Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Incasare avans - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Incasare avans


6 replies to this topic

#1 niko 94

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 13 March 2011 - 06:09 PM

Buna ziua, daca incasam avans, emitem chitanta, iar factura de avans se poate emite pana in 15 luna urmatoare sau trebuie sa o emitem pana la sfarsitul lunii?
Cfm codului fiscal art.134 alin b, exigibilitatea TVA intervine la data cand se incaseaza avansul, asta ar insemna ca daca nu se emite factura finala pana la sfarsitul lunii sa emitem fact de avans.
Eu asa inteleg, puteti sa imi confirmati cei care lucreaza cu avans?
Este prima data si nu as vrea sa gresesc.
Multumesc, sa aveti o seara placuta.



#2 niko 94

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 15 March 2011 - 06:36 PM

Vezi postareaniko 94, la Mar 13 2011, 07:09 PM, a spus:

Buna ziua, daca incasam avans, emitem chitanta, iar factura de avans se poate emite pana in 15 luna urmatoare sau trebuie sa o emitem pana la sfarsitul lunii?
Cfm codului fiscal art.134 alin b, exigibilitatea TVA intervine la data cand se incaseaza avansul, asta ar insemna ca daca nu se emite factura finala pana la sfarsitul lunii sa emitem fact de avans.
Eu asa inteleg, puteti sa imi confirmati cei care lucreaza cu avans?
Este prima data si nu as vrea sa gresesc.
Multumesc, sa aveti o seara placuta.


Nu vrea sa imi raspunda nimeni?
V-am suparat cu ceva?




#3 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 15 March 2011 - 09:31 PM

de ce nu emiti factura cu data in care ai incasat avansul? asa este corect, eu cel putin asa procedez.
Crezi ca vei castiga ceva daca factura o emiti mai tarziu?!
iar cand vei factura bunul sau serviciul respectiv (factura finala), scazi avansul incasat:
1. storno avans fact nr. .../data..... -1000lei ....-240 lei tva
2. termpoan 3 buc........................3000 lei.......720lei tva
total de plata...............................2480 lei



#4 niko 94

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 16 March 2011 - 08:08 AM

Vezi postareamihaela_cva, la Mar 15 2011, 11:31 PM, a spus:

de ce nu emiti factura cu data in care ai incasat avansul? asa este corect, eu cel putin asa procedez.
Crezi ca vei castiga ceva daca factura o emiti mai tarziu?!
iar cand vei factura bunul sau serviciul respectiv (factura finala), scazi avansul incasat:
1. storno avans fact nr. .../data..... -1000lei ....-240 lei tva
2. termpoan 3 buc........................3000 lei.......720lei tva
total de plata...............................2480 lei

Dar noi lucram foarte mult cu avans, ex se incaseaza avans de doua ori pana se face factura finala, asta ar insemna sa fac 2 facturi de avans si o factura finala, intr-o luna avem aprox. 20 de clienti, asta ar insemna sa facem 60 de facturi.
Puteti sa imi dati un sfat, sau cum sa fac in cazul meu .
Inseamna ca imi confirmati ce am zis legat de exigibilitatea TVA.
Multumesc



#5 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 16 March 2011 - 01:10 PM

ti se pare ca 60 facturi sunt multe?! mie nu...
sfatul ti l-am dat. Macar o factura la final luna sa le dai pt avansurile platite.
despre exigibilitate faceai o afirmatie corecta, nu am vazut ca era o intrebare, da TVA-ul este exigibil cand incasezi.Pentru tine e de plata indiferent ca vrei sau nu sa faci factura, dar pentru furnizorul tau nu este deductibil pana cand nu ii dai factura. Gandeste-te si la furnizorii tai intr-o afacere, ei sunt partenerii tai, si pe ei ii incurci cand nu le dai factura de avans (motivatia ta o gasesc puerila).

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 16 March 2011 - 01:11 PM




#6 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 March 2011 - 06:16 PM

Poti intocmi de la bun inceput Factura finala daca cunosti valoarea totala si sa incasezi sume partiale la termene stabilite eventual printr-un contract. In situatia expusa de tine TVA-ul de plata il evidentiezi si il platesti tot la aceleasi termene.



#7 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 17 March 2011 - 02:11 AM

asa e Lexiroxi, eu am presupus ca nu vrea sa faca factura si contract, ci sa simplifice cat mai mult, si m-am blocat doar pe ideea avansului...






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL