Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. 394 / topic 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


decl. 394 / topic 2011


32 replies to this topic

#1 factura

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 18 January 2011 - 05:35 PM

Buna seara,

Cum se procedeaza (declara) in cazul agentiilor de turism ? Am gasit pe un blog de contabilitate urmatoarele:

In cazul agentiilor de turism sau a altor entitati care aplica regimurile speciale prevazute la art.1521 si art.1522 din Codul Fiscal, facturile emise/primite cu mentiunea “TVA inclus”, se vor cuprinde in declaratie astfel:
- in coloana “baza impozabila totala” se va inscrie valoarea totala inscrisa pe factura;
- in coloana “Taxa pe valoarea adaugata totala” se va inscrie 0 (zero).


(este o postare din 2009, cu referire la niste precizari ANAF in legatura cu declaratia 394).

Dar nu gasesc nimic in legislatie care sa confirme cele de mai sus.
Multumesc frumos.



#2 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 19 January 2011 - 11:31 AM

Pt contribuabili mijlocii, D394 se poate depune electronic? Sau e nevoie de mers la ghiseu? Eu nu am gasit pe anaf.ro ,D394 in pdf inteligent.
Multumesc celor care ma vor lamuri.

Aceasta postare a fost editata de coconat: 19 January 2011 - 11:32 AM

Chiar dacă omul va face un cer nou și un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#3 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 19 January 2011 - 12:46 PM

Eu cred ca se depune la ghiseu din moment ce nu au pdf inteligent pentru el.



#4 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 19 January 2011 - 07:08 PM

@citrom05
Iti multumesc pt. raspuns!
Chiar dacă omul va face un cer nou și un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#5 willa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 103 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 January 2011 - 11:31 AM

nu pot sa intoduc un cnp, ultimele 3 cifre nu mi le scrie si imi da cif eronat.
Cum sa procedez?



#6 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 January 2011 - 12:02 PM

Vezi postareawilla, la Jan 24 2011, 12:31 PM, a spus:

nu pot sa intoduc un cnp, ultimele 3 cifre nu mi le scrie si imi da cif eronat.
Cum sa procedez?


CNP reprezinta codul numeric personal? In D394 sunt cuprinsi doar partenerii platitori de TVA.



#7 adelia-sabina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 31 January 2011 - 01:17 PM

Intampin o problema cu declaratia 394, va rog daca ma puteti ajuta: daca in 2011 am stornat o factura emisa in 2010 (si prinsa in declaratia 394 aferenta lui 2010) Ce se intampla cu factura storno emisa in 2010? trebuie prinsa in delcaratie sau nu?

Multumesc anticipat! Eventual va rog sa-mi oferiti un temei legal pentru procedura.



#8 nicoroxx

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 12 May 2011 - 06:52 PM

Va rog foarte mult sa ma ajutati cu un raspuns.

Pentru facturi clienti de anul trecut stornate anul acesta se face declaratie 394 rectificativa?

Va multumesc pentru raspunsuri.



#9 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2011 - 03:34 PM

Daca facturile de stornare sunt emise anul asta , se face declaratia normala nu rectificativa ( chiar daca clientul a primit marfa anul trecut )



#10 nicoroxx

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 13 May 2011 - 07:35 PM

Vezi postareaFlorin_76, la 13 May 2011 - 03:34 PM, a spus:

Daca facturile de stornare sunt emise anul asta , se face declaratia normala nu rectificativa ( chiar daca clientul a primit marfa anul trecut )


Multumesc frumos pentru raspuns.



#11 Vitezistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 20 May 2011 - 01:48 PM

Vezi postareacoconat, la 19 January 2011 - 11:31 AM, a spus:

Pt contribuabili mijlocii, D394 se poate depune electronic? Sau e nevoie de mers la ghiseu? Eu nu am gasit pe anaf.ro ,D394 in pdf inteligent.
Multumesc celor care ma vor lamuri.

D394 va putea fi depusa si pe internet sub forma de PDF inteligent. Se va depune lunar.
A se vedea siteul ANAF www.anaf.ro -> Servicii Online -> Aplicatii in curs de dezvoltare pentru interesul contribuabililor (prima pagina stanga jos :thumbup: )



#12 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 May 2011 - 06:29 PM

Citeaza

Vitezistu:D394 va putea fi depusa si pe internet sub forma de PDF inteligent. Se va depune lunar.
Unde scrie ca se va depune lunar? Si de cand?

Dana




#13 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2011 - 07:55 PM

aici, Dana....http://chat.mfinante.ro/d394.nsf
nu scrie de cand, este in faza de proiect



#14 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2011 - 10:49 PM

Aici scrie asemenea prostie : http://chat.mfinante.ro/d394.nsf



#15 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 21 May 2011 - 10:07 AM

Multumesc Cristina si Florin! Dar este o mare tampenie, pe cand ma bucuram ca nu mai trebuie sa ne "ingropam" in 1001 de declaratii, vin acum cu 394 lunar :thumbup: .

Dana




#16 plesca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 21 June 2011 - 01:22 PM

Buna ziua,
Ma confrunt cu o mare problema legata de declaratia 394. Vreau sa scot un certificat fiscal si m-a gasit cu declaratia 394 pe semestrul 1 2007 nedepusa. Adevarul este ca am declaratia listata sar nu am numar de inregistrare pe ea. Clar nu a fost depusa. Am fost azi la administratia financiara sector 2 (de unde apartinem) si mi-a spus ca daca vreau sa depun aceasta declaratie acum trebuie sa platesc o amenda de 12000 lei. Nu am cum sa platesc aceasta amenda. V-ati mai confruntat cu asemenea cazuri? Cu ati procedat?
Multumesc frumos.



#17 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 21 June 2011 - 01:54 PM

Trebuie sa ti-o primeasca fara amenda deoarece nu se mai pot da amenzi contraventionale dupa 6 luni de la data faptei (termenul la care trebuia depusa). Ei trebuiau sa se sesizeze si sa te sesizeze in 6 luni de la expirarea termenului.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#18 plesca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 21 June 2011 - 08:37 PM

Multumesc pentru raspuns. Nu am primit nici o sesizare de la administratia financiara in legatura cu aceasta declaratie din 2007 si pana in prezent. Va cer prea mult daca imi puteti spune unde scrie faptul ca ei trebuiau sa-mi faca sesizare si ca am sanse sa nu mai platesc amenda? Multumesc frumos



#19 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 22 June 2011 - 02:15 PM

Vezi postareanopris, la 21 June 2011 - 01:54 PM, a spus:

Trebuie sa ti-o primeasca fara amenda deoarece nu se mai pot da amenzi contraventionale dupa 6 luni de la data faptei (termenul la care trebuia depusa). Ei trebuiau sa se sesizeze si sa te sesizeze in 6 luni de la expirarea termenului.

OGR 2/2001 privind regimul contraventiilor prevede exceptia de la regula celor 6 luni in cazul contraventiilor cu caracter de continuitate, in cazul de fata, fapta contraventionala privind nedepunerea D394 din 2007 este actuala (sau continua) si pot pretinde achitarea unei amenzi, dar trebuie intocmit in prealabil un PVCSC care "sa constate" contraventia continua.

Restul este infractiune din partea ANAF - abuz in serviciu - pretinderea platii unei amenzi fara indeplinirea procedurii legale, inclusiv dreptul la contestatie in termenul legal de 15 zile.

Se trimite D394 cu scrisoare recomandata si se depune cererea de atestare fiscala prin registratura sau tot prin recomandata.



#20 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 22 June 2011 - 02:36 PM

Eu cred ca in acest caz NU este vorba de continuitate. Si in general nu cred ca in cazul depunerii de declaratii e vorba de continuitate deoarece fiecare declaratie are termenul ei, deci nu e vorba de o activitate continua. Si mai ales nu e vorba ca eroarea a fost continua. A fost o scapare de declaratie, restul care au urmat fiind depuse.
Citez din OG 2/2001:
"ART. 13
    (1) Aplicarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 6 luni de la data sãvârșirii faptei.
    (2) In cazul contravențiilor continue termenul prevãzut la alin. (1) curge de la data constatãrii faptei. Contravenția este continua în situația în care încãlcarea obligației legale dureazã în timp."

Ar fi bine sa fim siguri cum interpreteaza Fiscul acest articol ca sa stim cum sa ne aparam.
Cine stie mai sigur decat mine, din experienta sau din alte surse, daca nedepunerea unei declaratii e considerata contraventie continua sau nu este bine sa ne spuna. Pana acum eu am considerat-o contraventie normala si cred ca si justitia ar considera-o asa. Dar de Fisc nu sunt sigur.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL