Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
asociatie de parinti - impozitare activitate "after school" - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


asociatie de parinti - impozitare activitate "after school"

10 replies to this topic

#1 roxana28b

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 February 2011 - 10:18 PM

buna seara
Ma ocup de o asociatie de parinti nou infiintata si am urmatoarea problema: profesorii care se ocupa de supravegherea elevilor la semi internat primesc o suma de bani obtinuta prin contributia parintilor- aceasta suma este supusa impozitarii?
multumesc



#2 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 01 March 2011 - 09:29 AM

Programul "scoala dupa scoala" presupune angajarea cu contract part-time a celor care se ocupa de copii. Ma ocup de o astfel de asociatie. Invatatorii au contracte de munca si se platesc toate contributiile si impozitele aferente veniturilor de natura salariala.

iuliana



#3 roxana28b

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 March 2011 - 10:45 AM

Vezi postareaIULIANA1207, la Mar 1 2011, 09:29 AM, a spus:

Programul "scoala dupa scoala" presupune angajarea cu contract part-time a celor care se ocupa de copii. Ma ocup de o astfel de asociatie. Invatatorii au contracte de munca si se platesc toate contributiile si impozitele aferente veniturilor de natura salariala.
multumesc foarte mult pentru raspuns-problema este ca aceasta asociatie este ceva nou pentru mine si am ceva dificultati pana ma lamuresc cu toate problemele; as putea sa va mai deranjez cu unele intrebari?



#4 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 March 2012 - 02:37 PM

Puteti posta aici pe forum intrebarile iar din raspunsurile pe care le dau cei care au experienta in domeniu, mai invata si altii.



#5 mada_1232002

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 21 September 2012 - 10:06 AM

Buna ziua tuturor, am o mare rugaminte: Ma intereseaza parerea dvs si sa ma ajutati cu o monografie contabila in privinta unei asociatii de parinti "afther school".In cadrul fundatiei exista venituri din cotizatii membri, venituri si sponsorizari si taxa platita de parinti pentru catering, respectiv cheltuieli de intretinere a scolii, paza, factura de catering. Cum inregistrez facturile ce tin de afther scholl si banii primiti de la parinti reprezentand aceste cheltuieli? Pe venituri si cheltuieli sau cu ajutorul contului 461?Daca le inregistrez prin clasa 6 si 7 se incadreaza la activitate economica?
Multumesc mult si astept raspunsurile dvs.



#6 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 September 2012 - 09:43 AM

Organizarea acestei "afther school" se considera ca pentru asociatie e o activitate economica si deci o prestare de servicii pe baza contractului incheiat cu fiecare parinte.

- Incasare in numerar a contributiei (taxei) parintilor 5311 =704
- Se achizitioneaza obiecte de inventar (materiale didactice dar si de intretinere) 303 = 401
- Se dau in consum materialele didactice achizitionate 603 = 303
- Se inregistreaza facturile pentru serviciul de paza si de catering 628 = 401
- Se achita cu numerar produsele si serviciile cumparate 401 = 5311

La cheltuieli mai aveti si plata salariilor si a contributiilor sociale pentru personalul didactic si auxiliar care lucreaza cu contract de munca cu norma redusa.

La final de luna inchideti conturile de venituri si cheltuieli si pentru activitatea economica prin contul 1211 si pentru cea neeconomica(cea curenta a asociatiei in care apar acel venituri din cotizatia membrilor si din donatii si sponsorizari, prin contul 1212.

Pentru a avea o evidenta buna, acolo unde e cazul, creati conturi analitice distincte care sa evidentieze cat din respectivele cheltuieli se fac, de exemplu pentru activitatea economica si cat pentru activitatea neeconomica a asociatiei.



#7 mada_1232002

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 25 September 2012 - 04:56 PM

Multumesc mult pentru raspuns, dar practic nu prestez nici un serviciu ca si asociatie am refacturari , doar cheltuieli cu salariile educatorilor; asociatia nu are nici un profit din after school, practic cheltuielile sunt egale cu veniturile;Astept si alte pareri.Multumesc.



#8 nicolaitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta

Postat 24 November 2012 - 08:43 PM

La o asociatie de parinti( pe langa cotizatiile membrilor) se incaseaza si bani de la parinti care nu sunt membri pentru achitarea serviciului de paza si protectie al scolii.Ce documente stau la baza acestor incasari?Contracte?Banii se strang pe clase ,(5 lei de elev/lunar).Daca se confrunta cineva cu aceasta situatie, am rugamintea sa ma ajute si pe mine.Va multumesc.



#9 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 November 2012 - 05:10 PM

Veti incheia un document cu parintele elevului dupa modelul de la adresa afterschool-luca.ro/im/conventie_after_school.doc



#10 nicolaitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta

Postat 26 November 2012 - 11:52 AM

Multumesc pentru raspuns.Am vazut modelul de contract.Mai am o nelamurire.Dupa ce se fac contractele cu parintii, trebuie taiate chitante pe fiecare persoana sau se pot taia chitante pe clase si in spatele lor sa existe un tabel cu cei care au platit?
Va multumesc.



#11 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 November 2012 - 12:40 PM

Chitantele le taiati numai nominal. E posibil ca o persoana sa va platesca din urma sau in avans, deci cumulat pe mai multe luni.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL