Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. 390 / topic 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


decl. 390 / topic 2011


19 replies to this topic

#1 Sakura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 242 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2011 - 02:12 PM

A incercat cineva noua versiune a declaratiei 390 (din 15.12.2010)? Nu se poate semna digital...Numai mie mi se intampla asta?



#2 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 January 2011 - 03:35 PM

Vezi postareaSakura, la Jan 13 2011, 02:12 PM, a spus:

A incercat cineva noua versiune a declaratiei 390 (din 15.12.2010)? Nu se poate semna digital...Numai mie mi se intampla asta?

sunt 2 versiuni. probabil ai ales pe cea fara semnatura digitala

Declaratia informativa 390, 2010, versiunea 1.0.2, Actualizat in 15.12.2010
1. D390 cu semnatura digitala pentru cei care transmit on-line
D390-V2_2010.pdf
2. D390 fara semnatura digitala, pentru cei care raporteaza la administratii
D390-V2_2010_FSD.pdf




#3 micha08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:

Postat 17 January 2011 - 11:29 AM

Daca avem valoarea 0 in delaratia 390, aceasta nu mai trebuie depusa. Asa este?



#4 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 17 January 2011 - 03:08 PM

Da, asa este



#5 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 March 2011 - 06:29 PM

Pe o factura primita pentru marfa, scrie SC. XXX SRL REPREZENTANT FISCAL , este inregistrat ca platitor de TVA. Plata facturii se va face in contul firmei mama din Belgia. Se declara in 390?



#6 miliescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 March 2011 - 09:20 AM

buna ziua,
am si eu doua situatii pentru care as dori indrumari.
situatia 1. sc din romania, primeste de la o firma din ue, fatura cu servicii cazare, tva inclus.
situatia 2. sc din romania primeste de la o firma din ue, factura pentru servicii cazare, cu tva evidentiat
intebarea mea te: ce declaratii trebuie completate pentru aceste doua situatii ?
multumesc



#7 cassano19

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 April 2011 - 08:17 PM

am o factura primita de la o firma din austria pentru un transport efectuat pana in romania al unui utilaj factura este facuta cu taxare inversa e evidentiat pe factura in schimb cand vreau sa intocmesc 390 imi da cod operator incorect la fel si cand il caut pe site-ul roi ce pot face ???



#8 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 17 April 2011 - 09:35 PM

Codurile de TVA austriece sunt de forma AT-UXXXX. Nu cumva ai omis acel "U", care trebuie introdus impreuna cu partea numerica?

Aceasta postare a fost editata de Cristina Grigoras: 17 April 2011 - 09:36 PM

Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#9 nicoroxx

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 12 May 2011 - 08:48 PM

Va rog foarte mult sa imi dati un raspuns.

Am primit o marfa in felul urmator:

- marfa primita in Romania
- factura emisa de o firma din Irlanda membra UE
- livrarea s-a facut din Hong Kong

S-a platit TVA in vama si taxe vamale.

Va rog sa imi spuneti daca este considerata o achizitie intracomunitara si daca trebuie sa apara in declaratia 390.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.



#10 ana maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:
  • Location:piatra neamt

Postat 12 May 2011 - 08:53 PM

Nu este achizitie intracomunitara si nu apare in D390, este un import pt. care aveti declaratie vamala de import



#11 Fici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 25 May 2011 - 10:54 AM

Sunt societate de transport marfa.Am gasit un beneficiar din Grecia pentru care ii prestez serviciul de transport. Intrebarile mele sunt:1 cum ii fac factura cu TVA sau fara TVA?si daca fac declaratia 390



#12 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 25 May 2011 - 08:22 PM

societ. dvs e platitoare de tva, presupun
verificati intai beneficiarul-are cod valid tva? este platitor tva?
daca da, fact fara tva in baza preved Directivei VI Eu si decl 390



#13 Fici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 26 May 2011 - 09:38 AM

Vezi postareamihaela_cva, la 25 May 2011 - 08:22 PM, a spus:

societ. dvs e platitoare de tva, presupun
verificati intai beneficiarul-are cod valid tva? este platitor tva?
daca da, fact fara tva in baza preved Directivei VI Eu si decl 390


Multumesc f.f. mult, societatea este platitoare de TVA, am inscris-o in registrul intracomunitar, dar de la fisc( un functionar plin de el), mi s-a spus ca nu trebuia sa o inscriu pentru ca nu achizitionez produse din Grecia.Conform L571, din 2010 am vazut ca si prestarile de servicii catre beneficiari intracomunitari trebuie declarate prin 390 nu numai achizitiile.Noroc ca sunt in termen, prestarea s-a efectuat in mai, deci pana pe 15 iunie trebuie sa depun 390



#14 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 26 May 2011 - 01:29 PM

fiscul se refera la registru intracom, achizitii, dar mai bine ca ai inscris si acolo. legea spune ca te inreg anterior efectuarii actului de comert, deci nu conteaza daca ulterior inregistrarii nu faci acte de comert, asta ai avut de gand sa faci. Bine ai facut.
da 390 pana in 15 iunie



#15 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 11 July 2011 - 04:06 PM

Furnizorul meu din UE spune ca nu am un cod valid. Eu sint platitor de TVA.
Care ar fi explicatia?
Multumesc anticipat.



#16 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 September 2011 - 11:42 AM

Nu stiu daca am inteles bine si v-as ruga sa-mi confirmati: conf. OG30/2011, incepand cu declaratia lunii august, termenul pentru 390 VIES este 25 a lunii urmatoare, nu?
"41. La articolul 1564, partea introductivă a alineatului (1) se modifică și va avea următorul cuprins:
"(1) Orice persoană impozabilă înregistrată în scopuri de TVA conform art. 153 sau 1531 trebuie să întocmească și să depună la organele fiscale competente, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare unei luni calendaristice, o declarație recapitulativă în care menționează:".
si
Art. II. - (1) Prevederile art. I se aplică începând cu data de 1 ianuarie 2012, cu următoarele excepții:
a) prevederile pct. 8, 10, 13, 19, 20, 39, 42, 44, 47, 51, 53-64, 67, 68, 70-72 și 74 se aplică începând cu data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe;
b) prevederile pct. 25, 90 și 91 se aplică începând cu veniturile aferente lunii octombrie a anului 2011;
c) prevederile pct. 41 se aplică începând cu declarația recapitulativă aferentă lunii august a anului 2011
elenacca



#17 letalica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 September 2011 - 12:33 PM

Da, este corect.
letalica



#18 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 06 September 2011 - 08:25 PM

Amenda de 2% din suma totala a achizitiilor/livrarilor intracomunitare de bunuri nedeclarate sau, dupa caz, din diferentele nedeclarate rezultate ca urmare a declaratiilor incorecte ori incomplete – prevazuta la art. 219.1 alin.(2) nu se mai aplica odata cu intrarea in vigoare a OG 29/2011 pentru modificarea si completarea OG 92/2003 privind Codul de procedura fiscala (15 zile de la data publicarii in MO).
Art. I
89. Articolul 219.1 se modifica si va avea urmatorul continut:
„Articolul 219.1
Contraventii in cazul declaratiilor recapitulative
(1)Constituie contraventii urmatoarele fapte:
a)nedepunerea la termenele prevazute de lege a declaratiilor recapitulative reglementate la titlul VI din Codul fiscal;
b)depunerea de declaratii recapitulative incorecte ori incomplete
(2) Contraventiile prevazute la alin.(1) se sanctioneaza astfel:
a) cu amenda de la 1.000 lei la 5.000 lei in cazul savarsirii faptei prevazute la alin. (1) lit. a);
b) cu amenda de la 500 lei la 1.500 lei in cazul savarsirii faptei prevazute la alin. (1) lit.b);
(3) Nu se sanctioneaza contraventional:
a) persoanele care corecteaza declaratia recapitulativa pana la termenul legal de depunere a urmatoarei declaratii recapitulative, daca fapta prevazuta la alin. (1) lit. b) nu a fost constatata de organul fiscal anterior corectarii;
b) persoanele care, ulterior termenului legal de depunere, corecteaza declaratiile ca urmare a unui fapt neimputabil persoanei impozabile
(4) In cazul aplicarii sanctiunii amenzii prevazute la alin. (2), contravenientul are posibilitatea achitarii in termen de 48 de ore a jumatate din minimul amenzii, agentul constatator facand mentiune despre aceasta posibilitate in procesul-verbal de constatare si sanctionare contraventionala.”
Art. II
(6) Prevederile Art. I pct. 89 sunt aplicabile faptelor constatate dupa data intrarii in vigoare a prezentei ordonante, cu exceptia faptelor savarsite in legatura cu serviciile intracomunitare.
Prevederile Art. I pct. 89 se aplica faptelor in legatura cu serviciile intracomunitare, savarsite dupa data intrarii in vigoare a prezentei ordonante
.



#19 Alexandra R

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 31 October 2011 - 07:06 PM

Buna seara,




Am o problema destul de mare la o firma pe care am preluat-o de curand.Are ca obiect de activitate comert cu cafeua si are cam in fiecare luna achizitie intracomunitara si transport de la acelasi furnizor dar facturi diferite.Problema este ca nu s-a declarat acest transport nici in 390 si nici in 300 din 2010 pana in prezent.
Cum ma sfatuiti sa procedez?Am gasit ceva pe net care spune ca amenda este de 500-1500 ron in cazul depunerii de declaratii incorecte sau incomplete.Societatea se incadreaza aici deoarece cealalta contabila nu a depus complet declaratiile.Ma gandeam sa includ acum in declaratiile 300 si 390 serviciile care nu au fost declarate din 2010 pana acum.
Este corect?



Va multumesc din tot sufletul pt ajutor!



#20 n_andre

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 22 November 2011 - 12:42 PM

Buna ziua,
Va rog daca puteti sa-mi raspundeti.
Am emis o factura pentru prestari servicii catre o firma din Anglia ,iar codul de inregistrare tva este invalid.Cum procedez? mai trec aceasta livrare in D390?(nu ma lasa ca e codul invalid!) :blink2:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL