Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul IMPOZIT PROFIT / topic 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 12

Salt la continut


calcul IMPOZIT PROFIT / topic 2011


237 replies to this topic

#221 kiki68

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 20 April 2011 - 02:26 PM

de cind nu am mai avut profit nu mai stiu sa calculez :thumbup:
intrebare: daca anul 2010 a fost incheiat cu pierdere, iar la trim I 2011 inregistrez profit , se calculeaza impozitul pe profit si se plateste, fara a tine cont de pierderea din precedent?

multumesc



#222 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 20 April 2011 - 03:41 PM

daca ai pierdere fiscala vezi 101 tr IV rd. 39

Vezi postareacornell, la Apr 20 2011, 04:39 PM, a spus:

daca ai pierdere fiscala vezi 101 tr IV rd. 39


atunci o scazi inaintea imp pe tr. I 2011!!!

nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#223 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2011 - 05:03 PM

dragilor,

am o problema cu repartizarea pe rezerve legale la 31.12.2010 si implicit calc. impoz. profit la 31.12.2010 :
* la 30.09.2010 mi-a iesit profit platit in plus 194 lei pe care l-am regularizat in oct., firma a fost pe profit
* la 31.12.2010, INITIAL eram tot pe profit si am majorat rezervele legale cu 600 lei pt ca in aug. s-a majorat capitalul social. nu am facut repartizarea acestor rezerve la 30.09, ci la sf. anului, aveam profit, era ok... INSAAA ... ulterior (dupa depunerea decl. 101 la sept., pe 25.02.2011) am mai primit niste documente pe 2010, care au majorat cheltuielile si astfel am trecut pe pierdere in trim IV, adica in al 2-lea an fiscal !! ei, acum e acum : mai pot repartiza cei 600 lei pe rezerve daca eu am pierdere pe trim. IV 2010 ?? dar am profit per total an 2010 - deci cum sa nu repartizez totusi cei 600 lei ? stiu ca sunt 2 ani fiscali in unul, dar totusi ...

ajutati-ma, va rog, ca eu cred ca nu mai pot sa gandesc ... daca ar fi dupa mintea mea de acum, as repartiza totusi, sau as face rectificativa la sept. macar - cred ca trebuie cumva majorate rezervele legale ... nu mai stiu ... :thumbup: m-am prostit in clipa asta !!



#224 maca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 20 April 2011 - 05:39 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Apr 20 2011, 06:03 PM, a spus:

dragilor,

am o problema cu repartizarea pe rezerve legale la 31.12.2010 si implicit calc. impoz. profit la 31.12.2010 :
* la 30.09.2010 mi-a iesit profit platit in plus 194 lei pe care l-am regularizat in oct., firma a fost pe profit
* la 31.12.2010, INITIAL eram tot pe profit si am majorat rezervele legale cu 600 lei pt ca in aug. s-a majorat capitalul social. nu am facut repartizarea acestor rezerve la 30.09, ci la sf. anului, aveam profit, era ok... INSAAA ... ulterior (dupa depunerea decl. 101 la sept., pe 25.02.2011) am mai primit niste documente pe 2010, care au majorat cheltuielile si astfel am trecut pe pierdere in trim IV, adica in al 2-lea an fiscal !! ei, acum e acum : mai pot repartiza cei 600 lei pe rezerve daca eu am pierdere pe trim. IV 2010 ?? dar am profit per total an 2010 - deci cum sa nu repartizez totusi cei 600 lei ? stiu ca sunt 2 ani fiscali in unul, dar totusi ...

ajutati-ma, va rog, ca eu cred ca nu mai pot sa gandesc ... daca ar fi dupa mintea mea de acum, as repartiza totusi, sau as face rectificativa la sept. macar - cred ca trebuie cumva majorate rezervele legale ... nu mai stiu ... :thumbup: m-am prostit in clipa asta !!
Norme metodologice:

50. Cota de 5% reprezentând rezerva prevăzută la art. 22 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal se aplică asupra diferenței dintre totalul veniturilor, din care se scad veniturile neimpozabile, și totalul cheltuielilor, din care se scad cheltuielile cu impozitul pe profit și cheltuielile aferente veniturilor neimpozabile, înregistrate în contabilitate. Rezerva se calculează cumulat de la începutul anului și este deductibilă la calculul profitului impozabil trimestrial sau anual, după caz. În veniturile neimpozabile care se scad la determinarea bazei de calcul pentru rezervă sunt incluse veniturile prevăzute la art. 20 din Codul fiscal, cu excepția celor prevăzute la lit. c) din același articol. Rezervele astfel constituite se completează sau se diminuează în funcție de nivelul profitului contabil din perioada de calcul. De asemenea, majorarea sau diminuarea rezervelor astfel constituite se efectuează și în funcție de nivelul capitalului social subscris și vărsat sau al patrimoniului. În situația în care, ca urmare efectuării unor operațiuni de reorganizare, rezerva legală a persoanei juridice beneficiare depășește a cincea parte din capitalul social sau din patrimoniul social, după caz, diminuarea rezervei legale, la nivelul prevăzut de lege, nu este obligatorie.

20 % din capital deductibil 5% din ....
Daca la septembrie se incadreaza cu 101 rectificative
Parerea mea !



#225 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2011 - 07:08 PM

Otilia, cand vorbim de rezerva legala trebuie sa avem in vedere 2 aspecte, contabil si fiscal.Aspectul contabil este reglementat de Lg 31/1990 art 183 iar cel fiscal de Codul fiscal art 22. Daca tu la 31.12.2010 ai profit contabil , da esti obligata cf Lg 31 sa constitui rezerva legala.Din punct de vedere fiscal tu poti deduce doar la 30.09.2010 unde ai profit fiscal, in limitele prevazute in Codl fiscal.Desi atat din pct de vedere contabil cat si fiscal rezerva legala se calculeaza la fel, ea poate avea baza de calcul diferita in functie de cele 2 aspecte si valori diferite.

Mai pragmatic : presupunem ca am capital social 1.000 lei
Contabil : rezerva legala 200 lei
Fiscal : 01.01-30.09 - rezerva legala cf Codului fiscal 150 lei, deci deduc 150 lei din imp pe profit
01.10-31.12 - rezerva legala ce poate fi dedusa cf Codului fiscal 0 lei
Urmeaza ca in anul fiscal urmator (daca am profit fiscal si ma incadrez in limitele din CF) sa mai am drept de deducere priv rezerva legala pt suma de 50 lei.

O seara placuta !



#226 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2011 - 07:26 PM

multumesc, dragelor ! :thumbup:

eu cred ca daca se calculeaza cumulat, de la inceputul anului și este deductibilă la calculul profitului impozabil trimestrial sau anual, după caz, atunci cumulat de la inceputul anului am profit la 31.12.2010 si repartizez, chiar daca in trim, IV am pierdere. impartirea asta fortata in 2 ani fiscali n-ar trebui sa afecteze aspectul asta... sau poate da !
am retinut parerea voastra ca trebuie sa repartizez numai la 30.09.2010, la asta ma gandeam si eu de aceea ma indoiam asupra solutiei :smile:

o seara frumoasa.



#227 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2011 - 07:56 PM

:thumbup:
Contabil, inregistrezi rezerva legala la 31.12.2010, NU la 30.09.2010.
Fiscal, o deduci in cazul tau, numai la 30.09.2010 (D101),unde ai profit fiscal in limitele in care se incadreaza (5% din profitul fiscal).



#228 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 April 2011 - 09:56 PM

Citeaza

Otilia Alupei : atunci cumulat de la inceputul anului am profit la 31.12.2010 si repartizez, chiar daca in trim, IV am pierdere. impartirea asta fortata in 2 ani fiscali n-ar trebui sa afecteze aspectul asta... sau poate da !
Nu afecteaza acest aspect, chiar daca in anul 2/2010 ai pierdere, dar per total an contabil 2010 obtii profit, repartizezi profitul, in cazul tau la rezerve legale, asa cum a spus si Cristina1969 :smile: si asa cum ai gandit-o si tu si poti sa deduci fiscal rezerva integral anul urmator daca ai profit, fara sa te mai complici cu primul an fiscal din 2010.
:thumbup:

Dana




#229 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 April 2011 - 12:45 PM

multumesc, dragelor :thumbup:

nu am dedus rezerva la 30.09, insa daca o judecam ca influienta fiscala, rezultatul e acelasi .
la 30.09 am avut 194 lei profit platit in plus, cu care am si incheiat anul urmand ca el sa se recupereze in per urmatoare, adica in 2011, fiindca in trim IV am avut pierdere. daca as fi dedus cei 600 lei la sept. as fi avut mai mult profit platit in plus de compensat in 2011, iar la trim. IV pierdere mai mica de recuperat in per. urmatoare = tot 2011.
daca fac deducerea la 31.12 imi ramane profitul platit in plus la val. actuala, dar se va mareste pierderea de recuperat. oricum, ambele situatii se propaga in 2011, indiferent care este var. finala si au exact acelasi impact financiar in per. urmatoare (adica in 2011).

am reusit sa ma fac inteleasa ?

deci, neavand nici o modificare de fiscalitate in detrimentul statului, repartizarea poate ramane asa cum e in acest caz, adica si deducerea si repartizarea la 31.12.2011 fiindca tot aia e ca influienta fiscala pt. 2011.



#230 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 26 April 2011 - 01:02 PM

In opinia mea, nu ai nici-un motiv sa nu inregistrezi rezerva legala in anul 2010(asa cum prevede legea), deoarece ai obtinut profit contabil la sfarsitul anului si poti beneficia si de reducerea bazei impozabile pentru calculul impozitului pe profit aferent perioadei 1.01.2010-30.09.2010, perioada in care ai obtinut profit fiscal. Asadar calculezi 5% din (total venituri-total venituri neimpozabile -total cheltuieli+cheltuieli cu impozitul pe profit+cheltuielile aferente veniturilor neimpozabile) obtinute la 30.09.2010, scazi suma din profitul brut impozabil si apoi aplici 16% pentru a calcula impozitul pe profit. Evidentiezi rezerva legala in D101/1 si depui rectificativa. Inregistrarea contabila a rezervei legale o faci la 31.12.2010, fara a afecta D101/2, deoarece cu datele aferente trim. IV profitul fiscal este negativ, iar zererva legala este egala cu zero.
In cazul in care nu s-a ajuns la 20% din capitalul social, in 2011 reiei calculele pentru diferenta, cu deducerea impozitului la fiecare trimestru daca e cazul. In contul 129 se face repartizarea rezervei legale din profitul anului curent, in cursul aceluiasi an, pentru a putea beneficia de reducerea la calculul impozitului pe profit .



#231 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 April 2011 - 01:22 PM

Multumesc mult, Lexiroxi :thumbup:

Aceeasi solutie mi-au dat-o si fetele http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/biggrin.gif



#232 adrian catalin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 16 May 2011 - 12:40 PM

va rog frumos sa ma ajutati cu o nelamurire.
cum se calculeaza cheltuiala de protocol?
nu inteleg venitul lunar este variabil, cheltuielile la fel, de ce suma cer factura ptr protocol de la restaurant? sau ce cheltuiala este asta? se poate trece doar protocol si suma ce rezulta la sfarsit de luna ca se poate trece?
de ex am facturat 5000 d ron si cheltuieli 2500 protocol cat iese? si trebuie factura si chitanta de la restaurante sau cum?
multumesc



#233 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2011 - 01:12 PM

Adrian , eu zic sa apelezi la un contabil care stie cum se calculeaza .In 2 vorbe : protocolul acceptat ca si chelt. dedectibila nu trebuie sa depaseasca 2% din profitul
perioadei la care faci calculul (trimestrial . Suma ce depaseste 2% din profit ,se impoziteaza cu 16%.In cazul tau 5000 venit-2500 chelt=2500 profit .
protocol admis: 2500*2% =50lei. Daca ai nota de restaurant 300 lei , 250 lei se vor impozita. 2500 profit+250depasire protocol =profit impozabil 2750 lei



#234 rafaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:despre contabilitate

Postat 27 May 2011 - 02:33 PM

Buna.
poate ca aceasta intrebare vi se pare prea simpla dar pentru un novice.....
As vrea sa stiu cum se calculeaza impozitul pe profit pe trimestrul 4 ( fara impozit minim...ca mai demult)
Stiu ca se declara si se plateste impozitul aferent trimestrului 3 dar nu stiu daca aceasta suma se inregistreaza in contabilitate si apoi se calculeaza impozitul aferent trimestrului 4????sau nu se inregistreaza in contabilitate , se calculeaza normal si apoi se tine cont de aceasta suma numai in decl.101 ?

Sa stiti ca am cautat pe forum vreo 2 ore, mai mult timp deja e prea mult......

Va multumesc



#235 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2011 - 04:28 PM

Daca inchideti anul financiar pana pe 25-02 , nu declarati nimic la trimestru 4 in declaratia 100 si intocmiti declaratia 101 cu inregistrarile normale ale impozitului.
Daca inchideti anul financiar dupa 25-02 declarati impozit pe profit si platiti la nivelul trimestrului 3 , suma care se inregistreaza si in contabilitate, urmand ca definitivarea sa se faca in declaratia 101.



#236 adrian catalin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 31 May 2011 - 09:20 AM

Vezi postareaDoina P, la 16 May 2011 - 01:12 PM, a spus:

Adrian , eu zic sa apelezi la un contabil care stie cum se calculeaza .In 2 vorbe : protocolul acceptat ca si chelt. dedectibila nu trebuie sa depaseasca 2% din profitul
perioadei la care faci calculul (trimestrial . Suma ce depaseste 2% din profit ,se impoziteaza cu 16%.In cazul tau 5000 venit-2500 chelt=2500 profit .
protocol admis: 2500*2% =50lei. Daca ai nota de restaurant 300 lei , 250 lei se vor impozita. 2500 profit+250depasire protocol =profit impozabil 2750 lei

pe primul trimestru am avut profit 5000 ron acum e deja traziu sa mai bag protocol corect? iar acum la trim 2 trebuie sa vad cat iese si catre final sa bag o factura si chitanta de la un restaurant pe 2% din profitul brut aferent trim 2 corect?
pot sa mai reglez si din urma? adica la sfarsit de an sa zic am profit tot anul 30 000ron calculez 2% si fac atunci protocolul?
multumesc

Aceasta postare a fost editata de adrian catalin: 31 May 2011 - 09:21 AM




#237 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2011 - 11:23 AM

Profitul se calculeaza incepand cu 01-01 a anului indiferent la ce triimestru va referiti, pentru primele 3 trimestre , asa ca puteti baga protocol 2% din profitul aferent semestrului unu ( primele 2 trimestre ).



#238 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2011 - 11:41 AM

Calculul pt.protocol il faci trimestrial odata cu cel pt. impozit pe profit . Sigur ca la dec. va fi cel final.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL