Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Intreprindere Individuala. Titular si angajat in acelasi timp - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Intreprindere Individuala. Titular si angajat in acelasi timp

7 replies to this topic

#1 kingbt

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 06 March 2011 - 09:45 AM

Vreau sa intreb daca se poate sa fiu titular si angajat la aceeasi Intreprindere Individuala. Pun intrebarea deoarece la ITM mi s-a spus ca nu se poate, dar eu nu am gasit nicio lege care sa spuna ca nu se poate.
Tin sa fiu angajat la propria II deoarece muncesc in rand cu angajatii, iar pe cartea de munca nu se va regasi ca eu am fost analist marketing sau analist contabil, desi eu asta fac.



#2 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 March 2011 - 03:44 PM

Vezi postareakingbt, la Mar 6 2011, 10:45 AM, a spus:

Vreau sa intreb daca se poate sa fiu titular si angajat la aceeasi Intreprindere Individuala. Pun intrebarea deoarece la ITM mi s-a spus ca nu se poate, dar eu nu am gasit nicio lege care sa spuna ca nu se poate.
Tin sa fiu angajat la propria II deoarece muncesc in rand cu angajatii, iar pe cartea de munca nu se va regasi ca eu am fost analist marketing sau analist contabil, desi eu asta fac.


Nu s epoate.Va puteti plati d-voastra pt pensie si asigurari.




#3 danyR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 21 March 2011 - 02:23 PM

asta cu "nu se poate" am auzit si eu dar as fi interesata in baza a ce articol de lege nu se poate?totul trebuie sa aiba o logica nu?imi pot plati contributiile la pensii si sanatate, dar as dori de exemplu sa ma angajez pe meseria pe care o am. Am si eu cazuri de intreprindere individuala la care titularul lucreaza cot la cot cu angajatii si nu inteleg de ce nu il pot angaja. Nici pe mine ITM-ul nu m-a lamurit, nici ei cred ca nu stiu vreo lege care sa interzica acest lucru. Este cineva pe forum care ne poate clarifica acest aspect, va rugam sa ne raspundeti. :wink:



#4 Emkegl

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 November 2011 - 11:50 AM

Vezi postareaavdia, la 06 March 2011 - 03:44 PM, a spus:

Vezi postareakingbt, la Mar 6 2011, 10:45 AM, a spus:

Vreau sa intreb daca se poate sa fiu titular si angajat la aceeasi Intreprindere Individuala. Pun intrebarea deoarece la ITM mi s-a spus ca nu se poate, dar eu nu am gasit nicio lege care sa spuna ca nu se poate.
Tin sa fiu angajat la propria II deoarece muncesc in rand cu angajatii, iar pe cartea de munca nu se va regasi ca eu am fost analist marketing sau analist contabil, desi eu asta fac.


Nu s epoate.Va puteti plati d-voastra pt pensie si asigurari.

Si daca platesc eu pensie si asigurari ce trebuie sa mai platesc ca sa primesc indemnizatie pentru cresterea copilului ? Anul asta am terminat facultatea si nu am fost nicci asigurata de ceva timp. Acolo imi cer 6 luni retroactiv. E legal ? Nu sunt angajata la nici o firma, si nici nu vreau deocamdata. Am infiintat I.I. ul ca sa pot sa platesc tot ce trebuie platit. Ca titular ar intreprinderii ce si cum pot sa fac ca anul viitor sau dupa sa pot sa primesc indemnizatie ? Va rog sa ma ajutati. Multumesc



#5 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 10 November 2011 - 02:04 PM

Ca sa primiti indemnizatie crestere copil, ca titular II, trebuie sa realizati venituri si sa platiti impozit pe venit in ultimele 12 luni.



#6 Emkegl

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 14 November 2011 - 01:06 PM

Vezi postareaG David, la 10 November 2011 - 02:04 PM, a spus:

Ca sa primiti indemnizatie crestere copil, ca titular II, trebuie sa realizati venituri si sa platiti impozit pe venit in ultimele 12 luni.


Cat este impozitul minim care trebuie platiat ?



#7 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 14 November 2011 - 02:03 PM

Vezi postareadanyR, la 21 March 2011 - 02:23 PM, a spus:

asta cu "nu se poate" am auzit si eu dar as fi interesata in baza a ce articol de lege nu se poate?totul trebuie sa aiba o logica nu?imi pot plati contributiile la pensii si sanatate, dar as dori de exemplu sa ma angajez pe meseria pe care o am. Am si eu cazuri de intreprindere individuala la care titularul lucreaza cot la cot cu angajatii si nu inteleg de ce nu il pot angaja. Nici pe mine ITM-ul nu m-a lamurit, nici ei cred ca nu stiu vreo lege care sa interzica acest lucru. Este cineva pe forum care ne poate clarifica acest aspect, va rugam sa ne raspundeti. :wink:
Istoric: Onor ITM acum vreo 10-15 ani a născocit că asociatul unic poate fi admiinistratorul propriei societăţi dar nu şi propriul său salariat, spre exemplu în funcţia de director. Pentru că ... cum să semneze aceaşi persoană şi ca angajator şi ca angajat ?!
Dar pentru că p-atunci toată lumea , inclusiv fiscaliştii concepeau ca orice asociat unic-administrator să se poată folosi de resursele băneşti ale firmei , după bunul plac ,fără restricţii, totul a fost O.K. Cei în cauză fiindcă îşi dădeau seama că este indicat, este corect , este avantajos să fie asiguraţi şi pentru asigurări sociale şi pentru sănătate, şi-au încheiat contracte de asigurări cu CJP sau/şi cu CJAS şi-şi plăteau contribuţiile din contul firmei. Anual, cu ocazia întocmirii bilanţului, unii-şi regularizau aceste plăţi pe seama dividendelor, alţii pe seama costurilor.
Numai că fiscul a născocit şi a fost modificat Codul fiscal ca să fie clar tuturor că dividende se pot distribui doar din profituri certe , rezultate prezentate în bilanţurile contabile. Timp de vreo un an doi unele firme au avut întocmite vreo 6-7 bilanţuri. Până când şi acest obicei a fost interzis. Bilanţ se face de atunci anual , respectiv doar în cazurile prevăzute de lege.
Şi atunci iarăşi s-a pus problema angajării ca salariat a asociaţilor şi/sau administratorilor. Şi ITM cred că a dat un fel de circulară, din care rezulta că în calitate de asociat unic pot numi o altă persoană în funcţia de administrator şi care administrator mă angajează în funcţia de director. Cu salar.Cu toate contribuţiile calculate şi plătite atât de angajator cât şi din reţinerile din salariul directorului.
Cu II şi PFA eu nu am avut experienţe, dar nu văd ce obiecţii poate avea ITM-ul dacă li se prezintă un CIM în care un administrator legal numit, încadrează un oarecare salariat, fie şi-n funcţia de director sau de îngrijitor, fie chiar pe unul sau singurul asociat al firmei!
Mai ales de când cu "munca dependentă" chiar cine vă refuză acest CIM ?!
Cât despre indemnizaţiile pre şi postnatale, respectiv şi pentru îngrijirea şi creşterea copilului, eu ştiam că şi CPJ şi CJAS acceptă încheierea contractelor de asigurare retroactiv pe un an, iar în cazul celor plecaţi în străinătate, Casele de Pensii Judeţene acceptă retroactivitatea pe toată perioada cât persoana în cauză face dovadă, declară că a lucrat în străinătate. Nivelul contribuţiei este corespunzător cuantumului însumat al celui datorat de angajator şi de asigurat ce se aplică cel puţin asupra nivelului minim al salariului stabilit pe economie.Atenţie că pentru cei cu studii superioare acest nivel este chiar de 1200 lei. Dar ... poate şi pentru a plăti o contribuţie mai mică, unii au renunţat să mai declare că sunt chiar licenţiaţi! Şi şi-au prezentat doar diplomele de bacalaureat!

Sau cumva din 2010 şi aceste reguli, prevederi legale s-au schimbat ?!



#8 Florin Stere_211745

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 21 November 2011 - 09:26 AM

"Cu II şi PFA eu nu am avut experienţe, dar nu văd ce obiecţii poate avea ITM-ul dacă li se prezintă un CIM în care un administrator legal numit, încadrează un oarecare salariat, fie şi-n funcţia de director sau de îngrijitor, fie chiar pe unul sau singurul asociat al firmei!"
Nu exista administrator legal numit la II si PFA. Tu esti TITULAR al Intreprinderii INDIVIDUALE. Nu poti sa numesti pe cineva administrator, pentru ca nu este ca la SRL sa fie un administator, altu decat asociatii sau chestii de astea.
Tu esti titular, tu centrezi, tu dai cu capu ... II este exprimarea unui model de a face afaceri in nume PERSONAL.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL