Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
prestari servicii- agricultura - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


prestari servicii- agricultura


4 replies to this topic

#1 rCLAUDIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 28 March 2011 - 10:33 AM

Am urmatoarea problema:

Societate agricola presteaza lucrari agricole, facturand pana la finalizarea lucrarilor, factura de avans- mentionez ca lucrarea a fost prestata cu motorina beneficiarului.
La finalizarea lucrarilor, intocmesc factura care cuprinde storno avans facturat anterior, iar valoarea facturii reprezinta diferenta de plata ptr lucrarile prestate.
La incasare beneficiarul imi va achita cv factura mai putin cu valoarea motorinei.
Intrebare: Ce se va intampla cu diferenta de incasat din debitul lui 411?



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 28 March 2011 - 11:44 AM

daca prestezi cu motorina beneficiarului, de ce incluzi costul acesteia in factura catre beneficiar?




#3 rCLAUDIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 29 March 2011 - 11:21 AM

Aceeasi intrebare am pus-o si eu, iar raspunsul a fost ,,s-a gresit''. Acum problema e cum reglez- vin cu storno cv motorina si fac 411=704 in rosu cu val motorinei ?

Sau am si alta posibilitate?



#4 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 March 2011 - 03:00 PM

Si trebuie sa scoti si TVA-ul daca firma e platitoare. Si decontul de tva. Mai greu e sa rezolvi situatia pentru exercitiile bugetare anterioare, daca 'gresala' asta vine mai de mult.



#5 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 29 March 2011 - 09:47 PM

si vezi daca in deviz s-a inclus motorina, daca ai achizitii cu motorina, si bon de consum-probabil ca asa s-a "gresit"






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL