Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. 300 decont TVA - topic 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


decl. 300 decont TVA - topic 2011


28 replies to this topic

#21 magda2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 28 February 2011 - 05:04 PM

Am verificat azi pe anaf starea declaratiei 300 si nu a fost prelucrata.
Am retrimis-o astazi.
Daca initial am inregistrat-o pe 24 feb, dar a avut erori, voi primi amenda?
Pe 24 am trimis fisierul in varianta anterioara V6 :thumbup:



#22 magda2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 01 March 2011 - 03:08 PM

Nu-mi da nimeni niciun sfat? :thumbup:




#23 cassilas_06

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 30 March 2011 - 09:41 AM

Buna ziua. Am o mica problema cu decontul de tva. In luna februarie o firma si-a reluat activitatea dupa un an si jumatate, si la ultima d 300 ave tva de rambursat de 1.400 de ron. Aceasta suma ttrebuie preluata ca suma negativa in decontul 300 februarie 2011,odata cu reluarea activitatii? Auzisem zvonuri ca sold precedent ar trebui preluat cu 0. Va multumesc!



#24 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 30 March 2011 - 11:33 AM

se preia soldul negativ de 1400 ron. Pentru linistea ta, verifica in fisa sintetica de la ei, ce sold apare :thumbup:



#25 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 March 2011 - 11:44 AM

Vezi postareamarra_2000, la Mar 30 2011, 12:33 PM, a spus:

se preia soldul negativ de 1400 ron. Pentru linistea ta, verifica in fisa sintetica de la ei, ce sold apare :thumbup:
trebuie sa se reinregistreze in "scopuri de tva" - platitor de tva deoarece in momentul de fata nu mai este platitoare de tva
art 153 cod fiscal
(9) Organele fiscale competente pot anula înregistrarea unei persoane în scopuri de TVA, conform prezentului articol, dacă, potrivit prevederilor prezentului titlu, persoana nu era obligată să solicite înregistrarea sau nu avea dreptul să solicite înregistrarea în scopuri de TVA, conform prezentului articol. De asemenea, organele fiscale competente pot anula din oficiu înregistrarea unei persoane în scopuri de TVA, conform prezentului articol, în cazul persoanelor impozabile care figurează în lista contribuabililor declarați inactivi potrivit art. 11, precum și al persoanelor impozabile în inactivitate temporară, înscrisă în registrul comerțului, potrivit legii. Procedura de scoatere din evidență este stabilită prin normele procedurale în vigoare. După anularea înregistrării în scopuri de TVA, au obligația să solicite organelor fiscale competente înregistrarea în scopuri de TVA, dacă încetează situația care a condus la scoaterea din evidență, fără a fi aplicabile prevederile referitoare la plafonul de scutire pentru mici întreprinderi prevăzut la art. 152 în anul calendaristic respectiv.



#26 Ionita Ioana Cecilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 26 April 2011 - 08:25 AM

Buna ziua,
Am si eu nevoie de ajutorul dumneavoastra.Am o situatie cu care nu m-am mai confruntat niciodata.
S-au cumparat cu taxare inversa busteni care au fost vanduti catre alta firma .Toate operatiunile s-au facut cu firme din Romania.As dori sa stiu unde se trec valorile fara tva a bustenilor in decontul de tva conform ordinului 183 din 2011?
IOANA CECILIA



#27 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 April 2011 - 11:26 AM

Vezi postareaIonita Ioana Cecilia, la 26 April 2011 - 08:25 AM, a spus:

Buna ziua,
Am si eu nevoie de ajutorul dumneavoastra.Am o situatie cu care nu m-am mai confruntat niciodata.
S-au cumparat cu taxare inversa busteni care au fost vanduti catre alta firma .Toate operatiunile s-au facut cu firme din Romania.As dori sa stiu unde se trec valorile fara tva a bustenilor in decontul de tva conform ordinului 183 din 2011?
buna
1. nu sunt valori fara tva (taxarea inversa)
2. completezi rand 12 si rd 21 pentru achizitiile facute cu taxare inversa



#28 alex07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 20 July 2011 - 10:11 PM

depunere declaratii

Se primesc in continuare declaratiile 300 si 100 printate pe hartie si depuse la ghiseu ?

Aceasta postare a fost editata de alex07: 20 July 2011 - 10:13 PM




#29 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 20 July 2011 - 10:14 PM

da, bineinteles






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL