Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. 392A si 392B/ topic 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


decl. 392A si 392B/ topic 2011


94 replies to this topic

#61 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 04 February 2011 - 10:38 PM

Da, se depune si pt. CA = 0, s-a schimbat programul de la o zi la alta.

Dana




#62 anelise

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 07 February 2011 - 11:59 AM

Livrarile catre persoane fizice pe baza de bonuri fiscale se declara in 392? In instructiunile de completare formularea este de "livrari de bunuri si prestari de servicii efectuate catre persoane neinregistrate in scopuri de TVA". Aici se cuprind doar persoanele juridice neplatitoare de TVA sau si persoanele fizice? Multumesc!




#63 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 07 February 2011 - 01:16 PM

Se cuprind si persoanele juridice neplatitoare de TVA si persoanele fizice.



#64 Iulian Motoroiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 09 February 2011 - 04:01 PM

Intrebare: Ce ne facem cu TVA-ul? atat pentru livrari cat si pentru achizitii?
Stim foarte bine ca in 2010 am avut o schimbare de cota de TVA, in acest context trebuie sa trecem exact TVA-ul colectat pe cele 2 categorii inregistrati si neinregistrat, si TVA-ul dedus, binenteles la achizitiile de la cei inregistrati. In acest context nu mai da corelatia Baza*24% = TVA din declaratie. Este vreo problema in acest sens. Din cei care au depus, programul verifica aceasta corelatie?



#65 Nazgul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina

Postat 09 February 2011 - 04:42 PM

Eu am depus...nu verifica aceea corelatie



#66 carol28sm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2011 - 12:11 AM

Eu la firma neplatitoare de TVA nu evidentiez TVA-ul la achizitie. In instructiuni imi zice: Randul 1 – Coloana "TVA" se completeaza cu valoarea TVA inscrisa in "Jurnalul pentru cumparari", pentru achizitiile efectuate de la persoane inregistrate in scopuri de TVA. In jurnaul de cumparari nu-mi are nici-un TVA, atata timp cat nu l-am inregistrat. Sa iau facturile la mana? :(



#67 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 11 February 2011 - 08:22 AM

din pacate da , sau poti sa scoti un 19% din totalul facturilor tale pana la 30.06.2010 si un 24% din totalul facturilor de la 01.07.2010-31.12.2010 .
Oricum nu cred ca o sa ai mari dieferente fata de real. ( sa aduni TVA de pe fiecare factura ) si nici nu cred ca se face undeva vreo corelatie prin sistemul ANAF .



#68 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 February 2011 - 12:23 PM

392B
se completeaza de catre persoanele impozabile neinregistrate in scopuri de TVA, potrivit dispozitiilor art. 153 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, a caror cifra de afaceri realizata la finele anului calendaristic, excluzand veniturile obtinute din vanzarea de bilete de transport international rutier de persoane, este inferioara sumei de 35.000 de euro, calculata in echivalent lei, potrivit legii, respectiv inferioara sumei de 119.000 lei.
*****
Art. 153. - (1) Persoana impozabilă care are sediul activităţii economice în România şi realizează sau intenţionează să realizeze o activitate economică ce implică operaţiuni taxabile şi/sau scutite de taxa pe valoarea adăugată cu drept de deducere trebuie să solicite înregistrarea în scopuri de TVA la organul fiscal competent, denumită în continuare înregistrare normală în scopuri de taxă, după cum urmează: etc...
******Art. 127. - (1) Este considerată persoană impozabilă orice persoană care desfăşoară, de o manieră independentă şi indiferent de loc, activităţi economice de natura celor prevăzute la alin. (2), oricare ar fi scopul sau rezultatul acestei activităţi.
(2) În sensul prezentului titlu, activităţile economice cuprind activităţile producătorilor comercianţilor sau prestatorilor de servicii, inclusiv activităţile extractive, agricole şi activităţile profesiilor libere sau asimilate acestora. De asemenea, constituie activitate economică exploatarea bunurilor corporale sau necorporale în scopul obţinerii de venituri cu caracter de continuitate.
*****
ACUM care ar fi persoanele care nu depun 392B; eu deduc per acontrario că: cele realizează sau intenţionează să realizeze o activitate economică ce ***NU*** implică operaţiuni taxabile şi/sau scutite de taxa pe valoarea adăugată cu drept de deducere, DECI implică operatiuni netaxabile (CARE?) şi /sau scutite de TVA fără drept dededucere (CARE?)

****** despre aceste persoane CARE nu depun vă rog să POSTATI lămuriri - poate aveti chiar si adrese oficiale!-

Mulţumesc!
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#69 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 February 2011 - 05:17 PM

ORDIN pt D392A+B si 393

Fisiere atasate


nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#70 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2011 - 08:18 PM

Ai dreptate Cornell ,eu ma gandesc ca de ex .la firmele se stomatologie , operatii , cursuri , adica cele scutite fara drept de deducere...
(sa vedem si alte opinii)



#71 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 17 February 2011 - 11:11 AM

A fost scos plafonul de 10.000 euro peste care devenea obligatorie depunerea declaratiei 392. S-a pastrat termenul de depunere de 25.02.2011.

--------------------------------------------------------------------------------



#72 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 February 2011 - 11:21 AM

Da, s-a pastrat.



#73 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 February 2011 - 04:09 PM

S-a mai intrebat in primele pagini, dar nu am gasit un raspuns clar.
Firmele ce desfasoara in exclusivitate servicii medicale (scutite de tva conform art. 141) depun declaratia 392 ?



#74 anita.t

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 17 February 2011 - 04:59 PM

eu nu am depus in anii anteriori pentru o societate cu activitate de stomatologie, este adevarat ca a avut CA> de 119000.



#75 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 18 February 2011 - 12:05 PM

Societatile suspendate care se incadreaza in limite depun sau nu 392? Dar si cele suspendate care au obtinut regim derogatoriu? Ca nu mi-e clar. Va multumesc.



#76 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2011 - 06:19 PM

Firmele suspendate depun 392 , legat de cele cu derogare numai stiu daca 392 se incadreaza pentru nedepunere.



#77 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 February 2011 - 09:04 PM

Cele cu regim derogatoriu nu depun decat declaratia pt bilant din care reiese ca nu au avut activitate.



#78 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 19 February 2011 - 04:47 PM

Declaratia din care rezulta ca n-au avut activitate nu se depune doar de firmele care n-au avut niciodata activitate?



#79 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 19 February 2011 - 05:13 PM

Citeaza

sorinela : Declaratia din care rezulta ca n-au avut activitate nu se depune doar de firmele care n-au avut niciodata activitate?
Ba da si care nu au depus niciodata bilant.
Firmele cu regim derogatoriu depun bilant, sunt scutite doar de depunerea anumitor declaratii conform Ordinului 1221/2009.

Dana




#80 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2011 - 05:35 PM

Vezi postareaJohn2008, la Feb 17 2011, 04:09 PM, a spus:

S-a mai intrebat in primele pagini, dar nu am gasit un raspuns clar.
Firmele ce desfasoara in exclusivitate servicii medicale (scutite de tva conform art. 141) depun declaratia 392 ?
sigur ca da, daca se incadreaza in limitele date in decl. 392B (se depune de persoanele impozabile neinregistrate in scopuri de TVA cu cifra de afaceri realizata in anul de raportare sub 35.000 Euro).






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL