sensul ca ii aduna si pe cei ce aveau toata luna CM.
Normal fara CM nu trebuia sa ai erori. Depinde insa si ce eroare aveai.



#642 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2011 - 09:19 PM

gataaaaa, am rezolvat !! ms mult, oricum !! :thumbup:

nu aveam eroare, nico, pt ca nu aveam nici decl. facuta :smile: si asta fiindca pur si simplu nu stiam cum sa export datele generate de saga in formularul MF, dar acum stiu http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/biggrin.gif

folosind transferul acesta de date, decl. incarcata in PDF-ul de la MF a fost acceptata online la una dintre firmele unei prietene, caci ea a verificat metoda asta si sistemul i-a primit-o si validat-o ! pe var. anterioara nu i-o acceptase sistemul online, deci NU mai merge var. anterioara, oameni buni !!!

uufff.... am scapat cu bine http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/biggrin.gif

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 19 May 2011 - 10:32 PM




#643 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2011 - 10:27 PM

dragilor,

pt. cine nu stie cum sa faca transpunerea de date dintr-un programde conta in fisierul PDF al MF (cum n-am stiut nici eu), iata metoda :

1. se genereaza PDF-ul din prg. de conta si se salveaza, de ex. pe desktop, apoi se intra in fisierul salvat, sus in bara la document/ forms /export data si se genereaza un fisier de tip XML pe care il salvati tot pe desktop, sa va fie mai usor de gasit ulterior.
sau
copiati pe desktop chiar fisierul XML IMPORT pe care unele prg. (cum e Saga) il genereaza automat, el contine datele pe care le veti importa in PDF-ul din MF

2. intrati in mfinante.ro, ANAF programe utile (in dreapta, scris cu albastru)/ decl. fiscale/butonul cu cifra 112 (in stanga,al 4-lea de sus)/descarca program (in drepata, cu verde)/ mergeti la randul pe care scrie "Soft-ul A de incarcare si validare date pentru formularul D112: PDF Adobe Actualizat în data de 11.05.2011" si intrati in PDF (e scris cu albastru), se va deschide fisierul care-i gol! salvati-l si pe asta pe desktop ! apoi intrati in el, din nou mergeti sus in bara la document/forms/import data - selectati fisierul de tip XML pe care l-ati exportat din PDF-ul sursa (initial). datele vi se vor copia in PDF-ul gol si veti obtine D112 pe var. actualizata !!
urmatoarele operatiuni sunt cele obisnuite = validare si copiere fisier pe CD !

spor ! http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/biggrin.gif

sa nu uit : multumesc mult Danei42 (care m-a invatat transpunerea datelor) si Andreei (care a verificat metoda depunand o decl. online facuta astfel)!! va imbratisez cu drag !
http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/biggrin.gif

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 19 May 2011 - 10:38 PM




#644 micky81bv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:brasov

Postat 20 May 2011 - 03:08 PM

buna ziua

am si eu urmatoarea problema: am o firma SRLD -cf legii unitatea angajatoare este scutita de plata contributiilor pt salarii. cum completez declaratia 112 in aceasta situatie?
vorbesc la finante de vreo2 saptamani, dar inca nu am primit raspuns



#645 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 May 2011 - 06:27 PM

Cu mare placere, Otilia :thumbup: !

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 20 May 2011 - 06:27 PM

Dana




#646 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2011 - 11:03 PM

Vezi postareamicky81bv, la 20 May 2011 - 03:08 PM, a spus:

buna ziua

am si eu urmatoarea problema: am o firma SRLD -cf legii unitatea angajatoare este scutita de plata contributiilor pt salarii. cum completez declaratia 112 in aceasta situatie?
vorbesc la finante de vreo2 saptamani, dar inca nu am primit raspuns

Daca firma e scutita de plata lor si nu pot trece la deductibil sumele , eu as depune declaratia pe 0, si daca e necesar vreodata fac rectificativa la ea.



#647 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2011 - 10:28 AM

metoda cu transpunerea datelor a fct perfect, ieri au fost depuse decl. la sect. 1, 2 si 3 fara nici o prb. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/biggrin.gif



#648 micky81bv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:brasov

Postat 21 May 2011 - 12:30 PM

Vezi postareaFlorin_76, la 20 May 2011 - 11:03 PM, a spus:

Vezi postareamicky81bv, la 20 May 2011 - 03:08 PM, a spus:

buna ziua

am si eu urmatoarea problema: am o firma SRLD -cf legii unitatea angajatoare este scutita de plata contributiilor pt salarii. cum completez declaratia 112 in aceasta situatie?
vorbesc la finante de vreo2 saptamani, dar inca nu am primit raspuns

Daca firma e scutita de plata lor si nu pot trece la deductibil sumele , eu as depune declaratia pe 0, si daca e necesar vreodata fac rectificativa la ea.

firma este scutita doar de taxele platite pe unitate, cele pe care le platesc asiguratii sunt valabile, deci nu e 0 declaratia.si in plus ma lasa sa pun 0 la taxele pe unitate, mai putin la somaj si fond de garantare



#649 cristian nastase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:

Postat 24 May 2011 - 05:50 PM

Am o problema ciudata cu declaratia 112 pentru aprilie 2011. Am depus-o la Administratia financiara sector 1, iar la 2 zile am verificat recipisa sa vad daca e ok, stiind ca nu e nici o problema cu declaratia, s-a validat si nu am modificat nimic de luna trecuta.
Cand am deschis recipisa am avut un soc, pentru ca mesajul de eroare era unul ciudat: "CIF sediu secundar=257829864 nu este declarat".
Mentionez ca firma are sediul principal intr-un apartament, fara obiect de activitate, iar punctul de lucru se afla intr-un alt apartament inchiriat, inregistrat ca sediu secundar la Administratia Financiara, insa neavand CUI separat de cel al sediului principal. Ma puteti ajuta in aceasta privinta? Maine urmeaza sa merg la Administratia Financiara sa aflu parerea lor, insa sunt sigur ca se vor uita la mine ca la un nebun. Am trimis email la ANAF, am primit o confirmare ca emailul meu a fost primit si retrimis celor care se ocupa de asta, insa n-am primit nici un raspuns de aproape 2 saptamani.



#650 nicosalarii

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 25 May 2011 - 05:47 PM

Cred ca trebuie sa treci tot impozitul pe F1 daca nu ai CIF pentru sediul secundar

Anexa 7 :
"F2. Sedii secundare – se completează numai de către plătitorii care au sedii
secundare cu minimum 5 persoane care realizează venituri din salarii, potrivit Legii
nr.273/2006 privind finanţele publice locale, cu modificările şi completările ulterioare.
Coloana „Cod de înregistrare fiscală sediu secundar” - se completează codul de
înregistrare fiscală atribuit fiecărui sediu secundar care are obligaţii de plată, conform
legii, înscriindu-se cifrele cu aliniere la dreapt"



#651 nicosalarii

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 25 May 2011 - 06:15 PM

Citeaza

firma este scutita doar de taxele platite pe unitate, cele pe care le platesc asiguratii sunt valabile, deci nu e 0 declaratia.si in plus ma lasa sa pun 0 la taxele pe unitate, mai putin la somaj si fond de garantare

Trebuie sa declari pentru ca salariatul este asigurat.
Somajul suportat de unitate este calculat aplicandu-se procentul pe suma bazelor individuale (c6_baza) minus suma scutita ( C4_scutitSO = Suma(B11_2) ). Deci singura solutie astfel incat sa poti valida 112 este sa completezi B11_2 cu suma scutita. Problema este cum completezi B11_1 cu motivul scutirii. Acestea sunt in Anexa 3, dar nu se regaseste acest caz. Totusi, in Anexa 7 se spune urmatoarele :

"Rândul 1 “Motiv scutire” – se completează, prin selectarea din "Lista de
valori" a motivului/temeiului legal potrivit căruia angajatorul sau/şi asiguratul
beneficiază de scutire sau/şi reducere de la plata contribuţiilor sociale. [b]"Lista de
valori" se actualizează funcţie de actele normative care vor fi în vigoare începând cu
anul 2011, atribuindu-se câte o valoare distinctă pentru fiecare act normativ
[/b]."

Asa ca ai doua variante pana o sa completeze ei "Lista de valori". Ori lasi si platesti somaj pana poti rectifica, ori alegi alt motiv si apoi rectifici cu motivul real cand se trezesc si ei sa actualizeze D112.

Anexa 3
1 Subvenţii conform art.80 din Legea nr.76/2002, cu modificările şi
completările ulterioare.
2 Scutire de la plata contribuţiei datorată de angajator conform art.80
din Legea nr.76/2002, cu modificările şi completările ulterioare.
3 Subvenţii conform art.85 din Legea nr.76/2002, cu modificările şi
completările ulterioare.
4 Scutire de la plata contribuţiei datorată de angajator conform art.85
alin.(1) din Legea nr.76/2002, cu modificările şi completările
ulterioare.
5 Subventii conform art.7 alin.(3) din Ordonanţa de urgenţă a
Guvernului nr.58/2001, cu modificările şi completările ulterioare
6 Subvenţii conform Legii nr. 116/2002 şi a Nomelor metodologice
aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 1149/2002.
7 Reduceri ale contribuţiei datorate de angajator conform art.93 şi
art.94 din Legea nr.76/2002, cu modificările şi completările
ulterioare.
8 Subvenţii conform art.17 alin.(1) lit.a) din Legea nr.279/2005 privind
ucenicia la locul de muncă, cu modificările şi completările ulterioare.
9 Subvenţii conform art.17 alin.(1) lit.b) din Legea nr.279/2005 privind
ucenicia la locul de muncă, cu modificările şi completările ulterioare.
10 Subvenţii conform art.1 din Legea nr.72/2007 privind stimularea
încadrării în muncă a elevilor şi studenţilor, cu modificările ulterioare.



#652 nicosalarii

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 25 May 2011 - 06:32 PM

Vezi postareamicky81bv, la 21 May 2011 - 12:30 PM, a spus:

firma este scutita doar de taxele platite pe unitate, cele pe care le platesc asiguratii sunt valabile, deci nu e 0 declaratia.si in plus ma lasa sa pun 0 la taxele pe unitate, mai putin la somaj si fond de garantare

Referitor la fondul de garantare completeaza cu zero A_5 (Baza de calcul pentru plata fondului de garantare) sau B1_5 daca optezi pentru varianta cu scutire.



#653 mihai62s

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 31 May 2011 - 02:25 PM

Buna ziua
cum inregistez personalul cu contract de munca suspendat pentru cresterea copilului pana la 2 ani? Daca completez sctiunea C pazitia cinci dupa preluare primesc recipisa de raspuns cu o eroare v95.
multumesc



#654 nicosalarii

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 31 May 2011 - 03:38 PM

Vezi postareamihai62s, la 31 May 2011 - 02:25 PM, a spus:

Buna ziua
cum inregistez personalul cu contract de munca suspendat pentru cresterea copilului pana la 2 ani? Daca completez sctiunea C pazitia cinci dupa preluare primesc recipisa de raspuns cu o eroare v95.
multumesc

Se completeaza cu zero. In luna in care intra in concediu se completeaza si data incetarii contractului ( ca si cum ar fi concediat ), iar in luna revenirii cu data angajarii. In rest se trece la asigurat ( sectiunea 1.2.) dar cu zero. Este tratata aceasta problema pe siteul ANAF-ului la "intrebari frecvente"



#655 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2011 - 05:56 PM

A aparut D112 01.06.2011! O completare vizibila la Anexa 1.2- Asigurat apare "Perioada de raportare..." ! La versiunile anterioare aceasta anexa se putea amesteca la orice luna daca nu se punea la pachetul respectiv! Lipsa (probabil urmeaza) altceva necesar :specificarea angajatorului pe fiecare Anexa 1.2-Asigurat. Asa nu vor mai exista dubii!



#656 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 02 June 2011 - 10:35 PM

Multumim Florian! Se pare ca pentru fiecare luna avem cate o alta declaratie ...

Dana




#657 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2011 - 04:39 PM

Pai daca ne ia pe post de cobai si fac teste pe noi, pana pun la puct declaratia.



#658 nicosalarii

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 06 June 2011 - 06:35 PM

Am analizat si eu modificarile din 01-06-2011. Nimic deosebit pentru firme.
Exista o singura formula care s-a modificat si anume suma de recuperat de la BASS in cazul ajutorului de deces - dar si aici s-a inlocuit o valoare care era suma altor doua valori cu direct suma acelor valori.
In rest s-au completat cu anumite restrictii pe sume negative plus ca nu se mai accepta data angajarii mai mare ca luna pentru care se face raportarea ( normal de altfel )

Ceea ce am descoperit, si nu stiam este ca din 01.iulie.2011 media veniturilor pe ultimele 6 luni la concedii medicale se plafoneaza la 6 x 12 x SALMINIM si nu la 6 x 5 x SALMEDIU ca pana acum.



#659 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 07 June 2011 - 12:45 PM

Vezi postareanicosalarii, la 06 June 2011 - 06:35 PM, a spus:

Ceea ce am descoperit, si nu stiam este ca din 01.iulie.2011 media veniturilor pe ultimele 6 luni la concedii medicale se plafoneaza la 6 x 12 x SALMINIM si nu la 6 x 5 x SALMEDIU ca pana acum.

Eu stiam ca se plafoneaza la 12*sal.mimin ?



#660 sirkris

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 June 2011 - 01:27 PM

deci pentru validarea D112 trebuie in cazul in care avem salariati cu concediu crestere copil pana la 2 ani sai scoatem de tot, nu? eu asta inteleg!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL