Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
achizitii intracomunitare / topic 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


achizitii intracomunitare / topic 2011

tva import materii prime neplata tva bonuri
34 replies to this topic

#1 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 February 2011 - 03:41 PM

O societate comerciala, neplatitoare de TVA in Romania, intentioneaza sa achizitioneze marfa din Metro Bulgaria. (plata se va face pe loc in numerar, iar marfa se va transporta in Romania de catre cumparator).
In aceasta situatie, societatea din Romania este obligata sa se inscrie in Registrul Operatorilor Intracomunitari si sa se inregistreze in scopuri de TVA special pentru achizitii intracomunitare? TVA aferenta achizitiei se va plati in Bulgaria sau in Romania?



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 17 February 2011 - 04:22 PM

da




#3 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2011 - 10:07 PM

TVA -ul aferent marfii se va plati in romania dupa vanzarea marfii .
La intrarea marfii se face taxare inversa.



#4 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 21 February 2011 - 07:08 PM

Dupa vanzarea marfii?
Cred ca la termenul de plata al decontului de TVA in care a fost inregistrata intrarea marfii.

Aceasta postare a fost editata de Brigante: 21 February 2011 - 07:09 PM




#5 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 February 2011 - 08:21 PM

Va rog sa cititi cu atentie intrebarea. Firma este NEPLATITOARE de TVA, deci nu va colecta TVA la vanzare.



#6 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 21 February 2011 - 08:32 PM

Conform art. 153.1 alin. (1) lit. a), persoana impozabila care are sediul activitatii economice in Romania, neinregistrata si care nu are obligatia sa se inregistreze conform art. 153 si care nu este deja inregistrata conform lit. b) sau c) sau alin. (2), care efectueaza o achizitie intracomunitara taxabila in Romania, trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA inainte de efectuarea achizitiei intracomunitare, daca valoarea achizitiei intracomunitare respective depaseste plafonul pentru achizitii intracomunitare in anul calendaristic in care are loc achizitia intracomunitara.
Astfel, achizitia produselor din Bulgaria este o achizitie intracomunitara de bunuri si
- la un plafon de achizitii sub 10.000 euro, societatea plateste TVA in tara furnizorului ( in Romania nu colecteaza TVA la vanzare), nu are obligatia de a se inregistra in ROI, de a depune Decontul special de TVA si de a plati TVA in tara;
- la un plafon de achizitii mai mare decat 10.000 euro, societatea trebuie sa se inregistreze in scopuri TVA pentru achizitii intracomunitare (nu devine platitoare de TVA in Romania), sa se inregistreze in ROI, achizitioneaza marfa fara TVA din tara furnizorului, intocmeste Decontul special de taxa- Declaratia 301 si plateste TVA in Romania aferenta achizitiei (fara a colecta TVA la vanzare). In acest caz societatea este obligata sa intocmeasca si sa depuna la organele fiscale competente, pana la data de 15 inclusiv a lunii urmatoare Declaratia 390 "Declaratie recapitulativa privind livrarile/achizitiile/ prestarile intracomunitare".

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 21 February 2011 - 08:33 PM




#7 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 22 February 2011 - 10:10 AM

Iar termenul de plata este data la care are obligația depunerii decontului special prevazut la art. 156^3.
Fara nicio legatura cu vanzarea.



#8 Puscasu Gabi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 02 March 2011 - 08:24 AM

Buna ziua,

Daca achizitionez de pe piata interna un autoturism pt firma( pt un cadru de conducere) se deduce TVA din anul 2011?



#9 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 March 2011 - 10:07 AM

NU
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#10 Ina2010

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 03 March 2011 - 01:05 PM

Buna ziua!

Va scriu in legatura cu un prieten, pfa, platitor de tva, ce are un contract de prestari servicii cu un client din Romania. (servicii de pictura).

Pentru asta, a cumparat niste materiale din Germania, factura primind-o cu TVA.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1. Trebuie sa faca D390 privind achizitiile intracomunitare? Sau, avand TVA, nu se considera ca fiind achiz intracomunitara (cum am citit pe alt site)?

2. In D300, unde evidentiaza acest TVA? La randurile 5 si 17 sau la 7 si 19?

3. Intentia lui este sa refactureze o parte din aceste materiale clientului roman. Cum va arata factura? La valoare completeaza val+tva din fact din Germania, iar la tva zero?

4. Cum se va completa apoi D300 pentru refacturare?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Eugenia

Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/content/forum%7Cdi...2#ixzz1FX8fMPrP



#11 ginny

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 31 October 2011 - 11:43 AM

Buna ziua!
Sunt foarte confuza in urmatoarea problema:firma este inregistrata in Roi, a facut o achizitie de bunuri din Austria, iar austriacul a refuzat sa emita factura fara tva. cum inregistrez aceasta factura acum in declaratia 300 si 390? declar valoarea tot cu tva, sau fara tva?...tva-ul este de 20% si acum ar trebui sa fie deductibil ptr mine, dar in declartia 300 nu este asa ceva. Va rog frumos ajutati-ma!
Va multumesc!



#12 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 03 November 2011 - 10:26 PM

Declarati operatiunea si in 300 si in 390, baza impozabila a achizitiei intracomunitare in RO fiind valoarea integrala a facturii externe(baza + TVA austriac). Autotaxarea o faceti la toata baza impozabila. Concomitent aveti posibilitatea solicitarii unei restituiri de taxa statului austriac D 318(respectiva taxa nu se deduce in RO).



#13 nicuss

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 05 November 2011 - 08:13 AM

Buna ziua,
Vreau sa aduc din Italia bazele pentru productia de detergenti prin amestec si diluare cu apa.
Deci TVA se aplica la inregistrarea facturii sau numai la pretul cu care produsul final va fi vandut ?
Multumesc.



#14 alin70

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 07 November 2011 - 11:30 AM

Salut,

Am o achizitie cu bon fiscal, din Anglia. Obiectul achizitionat este un aparat electronic, care trebuie inregistrat ca mijloc fix. Cum pot face inregistrarile contabile, dpdv al TVA si al Declaratiilor 300 si 390? Pecizez ca pe bon nu se evidentiaza TVA, ci doar se mentioneaza ca include taxele si comisioanele.

Multumesc



#15 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 07 November 2011 - 09:25 PM

nu se inregistreaza nici un D300 ( nu se deduce TVA ), nici in D390 , opeartiunea intruneste toate elementele pt a constitui o achizitie intracomunitara.

Nota contabila de intrare in patrimoniu 213 = 404 ( acel aparat electronic amortizabil) cu valoarea de achizitie ce include si toate taxele si comisioanele de pe bon.

Se inregistreaza in reg de casa in valuta plata si nota contabila aferenta 404 = 5314 .



#16 nication

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 07 November 2011 - 09:32 PM

Buna seara,

La achizitia de produse din UE cu destinatia investitie(nu revanzare), se mai plateste TVA sau exista o procedura prin care se recupereaza in situatia in care il platesti?

Astept raspunsurile sau parerile voastre !



#17 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 07 November 2011 - 09:39 PM

prepeleac , de ce ar trebui sa declare in 300 si 390 ? operatiunea nu este o achizitie intracomunitara , asa cum nici austriacul nu va declara in AU aceasta livrare in D390 , nefiind livrare o intracomunitara .



#18 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 07 November 2011 - 10:10 PM

Operatiunea este o achizitie intracomunitara de bunuri asa cum este ea definita la art. 130 indice 1, alin. 1 din Codul fiscal, respectiv:
"Se consideră achiziție intracomunitară de bunuri obținerea dreptului de a dispune, ca și un proprietar, de bunuri mobile corporale expediate sau transportate la destinația indicată de cumpărător, de către furnizor, de către cumpărător sau de către altă persoană, în contul furnizorului sau al cumpărătorului, către un stat membru, altul decât cel de plecare a transportului sau de expediere a bunurilor.".

Dupa cum observi nu se vorbeste de existenta unei scutiri in statul membru din care incepe expedierea bunurilor, cu toate ca ea de regula exista.

Daca te uiti la normele de completare pentru decontul de TVA si in special pentru declaratia 390 acolo vei vedea ca se declara achizitiile intracomunitare de bunuri, nu achizitiile intracomunitare de bunuri care urmeaza unei livrari scutite in statul membru unde incepe transportul bunurilor.

Prin analogie poti de asemenea observa ca in cazul livrarilor intracomunitare nu se declara toate aceste operatiuni, ci numai livrarile intracomunitare scutite(adica daca romanul ar fi in postura austriacului, acesta nu ar fi trebuit sa declare operatiunea).

Prin urmare, achizitiile intracomunitare (bunuri de care dispun ca si un proprietar expediate din alt stat membru) si care sunt operatiuni impozabile in Romania (urmează unei livrări intracomunitare efectuate în afara României de către o persoană impozabilă ce acționează ca atare și care nu este considerată întreprindere mică în statul său membru) se declara in decont si in 390 ca atare.

Este adevarat ce spui tu, ca austriacul nu are obligatia de a declara aceasta operatiune(si probabil nu o va face), dar asta nu este valabil si in cazul romanului.

In acest sens se pronunta concret incepand cu 1 iulie anul asta si Regulamentul Consililului nr. 282/2011 care arata la art. 16:

Articolul 16
În cazul în care a avut loc o achiziție intracomunitară de bunuri în înțelesul articolului 20 din Directiva 2006/112/CE, statul membru în care se încheie expediția sau transportul își exercită competența de impozitare, indiferent de regimul TVA aplicat operațiunii în statul membru în care a început expediția sau transportul.
Orice cerere a unui furnizor de bunuri de corectare a TVA facturate de acesta și declarate de acesta statului membru în care a început expediția sau transportul bunurilor este tratată de statul membru respectiv în conformitate cu propria legislație națională.

(situatia este valabila si pentru achizitia pe bon de pe un alt topic de pe aici, unde se face si autotaxare si tot tacamul)



#19 ClaudiaNicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 14 November 2011 - 10:26 AM

Buna ziua.Am si eu nevoie de ajutor in sensul ca am luat un PFA care presteaza servicii de curierat pe teritoriul Seudiei.Toate bune si frumoase dar acel pfa mi-a trimis bonurile de consum adica ce consuma el acolo pe mancare si biletul de drum ca a plecat din Romania spre Suedia.Intrebarea care o am este cum procedez cu acele bonuri ca una sanr in limba suedeza si sincer ce inteleg de pe bonuri ar fi doar coca cola in rest nu stiu ce scrie si ma refer la faptul ca le pot inregistra?Si la TVA?Si in al doilea rand sant ca valoare in coroane suedeze.Ar trebui la cursul zilei cand au cumparat sa le transform ca valoare in lei?VA rog cine poate sa ma ajute.



#20 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 14 November 2011 - 10:50 AM

PFA prestator de servicii curierat EMITE FACTURI, către dvs. conform contractului încheiat, negociat, convenit între dvs. şi PFA.
Şi PFA îşi suportă ... propriile sale cheltuieli.
Dacă cumva prestaţiile sale implică nişte cheltuieli speciale, acestea majorează valoarea prestaţiilor sale, şi ... majorarea pretinsă ... vi le poate justifica cu documente primare din care rezultă justeţea pretenţiilor sale.
Modalitatea descrisă de dvs. denotă cum că ar fi chiar salariatul dvs. şi-şi face şi vă prezintă spre însuşire şi aprobare deconturile sale, periodic.
Deci cum că nu ar fi pentru dvs. o PFA.

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 14 November 2011 - 10:51 AM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL