Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA, activitate dependenta / independenta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


PFA, activitate dependenta / independenta

23 replies to this topic

#21 gheva8

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 10 September 2011 - 09:25 PM

Buna,
In cazul in care sunt pfa dependent si prestez servicii catre o firma din Germania, cum se aplica retinerea contributiilor de angajator? Eu platesc contributiile aferente (de salariat)in tara insa nu stiu daca /cum se aplica daca beneficiarul serviciilor este din alta tara. Platesc tot eu toate contributiile si de salariat si de angajator?

Multumesc



#22 gheva8

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 11 September 2011 - 07:43 AM

Vezi postareagheva8, la 10 September 2011 - 09:25 PM, a spus:

Buna,
1.In cazul in care sunt pfa dependent si prestez servicii de reparatii catre o firma din Germania,in diferite locatii ale lumii. In acest caz nefericit de pfa dependent Cum se aplica retinerea contributiilor de angajator(Beneficiar)? Eu platesc contributiile aferente (de salariat)in tara insa nu stiu daca /cum se aplica daca beneficiarul serviciilor este din alta tara. Platesc tot eu toate contributiile si de salariat si de angajator?


2. Imi trebuie formularul A1 pentru aceasta activitate?

Multumesc




#23 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 26 October 2011 - 11:18 AM

Povestea aceasta cu DEPENDENȚA de client , respectiv transformarea contractului de prestări servicii, inclusiv a CONVENȚIILOR , în contracte de muncă, și a clientului în ANGAJATOR, sau a prestatorului în SALARIAT, adică în angajat este , după știința mea o reglementare TIPIC ROMÂNEASCĂ cu sorginte poate chiar și în justificare FUMĂRITULUI: Ai coș, n-ai coș pe casă, dacă iese fum, plătești!
Dar legea nu se discută, se aplică!
Acum aveți varianta ori:
a) să înlăturați toate trăsăturile muncii dvs. care vă face DEPENDENT de clientul dvs.
(Cumpărați mașina de serviciu, calculatorul, poate-n rate,- prin onorariul preceput reîncasați sumele plătite, și închiriați biroul, inclusiv mobilierul, plătiți chirie, și, iarăși prin onorariul perceput reîncasați aceste sume cheltuite de dvs. prin voința legiutorului, și vă veți dovedi chiar un PFA independent de clienții săi!
b) ori încheiați un contract de muncă cu fostul dvs. CLIENT, devenit în înțelesul legii române acum angajatorul dvs.
Fie că dvs. vă luați permis de lucru în Germania, și veți respecta legislația muncii și de acolo și de aici, fie că ANGAJATORUL dvs. își legalizează activitatea firmei sale în și din România, inclusiv în sensul că-și declară un sediu secundar sau de filală, ori de sucursală, p-aci!
Pe meleagurile noastre.
Condus probabil sau desigur chiar de dvs.

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 26 October 2011 - 11:24 AM




#24 hlli

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 30 November 2011 - 10:58 PM

Nu stiu daca la acest topic ar fi trebuit sa pun intrebarea, dar nu am stiut unde sa o incadrez.
Asupra veniturilor realizate de un PFA-expert contabi se datoreaza contributii de asigurari sociale? Se retin de catre platitorul de venit prin stopaj la sursa? Intreb acest lucru pentru ca o data cu modificarile aduse Codului Civil, prin schimbarea sintagmei de "contract comercial" in "contract civil"
contractele de prestari servicii devin contracte civile? Atunci si activitatea PFA-expert conatabil ar intra sub incidenta art. 52 si art. 296^2 din Codul Fiscal?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL