Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
noua declaratie inventar sanatate / 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


noua declaratie inventar sanatate / 2011


232 replies to this topic

#81 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2011 - 10:55 AM

Vezi postareaaddina, la Feb 7 2011, 08:04 AM, a spus:

otilia, spune-mi si mie te rog ce acte trebuie depuse la dosar la sectorul 1 pentru certificatul fiscal. se cere dosarul clasic sau tinand cont ca e ptr ceva punctual sunt suficiente cererea si imputernicirea?
merci mult!
doar cererea si imputernicirea, daca nu-ti lipseste vreo declaratie fiindca in acest caz iti afecteaza sumele din fisa

saptamana trecuta nu am cerut amanunte fiindca eu am fisa curata, in ultimele luni am scos 3 certificate fiscale unul dupa altul la aceasta firma, la primul a fost un picut mai greu fiindca imi lipseau din fisa 2 decl. mai vechi, dar le-am depus copie, le-au inreg. in sistem si asta a fost tot, apoi celelalte certificate au iesit pe banda rulanta, asa ca eu nu-mi fac griji pt asta si de aceea nu am cerut multe explicatii, ci doar daca se poate si daca procedura e aceeasi si mi s-a spus ca da.

costul e de 4 lei timbre fiscale /certificat. vreti mai multe exemplare, platiti cate 4 lei timbre fiscale pt fiecare.

o sa mai intreb o data si astazi, sper sa primesc acelasi raspuns afirmativ, apoi revin si va zic noutati, bine asa ? :thumbup:



#82 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2011 - 11:28 AM

am intrebat mai in detaliu (o pers. anume de la AF 1, care sunt convinsa ca stie bine de tot) si iata noutatile :

- se elibereaza certficat fiscal pt TOATE contributiile, acestea se evidentiaza fiecare in parte astfel incat CNAS-ul sa isi poata lua sumele care le revin.
- raspunsul de azi e un pic diferit de cel primit anterior de la altcineva de acolo (care probabil nu stia exact sau nu a inteles precis ce am intrebat-o sau poate eu nu am formulat intrebarea suficient de punctual - desiii ... , whatever ...), dar si var asta e ok fiindca rezultatul e fix acelasi in sensul ca se individualizeaza fiecare ctb. in parte si atunci se poate vedea clar ctb. la sanatate separat, ori tocmai asta ne intereseaza, deci obiectivul nostru final este atins la fel de bine.
- faza nasoala pt cei care nu au fisa reglata e ca vor avea mai mult de lucru sa o regleze :thumbup:
- procedura e aceeasi
- a mai venit lume pt acest certificat si li s-a eliberat cu toate ctb.
- nu am mai intrebat, dar nici nu mi s-a spus ca ei ar fi aflat ca nu mai trebuie acest certificat, asa cum spunea aici altcineva ca i s-ar fi spus (ca se va renunta la el)

prin extrapolare, putem intelege ca si la celelalte sectoare e la fel... da ? sau poate nu ...

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 07 February 2011 - 11:40 AM




#83 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2011 - 11:47 AM

Noutati de la CASMB:
http://www.casmb.ro/main.php
parerea mea este ca au gresit acolo unde spun ca anexa 1 se depune si in format electronic. Cred ca au vrut sa zica ca se depune si in format hartie. Doamne ce ti-e si cu legile astea la care trebuie interpretat si tradus fiecare cuvant...



#84 addina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 398 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:literatura, psihologie si.... conta

Postat 07 February 2011 - 12:13 PM

merci otilia.

eu am tot sperat ca astazi vor reveni si nu vor mai cere certificat fiscal. era atat de usor pentru ei sa faca un protocul cu ANAF-ul si luau tot ce vroiau. dar e mai simplu sa isi bata joc de noi. au vazut ca acceptam o data, de ce nu am accepta mereu?
bate si ti se va deschide... cere si ti se va da :)



#85 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2011 - 12:18 PM

Avand in vedere ca in ordinul 53 scrie ca declaratia priveste "contributia pentru ... sanatate... in sold la 31 decembrie 2010 si neachitate pana la data de 31 ianuarie 2011", iar noi am achitat soldul respectiv pe 15 ianuarie, nu voi depune nici o declaratie.
Oricum o sa cer de la Finante certificatul fiscal, ca sa vad cum mai figuram in fisa de platitor de la ei.
Otilia, tu cu ce data ai obtinut certificatul?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#86 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 07 February 2011 - 12:41 PM

Citeaza

cristina5859 :...si, totusi daca avem sold zero mai depunem aceasta declaratie ??

Eu am intrebat astazi la Casa jud. de sanatate si raspunsul lor a fost : DA :thumbup: , se depune si pentru zero.

Dana




#87 AlexiaM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2011 - 01:13 PM

Voi ce intelegeti din comunicatul de pe situl casmb, daca trimitem pe email declaratia (respectiv anexa 2), mai trebuie certificat fiscal?



#88 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 February 2011 - 01:13 PM

In cat timp se elibereaza certificatul de atestare fiscala ?



#89 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 February 2011 - 01:39 PM

La Iasi am depus astazi cererea si il ridic dupa ora 15.



#90 ionuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 February 2011 - 01:45 PM

''Pt. fiecare certificat fiscal se plateste un timbru fiscal de 2 lei''

se plateste la Adm fin sau trebuie sa venim cu timbru fiscal de la posta?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 13 February 2011 - 12:13 PM




#91 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 07 February 2011 - 02:05 PM

cu timbre fiscale de la posta, la sect 1 au cerut 2 de 2 lei iar pentru ca eu aveam unul de 3 lei si unul de 1 leu au luat 2 de 3 lei cica sa fie timbrele la fel , probabil este greu la socotit
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#92 ionuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 February 2011 - 02:27 PM

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Feb 7 2011, 03:05 PM, a spus:

cu timbre fiscale de la posta, la sect 1 au cerut 2 de 2 lei iar pentru ca eu aveam unul de 3 lei si unul de 1 leu au luat 2 de 3 lei cica sa fie timbrele la fel , probabil este greu la socotit


multumesc



#93 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2011 - 02:28 PM

Eu ma gandesc ca la cei cu sold zero sa le trimit prin posta " Declaratia inventar " fara cetificat fiscal.
N-au decat sa verifice ei daca asa e. In acest fel eu am dovada ca am depus ceva...



#94 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2011 - 02:29 PM

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Feb 7 2011, 01:05 PM, a spus:

la sect 1 au cerut 2 de 2 lei iar pentru ca eu aveam unul de 3 lei si unul de 1 leu au luat 2 de 3 lei
Cand am cerut certificat anul trecut, mi-au spus ca e nevoie de doua randuri de timbre pentru ca imi vor elibera doua exemplare de certificat. Pesemne unul pentru a-l depune unde e nevoie si unul sa ramana la firma.

Mai, oameni buni, dar eu am citit de cateva ori ordinul ala si scrie clar "pentru sumele aflate in sold si neachitate pana la... " . De ce sa depunem hartia cei care nu avem asa ceva? Daca scria doar "declaratie pentru sumele aflate in sold la 31 decembrie" inteleg, sau daca aveam ceva de recuperat. Dar asa :thumbup: ??
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#95 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2011 - 02:42 PM

Vezi postareafboji, la Feb 7 2011, 02:29 PM, a spus:

Mai, oameni buni, dar eu am citit de cateva ori ordinul ala si scrie clar "pentru sumele aflate in sold si neachitate pana la... " . De ce sa depunem hartia cei care nu avem asa ceva? Daca scria doar "declaratie pentru sumele aflate in sold la 31 decembrie" inteleg, sau daca aveam ceva de recuperat. Dar asa :thumbup: ??

Pentru ca ei sunt dobitoci si noua ne e frica de amenzi.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 13 February 2011 - 12:16 PM




#96 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2011 - 02:43 PM

Vezi postareafboji, la Feb 7 2011, 12:18 PM, a spus:

Otilia, tu cu ce data ai obtinut certificatul?
nu l-am cerut inca si nu singurul sector unde trebuie sa-l cer
intentionez sa-l cer marti sau miercuri la sect. 1 fiindca eu am fisa curata si mi-l da a 2-a zi
la sect. 2 e mai complicat, ca acolo nu am mai bibilit fisa din nov. 2009 :thumbup:



#97 fastumbia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 February 2011 - 03:14 PM

Vezi postareaDana42, la Feb 7 2011, 12:41 PM, a spus:

Citeaza

cristina5859 :...si, totusi daca avem sold zero mai depunem aceasta declaratie ??

Eu am intrebat astazi la Casa jud. de sanatate si raspunsul lor a fost : DA :smile: , se depune si pentru zero.

Buna ,am sunat la casa de sanatate constanta azi si mi-au spus ca daca nu avem debite restante sau sume de recuperat nu se depune , iar la fisc mangalia mi-au spus ca au primit o circulara si sa mai asteptam ca este posibil sa se renunte la certificatul fiscal :thumbup:



#98 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2011 - 03:19 PM

Vezi postareaETIC, la Feb 7 2011, 02:42 PM, a spus:

Vezi postareafboji, la Feb 7 2011, 02:29 PM, a spus:

Mai, oameni buni, dar eu am citit de cateva ori ordinul ala si scrie clar "pentru sumele aflate in sold si neachitate pana la... " . De ce sa depunem hartia cei care nu avem asa ceva?
Pentru ca ei sunt dobitoci si noua ne e frica de amenzi.

eu cred ca depunem pe zero ca sa-i "anuntam" ca noi nu avem datorii la ei, asa cum facem si cand depunem pe zero orice alta ctb. declarata in vectorul nostru fiscal, cred ca ideea e aceeasi



#99 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 07 February 2011 - 03:32 PM

de parca asa greu le era la cei de la casa de sanatate sa-si ia de la ANAF cate inventare vor , si ce date vor .....ce putori dom'le :biggrin:



#100 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2011 - 03:55 PM

oameni buni, :smile:

intentionez sa ma duc maine la AF1 pt certificat, apoi va zic ce si cum
daca ajung si la AF2 va zic si de acolo

mai ziceti si voi, care ati fost deja, nu conteaza administratia / localitatea fiindca ne facem o idee generala si poate nimeriti cu informatia pe unii useri aflati chiar unde sunteti voi :thumbup:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL