Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. 300 decont TVA - topic 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


decl. 300 decont TVA - topic 2011


28 replies to this topic

#1 bizabella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 04 January 2011 - 05:04 PM

Buna
Daca se efectuaza a livrare intracomunitare trebuie depus decontul de TVA lunar, sau acesta se aplica doar in cazul achizitiilor intracomunitare? Multumesc...



#2 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 04 January 2011 - 11:53 PM

Pt. Bizabella : cnf. art. 156^1 CF, numai pt. achizitii intracomunitare.
"(6^1) Prin excepție de la prevederile alin. (2)-(6), pentru persoana impozabilă care utilizează trimestrul calendaristic ca perioadă fiscală și care efectuează o achiziție intracomunitară de bunuri taxabilă în România, perioada fiscală devine luna calendaristică începând cu………"

Dana




#3 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 January 2011 - 08:39 PM

Buna seara!

Am umatoarea situatie:
-achizitii de servicii din tara fara TVA si nu stiu daca e corect sa trec in decont la rd 24 sau 24.1
- acizitii d ebunuri din tara fara TVA si nu stiu daca e corect s atrec in decont la rd 24 sau 24.1
- avans platit pentru achizitii servicii in tara fara tva (societate a furnizoare este neplatitoare de tva) si nu stiu unde sa-l trec in decont

Va multumesc anticipat!

Aceasta postare a fost editata de avdia: 07 January 2011 - 08:43 PM




#4 DoinaB

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 January 2011 - 04:58 PM

Buna ziua,
Daca in anul 2010 perioada decontului TVA a fost luna ,prin depasirea plafonului de 100.000 Eur,
in anul 2011 e obligatoriu sa trec la decont trimestrial daca am sub 100.000 Eur?
Trebuie depuse decl 010,094?

Multumiri



#5 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2011 - 08:37 PM

Da, trebuie sa depui D010.
D094 se depune pentru cei care au avut perioada fiscala - trimestrul si care nu au avut o achizitie intracomunitara de bunuri in anul anterior, ceea ce inteleg ca nu este cazul tau.



#6 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 February 2011 - 04:01 PM

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/legis...AF_183_2011.pdf



#7 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 14 February 2011 - 06:58 PM

Buna,

Stie cineva , pentru firmele care urmeaza de la 01.02.2011 sa devina neplatitoare de tva , (anul trecut fiind tva trimestrial)
cum se depune ultimul decont aferent lunii ianuarie ??

Eu am incercat sa depun lunar pentru a -mi permite sa tastez luna 01 ( datele sunt aferente lunii ianuarie)
si nu-l prelucreaza , firma fiind inregistrata cu vector fiscal tva trimestrial.

Daca , completezi trimestrial, nu poti tasta decat 03 .2011 ceea ce nu ma ajuta absolut deloc.

Maine fac o vizita pe la Administr sect 6 sa intreb, desi , nu ma incanta deloc sa ma plimb pe la toate camerele....



#8 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 14 February 2011 - 08:54 PM

sterge fisierul cu firma respectiva din programul declaratii fiscale 2011 (acolo unde il ai in calc) si introdu manual datele firmei. Iti va da voie sa ai decont tva lunar



#9 remus2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 15 February 2011 - 11:03 AM

Ce are diferit decontul de tva actual prin Ordinul 183 fata de decontul vechi? Nu am sesizat diferente si as vrea sa stiu caci ma intereseaza unde completez sume reprezentand achizitii de servicii intracomunitare,prestatorul avand cod tva valid in tara de unde presteaza iar eu sunt beneficiar cu cod valid in Romania.



#10 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 15 February 2011 - 03:16 PM

In noul Decont de TVA s-au introdus randurile 34 si 37
- rd.34 - se preia suma reprezentand diferenta de TVA de plata stabilita de organele de inspectie fiscala prin decizie comunicata persoanei impozabile, si neachitata pana la data depunerii decontului de TVA;
- rd. 37 - se preia suma reprezentand diferenta negativa de TVA stabilita de organele de inspectie fiscala prin decizie comunicata persoanei impozabile, pana la data depunerii decontului de TVA.
Nu se inscrie in decont
- taxa pe valoarea adaugata din facturile de executare silita, de catre persoanele abilitate prin lege sa efectueze vanzarea bunurilor supuse executarii silite;
- taxa pe valoarea adaugata pentru care se afla in derulare o inlesnire la plata.



#11 remus2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 15 February 2011 - 08:22 PM

[quote name='Lexiroxi' date='Feb 15 2011, 05:16 PM' post='237700']
In noul Decont de TVA s-au introdus randurile 34 si 37
- rd.34 - se preia suma reprezentand diferenta de TVA de plata stabilita de organele de inspectie fiscala prin decizie comunicata persoanei impozabile, si neachitata pana la data depunerii decontului de TVA;
- rd. 37 - se preia suma reprezentand diferenta negativa de TVA stabilita de organele de inspectie fiscala prin decizie comunicata persoanei impozabile, pana la data depunerii decontului de TVA.
Multumesc, acolo nu ma uitasem. Eu am urmarit randurile referitoare la operatiuni intracomunitare atat pe 4427 cat si pe 4426 si nu vedeam diferente.



#12 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2011 - 02:37 PM

Vezi postareadoiny, la Feb 14 2011, 06:58 PM, a spus:

Eu am incercat sa depun lunar pentru a -mi permite sa tastez luna 01 ( datele sunt aferente lunii ianuarie)
si nu-l prelucreaza , firma fiind inregistrata cu vector fiscal tva trimestrial.

Daca , completezi trimestrial, nu poti tasta decat 03 .2011 ceea ce nu ma ajuta absolut deloc.

Maine fac o vizita pe la Administr sect 6 sa intreb, desi , nu ma incanta deloc sa ma plimb pe la toate camerele....

Doiny, daca selectezi perioada fiscala luna nu iti prelucreaza decontul la administratia financiara din cauza ca apari in vectorul fiscal cu perioada "trimestrul"?
Ai reusit sa ajungi la sectorul 6, ai vreun raspuns de la ei, cum s-a rezolvat pana la urma ?



#13 mt2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 16 February 2011 - 02:57 PM

Eu am avut cazuri de scoatere din evidenta de la TVA si am depus D300 luna asta (ultimul decont ) . Intradevar , firmele figurau cu TVA la trimestru , ca asa este vectorul la anul 2010, dar decontul pt. ianuarie este lunar. Rezolvarea este la Finante , trebuie sa schimbe manual vectorul din trimestrial in lunar .
Daca ai avut CA peste 100000 euro , ai trecut din decont trimestrial in lunar si ai depus in termen 010 iar Finantele nu si-au actualizat vectorul ....aici este de asemenea problema lor .Si in acest caz , sa modifice manual vectorul si sa ti se preia decontul .



#14 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2011 - 03:36 PM

Merci mt2007, stiu ca problema este la ei la administratie deoarece nu cred ca au apucat sa inregistreze toate D096 de trecere la neplatitori si sa modifice vectorul, dar am 80 de societati intr-o astfel de situatie asta insemnand probabil ca o zi o voi pierde acolo stand langa o "tanti" sa opereze manual :thumbup:



#15 inairina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 18 February 2011 - 04:42 PM

In legatura cu trecerea la neplatitor de tva am si eu o intrebare.
Ultimul decont de tva ce se depune pana pe 25 februarie trebuie sa contina achizitiile si livrarile din ianuarie si să evidențieze valoarea rezultată ca urmare a efectuării tuturor ajustărilor de taxă. Firma are tva de recuperat, dar este o suma mica , ce provine din anul 2010 si nu a meritat cerere de rambursare. Nu am stocuri, nu am mijloace fixe pt a le ajusta, ci in balanta raman cu sold doar la 4424.
Trebuie sa ajustez soldul la 4424, sau il las asa pana cand firma poate va deveni din nou platitoare de tva?
Si daca trebuie sa-l ajustez cum o fac?
Va multumesc anticipat pt raspunsuri!



#16 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 18 February 2011 - 05:39 PM

Am fost la Sector 6 si au spus sa completez decont lunar.
On line nu se pot transmite , nu le prelucreaza.

Trebuie sa luam cozile la rand..pentru firmele care nu vor mai fi platitoare de tva din 01.02.2011.



#17 inairina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 21 February 2011 - 04:01 PM

Nu are nimeni nici un raspuns pentru mine?



#18 ionutp_me

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 25 February 2011 - 10:53 AM

Cum se depune decontul de tva online cu semnatura electronica? Pe siteul anaf.ro (poate gresesc eu sectiunea) nu se pot incarca decat fisiere pdf, in schimb din programul "Declaratii fiscale" imi genereaza doar fisiere txt.



#19 andrea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 25 February 2011 - 01:10 PM

pe anaf, la "Declaratii electronice", in meniul din partea stanga este "descarcare declaratii" si se gaseste si declaratia 300 in format PDF

Andrea
Andrea



#20 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2011 - 04:53 PM

Vezi postareaandrea, la Feb 25 2011, 01:10 PM, a spus:

pe anaf, la "Declaratii electronice", in meniul din partea stanga este "descarcare declaratii" si se gaseste si declaratia 300 in format PDF

Andrea
Completez raspunsul dat de colega Andrea:
Pe www.anaf.ro, la sectiunea Declaratii electronice din meniul din bara de sus,
alegeti, dupa activarea lui, partea stanga a ecranului sectiunea Descarcare declaratii,
iar de aici descarcati orice declaratie in format pdf pe care doriti sa o depuneti.
Dupa ce o completati, o semnati electronic, o salvati pe calculator si puteti apela
e-guvernare.ro. Alegeti din meniul din stanga , Depunere declaratii.
Pentru depunere va apare un mesaj: Pentru depunere declaratii Anaf apasati aici !.
Va conformati si alegeti apoi Pentru depunere declaratii curente, apasati aici !,
dupa care uploadati fisierul pdf din locatia in care este salvat !. Succes !

Aceasta postare a fost editata de cuceritor: 25 February 2011 - 04:55 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL