Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. 100 / topic 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


decl. 100 / topic 2011


78 replies to this topic

#61 ANAKINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 09 April 2011 - 09:03 PM

Va rog sa ma ajutati cu un sfat, deoarece sunt incepatoare in domeniu si mi-e teama sa nu gresesc. Tin contabilitatea unei firme care s-a infiintat in decembrie 2010,neplatitoare de TVA , cu un singur angajat. In afara de decl 112 pe care o depun lunar , in luna aprilie voi depune decl 101 pentru anul 2010. Intrebarea mea este daca se mai depune decl 100 pentru impozitul pe profit. Se depune trimestrial ? Se si plateste ceva anticipat sau doar se declara? Imi cer scuze si va multumesc anticipat pentru bunavointa :thumbup:



#62 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 10 April 2011 - 07:36 AM

declaratia 100 pentru impozit pe profit se depune trimestrial pentru anul 2011
impozitul pe profit se plateste trimestrial conform declaratiei 100 in primele 3 trimestre ale anului ,in trimestrul 4 se plateste la nivelul trimestrului III sau conform decl 101 definitivata pana la 25.02.2012

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#63 koala2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 12 May 2011 - 10:33 AM

salutare!
am o nelamurire ref la o rectificativa pentru luna 03.2011.
Atunci cand am introdus un impozit pe ven. in baza contractelor/conventii civile la rubrica datorata si automat la de plata, mie mi-a aparut la rubrica datorata si la rubrica de recuperat.
Nu stiu cum sa fac rectificativa.:(
Ma ajuta cineva?



#64 ykyb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 03 June 2011 - 10:02 AM

Am aflat azi ca nu am depuse 3 decl 100 din 2007 si 2 din 2006. Ce sa fac ? Sa le depun si sa platesc amenda corespunzatoare ? Si cat mai e amenda ? Multumesc.



#65 v-alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 03 June 2011 - 07:45 PM

Vezi postareaykyb, la 03 June 2011 - 10:02 AM, a spus:

Am aflat azi ca nu am depuse 3 decl 100 din 2007 si 2 din 2006. Ce sa fac ? Sa le depun si sa platesc amenda corespunzatoare ? Si cat mai e amenda ? Multumesc.
Nu le depuneti la ghiseu pentru ca va amendeaza. Am fost in aceeasi situatie si m-a sfatuit o functionara de la Finante astfel: am trimis declaratiile in plic pe adresa Finantelor Publice.(localitate... strada....nr... In felul acesta plicul a ajuns la inspectorul care raspunde de societatea mea si a inregistrat declaratiile fara sa ma amendeze.



#66 ykyb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 04 June 2011 - 11:40 AM

Vezi postareav-alin, la 03 June 2011 - 07:45 PM, a spus:

Vezi postareaykyb, la 03 June 2011 - 10:02 AM, a spus:

Am aflat azi ca nu am depuse 3 decl 100 din 2007 si 2 din 2006. Ce sa fac ? Sa le depun si sa platesc amenda corespunzatoare ? Si cat mai e amenda ? Multumesc.
Nu le depuneti la ghiseu pentru ca va amendeaza. Am fost in aceeasi situatie si m-a sfatuit o functionara de la Finante astfel: am trimis declaratiile in plic pe adresa Finantelor Publice.(localitate... strada....nr... In felul acesta plicul a ajuns la inspectorul care raspunde de societatea mea si a inregistrat declaratiile fara sa ma amendeze.

Amenda e 1000 lei pentru fiecare declaratie ? Sau e mai bine sa nu "tulbur" apele si sa astept controlul ?

Aceasta postare a fost editata de ykyb: 04 June 2011 - 11:42 AM




#67 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2011 - 04:36 PM

Amenda e 1000 pentru toate declaratiile , cu plata la jumatate din ea in 48 ore.



#68 florinag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Romania

Postat 08 July 2011 - 12:26 AM

Am si eu o neclaritate legata de declararea impozitului pe profit in 100.
In primul trimestru s-a inregistrat , declarat si platit impozit de 2000 lei , in al doilea trimestru , cumulat de la inceputul anului , impozitul este mai mic , respectiv 1600lei. Cum procedez?
1. In contabilitate stornez suma de 400 lei
2. in declaratia 100 la Suma datorata trec 0 si la Suma de recuperat 400 lei?

Multumesc.



#69 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 July 2011 - 09:53 AM

Vezi postareaflorinag, la 08 July 2011 - 12:26 AM, a spus:

Am si eu o neclaritate legata de declararea impozitului pe profit in 100.
In primul trimestru s-a inregistrat , declarat si platit impozit de 2000 lei , in al doilea trimestru , cumulat de la inceputul anului , impozitul este mai mic , respectiv 1600lei. Cum procedez?
1. In contabilitate stornez suma de 400 lei
2. in declaratia 100 la Suma datorata trec 0 si la Suma de recuperat 400 lei?

Multumesc.
ANEXA Nr. 2
(Anexa nr. 8 la Ordinul nr. 101/2008)
I N S T R U C Ț I U N I
de completare a formularului 100 „Declarație privind obligațiile de plată la bugetul de stat”, cod 14.13.01.99/bs

Rândul 1 „Suma datorată” — se înscrie suma reprezentând
impozitul pe profit datorat pentru perioada de raportare,
calculată ca diferență între impozitul pe profit stabilit, cumulat
de la începutul anului, la sfârșitul perioadei de raportare și
impozitul pe profit stabilit, cumulat de la începutul anului, la
sfârșitul perioadei precedente celei de raportare, în situația în
care cumulat, în perioada de raportare, s-a înregistrat profit
impozabil.
În situația în care în perioada de raportare s-a înregistrat
pierdere fiscală sau scăderea profitului impozabil, la rândul 1 din
formular se va înscrie cifra 0 (zero).




#70 florinag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Romania

Postat 08 July 2011 - 11:12 AM

Multumesc pentru raspuns. Citind Ordinul citat de dvs. am dedus ca declaratia va fi cu 0 la toate liniile ( suma datorata, de plata si de recuperat) intrucat :
"In situatia in care in perioada de raportare s-a inregistrat pierdere fiscala sau scaderea profitului impozabil, la randurile 1 si 2 din formular se va inscrie cifra 0 (zero). si
Randul 3 "Suma de recuperat": se completeaza numai in cazul asocierilor fara personalitate juridica prevazute la art. 28 din Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru asociatii persoane juridice straine si persoane fizice."

Sper ca nu gresesc.



#71 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2011 - 10:58 AM

In luna septembrie depunem pentru prima oara declaratia 100 on-line cu semnatura digitala. Si nu vrea sa o primeasca :sad: . Zice ca fisierul pdf a fost alterat. Nu avem de completat decat 0 la impozit profit, iar la a doua categorie nu avem asa ceva. Stiti care o fi beleaua?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#72 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2011 - 11:16 AM

Vezi postareafboji, la 18 October 2011 - 10:58 AM, a spus:

In luna septembrie ...
Bineinteles ca este vorba de declaratia pentru luna septembrie, de depus in octombrie :happy:

Aceasta postare a fost editata de fboji: 18 October 2011 - 11:17 AM

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#73 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 October 2011 - 12:20 PM

Vezi postareafboji, la 18 October 2011 - 10:58 AM, a spus:

In luna septembrie depunem pentru prima oara declaratia 100 on-line cu semnatura digitala. Si nu vrea sa o primeasca :sad: . Zice ca fisierul pdf a fost alterat. Nu avem de completat decat 0 la impozit profit, iar la a doua categorie nu avem asa ceva. Stiti care o fi beleaua?
Dacă interveniți asupra formularului după momentul semnării și salvării, atunci trebuie obligatoriu acționat din nou butonul de Validare și reluat procesul semnării. Nu recomandăm modificări repetate asupra unei declarații semnate, deoarece dimensiunea formularului crește, iar transmiterea va dura mai mult. Formularul o dată salvat trebuie transmis întocmai, deoarece orice intervenție ulterioară, chiar și simpla lui deschidere fără a efectua vreo modificare, conduce la vicierea semnăturii.

http://static.anaf.r...ructiuni2.1.htm



#74 magda2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 18 October 2011 - 01:20 PM

Vezi postareafboji, la 18 October 2011 - 11:16 AM, a spus:

Vezi postareafboji, la 18 October 2011 - 10:58 AM, a spus:

In luna septembrie ...
Bineinteles ca este vorba de declaratia pentru luna septembrie, de depus in octombrie :happy:
Problema e cu programul lor super destept.Am patit-o si eu la luna iunie.Am incercat in fel si chip sa trimit 100 si nu a mers.Am salvat din nou programul de pe site-ul ANAF si am completat din nou formularul.Asta a fost singura solutie.
Am probleme si cu D 390 la salvarea datelor, in timpul completarii formularului.
Asta e...dansam cum ne canta ei...
Succes!



#75 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2011 - 08:19 AM

Vezi postareamagda2000, la 18 October 2011 - 01:20 PM, a spus:

Am salvat din nou programul de pe site-ul ANAF si am completat din nou formularul.Asta a fost singura solutie.
Asta am facut si noi, dar tot nu il primeste :sad:
Si nici vorba sa "intervenim" in formular dupa momentul salvarii si semnarii. Ca oricum nu e nimic de modificat intr-o valoare care e 0. M-am gandit ca o fi din cauza ca la al doilea impozit de pe pagina nu completez nimic ( cum ziceam, nu avem nici o categorie de acolo).
Declaratia 300 a mers fara probleme.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#76 forbidden

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 October 2011 - 09:00 AM

Buna dimineata!
Fisierul atasat a fost primit pe mail pt pdf-uri alterate. Sper sa va ajute.
O zi buna!

Fisiere atasate





#77 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 19 October 2011 - 09:49 PM

@fboji
"Orice alta cerere de salvare ulterioara nu trebuie acceptata!!!” -din fisierul postat de forbidden
Posibil sa fi salvat la iesirea din documentul PDF si ti-a alterat Declaratia; dupa ce aplici semnatura electronica si salvezi documentul, nu mai accepta si salvarea pe care ti-o cere la inchiderea documentului si nu deschide din nou documentul inainte de a-l transmite. succes la transmitere :smile:



#78 2fy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 October 2011 - 01:47 PM

Am o întrebare cu privire la completarea declarației 100, voi transpune printr-un exemplu practic, așteptând bineințeles o rezolvare.

Societatea X calculează impozitul pe profit penru trim I 2011 de 1700 lei, completează declarația 100 pe trim I 2011 cu suma de 1700 lei și face plata către stat.
Societatea X calculează impozitul pe profit cumulat pentru trim II 2011 de 1630 lei. Cum declar în declarația 100 pe trim II 2011 (se declară cu valoare 0), în condițiile în care eu am plătit în trim I impozitul aferent trim II chiar și ceva în plus.



#79 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2011 - 01:41 PM

Vezi postarea2fy, la 25 October 2011 - 01:47 PM, a spus:

... în condițiile în care eu am plătit în trim I impozitul aferent trim II chiar și ceva în plus.
Chiar daca e tarziu, raspund acu' :smile: .
Impozitul se calculeaza la rezultatul cumulat. Deci n-ai impozit separat pe unul sau altul din trimestre. Doar declararea si plata sunt trimestriale. La 30 iunie ai impozit calculat, impozit achitat anterior si rest de plata. Prin urmare era zero de trecut la impozit.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL