Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
noua declaratie inventar sanatate / 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


noua declaratie inventar sanatate / 2011


232 replies to this topic

#121 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 08 February 2011 - 10:05 AM

eu0110 apartii de casa de sanatate cluj? uite mai jos anuntul de pe site-ul lor privind declaratia de inventar nu se face nici o referire ca trebuie certificatul de atestare fiscala .

Fisiere atasate





#122 mlc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 08 February 2011 - 10:15 AM

la finante Cluj-Napoca certificatul de atestare fiscala pt pers juridice mijlocii se emite in 5 zile lucratoare :)




#123 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2011 - 11:14 AM

De pe site CASMB : " Depun Declaratie - Inventar numai firmele care la 31.ian.2011 au soldul referitor la contributia pentru concedii si indemnizatii aferent anului 2010, inclusiv accesoriile pe anii fiscali si soldul sumelor de recuperat de la FNUASS diferite de zero. ".
Eu inteleg ca numai cei care au sold diferit de zero depun.
Dar scrie ca trebuie certificat de atestare fiscala din pacate.
Azi la Adm. Sector 6 dimineata era omor.
O sa mai incerc dupa-amiaza.



#124 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 08 February 2011 - 11:24 AM

Vezi postareamlc, la Feb 8 2011, 10:15 AM, a spus:

la finante Cluj-Napoca certificatul de atestare fiscala pt pers juridice mijlocii se emite in 5 zile lucratoare :)


dar de ce iti mai trebuie certificat de atestare fiscala? il pui la colectie? :biggrin:

Aceasta postare a fost editata de gramaco: 08 February 2011 - 11:25 AM




#125 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2011 - 11:42 AM

Vezi postareaETIC, la Feb 7 2011, 06:56 PM, a spus:

Azi am trimis la CASMB o declaratie inventar pt un client care are datorie de 1 leu:laugh:
O sa ma coste posta 5 lei dar merita!
Imi pare rau doar ca nu o sa vad ce fata vor face cei de la CASMB. Pot insa sa-mi imaginez :smile: :laugh:
Nu merita! Pentru ca nu o sa se uite nimeni pe hartia aia! Iar cel care e la originea aiurelii, cu atat mai putin.
Si de ce datorie de 1 leu :thumbup: : nu putea achita cu 1 leu mai mult la ultima plata facuta?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#126 lucienv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 08 February 2011 - 12:20 PM

Din ce stiu eu: nu exista amenda ptr. nedepunerea certificatului fiscal. Daca trimiti prin posta nu iti poate refuza nimeni de la CAS preluarea declaratiei, iar in plic le poti pune si o hartie in alb, asa ca distractie, sa-si completeze singuri tot soiul de certificate si traznai. Deci traiasca posta! :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de lucienv: 08 February 2011 - 12:23 PM




#127 mih@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Postat 08 February 2011 - 12:21 PM

la casa dolj se vehiculeaza prelungirea termenului de depunere a declaratiei,dar tot cu certificat fiscal



#128 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2011 - 12:24 PM

Vezi postareafboji, la Feb 8 2011, 11:42 AM, a spus:

Vezi postareaETIC, la Feb 7 2011, 06:56 PM, a spus:

Azi am trimis la CASMB o declaratie inventar pt un client care are datorie de 1 leu:laugh:
O sa ma coste posta 5 lei dar merita!
Imi pare rau doar ca nu o sa vad ce fata vor face cei de la CASMB. Pot insa sa-mi imaginez :smile: :laugh:
Nu merita! Pentru ca nu o sa se uite nimeni pe hartia aia! Iar cel care e la originea aiurelii, cu atat mai putin.
Si de ce datorie de 1 leu :thumbup: : nu putea achita cu 1 leu mai mult la ultima plata facuta?
Pai 1 leu pt ca este CCI = 1 leu la decembrie 2010 ( are un salariat cu 1h si salariu 150lei/luna ) :biggrin:



#129 dilek

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 08 February 2011 - 12:25 PM

Depun Declaratie - Inventar numai firmele care la 31.ian.2011 au soldul referitor la contributia pentru concedii si indemnizatii aferent anului 2010, inclusiv accesoriile pe anii fiscali si soldul sumelor de recuperat de la FNUASS diferite de zero.

http://www.casmb.ro/main.php

Este noua precizare de pe site-ul lor
Eu unul personal cred ca o sa se modifice perioada de depunere a acestor declaratii, timpul este mult prea scurt



#130 zadana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 08 February 2011 - 12:34 PM

Vezi postareamih@, la Feb 8 2011, 12:21 PM, a spus:

la casa dolj se vehiculeaza prelungirea termenului de depunere a declaratiei,dar tot cu certificat fiscal

NU MAI ESTE NECESAR CERTIFICATUL FISCAL LA NICI O CASA DE SANATATE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
VEDETI ASTA SI NU MAI SOLICITATI ELIBERARE CERTIFICAT FISCAL

http://www.casan.ro/mass-media/comunicate-...-februarie-2011


SUNT NISTE TAMPITI CA PE SITE-URILE MAJORITATII CASELOR DE SANATATE NU APARE ORDINUL SUS-MENTIONAT.............NICI MACAR PE CASMB



#131 Conban

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 08 February 2011 - 12:39 PM

Din ce inteleg eu doar cei care au depus cerere de restituire sume C.C.I. au acum obligatia depunerii declaratiei-inventar...nu? :thumbup:
Altfel nu are nici o noima in a ne obliga statu asta la depunerea acestei declaratii...
Eu am optat pt recuperarea esalonata... :smile:



#132 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2011 - 12:44 PM

In comunicatul ala de presa apare "Datele cuprinse în certificatele de atestare fiscală privind contribuția pentru concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate inclusiv accesoriile aferente pe ani fiscali vor fi transmise direct Casei Naționale de Asigurări de Sănătate de către Agenția Națională de Administrare Fiscală."
Chestie elementara, numa' ca trebuia sa o fi gandit cineva inainte sa dea ordinul la semnat!

Aceasta postare a fost editata de fboji: 08 February 2011 - 12:47 PM

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#133 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 08 February 2011 - 12:49 PM

Citeaza

zadana:NU MAI ESTE NECESAR CERTIFICATUL FISCAL LA NICI O CASA DE SANATATE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
VEDETI ASTA SI NU MAI SOLICITATI ELIBERARE CERTIFICAT FISCAL
S-au "TREZIT" :lazy: in sfarsit ??? Si eu ce fac cu timbrele fiscale achitate din buzunarul meu pt. toate firmele si certificatele solicitate :thumbup: ?
Ma mir ca nu dat Comunicatul in 15.02.

Citeaza

fboji : Chestie elementara, numa' ca trebuia sa o fi gandit cineva inainte sa dea ordinul la semnat!
Pai asta am sesizat-o noi de la "prima" citire, nu ? Si atunci nu-s idioti ? Habar nu au de realitate.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 08 February 2011 - 12:52 PM

Dana




#134 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 08 February 2011 - 12:51 PM

Dana , iti trimit un clasor sa le pui acolo la colectie :biggrin:



#135 Alina-Natalia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 08 February 2011 - 12:53 PM

In Prahova nu se mai cere certificatul fiscal. Se depune doar declaratia la Casa de Sanatate.



#136 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 08 February 2011 - 12:56 PM

Vezi postareagramaco, la Feb 7 2011, 03:32 PM, a spus:

de parca asa greu le era la cei de la casa de sanatate sa-si ia de la ANAF cate inventare vor , si ce date vor .....ce putori dom'le :biggrin:

citat din COMUNICATUL DE PRESA :

"Datele cuprinse în certificatele de atestare fiscală privind contribuția pentru concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate inclusiv accesoriile aferente pe ani fiscali vor fi transmise direct Casei Naționale de Asigurări de Sănătate de către Agenția Națională de Administrare Fiscală"



eu zic ca or' fi citit postarea mea de ieri....si s-au simtit :thumbup: :smile:

Aceasta postare a fost editata de gramaco: 08 February 2011 - 01:04 PM




#137 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 08 February 2011 - 12:56 PM

Citeaza

gramaco : Dana , iti trimit un clasor sa le pui acolo la colectie
he-he...simpatic foc... dar poti sa-l trimiti :thumbup: , il vand si recuperez ceva :biggrin: .

Dana




#138 dilek

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 08 February 2011 - 01:07 PM

Si cum ramane cu certificatele medicale ? le depun asa simplu la CASMB ?



#139 lucienv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 08 February 2011 - 01:19 PM

RP/77/08.02.2011
Precizări privind transmiterea DECLARAȚIEI-INVENTAR
la casele de asigurări sociale de sănătate
Persoanele juridice sau fizice care au calitatea de angajator, precum și
persoanele asimilate angajatorilor care au obligația să depună DECLARAȚIAINVENTAR
privind contribuția pentru concedii și indemnizații restantă la data de 31
decembrie 2010 și neachitată până la data de 31 ianuarie 2011, inclusiv accesoriile
aferente pe ani fiscali și soldul sumelor de recuperat de la bugetul Fondului național
unic de asigurări sociale de sănătate, vor trimite DECLARAȚIA-INVENTAR la
casele de asigurări de sănătate prin mijloace electronice de transmitere la distanță, la
adresele de e-mail puse la dispoziție de către fiecare casă de asigurări de sănătate.
Totodată, formularul Declarației-Inventar, postat pe site-ul www.cnas.ro, listat și
completat de angajator, va fi depus pe suport de hârtie direct sau trimis prin poștă la
casa județeană.
FORMULARUL DECLARAȚIEI-INVENTAR completat, semnat și ștampilat,
se depune la casele de asigurări de sănătate FĂRĂ A FI ÎNSOȚIT DE
CERTIFICATUL DE ATESTARE FISCALĂ emis de organul fiscal competent,
urmare a modificării Ordinului nr. 53/25/2011, M.O. nr. 85/02.02.2011.
Datele cuprinse în certificatele de atestare fiscală privind contribuția pentru
concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate inclusiv accesoriile aferente
pe ani fiscali vor fi transmise direct Casei Naționale de Asigurări de Sănătate de către
Agenția Națională de Administrare Fiscală.

Biroul de presa



#140 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2011 - 01:20 PM

iuhuuuuu, am scapat de balamuc !!! :thumbup:
ne luam doar fisele pe platitor si trecem datele necesare in declaratia asta inventar, asta-i tot !! apoi trimitem decl. pe net si cu posta - ca sa nu mai stam la coada la casele de sanatate !!

uuff ... :laugh:

tocmai ma pregateam sa plec la AF1 si AF2 pt certificatele astea, daaar ... NU mai plec ! ce bine-mi pare ca s-au trezit, in sfarsit, si nu mai e nevoie :smile:

or fi citit pe forumuri, oameni buni, ce de "variante" care nu se pot spune pe site (vb unei colege) li s-au tot dat pt gogomania asta cu certif. fiscal :sad:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 08 February 2011 - 01:34 PM
eliminare comunicat CNAS postat concomitent (la 1 min dif) cu postul precedent al lui lucienv







Similar Topics Collapse

5 useri citesc topicul

0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL