Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
neinregistrare CIM amenzi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

neinregistrare CIM amenzi

2 replies to this topic

#1 liavio

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 13 March 2011 - 09:55 AM

Buna ziua,

Va expun cazul urmator ,cu rugamintea sa-mi dati un sfat,un salariat ar vrea sa intre in concediu de ingrijire copil,sotia nu are servici .Ca sa faca dovada celor 12 luni lucrate ii mai trebuie in timpul anului 1 luna si 14 zile sa faca dovada ca a fost angajat,este perioada de cand a terminat somajul pana s-a angajat.Eu ca si angajator ce amenzi as primi daca retroactiv ii fac un contract de munca pe perioada aceea,inregistrare CIM,declaratii rectificative,platile salariale,fisa fiscala.As vrea sa-l ajut dar cum sa procedez ca amenzile sa fie minime?Sau e alta solutie ?Va multumesc anticipat!



#2 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 13 March 2011 - 11:27 AM

Pt. netrimiterea Revisalului la timp amenda este de 1500 lei/persoana, dar asta va fi cand vor veni (daca vor veni) in control la firma ta. Decl. rectificative ai dreptul sa faci, vor ramane de plata dobanda si penalit. de plata pentru depasirea termenului, dar problema cea mai mare este cu impozitele si contributiile cu retinere la sursa.
Aici nu prea am idei; stat de plata trebuie facut, nu poti sa spui ca ai uitat de un angajat, nu poti sa il faci omitand contributiile, nu stiu, pe moment nu imi vine in minte nici o solutie viabila.

Citeaza

Codul de Procedura Fiscala :
Art.219
Contraventii
o) nereținerea, potrivit legii, de către plătitorii obligațiilor fiscale, a sumelor reprezentând impozite și contribuții cu reținere la sursă;
.......
e) cu amendă de la 1.000 lei la 1.500 lei, pentru persoanele fizice, și cu amendă de la 4.000 lei la 6.000 lei, pentru persoanele juridice, în cazul săvârșirii faptelor prevăzute la alin. (1) lit. n)-r), dacă obligațiile fiscale sustrase la plată sunt de până la 50.000 lei inclusiv;

Dana




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2011 - 01:14 PM

Vezi postarealiavio, la Mar 13 2011, 09:55 AM, a spus:

As vrea sa-l ajut dar cum sa procedez ca amenzile sa fie minime?Sau e alta solutie ?Va multumesc anticipat!
este alta solutie : vezi de treaba, ca ajutorul asta al tau e "facere de bine, .... de mama !" si-o sa-ti bati niste cuie in talpa de n-o sa mai stii cum sa ti le scoti !






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL